|
Бөлім: |
Тіл және сөйлеу |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Шеримова.Е |
|
|
Күні: |
9.01.2026ж |
|
|
Сынып: 1 «Ә» |
Қатысушылар саны:16 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сөйлеу не үшін қажет? 2 сабақ |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
1. 2. 1. 2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1. 1. 2. 1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау; 1. 4. 1. 1. айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көщіріп жазу және есту, есте сақтау арқылы жазу. |
|
|
Сабақ мақсаты |
|
|
|
Ұлттық құндылықтар Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы |
Қаңтар – заң және тәртіп айы; Апта дәйексөзі : «Талап бар жерде, тәртіп бар» |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Жименен Жаңа жылда тек игі Істер болсын әрқашан! Бағынған заңға құл болмас, Деген Баукең атамыз. Құрметтеп ата заңыңды, Азамат бол тәртіпті ! https://tools.dreamfaceapp.com/user?previewId=6954bca79c23af0007445a4e Өткен тақырыпқа шолу, жаңа сабаққа кіріспеде «Балықшы» ойыны ойнатылады. Оқушылар кезекпен балық аулап, онда жазылған сөзді оқып, буынға бөледі, сол сөзді үш жақта тәуелдеп айтады. Ой шақыру: «Фонарик» әдісімен Алған қағаздарын фонарик жарығымен қарайды ондағы жануарлардың тіліндегі үндерін салады. Мыс: Мысық -мия, ит-ау-ау... Барлық тіршіліктегі заттардың жануарлардың өз дыбысы,өз тілі болады екен.Біздің тіліміз қандай тіл? Ана тіліміз -қазақ тіл Ендеше, бүгін біз өз ана тіліміз туралы айтатын боламыз Сабақ тақырыбын таныстыру. Сабақ мақсатын хабарлау. |
Өлең жолдарын бірге қайталап айтып,жаттайды Ойынға қатысады. Сабақ мақсатымен танысады |
Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. «Бас бармақ» әдісі: Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
Сөздер жазылған балық суреттері, қармақ |
|
Сабақтың ортасы 33 минут
|
(Ұ) 1- тапсырма. Тыңдалым, айтылым, оқылым. 1-жаттығу. Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқыңдар. Сөздік жұмысы. Дана-ақылшы, данышпан. -Өлеңде не туралы айтылған? -Ана тілім ардақты дегенді қалай түсінесіңдер? 2-жаттығу. -Балалардың қолындағы
әріптерден қандай сөз құрауға болады? -Өз ана тілің туралы әңгімелеңдер. Сергіту сәтінде нейрожаттығулар жасатады.
(Д) 2-тапсырма. «Сиқырлы қалам» әдісімен Жазылым. Айтылым. 3-жаттығу. -Мақалды көшіріп жазыңдар. Мағынасын түсіндіріңдер. Тілге құрмет-елге құрмет.
3 тапсырма: 4-жаттығу«Бір қадам алда» әдісімен -Суреттерді ретімен қойып әңгімелеңдер. https://tools.dreamfaceapp.com/user?previewId=6954be25f5ab40000760c274
ЕБҚ оқушыға: Берілген суреттердің атауларын буынға бөлеміз
ЕҚБ оқушы: Аталған сөзді қатыстырып сөйлем құрап жаз.
(Ұ) 4-тапсырма. «Сөз тану» айдары. А) Жатқа білетін мақал-мәтел, жаңылтпаш, нақыл сөздерді естеріңе түсіріп айтып беріңдер. Мағынасын түсіндіріңдер. Ә) Мақалдарды жаттап алыңдар.
|
Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқиды. Сұрақтарға толық сөйлеммен жауап береді.
Сөз құрайды.
Жаттығу жасайды. Партада дұрыс отырады. Қаламды дұрыс ұстайды.
Көркем жазады. Ретімен әңгімелейді. Сөз табады. Сөйлем құрастырады. Дыбыстық талдау жасайды.
Жатқа білетін мақал-мәтел, жаңылтпаш, нақыл сөздерді айтады. Мағынасын түсіндіреді. Мақалдар жаттайды. |
Дескриптор: Өлеңді тұтас оқиды, сұраққа жауап береді, сөз құрайды - «Жарайсың!». Өлеңді буындап оқиды, сұраққа жауап беруде, сөз құрауда көмек қажет етеді-«Жақсы!». Өлеңді оқуда қиналады, сұраққа жауап беруде, сөз құрауда қателеседі -«Талпын!». Дескриптор: Талапқа сай сауатты жазады, ретін сақтап әңгімелейді - «Жарайсың!». Сөйлемді аздаған қателермен жазады, әңгімелеуде ретінен жаңылады-«Жақсы!». Жазуда, ретін сақтап әңгімелеуде өрескел қателер жібереді-«Талпын!». Дескриптор: Білетін мақал, жаңылтпаш, нақыл сөздерді айтады, мақал жаттайды - «Жарайсың!». Білетін мақал, жаңылтпаш, нақыл сөздерді айтады, мақал жаттауда аздап қиналады -«Жақсы!». |
«Ана тілі» оқулығы 1 сынып 2021ж Сюжетті сурет 6-7-бет №1 ана тілі дәптері |
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Кері байланысты «Үш қадамдық сұқбат» әдісі арқылы береді.
|
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
|
|

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
2 саб ана тілі 1 сынып
2 саб ана тілі 1 сынып
|
Бөлім: |
Тіл және сөйлеу |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Шеримова.Е |
|
|
Күні: |
9.01.2026ж |
|
|
Сынып: 1 «Ә» |
Қатысушылар саны:16 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сөйлеу не үшін қажет? 2 сабақ |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
1. 2. 1. 2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1. 1. 2. 1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау; 1. 4. 1. 1. айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көщіріп жазу және есту, есте сақтау арқылы жазу. |
|
|
Сабақ мақсаты |
|
|
|
Ұлттық құндылықтар Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы |
Қаңтар – заң және тәртіп айы; Апта дәйексөзі : «Талап бар жерде, тәртіп бар» |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Жименен Жаңа жылда тек игі Істер болсын әрқашан! Бағынған заңға құл болмас, Деген Баукең атамыз. Құрметтеп ата заңыңды, Азамат бол тәртіпті ! https://tools.dreamfaceapp.com/user?previewId=6954bca79c23af0007445a4e Өткен тақырыпқа шолу, жаңа сабаққа кіріспеде «Балықшы» ойыны ойнатылады. Оқушылар кезекпен балық аулап, онда жазылған сөзді оқып, буынға бөледі, сол сөзді үш жақта тәуелдеп айтады. Ой шақыру: «Фонарик» әдісімен Алған қағаздарын фонарик жарығымен қарайды ондағы жануарлардың тіліндегі үндерін салады. Мыс: Мысық -мия, ит-ау-ау... Барлық тіршіліктегі заттардың жануарлардың өз дыбысы,өз тілі болады екен.Біздің тіліміз қандай тіл? Ана тіліміз -қазақ тіл Ендеше, бүгін біз өз ана тіліміз туралы айтатын боламыз Сабақ тақырыбын таныстыру. Сабақ мақсатын хабарлау. |
Өлең жолдарын бірге қайталап айтып,жаттайды Ойынға қатысады. Сабақ мақсатымен танысады |
Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. «Бас бармақ» әдісі: Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
Сөздер жазылған балық суреттері, қармақ |
|
Сабақтың ортасы 33 минут
|
(Ұ) 1- тапсырма. Тыңдалым, айтылым, оқылым. 1-жаттығу. Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқыңдар. Сөздік жұмысы. Дана-ақылшы, данышпан. -Өлеңде не туралы айтылған? -Ана тілім ардақты дегенді қалай түсінесіңдер? 2-жаттығу. -Балалардың қолындағы
әріптерден қандай сөз құрауға болады? -Өз ана тілің туралы әңгімелеңдер. Сергіту сәтінде нейрожаттығулар жасатады.
(Д) 2-тапсырма. «Сиқырлы қалам» әдісімен Жазылым. Айтылым. 3-жаттығу. -Мақалды көшіріп жазыңдар. Мағынасын түсіндіріңдер. Тілге құрмет-елге құрмет.
3 тапсырма: 4-жаттығу«Бір қадам алда» әдісімен -Суреттерді ретімен қойып әңгімелеңдер. https://tools.dreamfaceapp.com/user?previewId=6954be25f5ab40000760c274
ЕБҚ оқушыға: Берілген суреттердің атауларын буынға бөлеміз
ЕҚБ оқушы: Аталған сөзді қатыстырып сөйлем құрап жаз.
(Ұ) 4-тапсырма. «Сөз тану» айдары. А) Жатқа білетін мақал-мәтел, жаңылтпаш, нақыл сөздерді естеріңе түсіріп айтып беріңдер. Мағынасын түсіндіріңдер. Ә) Мақалдарды жаттап алыңдар.
|
Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқиды. Сұрақтарға толық сөйлеммен жауап береді.
Сөз құрайды.
Жаттығу жасайды. Партада дұрыс отырады. Қаламды дұрыс ұстайды.
Көркем жазады. Ретімен әңгімелейді. Сөз табады. Сөйлем құрастырады. Дыбыстық талдау жасайды.
Жатқа білетін мақал-мәтел, жаңылтпаш, нақыл сөздерді айтады. Мағынасын түсіндіреді. Мақалдар жаттайды. |
Дескриптор: Өлеңді тұтас оқиды, сұраққа жауап береді, сөз құрайды - «Жарайсың!». Өлеңді буындап оқиды, сұраққа жауап беруде, сөз құрауда көмек қажет етеді-«Жақсы!». Өлеңді оқуда қиналады, сұраққа жауап беруде, сөз құрауда қателеседі -«Талпын!». Дескриптор: Талапқа сай сауатты жазады, ретін сақтап әңгімелейді - «Жарайсың!». Сөйлемді аздаған қателермен жазады, әңгімелеуде ретінен жаңылады-«Жақсы!». Жазуда, ретін сақтап әңгімелеуде өрескел қателер жібереді-«Талпын!». Дескриптор: Білетін мақал, жаңылтпаш, нақыл сөздерді айтады, мақал жаттайды - «Жарайсың!». Білетін мақал, жаңылтпаш, нақыл сөздерді айтады, мақал жаттауда аздап қиналады -«Жақсы!». |
«Ана тілі» оқулығы 1 сынып 2021ж Сюжетті сурет 6-7-бет №1 ана тілі дәптері |
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Кері байланысты «Үш қадамдық сұқбат» әдісі арқылы береді.
|
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
|
|

шағым қалдыра аласыз














