Тіл мүкістігі бар балаларға арналған облыстық №3 арнайы мектеп-интернаты
Ашық сабақ
Тақырыбы: №2 практикалық жұмыс «Бейорганикалық қосылыстар құрамының сапалық талдауы»
(9 - сынып)

Химия пәні мұғалімі: Есенова А.С.
2025-2026 оқу жылы
Бекітемін:____________
Оқу ісінің орынбасары: Хасанова Г.Қ
|
9.1В Бейорганикалық қосылыстардың сапалық талдауы |
||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Есенова А |
|
|
Күн: 17.11.2025ж |
Сыныбы : 9 а |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
№2 практикалық жұмыс «Бейорганикалық қосылыстар құрамынының сапалық талдауы» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.4.1.10 -хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- иондарына сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жүргізу және ион алмасу реакцияларын бақылап нәтижесін сипаттау 9.4.1.11 -белгісіз заттардағы катион және аниондарды анықтау тәжірибесінің жоспарын құру және оны практикада жүзеге асыру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- аниондарды анықтау үшін қолданылатын тестілердің кең спектілерін пайдалана білу - хлорид, бромид, йодид, сульфат, карбонат және фосфат-иондарын сапалық анықтау |
|
|
Құндылықтар |
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин |
І. Ынтымақтастыру атмосферасын құру. Оқушылармен амандасып, көңіл – күйлерін қалыптастыру. ІІ. Сыныпты «Иондар» тәсілімен топқа бөлу. ІІІ.(Ұ) Оқушылардың назарын шоғырландыру Химия кабинетіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін еске түсіру: 1. Қышқылды суға құямыз (иә) 2. Спиртшамды сумен сөндіреміз (жоқ) 3. Химиялық заттардың дәмін татуға болады (жоқ) 4. Газды желпіп иіскейміз (иә) 5. Жарақат алғанда мұғалімге хабар береміз (иә) 6. Заттардың қалдығын қайта ыдысқа саламыз (жоқ) 7. Этикеткасыз затпен жұмыс істеуге болады (жоқ) 8. Аздаған шытынаған бар ыдыспен жұмыс істеуге болады (жоқ) 9. Газ бөлетін жұмысты тартпа шкафта жасаймыз (иә) 10. Ыдыстардың бұрандамаларын ауыстырып жабуға болады (жоқ) Өткенді қайталау «Сұрақ ілмегі» әдісі 1.Сапалық реакция дегеніміз?
2.Аналитикалық химияғылымы нені зерттейді?
3.Заттардың құрамын сапалық талдау қандай жағдайларда қажет болады? |
Білім алушы Оқушылар қораптағы түрлі түсті фигураларды таңдау арқылы 2 топқа бөлінеді. 1-топ: Катион 2-топ: Анион
- Химия кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін біледі. - спиртшаммен жұмыс жасауды біледі - химиялық заттарды қолдану ережелерін біледі
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
Қауіпсіздік ережесінің стенді
Заттардың ерігіштік кестесі
Интерактивті тақта 1-3 слайд
|
|
Сабақ ортасы 30 мин |
ІV.Ұ «Ой қозғау» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі.
|
«Ой қозғау» сұрақтары: 1.Сапалық реакция дегеніміз не? 2. Иондар дегеніміз не және олардың түрлері? 3. Анион дегеніміз не? 4. Катион дегеніміз не?
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді. Сұраққа жауап бере алмай қалған жағдайда келесі оқушыға кезек ауысады. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Әр сұраққа 1 балл |
Интер-активті тақта 4 слайд
Экран Окулык Химия 9-сынып |
|
|
ТЖ.Тапсырма №1. №2 – практикалық жұмыс. Бейорганикалық қосылыстар құрамының сапалық талдауы. Әр топтың ерілген реактивтермен жұмыс істеу барысын қадағалайды. Әр топтың жұмысына бағыт-бағдар береді. Оқушыларға тапсырмалардың дұрыс жауабын көрсету арқылы өздеріне бағалауға мүмкіндік беру. Теориялық матрица
Практикалық матрица (оқушы тапсырманы орындау барысында толтырады)
|
ТЖ. Тапсырма №1. №2 – практикалық жұмыс. Бейорганикалық қосылыстар құрамының сапалық талдауы. Реактивтер: FeSO4,CaCl2, Na2CO3, Na2SO4, NaCl, КOH, CuSO4,HCl, AgNO3, BaCl2 ерітінділері. 1-тәжірибе. Мына заттардың сапалық құрамын талдаңдар: а) FeSO4 ә) CaCl2 б)Na2CO3 2-тәжірибе Нөмірленген үш сынауықта: NaCl, BaCI2, AgNO3, Na2SO4 ерітінділері бар. Әр сынауықтағы заттарды тәжірибе арқылы дәлеледеңдер. Жүргізілген реакциялардың теңдеулерін жазыңдар Әр топ өздерінің жұмыстарын тақтадағы дұрыс жауаптармен салыстырып, өздерін бағалайды. (өзін бағалау әдісі) |
Дескриптор: Жалпы - 5 балл - ерігіштік кестені пайдаланып, тәжірибе жоспарын құрады - қажетті иондарды табады - сәйкес ионға сапалық реактив таңдайды - сапалық реакция теңдеуін жазады - реакция теңдеулерін жазып, теңестіреді - сапалық анықтауды практикада жүзеге асырады
Өзін бағалау әдісі
|
Интер-активті тақта 5-10 слайд
Жұмыс парағы Реактив-тер: FeSO4, CaCl2, Na2CO3, Na2SO4, NaCl, КOH, CuSO4, HCl, AgNO3, BaCl2 ерітінді-лері.
|
|
Сабақтың соңы 8 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. ЕБҚ « Кім жылдам?» тәсілі арқылы жұптық жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді
wordwall.net/resource/101991504
Топтық тапсырма Катиондар мен аниондарды бөлу, ажырату |
.1-тапсырма “QR-код” әдісі арқылы жеке тапсырма орындау. https://wordwall.net/resource/72209454 Learningapps бағдарламасы бойынша сәйкестендіру тапсырмасын орындау Learningapps платформасында тапсырма орындайды ИОНДАРҒА САПАЛЫҚ РЕАКЦИЯ |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б
|
А4 парағы Маркер флипчарт ИОНДАРҒА САПАЛЫҚ РЕАКЦИЯ https://learningapps.org/watch?v=pke57kw4c23 11-14 слайд |
|
|
Кері байланыс «Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
baamboozle платформасында |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
Интер-активті тақта 15 слайд
|
|
|
Үй тапсырмасы: Катиондарды сапалық анықтау § 12 оку 50 бет 4-кесте |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№2 практикалық жұмыс «Бейорганикалық қосылыстар құрамының сапалық талдауы»
№2 практикалық жұмыс «Бейорганикалық қосылыстар құрамының сапалық талдауы»
Тіл мүкістігі бар балаларға арналған облыстық №3 арнайы мектеп-интернаты
Ашық сабақ
Тақырыбы: №2 практикалық жұмыс «Бейорганикалық қосылыстар құрамының сапалық талдауы»
(9 - сынып)

Химия пәні мұғалімі: Есенова А.С.
2025-2026 оқу жылы
Бекітемін:____________
Оқу ісінің орынбасары: Хасанова Г.Қ
|
9.1В Бейорганикалық қосылыстардың сапалық талдауы |
||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Есенова А |
|
|
Күн: 17.11.2025ж |
Сыныбы : 9 а |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
№2 практикалық жұмыс «Бейорганикалық қосылыстар құрамынының сапалық талдауы» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.4.1.10 -хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- иондарына сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жүргізу және ион алмасу реакцияларын бақылап нәтижесін сипаттау 9.4.1.11 -белгісіз заттардағы катион және аниондарды анықтау тәжірибесінің жоспарын құру және оны практикада жүзеге асыру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- аниондарды анықтау үшін қолданылатын тестілердің кең спектілерін пайдалана білу - хлорид, бромид, йодид, сульфат, карбонат және фосфат-иондарын сапалық анықтау |
|
|
Құндылықтар |
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин |
І. Ынтымақтастыру атмосферасын құру. Оқушылармен амандасып, көңіл – күйлерін қалыптастыру. ІІ. Сыныпты «Иондар» тәсілімен топқа бөлу. ІІІ.(Ұ) Оқушылардың назарын шоғырландыру Химия кабинетіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін еске түсіру: 1. Қышқылды суға құямыз (иә) 2. Спиртшамды сумен сөндіреміз (жоқ) 3. Химиялық заттардың дәмін татуға болады (жоқ) 4. Газды желпіп иіскейміз (иә) 5. Жарақат алғанда мұғалімге хабар береміз (иә) 6. Заттардың қалдығын қайта ыдысқа саламыз (жоқ) 7. Этикеткасыз затпен жұмыс істеуге болады (жоқ) 8. Аздаған шытынаған бар ыдыспен жұмыс істеуге болады (жоқ) 9. Газ бөлетін жұмысты тартпа шкафта жасаймыз (иә) 10. Ыдыстардың бұрандамаларын ауыстырып жабуға болады (жоқ) Өткенді қайталау «Сұрақ ілмегі» әдісі 1.Сапалық реакция дегеніміз?
2.Аналитикалық химияғылымы нені зерттейді?
3.Заттардың құрамын сапалық талдау қандай жағдайларда қажет болады? |
Білім алушы Оқушылар қораптағы түрлі түсті фигураларды таңдау арқылы 2 топқа бөлінеді. 1-топ: Катион 2-топ: Анион
- Химия кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін біледі. - спиртшаммен жұмыс жасауды біледі - химиялық заттарды қолдану ережелерін біледі
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
Қауіпсіздік ережесінің стенді
Заттардың ерігіштік кестесі
Интерактивті тақта 1-3 слайд
|
|
Сабақ ортасы 30 мин |
ІV.Ұ «Ой қозғау» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі.
|
«Ой қозғау» сұрақтары: 1.Сапалық реакция дегеніміз не? 2. Иондар дегеніміз не және олардың түрлері? 3. Анион дегеніміз не? 4. Катион дегеніміз не?
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді. Сұраққа жауап бере алмай қалған жағдайда келесі оқушыға кезек ауысады. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Әр сұраққа 1 балл |
Интер-активті тақта 4 слайд
Экран Окулык Химия 9-сынып |
|
|
ТЖ.Тапсырма №1. №2 – практикалық жұмыс. Бейорганикалық қосылыстар құрамының сапалық талдауы. Әр топтың ерілген реактивтермен жұмыс істеу барысын қадағалайды. Әр топтың жұмысына бағыт-бағдар береді. Оқушыларға тапсырмалардың дұрыс жауабын көрсету арқылы өздеріне бағалауға мүмкіндік беру. Теориялық матрица
Практикалық матрица (оқушы тапсырманы орындау барысында толтырады)
|
ТЖ. Тапсырма №1. №2 – практикалық жұмыс. Бейорганикалық қосылыстар құрамының сапалық талдауы. Реактивтер: FeSO4,CaCl2, Na2CO3, Na2SO4, NaCl, КOH, CuSO4,HCl, AgNO3, BaCl2 ерітінділері. 1-тәжірибе. Мына заттардың сапалық құрамын талдаңдар: а) FeSO4 ә) CaCl2 б)Na2CO3 2-тәжірибе Нөмірленген үш сынауықта: NaCl, BaCI2, AgNO3, Na2SO4 ерітінділері бар. Әр сынауықтағы заттарды тәжірибе арқылы дәлеледеңдер. Жүргізілген реакциялардың теңдеулерін жазыңдар Әр топ өздерінің жұмыстарын тақтадағы дұрыс жауаптармен салыстырып, өздерін бағалайды. (өзін бағалау әдісі) |
Дескриптор: Жалпы - 5 балл - ерігіштік кестені пайдаланып, тәжірибе жоспарын құрады - қажетті иондарды табады - сәйкес ионға сапалық реактив таңдайды - сапалық реакция теңдеуін жазады - реакция теңдеулерін жазып, теңестіреді - сапалық анықтауды практикада жүзеге асырады
Өзін бағалау әдісі
|
Интер-активті тақта 5-10 слайд
Жұмыс парағы Реактив-тер: FeSO4, CaCl2, Na2CO3, Na2SO4, NaCl, КOH, CuSO4, HCl, AgNO3, BaCl2 ерітінді-лері.
|
|
Сабақтың соңы 8 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. ЕБҚ « Кім жылдам?» тәсілі арқылы жұптық жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді
wordwall.net/resource/101991504
Топтық тапсырма Катиондар мен аниондарды бөлу, ажырату |
.1-тапсырма “QR-код” әдісі арқылы жеке тапсырма орындау. https://wordwall.net/resource/72209454 Learningapps бағдарламасы бойынша сәйкестендіру тапсырмасын орындау Learningapps платформасында тапсырма орындайды ИОНДАРҒА САПАЛЫҚ РЕАКЦИЯ |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б
|
А4 парағы Маркер флипчарт ИОНДАРҒА САПАЛЫҚ РЕАКЦИЯ https://learningapps.org/watch?v=pke57kw4c23 11-14 слайд |
|
|
Кері байланыс «Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
baamboozle платформасында |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
Интер-активті тақта 15 слайд
|
|
|
Үй тапсырмасы: Катиондарды сапалық анықтау § 12 оку 50 бет 4-кесте |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз



















