|
Білім беру ұйымының атауы |
Turan mektebi |
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Тіл және сөйлеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Маханова Д.Б. |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 В сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№2 сабақ. Сөйлеу не үшін қажет? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлеудің не қажет екенін біледі |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Талап бар жерді тәртіп бар. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Не үшін керек?» ойыны – Екі көзің не үшін керек? – Жақсыларды көру үшін. – Екі қолың не үшін керек? – Елге көмек беру үшін. – Құлақ деген не үшін керек? – Ақыл, кеңес тыңдау үшін. – Тіл мен жағың не үшін керек? – Ақиқатты айту үшін. Өткенді пысықтау «Ыстық орындық» әдісі -Сөйлеу не үшін керек? Сұраққа жауап береді Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып «Болжау» әдісі 1-жаттығу. Автор жайлы қысқаша мағлұмат беріледі. Әдібай Табылды 1926 жылы 2 қаңтарда Жамбыл облысы Тұрар Рысқұлов ауданы Жаңа тұрмыс ауылында дүниеге келген. Ауыл мектептерінде оқытушы, оқу ісінің меңгерушісі, мектеп директоры болған. «Қайырлы таң, балалар» атты таңдамалы жинағын жазған. Балаларға арнап 31 кітап шығарған. «Ана тілі» өлеңін тыңдатудан бұрын бұл өлеңде не туралы айтылуы мүмкін деп болжау жасалады. Топтық жұмыс –Өлеңде не туралы айтылған? Ана тілің қай тіл? Әр топ өлеңнен өз атауларына сәйкес жолдарды тауып оқиды. «Ойшылдар» тобы: Ақыл-ойын дананың Ана тілден аламын. «Білімділер» тобы: Өсірген ой-білімді, Сүйем туған тілімді. «Ақылдылар» тобы: Мақсат етем әр сөздің Мәнін терең білуді. «Тілшілер» тобы: Ана тілім ардақты, Ақ сүтіндей анамның. Дәптермен жұмыс Ә дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында, яғни барлық буынында кездесетініне назар аударады. Сауатты, көлбеу, көркем жазуға дағдыланады. ФС тапсырмасы «Сөзжасам» әдісі 2-жаттығу Балалардың орындарын ауыстыру арқылы шығатын сөзді оқыту. – Қандай сөз шықты? Не себепті «ана тілі» « Адасқан сөздер» ойыны ЕБҚ және ЕҚБ Сөздерден сөйлем құра Араласып жатқан парақтардағы сөздерді дұрыстау арқылы «Ана тілім-қазақ тілі» деген сөйлемді құрайды
Көркем жазу минуты 3-жаттығу Тілге құрмет-елге құрмет «Нейрожаттығу» әдісі 4-жаттығу Суреттерді ретімен қойып, әңгімеле Тақырып: «Кітапханада» Тірек сөздер: Кітапхана, Келді, кітапханашы, кітаптар, алды.
ҚЖ: Сөздік диктант Мектеп, сөйле, әңгіме, ана тілі. Кері байланыс
|
Сұрақтарға хормен жауап береді Орындыққа отырып тез жауап береді Автормен танысады Сабақ тақырыбын болжайды Топтық жұмыс жасайды Көркем жазу Ә Ә Ә Ә Ә Ә Ә Ә ә ә ә ә ә ә ә ә Ойын ойнайды Ж: Себебі- ол анамыздың тілі. Бірлескен жұмыс жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Әңгіме құрайды Есту бойынша сөздерді жазады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Адамға сөйлеу не үшін қажет екенін біледі Сұрақтарға жауап бере алды Дескриптор: Автормен танысты Тақырыпқа болжам жасауды үйренді
Дескриптор: Өлеңнің негізгі ойларын тауып оқыды Топтық жұмыс жасауды үйренді Дескриптор: Көркем жазу емлесін сақтап жазды Әріптерді жазу жолына дұрыс түсіру тәсілдерін біледі, қолданады Дескриптор: Орындарын ауыстыру арқылы шығатын сөзді оқыды Ана тіліміз туралы білімдері толықты
Керемет! Дескриптор: Суреттерді реті бойынша қоя алды Суреттермен әңгіме құрады Дескриптор: Сөздерді есту бойынша жаза алды Көркем жазу емлесін сақтап, қатесіз жазды
«Бағдаршам» әісі |
Суреттер Автордың суреті
https:// adebiportal.kz/ kz/authors/ view/2009 (автор жайлы мағлұмат) Оқулық Суреттер Жұмыс дәптері
Кеспе сөздер
Жазу үлгісі Әуен
Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
https:// adebiportal.kz/ kz/authors/ view/2009 (автор жайлы мағлұмат)






жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
2 Сөйлеу не үшін қажет
2 Сөйлеу не үшін қажет
|
Білім беру ұйымының атауы |
Turan mektebi |
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Тіл және сөйлеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Маханова Д.Б. |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 В сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№2 сабақ. Сөйлеу не үшін қажет? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлеудің не қажет екенін біледі |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Талап бар жерді тәртіп бар. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Не үшін керек?» ойыны – Екі көзің не үшін керек? – Жақсыларды көру үшін. – Екі қолың не үшін керек? – Елге көмек беру үшін. – Құлақ деген не үшін керек? – Ақыл, кеңес тыңдау үшін. – Тіл мен жағың не үшін керек? – Ақиқатты айту үшін. Өткенді пысықтау «Ыстық орындық» әдісі -Сөйлеу не үшін керек? Сұраққа жауап береді Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып «Болжау» әдісі 1-жаттығу. Автор жайлы қысқаша мағлұмат беріледі. Әдібай Табылды 1926 жылы 2 қаңтарда Жамбыл облысы Тұрар Рысқұлов ауданы Жаңа тұрмыс ауылында дүниеге келген. Ауыл мектептерінде оқытушы, оқу ісінің меңгерушісі, мектеп директоры болған. «Қайырлы таң, балалар» атты таңдамалы жинағын жазған. Балаларға арнап 31 кітап шығарған. «Ана тілі» өлеңін тыңдатудан бұрын бұл өлеңде не туралы айтылуы мүмкін деп болжау жасалады. Топтық жұмыс –Өлеңде не туралы айтылған? Ана тілің қай тіл? Әр топ өлеңнен өз атауларына сәйкес жолдарды тауып оқиды. «Ойшылдар» тобы: Ақыл-ойын дананың Ана тілден аламын. «Білімділер» тобы: Өсірген ой-білімді, Сүйем туған тілімді. «Ақылдылар» тобы: Мақсат етем әр сөздің Мәнін терең білуді. «Тілшілер» тобы: Ана тілім ардақты, Ақ сүтіндей анамның. Дәптермен жұмыс Ә дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында, яғни барлық буынында кездесетініне назар аударады. Сауатты, көлбеу, көркем жазуға дағдыланады. ФС тапсырмасы «Сөзжасам» әдісі 2-жаттығу Балалардың орындарын ауыстыру арқылы шығатын сөзді оқыту. – Қандай сөз шықты? Не себепті «ана тілі» « Адасқан сөздер» ойыны ЕБҚ және ЕҚБ Сөздерден сөйлем құра Араласып жатқан парақтардағы сөздерді дұрыстау арқылы «Ана тілім-қазақ тілі» деген сөйлемді құрайды
Көркем жазу минуты 3-жаттығу Тілге құрмет-елге құрмет «Нейрожаттығу» әдісі 4-жаттығу Суреттерді ретімен қойып, әңгімеле Тақырып: «Кітапханада» Тірек сөздер: Кітапхана, Келді, кітапханашы, кітаптар, алды.
ҚЖ: Сөздік диктант Мектеп, сөйле, әңгіме, ана тілі. Кері байланыс
|
Сұрақтарға хормен жауап береді Орындыққа отырып тез жауап береді Автормен танысады Сабақ тақырыбын болжайды Топтық жұмыс жасайды Көркем жазу Ә Ә Ә Ә Ә Ә Ә Ә ә ә ә ә ә ә ә ә Ойын ойнайды Ж: Себебі- ол анамыздың тілі. Бірлескен жұмыс жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Әңгіме құрайды Есту бойынша сөздерді жазады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Адамға сөйлеу не үшін қажет екенін біледі Сұрақтарға жауап бере алды Дескриптор: Автормен танысты Тақырыпқа болжам жасауды үйренді
Дескриптор: Өлеңнің негізгі ойларын тауып оқыды Топтық жұмыс жасауды үйренді Дескриптор: Көркем жазу емлесін сақтап жазды Әріптерді жазу жолына дұрыс түсіру тәсілдерін біледі, қолданады Дескриптор: Орындарын ауыстыру арқылы шығатын сөзді оқыды Ана тіліміз туралы білімдері толықты
Керемет! Дескриптор: Суреттерді реті бойынша қоя алды Суреттермен әңгіме құрады Дескриптор: Сөздерді есту бойынша жаза алды Көркем жазу емлесін сақтап, қатесіз жазды
«Бағдаршам» әісі |
Суреттер Автордың суреті
https:// adebiportal.kz/ kz/authors/ view/2009 (автор жайлы мағлұмат) Оқулық Суреттер Жұмыс дәптері
Кеспе сөздер
Жазу үлгісі Әуен
Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
https:// adebiportal.kz/ kz/authors/ view/2009 (автор жайлы мағлұмат)






шағым қалдыра аласыз
















