Материалдар / 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілері
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілері

Материал туралы қысқаша түсінік
2-сыныпқа математика сабағына арналған сабақ жоспары. Сабақ тақырыбы: 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілері
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Желтоқсан 2021
583
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«М.О. Әуезов атындағы педагогикалық колледжі» КМҚК

«Бекітемін»___________

Колледж әдіскері: Искакова К.А «Келісемін» ___________

Сынып жетекшісі:


Математика пәнінен сабақ жоспары


Shape1



Тақырыбы: «2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілері»

Өтетін орыны: «№4 ЖОББМ» КММ

Сынып: 4 «Б»

Мерзімі: 30.09.21ж

Тобы: 401

Машықкер: Сырлыбай Аяжан

Баға: «___» ___________________






2021 ж


« Қысқа мерзімді жоспар

     

Бөлім:

Бір таңбалы санға көбейту және бөлу

Машықкердің аты-жөні:

Сырлыбай Аяжан

Күні: 30.09.21ж


Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.1.2.4 -2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерге сүйеніп, натурал сандарды топтастыру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерінің негізінде натурал сандарды классификациялауды түсіндіре алатын болады.

Көптеген оқушылар: 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерінің негізінде натурал сандарды классификациялауды білетін және түсіндіре алатын

болады.

Кейбір оқушылар: күрделі есептермен жұмыс жасай алады.


      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Оқушылармен амандасу, тақырыпты болжау.

-Қандай сандар 10-ға бөлінеді?

Мысал келтір.

  • Қандай сандар 5-ге бөлінеді?

Мысал келтір.

  • Қандай сандар 2-ке бөлінеді?

Мысал келтір.



-0-мен аяқталатын сандар.

- 0 мен 5-ке аяқталатын сандар.

- 0,2,4,6,8- ге аяқталатын сандар



Сабақтың ортасы

35 мин





































(МК.Ө.ҚБ) 1- есеп «Орындап көр» әдісі арқылы жүзеге асады.

Отбасылық альбомда бір бетке 2,5 және 10 фотосуреттен орналастыруға болады. Барлық фотосуреттерді орналастыру және беттері толық болу үшін балалардың отбасына қандай фотоальбомды таңдаған дұрыс? Әртүрлі нұсқаларын қара.



Жауабы: 320 саны 5-ке де, 10-ға да, 2-ге де бөлінеді, ендеше Арман фотоальбомның үшеуін де таңдай алады.

162 саны 2-ге бөлінеді, ендеше Сәуле фотоальбомның біреуін ғана таңдай алады.

400 саны 2-ге, 5-ке, 10-ға да бөлінеді, Нұрлан фотоальбомның үшеуін де таңдай алады.

125 саны 5-ке бөлінеді, Айна фотоальбомның біреуін ғана таңдай алады.

Дескриптор: мазмұнды есепті натурал сандармен жіктей алады.


(МК.Ө.ҚБ) 2- тапсырманы көрнекілік арқылы орындатамын.

Эйлер дөңгелегін берілген сандармен толтыр. Оларды қандай сандармен толықтыруға болады.

Дескриптор: Натурал сандарды топтай отырып 2-ге, 5-ке бөлінетін сандарды таба алады.


(МК.Ө.ҚБ)

-Балалар дәптерлерімізді ашамыз, бүгінгі күнді жазамыз.

-оқулықтағы 86 беттегі 3 тапсырмаға назар аударамыз.


321 165 * 3= 963 495

124 231 * 2= 248 462

842 204 / 2= 421 102

121 226 * 4= 484 904

Дескриптор: көбейту және бөлу амалдарын қолданып, тапсырманы шығарады.


(МК.Ж.ҚБ) 4- тапсырма

Туристік агенттікте 10 орындық шағын автобустар мен 5 орындық минивэндер және 2 орындық гид автокөлігі бар. Егер 15,17,20,25 адамнан тұратын туристер т обы келген болса, орындар бос қалмайтындай етіп қай туристер тобын алып жүру ыңғайлы?

- Есепте не туралы айтылған?

- Есепте не белгілі?

- Есепте нені табу керек?



Шарты:

АShape2 втобус- 10 орындық 2 гид

Минивэн- 5 орындық

Туристер тобы- 15, 17,20,25- қайсысы ыңғайлы?

Шешуі:

1) 10+5+2= 17 (1 автобус, 1 минвен)

2) 5+5+5+2 = 17 (3 минивен)

Жауабы: 17 адамнан тұратын туристер тобын алып жүру ыңғайлы.

Дескриптор: Натурал сандарды 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілері негізінде жіктейді.


(МК.Ө.ҚБ) 5- тапсырма «Есепті шығар» әдісі арқылы жүзеге асады.

Отбасылық фермада 98 жеміс ағашы отырғызылды. Олар: алмұрт, қараөрік және шабдалы. 36 көшет алмұрт, ал алмұрт пен қараөрікті бірге алғанда 70 көшет екені белгілі. Жеке алғанда неше шабдалы мен қараөрік көшеті отырғызылды?


Шарты:

АShape4 Shape3 лмұрт- 36 түп 70 түп

Қараөрік- ? түп 98 түп

Шабдалы- ?

Шешуі: 70-36=34 қ

98-70= 28 ш

Жауабы: 34 қараөрік, 28 шабдалы көшеті отырғызылды.


Шарты:

ТShape6 Shape5 аңқурай- 50 70

ҚShape7 арақат- ? 50 100

Тұшала- ?

Шешуі: 70- 50= 20

50-20= 30

50+20+30= 100

Жауабы:

Дескриптор: есепті шығара алады және осы есепке ұқсас есеп құрастыра алады.

(МК.Ө.ҚБ) 5- тапсырма

Бір альбомда 26, екіншісінде 32 фотосурет бар. Сәуле екінші альбомнан бірнеше фотосуретті біріншісіне ауыстырып салғанда, екеуінде фотосурет теңдей болды. Сәуле неше фотосуретті ауыстырып салды?

Шешуі: 26+32= 58

58:2= 29

32-29= 3

Жауабы: Сәуле 3 фотосуретті ауыстырып салды.









мазмұнды есепті натурал сандармен жіктейді.






















Тақтамен жұмыс жасайды.













Балалар дәптерлерін ашып, күнді жазады.











- Турист тобы

туралы айтылған.

- 10 орындық шағын автобус пен 5 орындық минивэн, 2 орындық гид автокөлігі белгілі.

- қай турист тобын алып жүру ыңғайлы

Екеніні табу керек.














Есептерді шығарады.































Логикалық тапсырманы шығарады.









ҚБ:

10 балл





































фотоальбом























Плакат,

стикер






Сабақтың соңы

2 мин

Рефлексия: «Білім гүлі» әдісі бойынша өтеді.

Оқу тапсырмасы: 3(а, ә), 5, 10 тапсырмалар

Рефлексия жасайды.

ҚБ қойыла-ды.








Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!