|
Пән: сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2. Оқылым. Күні: Сынып: 1 |
Мектеп: № 12 ЖББОМ Мұғалімнің аты-жөні:Ханат Наурызгүл Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
2.8 Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
О. 1.2.8.1 мұғалімнің көмегімен түрлі жанрдағы (ертегі, әңгіме, өлең) мәтіндерді салыстыру. |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:мұғалімнің көмегімен түрлі жанрлардың тақырыбы және ондағы негізгі ойды анықтай алады, бір-бірінен ажыратып, салыстыра алады. Көптеген оқушылар: ертегінің, әңгіменің, өлеңнің табиғатын,жасалу жолын,байланысуын ажыратады. Кейбір оқушылар: Ертегі, әңгіме, өлеңдердің айырмашылықтарын табады.
|
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Ертегі, өлең, әңгіме жанрларды негізгі ойды анықтап оқиды. - Мәтіндерді бір бірінен ажыратады. - Ертегі, өлең, әңгімелерді анықтап оқиды, айырмашылықтарын табады, салыстырады. |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Әңгіме, ертегі, өлең, тірек сөздер. |
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ынтымақтастық бірлесе оқи отырып ,топтық жұмыстар арқылы ынтымақтастық құндылықтарын бойына сіңіремін. Ашықтық- айтылым арқылы мәтіндердің жанраларын болжай отырып, оқушылардың өз ойын ашық, еркін жеткізу құндылығына баулимын. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиеттік оқу, қазақ тілі |
||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
||||||||
|
Бастапқы білім |
Әліпби ретімен құрылған дереккөздерден (сөздіктер, анықтамалықтар, суретті кітаптар, энциклопедия) ақпараттарды таба алады. |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 5 мин
15 мин
|
Сабақ басында: (Ұ) Ширату жаттығулары «Мюнстенберг» әдісі.
(Т)“Түлкі
мен қасқыр” ертегісі.
(Т)(Әңгіме) Оқушыларға таратып беру. Бір-бірін оқыту. (Ж,Т) Тәсілдеме: Оқу әрекеті топтық формада ұйымдастыру тәсіліне негізделген. Түлкі туралы өлең Түлкі деген қу ғой, Жүрген жері шу ғой. Жатып алып жағада, Іздегені ду ғой. (ҚБ) «Ойлан, жұптас, бөліс» тәсілі арқылы топтар бір-бірін «Шынжыр» әдісімен бағалап шығады.
|
http://kerekinfo.kz/blog/ertegi/10112.html
Таратпа қағаздар |
|||||||
|
Сабақтың ортасы
10 мин
|
(МК,Т) «Бес сұрақ» Балалар мәтін жанры бойынша бес сұрақ жазады. Оны жабық сұрақтар арқылы бірін бірі тексереді. Оқушыларға көмек ретінде жабық сұрақтар дайындап алып келемін.
(Ұ,Ж) Ертегі,әңгіме және өлеңдер жазылған тапсырма алдарына беріледі.Олар оның қай жанр түріне жататындығын сәйкестендіреді.
Құндылық:Оқушылар өз ойын ашық еркін жеткізетін құндылығын тәрбиелеймін(Ашықтық) Тәсілдеме:(Ұ)Уәждеу және қызықтыру тәсілдемесін негізге ала отырып, ұжымдық жұмыс ретінде ұсынамын.
|
Стикер
А4, маркер
|
|||||||
|
Сабақтың соңы
5 мин |
(Ө)Қалыптастырушы бағалау тәсілдері бойынша Stop-кадр тәсілін қолданамын.Видеоның бір сәтімен жұмыс жасату. Видео көрсету арқылы ертегіні тыңдатамын.Сол видеодан, аудиодан қай жанр түріне жататындығын ажыратып береді. |
Аудио жазба ,видеожазба, микрофон. |
|||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||
|
«Қолдану»дағдысын қалыптастыруға бағытталған тапсырма: оқушыларға оқылым мәтіні бойынша сұрақтар және жауап беру. «Оқылым» дағдысын қалыптастыруға бағытталған тапсырма таратпа қағаз бойынша сұрақтар құрастыру. |
Бағалау әдістері: «Шынжыр», «Үкі». Дескриптор :ертегі,әңгіме, өлең мәтін жанрларын ажырата алады, мәтіндерді бір-бірінен салыстыра алады.
|
Топық ережесін сақтау,партада дұрыс отыру.
|
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия «Үкі» әдісі
|
|
||||||||
|
«Үкі» әдісі бойынша бүгінгі сабақта мәтіннің жанрлары: Ертегі, өлең, әңгіме жанрларды негізгі ойды анықтап, мәтіндерді бір бірінен ажыратады, ертегі, өлең, әңгімелерді анықтап оқиды, айырмашылықтарын табады, салыстыра алса тек жасыл түсті үкіге салады.Егер ертегі, өлең, әңгімелерді анықтап оқыса, айырмашылықтарын табуда сұрақтар қоюда қиналса сары үкіге салады. Егер сабақта мәтіндерді бір бірінен ажыратуда қиындық туындаса қызыл түске қояды. |
|||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы ойланыңыз)? 1:
2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
2.8 Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
|
Пән: сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2. Оқылым. Күні: Сынып: 1 |
Мектеп: № 12 ЖББОМ Мұғалімнің аты-жөні:Ханат Наурызгүл Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
2.8 Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
О. 1.2.8.1 мұғалімнің көмегімен түрлі жанрдағы (ертегі, әңгіме, өлең) мәтіндерді салыстыру. |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:мұғалімнің көмегімен түрлі жанрлардың тақырыбы және ондағы негізгі ойды анықтай алады, бір-бірінен ажыратып, салыстыра алады. Көптеген оқушылар: ертегінің, әңгіменің, өлеңнің табиғатын,жасалу жолын,байланысуын ажыратады. Кейбір оқушылар: Ертегі, әңгіме, өлеңдердің айырмашылықтарын табады.
|
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Ертегі, өлең, әңгіме жанрларды негізгі ойды анықтап оқиды. - Мәтіндерді бір бірінен ажыратады. - Ертегі, өлең, әңгімелерді анықтап оқиды, айырмашылықтарын табады, салыстырады. |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Әңгіме, ертегі, өлең, тірек сөздер. |
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ынтымақтастық бірлесе оқи отырып ,топтық жұмыстар арқылы ынтымақтастық құндылықтарын бойына сіңіремін. Ашықтық- айтылым арқылы мәтіндердің жанраларын болжай отырып, оқушылардың өз ойын ашық, еркін жеткізу құндылығына баулимын. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиеттік оқу, қазақ тілі |
||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
||||||||
|
Бастапқы білім |
Әліпби ретімен құрылған дереккөздерден (сөздіктер, анықтамалықтар, суретті кітаптар, энциклопедия) ақпараттарды таба алады. |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 5 мин
15 мин
|
Сабақ басында: (Ұ) Ширату жаттығулары «Мюнстенберг» әдісі.
(Т)“Түлкі
мен қасқыр” ертегісі.
(Т)(Әңгіме) Оқушыларға таратып беру. Бір-бірін оқыту. (Ж,Т) Тәсілдеме: Оқу әрекеті топтық формада ұйымдастыру тәсіліне негізделген. Түлкі туралы өлең Түлкі деген қу ғой, Жүрген жері шу ғой. Жатып алып жағада, Іздегені ду ғой. (ҚБ) «Ойлан, жұптас, бөліс» тәсілі арқылы топтар бір-бірін «Шынжыр» әдісімен бағалап шығады.
|
http://kerekinfo.kz/blog/ertegi/10112.html
Таратпа қағаздар |
|||||||
|
Сабақтың ортасы
10 мин
|
(МК,Т) «Бес сұрақ» Балалар мәтін жанры бойынша бес сұрақ жазады. Оны жабық сұрақтар арқылы бірін бірі тексереді. Оқушыларға көмек ретінде жабық сұрақтар дайындап алып келемін.
(Ұ,Ж) Ертегі,әңгіме және өлеңдер жазылған тапсырма алдарына беріледі.Олар оның қай жанр түріне жататындығын сәйкестендіреді.
Құндылық:Оқушылар өз ойын ашық еркін жеткізетін құндылығын тәрбиелеймін(Ашықтық) Тәсілдеме:(Ұ)Уәждеу және қызықтыру тәсілдемесін негізге ала отырып, ұжымдық жұмыс ретінде ұсынамын.
|
Стикер
А4, маркер
|
|||||||
|
Сабақтың соңы
5 мин |
(Ө)Қалыптастырушы бағалау тәсілдері бойынша Stop-кадр тәсілін қолданамын.Видеоның бір сәтімен жұмыс жасату. Видео көрсету арқылы ертегіні тыңдатамын.Сол видеодан, аудиодан қай жанр түріне жататындығын ажыратып береді. |
Аудио жазба ,видеожазба, микрофон. |
|||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||
|
«Қолдану»дағдысын қалыптастыруға бағытталған тапсырма: оқушыларға оқылым мәтіні бойынша сұрақтар және жауап беру. «Оқылым» дағдысын қалыптастыруға бағытталған тапсырма таратпа қағаз бойынша сұрақтар құрастыру. |
Бағалау әдістері: «Шынжыр», «Үкі». Дескриптор :ертегі,әңгіме, өлең мәтін жанрларын ажырата алады, мәтіндерді бір-бірінен салыстыра алады.
|
Топық ережесін сақтау,партада дұрыс отыру.
|
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия «Үкі» әдісі
|
|
||||||||
|
«Үкі» әдісі бойынша бүгінгі сабақта мәтіннің жанрлары: Ертегі, өлең, әңгіме жанрларды негізгі ойды анықтап, мәтіндерді бір бірінен ажыратады, ертегі, өлең, әңгімелерді анықтап оқиды, айырмашылықтарын табады, салыстыра алса тек жасыл түсті үкіге салады.Егер ертегі, өлең, әңгімелерді анықтап оқыса, айырмашылықтарын табуда сұрақтар қоюда қиналса сары үкіге салады. Егер сабақта мәтіндерді бір бірінен ажыратуда қиындық туындаса қызыл түске қояды. |
|||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы ойланыңыз)? 1:
2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз



