Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: Математика |
Мектеп: |
||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Күні: Сынып: 2 |
3В-бөлім Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
2 санына көбейту және бөлу кестесі |
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
2.1.2.2 - көбейту және бөлу - өзара кері амалдар екенін түсіну, көбейту және бөлу амалдарының компоненттері арасындағы байланысты анықтау 2.1.2.3 - қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін/көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану |
||
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді |
||
|
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. |
|||
|
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар санау барысында тақ, жұп сөздерін қолданады. |
||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: көбейту, бөлу, көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті. |
|||
|
Сыныптағы диолог/ жазылым үшін сай келетін тіл стилі: ауызша - жазбаша |
|||
|
Талқылауға арналған сұрақтар :
|
|||
|
Ишара: «Шапалақ» әдісі. «Алақан» әдіс. «Бағдаршам», «Смайлик» әдісі Жоғары қарай- мен түсіндім,көлденең – мен түсінгендеймін, төмен қарай – мен түсінбедім. «Бағалау ағашы» |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Өте жақсы, жақсы, орташа |
||
|
Құндылыққа баулу |
Салт-дәстірімізді ұмытпау, жалғастыру, келешек ұрпаққа дәріптеу. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану, жаратылыстану, тарих |
||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
2- ге көбейту және бөлу кестесін жаттау, көбейту мен бөлудің өзара байланысты екенін білу, көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін білу. |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 минут Топқа бөлу 3-минут Түсіну 9 минут |
Топқа бөлу: Асықтар арқылы топқа бөлу. 4 топқа бөлу. Ол үшін асықтарға 1 ден 4 ке дейінгі сандарды жазып қоямын. Оқушылар асықты таңдағанда, асықтағы сандарға байланысты топқа бөлініп отырады. Слайд №1 Психологиялық дайындық Жақсылық бар менде де Жақсылық бар сенде де Жақсылық бар әлемде Жақсылық тілеймін бәріңе Бүгінгі сабақта біз асық ойынын ойнаймыз. Топтық жарыс болады. Қай топтың оқушылары мерген екенін көрелік. Әр дұрыс шығарылған есепке, дұрыс жауапқа бір,бір асықтан беріп отырамын. Сабақ соңында қай топ асықты көп жинайды, сол топ мерген топ болады.
Асық ойыны – Қазақ балаларының ең сүйіп ойнайтын ойыны болған. Бұл ойын балаларды мергендікке, төзімділікке баулиды. Қазақтың өмірінде мал шаруашылығы қандай маңызды болғандығының бір дәлелі осы – асық ойыны. Асық уақ малда қой, ешкіде, киікте, тау текеде болады. Асықтың бір кереметі оны ешкім қолдан жасап жатпайды. Табиғи нәрсе. Оның жақсы салмақты түрлерінен сақа жасайды. Қазақта «Қой асығы болғанмен қолыңа жақса сақа тұт, жасы кіші болса да ақылы асса аға тұт»деген мақал бар. Бір нәрсенің дайын екенін білдіретін «Сақадай сай» сөз тіркесі де бар.
Слайд № 2
Білім ленд сайтынын бейне жазба көрсетіп, қателерін түзеу , әрі бекіту https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/2-synyp/sandy-2-ge-kobejtu-zhane-bolu-kestesi-taq-zhane-zhup-sandar 3:28 секундтан бастап көрсету. Кері байланыс «Смайлик» тәсілі.
Слайд № 3 « Бір қадам алға ...» әдісі арқылы тақ және жұп сандарды табу. Қай қатардағы сандар екіге бөлінеді? тақ сандар ма, әлде қатардағы жұп сандар ма, ажырату, анықтау. Екіге бөлінетін қатардың жанына + таңбасын қой.
1-топ 2-топ Жалғастыр: Жалғастыр: 1)2,4,6, ..., ..., ..., ..., ...., 1) 4, 6, 8, ..., ..., ...., ..., .... 2)7, 10, 13, ..., ..., ..., ..., 2) 5,7,9, ..., ..., ..., ..., 3) 8, 12, 14, ..., ..., .... 3) 6, 11, 15, ..., ..., ...., 4) 5, 10,15, ..., ..., 4) 2, 6, 10, ..., ...., 3 -топ 4- топ 1)4, 8, 10, ..., ...., ...., ..., ..., 1) 3, 7, 11, ..., ..., ..., ..., ..., 2)3, 6, 9, ..., ..., ..., ..., 2) 8, 12, 16, ..., ...., ...., ..., 3) 6, 8, 10, ..., ...., ..., 3) 6, 9, 12, ..., ..., ..., 4) 2, 5, 8, ..., ..., 4) 10, 14, 18, ..., ...., Дескриптор
Кері байланыс «Қол шапалақ» тәсілі.
|
Асықтар АКТ-ны пайдалану |
|
Ортасы Қолдану 4 минут 3 минут Сергіту сәті 2 минут Талдау 13 минут |
Слай № 4 Топтық жұмыс. Көбейту мен бөлу.
2 · 2= 12:2= 4· 2= 14:2= 8·2= 20:2= 9· 2= 16:2= Дескриптор
Кері байланыс «Бағдаршам» тәсілі.
Слайд № 5 Бейне баян көрсету. «Қанталапай»
Слайд № 6 Дәптермен жұмыс. Жұптық жұмыс. 28 беттегі №1 тапсырманы суретте берілген жазуларды қара. Мысалдардың қалай құрастырылғанын түсіндір. Тиісті сандарды жаз. Дұрыстығын тексер. Оқушылар жұпта бірінің дәптерін бірі қызыл қарындашпен тексереді. жұптағы тапсырманы дұрыс орындаған әр бала, топ қоржынына бір асық алып келеді.
Дескриптор
Кері байланыс «Қарындаш түстері» тәсілі.
Слайд № 7 29 бет № 2 Кестені толтыр. Өрнектердің мәнін «Блиц кездесу» әдісі арқылы орындау.
Дескриптор
Кері байланыс «Бас бармақ» тәсілі.
|
Қима қағаз тарату Қима қағаз тарату АКТ-ны пайдалану Жұмыс дәптер. Қызыл қарындаш Оқулық. Жұмыс дәптер. |
|
Жинақтау Соңы 4 минут Үйге тапсырма Рефлексия |
Үй жұмысына жұмыс дәптердегі 29 беттегі №3,4 тапсырмалар беріледі. Слайд № 8 (Балаларды ортаға шақырып, шеңбер құрастыру) – Менің қолымда ақ түсті бір шүйке жіп. Қазір мен оны шеңбер бойы жіберемін. Қолға түскен жіпті саусаққа орап, бүгінгі сабақтан не түсінгенімізді, жіпке тізіп шығайық. (Жіп мұғалімге келеді.) – Бізбен жіп не істеді? – Қалай ойлайсыңдар, бұл жақсылықтың белгісі ме? (Балалардың пікірі) – Дұрыс, жіп бізді біріктірді. Әрқашанда бірге болуымыз керек, бір-бірімізге көмектесуіміз керек. Бір шаңырақ астында тату өмір сүруіміз керек. Мектепте болып жатқан әр түрлі шаралардан қалыспауға, өзіміздің үлесімізді қосуға ұмтыламыз. |
|
|
Қосымша мәліметтер |
||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға үш тапсырма беріледі.
|
Бағалау – өзін-өзі
бағалау
|
Пәнаралық байланыс – дүниетану, жаратылыстану,тарих. Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)- «салт – дәстүр, асықтар» |
|
Өз сабағыңызды талдау үшін берілген сұрақтарға жауап беріңіз? |
|
Рефлексия 1.Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? 2.Бүгін оқушылар не үйренді, не білді? 3.Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? 4.Сыныптағы ахуал қандай болды? 5.Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма(тапсырмалар сәйкес болды ма)? 6.Уақытты қалай пайдаландым? 7.Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды(оқыту мен оқуға қатысты) 1. 2. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді(оқыту мен оқуға қатысты )? 1. 2. Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім? 1. 2. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
2 ге көбейту және бөлу кестесі
2 ге көбейту және бөлу кестесі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: Математика |
Мектеп: |
||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Күні: Сынып: 2 |
3В-бөлім Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
2 санына көбейту және бөлу кестесі |
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
2.1.2.2 - көбейту және бөлу - өзара кері амалдар екенін түсіну, көбейту және бөлу амалдарының компоненттері арасындағы байланысты анықтау 2.1.2.3 - қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін/көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану |
||
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді |
||
|
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. |
|||
|
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар санау барысында тақ, жұп сөздерін қолданады. |
||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: көбейту, бөлу, көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті. |
|||
|
Сыныптағы диолог/ жазылым үшін сай келетін тіл стилі: ауызша - жазбаша |
|||
|
Талқылауға арналған сұрақтар :
|
|||
|
Ишара: «Шапалақ» әдісі. «Алақан» әдіс. «Бағдаршам», «Смайлик» әдісі Жоғары қарай- мен түсіндім,көлденең – мен түсінгендеймін, төмен қарай – мен түсінбедім. «Бағалау ағашы» |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Өте жақсы, жақсы, орташа |
||
|
Құндылыққа баулу |
Салт-дәстірімізді ұмытпау, жалғастыру, келешек ұрпаққа дәріптеу. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану, жаратылыстану, тарих |
||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
2- ге көбейту және бөлу кестесін жаттау, көбейту мен бөлудің өзара байланысты екенін білу, көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін білу. |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 минут Топқа бөлу 3-минут Түсіну 9 минут |
Топқа бөлу: Асықтар арқылы топқа бөлу. 4 топқа бөлу. Ол үшін асықтарға 1 ден 4 ке дейінгі сандарды жазып қоямын. Оқушылар асықты таңдағанда, асықтағы сандарға байланысты топқа бөлініп отырады. Слайд №1 Психологиялық дайындық Жақсылық бар менде де Жақсылық бар сенде де Жақсылық бар әлемде Жақсылық тілеймін бәріңе Бүгінгі сабақта біз асық ойынын ойнаймыз. Топтық жарыс болады. Қай топтың оқушылары мерген екенін көрелік. Әр дұрыс шығарылған есепке, дұрыс жауапқа бір,бір асықтан беріп отырамын. Сабақ соңында қай топ асықты көп жинайды, сол топ мерген топ болады.
Асық ойыны – Қазақ балаларының ең сүйіп ойнайтын ойыны болған. Бұл ойын балаларды мергендікке, төзімділікке баулиды. Қазақтың өмірінде мал шаруашылығы қандай маңызды болғандығының бір дәлелі осы – асық ойыны. Асық уақ малда қой, ешкіде, киікте, тау текеде болады. Асықтың бір кереметі оны ешкім қолдан жасап жатпайды. Табиғи нәрсе. Оның жақсы салмақты түрлерінен сақа жасайды. Қазақта «Қой асығы болғанмен қолыңа жақса сақа тұт, жасы кіші болса да ақылы асса аға тұт»деген мақал бар. Бір нәрсенің дайын екенін білдіретін «Сақадай сай» сөз тіркесі де бар.
Слайд № 2
Білім ленд сайтынын бейне жазба көрсетіп, қателерін түзеу , әрі бекіту https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/2-synyp/sandy-2-ge-kobejtu-zhane-bolu-kestesi-taq-zhane-zhup-sandar 3:28 секундтан бастап көрсету. Кері байланыс «Смайлик» тәсілі.
Слайд № 3 « Бір қадам алға ...» әдісі арқылы тақ және жұп сандарды табу. Қай қатардағы сандар екіге бөлінеді? тақ сандар ма, әлде қатардағы жұп сандар ма, ажырату, анықтау. Екіге бөлінетін қатардың жанына + таңбасын қой.
1-топ 2-топ Жалғастыр: Жалғастыр: 1)2,4,6, ..., ..., ..., ..., ...., 1) 4, 6, 8, ..., ..., ...., ..., .... 2)7, 10, 13, ..., ..., ..., ..., 2) 5,7,9, ..., ..., ..., ..., 3) 8, 12, 14, ..., ..., .... 3) 6, 11, 15, ..., ..., ...., 4) 5, 10,15, ..., ..., 4) 2, 6, 10, ..., ...., 3 -топ 4- топ 1)4, 8, 10, ..., ...., ...., ..., ..., 1) 3, 7, 11, ..., ..., ..., ..., ..., 2)3, 6, 9, ..., ..., ..., ..., 2) 8, 12, 16, ..., ...., ...., ..., 3) 6, 8, 10, ..., ...., ..., 3) 6, 9, 12, ..., ..., ..., 4) 2, 5, 8, ..., ..., 4) 10, 14, 18, ..., ...., Дескриптор
Кері байланыс «Қол шапалақ» тәсілі.
|
Асықтар АКТ-ны пайдалану |
|
Ортасы Қолдану 4 минут 3 минут Сергіту сәті 2 минут Талдау 13 минут |
Слай № 4 Топтық жұмыс. Көбейту мен бөлу.
2 · 2= 12:2= 4· 2= 14:2= 8·2= 20:2= 9· 2= 16:2= Дескриптор
Кері байланыс «Бағдаршам» тәсілі.
Слайд № 5 Бейне баян көрсету. «Қанталапай»
Слайд № 6 Дәптермен жұмыс. Жұптық жұмыс. 28 беттегі №1 тапсырманы суретте берілген жазуларды қара. Мысалдардың қалай құрастырылғанын түсіндір. Тиісті сандарды жаз. Дұрыстығын тексер. Оқушылар жұпта бірінің дәптерін бірі қызыл қарындашпен тексереді. жұптағы тапсырманы дұрыс орындаған әр бала, топ қоржынына бір асық алып келеді.
Дескриптор
Кері байланыс «Қарындаш түстері» тәсілі.
Слайд № 7 29 бет № 2 Кестені толтыр. Өрнектердің мәнін «Блиц кездесу» әдісі арқылы орындау.
Дескриптор
Кері байланыс «Бас бармақ» тәсілі.
|
Қима қағаз тарату Қима қағаз тарату АКТ-ны пайдалану Жұмыс дәптер. Қызыл қарындаш Оқулық. Жұмыс дәптер. |
|
Жинақтау Соңы 4 минут Үйге тапсырма Рефлексия |
Үй жұмысына жұмыс дәптердегі 29 беттегі №3,4 тапсырмалар беріледі. Слайд № 8 (Балаларды ортаға шақырып, шеңбер құрастыру) – Менің қолымда ақ түсті бір шүйке жіп. Қазір мен оны шеңбер бойы жіберемін. Қолға түскен жіпті саусаққа орап, бүгінгі сабақтан не түсінгенімізді, жіпке тізіп шығайық. (Жіп мұғалімге келеді.) – Бізбен жіп не істеді? – Қалай ойлайсыңдар, бұл жақсылықтың белгісі ме? (Балалардың пікірі) – Дұрыс, жіп бізді біріктірді. Әрқашанда бірге болуымыз керек, бір-бірімізге көмектесуіміз керек. Бір шаңырақ астында тату өмір сүруіміз керек. Мектепте болып жатқан әр түрлі шаралардан қалыспауға, өзіміздің үлесімізді қосуға ұмтыламыз. |
|
|
Қосымша мәліметтер |
||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға үш тапсырма беріледі.
|
Бағалау – өзін-өзі
бағалау
|
Пәнаралық байланыс – дүниетану, жаратылыстану,тарих. Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)- «салт – дәстүр, асықтар» |
|
Өз сабағыңызды талдау үшін берілген сұрақтарға жауап беріңіз? |
|
Рефлексия 1.Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? 2.Бүгін оқушылар не үйренді, не білді? 3.Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? 4.Сыныптағы ахуал қандай болды? 5.Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма(тапсырмалар сәйкес болды ма)? 6.Уақытты қалай пайдаландым? 7.Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды(оқыту мен оқуға қатысты) 1. 2. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді(оқыту мен оқуға қатысты )? 1. 2. Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім? 1. 2. |
шағым қалдыра аласыз






















