Жамбыл атындағы орта мектеп КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Дүниетану пәніне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Бөлім: «Қоршаған ортаны қорғау» |
||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Ихласова Бану Абдигуловна |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: 4 ә |
Қатысушылар саны: 18 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
25-сабақ. «Глобус және географиялық картамен жұмыс» ( Дүниетану Оқулық 102–104 бет «Атамұра» баспасы, 2019 ж. ) |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.1.3 Глобус пен картадан параллельдерді, меридиандарды, экваторды көрсете білу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
|
||||||
|
Құндылық |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 2 минут |
Күннің нұрын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын. Жарық,жылы, нәзік әрі мейірімді, Болып кетер сонда дереу жан-жағым |
Балалар қимылдармен көрсете отырып, 3 рет айтып шығады |
Керемет! |
|
|||
|
Алдыңғы білім 5 минут
Сабақтың ортасы
Жаңа сабақ 30 минут
|
-Балалар, картамен саяхат жасау үшін алдымен оны оқи білу керек дегенге келсісесіңдер ме? -Картаны қалай оқуға болады? Карта мен глобустағы сызықтар не үшін керек деп ойлайсыңдар? Олай болса, бүгінгі сабақтың тақырыбы: « Глобус және географиялық картамен жұмыс » Сабақтың мақсатын түсіндіремін. https://www.youtube.com/watch?v=WGU3OuWVVao Талдау сұрақтары: 1.Бейнематериал не туралы? 2.Глобустағы сызықтар қалай аталады? 3.Саған тағы не қызықты болды? Презентация арқылы жаңа сабақты тұсіндіремін.
Градустық тордың барлық сызықтары тек карта мен глобуста болады. Градустық торды ғарыштан көруге болады. Градустық тор – бұл ауа температурасының сызықтары. ЕБҚ оқушы тақырыпты оқиды. Тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды. Саралау: Жеке қолдау.
ЕБҚ оқушы: мұғалімнің көмегімен орындайды.
Байқауға қатысқан оқушыларға: «Бұл-әлемнің бір бөлігі.Ол экватордан жоғары орналасқан.Онда шөлдер жоқ.Бұл жерде не орналасқан?»деген тапсырма берілді. Балалардың қайсысы дұрыс жауап беріп жеңімпаз атанды?
Раушан "Бұл – Еуразия» деді. Сәуле "Бұл – Еуропа» деп шешті. Асхат "Бұл – Солтүстік Америка» деп болжады
https://wordwall.net/ru/resource/70102764
|
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, сабақ тақырыбын болжайды.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады Бейнематериалды көріп, талдау сұрақтарына жауап береді.
Презентациямен жұмыс жасайды.
Оқулықтан тақырыпты түсініп оқиды.
Тапсырмаларды дескрипторға сай орындайды.
Бекіту тапсырмасын өз бетімен орындайды. |
ҚБ.Мұғалімнің ауызша бағалауы үздіксіз жүріп отырады. Дескриптор : -мәтінді түсініп оқиды; -дұрыс тұжырымды анықтайды ФБ -2 балл Дескриптор : -глобустағы параллельдер мен меридиан сызықтарының санын біледі; -есептің жауабын табады ФБ -2 балл
Дескриптор: -Шығыс жартышардың қайда орналасқанын біледі; -Батыс жартышардың қайда орналасқанын біледі ФБ-1 балл
Дескриптор: -картаны оқиды; -дұрыс жауапты табады ФБ-2 балл
Дескриптор: -сандық ресурсты дұрыс қолданады; -дұрыс ақпаратты табады; -бұрыс ақпаратты табады ФБ-2 балл
|
Глобус және карта Оқулық 102-104 бет
Youtube каналы
Интерактивті тақта
Глобус
Wordwall қосымшасы
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үй тапсырмасы: Тақырыпты оқу,мазмұндау. |
|
|
|
|||
|
Бағалау критерийлері |
Дескрипторлар:
|
||||||
|
Рефлексия 2 минут |
Рефлексия «ҚҚҚ» әдісі Құнды болды; Қызықты болды; Қиын болды. |
Дескриптор : Оқушылар сабақтан алған әсерлерін білдіре алады |
ҚБ Тамаша! |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
25-сабақ. «Глобус және географиялық картамен жұмыс»
25-сабақ. «Глобус және географиялық картамен жұмыс»
Жамбыл атындағы орта мектеп КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Дүниетану пәніне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Бөлім: «Қоршаған ортаны қорғау» |
||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Ихласова Бану Абдигуловна |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: 4 ә |
Қатысушылар саны: 18 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
25-сабақ. «Глобус және географиялық картамен жұмыс» ( Дүниетану Оқулық 102–104 бет «Атамұра» баспасы, 2019 ж. ) |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.1.3 Глобус пен картадан параллельдерді, меридиандарды, экваторды көрсете білу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
|
||||||
|
Құндылық |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 2 минут |
Күннің нұрын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын. Жарық,жылы, нәзік әрі мейірімді, Болып кетер сонда дереу жан-жағым |
Балалар қимылдармен көрсете отырып, 3 рет айтып шығады |
Керемет! |
|
|||
|
Алдыңғы білім 5 минут
Сабақтың ортасы
Жаңа сабақ 30 минут
|
-Балалар, картамен саяхат жасау үшін алдымен оны оқи білу керек дегенге келсісесіңдер ме? -Картаны қалай оқуға болады? Карта мен глобустағы сызықтар не үшін керек деп ойлайсыңдар? Олай болса, бүгінгі сабақтың тақырыбы: « Глобус және географиялық картамен жұмыс » Сабақтың мақсатын түсіндіремін. https://www.youtube.com/watch?v=WGU3OuWVVao Талдау сұрақтары: 1.Бейнематериал не туралы? 2.Глобустағы сызықтар қалай аталады? 3.Саған тағы не қызықты болды? Презентация арқылы жаңа сабақты тұсіндіремін.
Градустық тордың барлық сызықтары тек карта мен глобуста болады. Градустық торды ғарыштан көруге болады. Градустық тор – бұл ауа температурасының сызықтары. ЕБҚ оқушы тақырыпты оқиды. Тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды. Саралау: Жеке қолдау.
ЕБҚ оқушы: мұғалімнің көмегімен орындайды.
Байқауға қатысқан оқушыларға: «Бұл-әлемнің бір бөлігі.Ол экватордан жоғары орналасқан.Онда шөлдер жоқ.Бұл жерде не орналасқан?»деген тапсырма берілді. Балалардың қайсысы дұрыс жауап беріп жеңімпаз атанды?
Раушан "Бұл – Еуразия» деді. Сәуле "Бұл – Еуропа» деп шешті. Асхат "Бұл – Солтүстік Америка» деп болжады
https://wordwall.net/ru/resource/70102764
|
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, сабақ тақырыбын болжайды.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады Бейнематериалды көріп, талдау сұрақтарына жауап береді.
Презентациямен жұмыс жасайды.
Оқулықтан тақырыпты түсініп оқиды.
Тапсырмаларды дескрипторға сай орындайды.
Бекіту тапсырмасын өз бетімен орындайды. |
ҚБ.Мұғалімнің ауызша бағалауы үздіксіз жүріп отырады. Дескриптор : -мәтінді түсініп оқиды; -дұрыс тұжырымды анықтайды ФБ -2 балл Дескриптор : -глобустағы параллельдер мен меридиан сызықтарының санын біледі; -есептің жауабын табады ФБ -2 балл
Дескриптор: -Шығыс жартышардың қайда орналасқанын біледі; -Батыс жартышардың қайда орналасқанын біледі ФБ-1 балл
Дескриптор: -картаны оқиды; -дұрыс жауапты табады ФБ-2 балл
Дескриптор: -сандық ресурсты дұрыс қолданады; -дұрыс ақпаратты табады; -бұрыс ақпаратты табады ФБ-2 балл
|
Глобус және карта Оқулық 102-104 бет
Youtube каналы
Интерактивті тақта
Глобус
Wordwall қосымшасы
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үй тапсырмасы: Тақырыпты оқу,мазмұндау. |
|
|
|
|||
|
Бағалау критерийлері |
Дескрипторлар:
|
||||||
|
Рефлексия 2 минут |
Рефлексия «ҚҚҚ» әдісі Құнды болды; Қызықты болды; Қиын болды. |
Дескриптор : Оқушылар сабақтан алған әсерлерін білдіре алады |
ҚБ Тамаша! |
||||
шағым қалдыра аласыз


















