|
Білім беру ұйымының атауы |
№19ЖОББМ КММ |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану Атамұра |
|||||
|
Бөлім: |
Жанды табиғат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ракымова А.Е |
|||||
|
Күні: |
15.11.2024ж |
|||||
|
Сынып: |
2 «Д» сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адамның тірек-қимыл жүйесі. Дұрыс дене сымбатын қалыптастыру |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.3.1 - адамның тірек-қимыл жүйесінің қызметін анықтау 2.2.3.2 - дұрыс дене сымбатын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тірек-қимыл жүйесі дегеніміз не екенін,неліктен дұрыс дене сымбатын қалыптастыру керектігін біледі |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Топтық жұмыс Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут Рефлексия |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 1-топ жәндіктер 2-топ балықтар 3-топ қосмекенділер 4-топ құстар 5-топ сүткеректілердің көбеюі ЕБҚ Үй жануарларын сәйкестендір Тақырыпты ашу Адам денесінің қандай негізгі бөліктері бар? (Бас, кеуде, аяқ-қолдар.) Қолдың бөліктерін атаңдар. (Білек, шынтақ, иық.) Адамның қолдары қандай қызмет атқарады? Аяқтың бөліктерін білесіңдер ме? (Жамбас, тізе, балтыр, табан.)» Оқушыларға саусақтарын, басын, шынтақтарын ұстап көруге ұсыныс жасау. «Өзің ойлан» Енді аса маңызды сұраққа жауап беріңдер: «Қаңқа не үшін қажет?» (Балалардың болжамдары) Мысалы киіздің ішінде ағаштар не үшін қажет? Тірек қимыл жүйесіне қаңқа мен бұлшық еттер жатады. Қаңқа ағзаның тірегі, ал бұлшық еттер қимыл –қозғалысты қамтамасыз етеді. Адам қаңқасын 200-ден астам сүйектер құрайды. Қаңқаның 3 қызметі бар: -Тірек қызметін атқарады. -Денені қимыл-қозғалысқа әкеледі. -Ішкі мүшелерге қорғаныш қызметін атқарады. Бас сүйек миды, омыртқа жотасы-жұлынды, кеуде қуысы –жүрек, өкпе , ішкі мүшелерді қорғайды. Сен білесің бе? Барлық сүйектер мықты. Бірақ олар қатты соққы алса, сынуы мүмкін. Балалардың сүйектері қарт адамдарға қарағанда тез қалпына келеді. Экспериментті тапсырмалар: 1-топ археологтар 2-топ ғалымдар 3-топ құрылысшылар 4-топ жазушылар 5-топ зерттеушілер Видео Жазбаша тапсырма: Қаңқа сүйектері құрылысын жаз Суретке қара,Қай баланың дене сымбаты дұрыс өседі? Дене сымбаты дұрыс болу үшін не істеу керек? Өзің дене сымбатыңды қалай сақтайсың? Оқушылар үнемі жаттығулар жасау және өзін бақылау арқылы денені дұрыс ұстауға болатынын түсіне алады. Дене бітімі дегеніміз – адамның денесін ұстау қалыбы. Оның бұзылуы әртүрлі ауруларға себеп болуы мүмкін. Жүрген кезде, үстелде отырғанда денені тік ұстау маңызды. Сондай-ақ ұйықтаған кезде етбетінен, өте биік немесе өте төмен жастықта жатуға болмайды. Сүйектердің атауын айт . Бас сүйек, төс сүйек,қабырға, омыртқа,қол сүйектері, жамбас,аяқ сүйектері. Әр топ 1 оқушыға қаңқа суреттерін дұрыс орналастырады. « Worldwoll »Тақтадағы бағдаршамдарды басады. Үй жұмысы : оқу , мазмұндау |
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Үй жұмысын айтады Дене мүшелері туралы айтады Өз ойларын айтады Топтық жұмыс жасайды Адам қаңқасымен танысады Сүйек атауларын жаттайды Әр топ өз тапсырмасын орындайды. Жаттығу жасайды Жеке жұмыс жасайды Суретпен жұмыс жасайды Кері байланыс береді Үй тапсырмасын алады |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Үй жануарларының тіршілік үшін күресі және қалай көбейтіндігі туралы айтады-2б Оларға бақылау жасайды-1б Дескриптор: Адам денесін қаңқа ұстап тұратынын біледі Топтық тапсырманы біріге орындайды Дескриптор: Адам қаңқасымен танысады- Сүйек атауларын жаттайды Дескриптор: Сүйектерді қалай сақтайтынын біледі-1б Дескриптор: Әр оқушы жеке қаңқа құрылысын жаза алады. 4б Дене сымбаты дұрыс болу үшін не істеу керек екенін біледі-1б Өзінің дене сымбатын қалай сақтайтынын айтады-1б |
Суреттер
оқулық
оқулық
оқулық Суреттер
|
||
Ресурстар:



«№19ЖАЛПЫ ОРТА БІЛІМ БЕРЕТІН МЕКТЕП»КММ
Адамның тірек-қимыл жүйесі. Дұрыс дене сымбатын қалыптастыру

2 «Д»
Рақымова Ә.Е.



|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану Атамұра |
|||||
|
Бөлім: |
Адам |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
2сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 11сабақ Бұлшық ет. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.3.3.-бұлшық еттің қозғалыс кезіндегі жиырылуының рөлін түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бұлшық ет туралы біледі Адамның қалай қозғалатынын түсінеді |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 4-тапсырма Сүйектерді қалай сақтайды? Үлкендерден сұрап, жауаптарын жазып кел. Тақырыпты ашу «Ақиқат-жалған» ойыны 1.Қаңқа сүйегі өспейді (жалған) 2.Бас сүйек бастың пішінін береді (ақиқат) 3.Қаңқа дегеніміз тері (жалған) Жаңа тақырып 1-тапсырма «Кім жылдам?Мен жылдам!Доп жылдам» ойыны Бәрі орнынан тұрады.Мұғалім оқушыларға допты лақтырады.Оқушылар тосып алу керек.Допты лақтырамыз дегенде қайта лақтыру керек. «Қалам ұстаймыз» дегенде,қалам ұстаулары керек. «Жүгіреміз» дегенде орындарында тұрып жүгірулері керек. «Секіреміз» дегенде секіреді. -Ал балалар,біз қазір қимылдаған кезде қандай ағзамыз қандай негізгі мүшелері қозғалды? -Аяғымыздың,қолымыздың бұлшық еттері қозғалады. 2-тапсырма Қозғалыс бұлшық еттер. Бізге дене қимылдарын жасауға (бұлшық еттер )көмектеседі.Олар (сүйектерге ) бекітілген.Бұлшық еттеріміз жұмыс істегенде (жиырылады).Олар (қысқа) және жуан болады.Денемізді бос ұстағандак (босаңсиды) және жіңішке болады.Осылайша олар адам денесін (қозғалтуға) көмектеседі. Сергіту сәті
ФС тапсырмасы 3-тапсырма КІТАППЕН ЖҰМЫС -Кітаптағы суретке зер салайық -Бұлшық ет адамның қай жерінде орналасқан? Бұлшық ет бізге керек па? Арқан көрсету Арқанды көрдің бе?Ол бірнеше жіңішке жіптерден құралған.Бұлшық еттер де арқан сияқтыц көптеген созылғыш жіңішке талшықтан тұрады.Олар сүйекке бекіп,оны қозғалысқа келтіреді. Үй тапсырмасы 4-тапсырма Үйде жаттығулар жасап, бұлшық еттердің қозғалыс үшін маңызын бақылап келіңдер ЕБҚ Жазу жазғанда қай дене мүшесінің бұлшық еті қозғалатынын бақылап көр.Өз ойыңды айт. ҚЖ: Суретпен жұмыс Суреттегі адамдардың қай бұлшық еттері қозғалысқа түсіп тұр? Анықтаңдар
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Үй жұмысын айтады Ойын арқылы өткенді пысықтайды Ойын ойнайды Жаттығу жасайды Суретпен жұмыс жасайды Үй тапсырмасын алады Жеке жұмыс жасайды Қосымша тапсырма орындайды Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Сүйектерді қалай сақтайтынын біледі-1б ҚБ: « Баскетбол» әдісі
Дескриптор: Ойын арқылы бұлшық еттердің қозғалысын зерттейді-1б
Дескриптор: Бұлшық еттердің ерекшеліктерін біледі-1б
Дескриптор: Бұлшық еттің маңызы туралы айтады-1б Тамаша жауаптар! Дескриптор: Бұлшық еттердің қозғалыс үшін маңызын бақылап келеді-1б Керемет!
«Нысана» әдісі |
Суреттер
оқулық Қозғалыстар оқулық Суреттер
Жұмыс парақтары
Оқулық
Кері байланыс парақтары |
||



|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану Атамұра |
|||||
|
Бөлім: |
Адам |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
2сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 12сабақ Жеке гигиена. Тіс-тірі ағза. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.3.4 - денсаулық сақтаудағы жеке гигиенаның рөлін анықтау; 2.2.3.5 - тіс күтімінің денсаулық сақтаудағы маңызын анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Денеге қалай күтім жасау керектігін біледі Тіс не үшін қажет екенін түсінеді |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 4-тапсырма Үйде жаттығулар жасап, бұлшық еттердің қозғалыс үшін маңызын бақылап келіңдер Тақырыпты ашу «Табан іздері» әдісі Сенің денеңді не ұстап тұрады? Қаңқа дегеніміз не? Қаңқа қандай қызмет атқарады? Қаңқа сүйектері өсе ме? Ағзаның негізгі мүшесінің бірі? Бұлшық еттің көмегімен біз не істейміз? Бас сүйек ненің пішінін береді? Қаңқа сүйектері қандай болады? Жаңа тақырып 1-тапсырма -Балалар, аудиожазбаны тыңдадыңдар. Бұл ненің дыбысы? -Тіс тазалап жатқандағы дыбыс. -Олай болса, балалар, біздің бүгінгі тақырыбымыз не туралы екен? -Тіс туралы, тазалық туралы. Тісті қалай күтеміз? ФС тапсырмасы 2-тапсырма «Сен білесің бе?» әдісі Гигиена дегеніміз не? Жеке гигиена дегеніміз не? Денеңе қалай күтім жасайсың? Қолды қашан жуу керек?Неге? Сен қолыңды қалай жуасың? ЕБҚ Сен таңертең қалай жуынасың? Таза жүру керек па? Сергіту сәті «Нейрожаттығулар» әдісі 3-тапсырма «Зертхана» әдісі Зерттеу жұмысын жүргізуге арналған нұсқаулар: • Айнаның көмегімен өздерінің тістеріне қарайды. Мүмкіндігінше, қойын дәптеріне пішіні мен мөлшері жағынан ерекшеленетін тістердің суретін салады. • Ауыз қуысындағы тістің түрлерін санайды. • Тістердің қаттылығын тексеру үшін ақырындап қарындашпен тықылдатады. • Мүмкіндігінше, үстіңгі және астыңғы жақтағы тістерді санайды. • Нәтижесін дәптеріне жазып алады. Үй тапсырмасы 4-тапсырма Тісті күтудің ережелерін құрастырып кел. Тісті күніне 2 рет тазалау. Тамақтан соң ауызды шаю. Ыстық тамақтан соң суық су ішпеу. Қатты заттарды тіспен шақпау. Тәттіні көп жемеу. Тіс дәрігеріне жиі көріну. Әркім өзінің жеке тіс щеткасын пайдалану. ҚЖ: Бейнефильм көреміз Мультфильм «Тісті қалай дұрыс тазалаймыз?» Тіс күтімі туралы ойларыңды жаз
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Үй жұмысын айтады Сұрақтарға жауап береді Аудиожазба тыңдайды Сұрақтарға жауап береді Өз ойларымен жауап береді Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Тістеріне зерттеу жүргізеді Үй тапсырмасын алады Қосымша тапсырма орындайды Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Бұлшық еттердің қозғалыс үшін маңызын бақылап келеді-1б ҚБ: « Бәйге» әдісі
Дескриптор: Дене тазалығын сақтауды түсінеді-1б Тісті тазалау не үшін қажет екенін анықтайды-1б Дескриптор: Денеге күтім жасауды әңгімелейді-1б Жеке бас тазалығын сақтауды түсінеді-1б
Тамаша! Дескриптор: Тістердің санын біледі және қаттылығын тексереді-1б Жеке гигиенаның маңыздылығы анықтайды-1б Тамаша жауаптар!
Дескриптор: Тісті күтудің ережелерін құрастырып келеді-1б Тамаша!
«СМС» әдісі |
Суреттер оқулық Табан іздері оқулық Суреттер Музыка Оқулық Айна Оқулық Бейнефильм Кері байланыс парақтары |
||


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
2-сынып. Адамның тірек-қимыл жүйесі. Дұрыс дене сымбатын қалыптастыру
2-сынып. Адамның тірек-қимыл жүйесі. Дұрыс дене сымбатын қалыптастыру
|
Білім беру ұйымының атауы |
№19ЖОББМ КММ |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану Атамұра |
|||||
|
Бөлім: |
Жанды табиғат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ракымова А.Е |
|||||
|
Күні: |
15.11.2024ж |
|||||
|
Сынып: |
2 «Д» сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адамның тірек-қимыл жүйесі. Дұрыс дене сымбатын қалыптастыру |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.3.1 - адамның тірек-қимыл жүйесінің қызметін анықтау 2.2.3.2 - дұрыс дене сымбатын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тірек-қимыл жүйесі дегеніміз не екенін,неліктен дұрыс дене сымбатын қалыптастыру керектігін біледі |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Топтық жұмыс Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут Рефлексия |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 1-топ жәндіктер 2-топ балықтар 3-топ қосмекенділер 4-топ құстар 5-топ сүткеректілердің көбеюі ЕБҚ Үй жануарларын сәйкестендір Тақырыпты ашу Адам денесінің қандай негізгі бөліктері бар? (Бас, кеуде, аяқ-қолдар.) Қолдың бөліктерін атаңдар. (Білек, шынтақ, иық.) Адамның қолдары қандай қызмет атқарады? Аяқтың бөліктерін білесіңдер ме? (Жамбас, тізе, балтыр, табан.)» Оқушыларға саусақтарын, басын, шынтақтарын ұстап көруге ұсыныс жасау. «Өзің ойлан» Енді аса маңызды сұраққа жауап беріңдер: «Қаңқа не үшін қажет?» (Балалардың болжамдары) Мысалы киіздің ішінде ағаштар не үшін қажет? Тірек қимыл жүйесіне қаңқа мен бұлшық еттер жатады. Қаңқа ағзаның тірегі, ал бұлшық еттер қимыл –қозғалысты қамтамасыз етеді. Адам қаңқасын 200-ден астам сүйектер құрайды. Қаңқаның 3 қызметі бар: -Тірек қызметін атқарады. -Денені қимыл-қозғалысқа әкеледі. -Ішкі мүшелерге қорғаныш қызметін атқарады. Бас сүйек миды, омыртқа жотасы-жұлынды, кеуде қуысы –жүрек, өкпе , ішкі мүшелерді қорғайды. Сен білесің бе? Барлық сүйектер мықты. Бірақ олар қатты соққы алса, сынуы мүмкін. Балалардың сүйектері қарт адамдарға қарағанда тез қалпына келеді. Экспериментті тапсырмалар: 1-топ археологтар 2-топ ғалымдар 3-топ құрылысшылар 4-топ жазушылар 5-топ зерттеушілер Видео Жазбаша тапсырма: Қаңқа сүйектері құрылысын жаз Суретке қара,Қай баланың дене сымбаты дұрыс өседі? Дене сымбаты дұрыс болу үшін не істеу керек? Өзің дене сымбатыңды қалай сақтайсың? Оқушылар үнемі жаттығулар жасау және өзін бақылау арқылы денені дұрыс ұстауға болатынын түсіне алады. Дене бітімі дегеніміз – адамның денесін ұстау қалыбы. Оның бұзылуы әртүрлі ауруларға себеп болуы мүмкін. Жүрген кезде, үстелде отырғанда денені тік ұстау маңызды. Сондай-ақ ұйықтаған кезде етбетінен, өте биік немесе өте төмен жастықта жатуға болмайды. Сүйектердің атауын айт . Бас сүйек, төс сүйек,қабырға, омыртқа,қол сүйектері, жамбас,аяқ сүйектері. Әр топ 1 оқушыға қаңқа суреттерін дұрыс орналастырады. « Worldwoll »Тақтадағы бағдаршамдарды басады. Үй жұмысы : оқу , мазмұндау |
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Үй жұмысын айтады Дене мүшелері туралы айтады Өз ойларын айтады Топтық жұмыс жасайды Адам қаңқасымен танысады Сүйек атауларын жаттайды Әр топ өз тапсырмасын орындайды. Жаттығу жасайды Жеке жұмыс жасайды Суретпен жұмыс жасайды Кері байланыс береді Үй тапсырмасын алады |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Үй жануарларының тіршілік үшін күресі және қалай көбейтіндігі туралы айтады-2б Оларға бақылау жасайды-1б Дескриптор: Адам денесін қаңқа ұстап тұратынын біледі Топтық тапсырманы біріге орындайды Дескриптор: Адам қаңқасымен танысады- Сүйек атауларын жаттайды Дескриптор: Сүйектерді қалай сақтайтынын біледі-1б Дескриптор: Әр оқушы жеке қаңқа құрылысын жаза алады. 4б Дене сымбаты дұрыс болу үшін не істеу керек екенін біледі-1б Өзінің дене сымбатын қалай сақтайтынын айтады-1б |
Суреттер
оқулық
оқулық
оқулық Суреттер
|
||
Ресурстар:



«№19ЖАЛПЫ ОРТА БІЛІМ БЕРЕТІН МЕКТЕП»КММ
Адамның тірек-қимыл жүйесі. Дұрыс дене сымбатын қалыптастыру

2 «Д»
Рақымова Ә.Е.



|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану Атамұра |
|||||
|
Бөлім: |
Адам |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
2сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 11сабақ Бұлшық ет. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.3.3.-бұлшық еттің қозғалыс кезіндегі жиырылуының рөлін түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бұлшық ет туралы біледі Адамның қалай қозғалатынын түсінеді |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 4-тапсырма Сүйектерді қалай сақтайды? Үлкендерден сұрап, жауаптарын жазып кел. Тақырыпты ашу «Ақиқат-жалған» ойыны 1.Қаңқа сүйегі өспейді (жалған) 2.Бас сүйек бастың пішінін береді (ақиқат) 3.Қаңқа дегеніміз тері (жалған) Жаңа тақырып 1-тапсырма «Кім жылдам?Мен жылдам!Доп жылдам» ойыны Бәрі орнынан тұрады.Мұғалім оқушыларға допты лақтырады.Оқушылар тосып алу керек.Допты лақтырамыз дегенде қайта лақтыру керек. «Қалам ұстаймыз» дегенде,қалам ұстаулары керек. «Жүгіреміз» дегенде орындарында тұрып жүгірулері керек. «Секіреміз» дегенде секіреді. -Ал балалар,біз қазір қимылдаған кезде қандай ағзамыз қандай негізгі мүшелері қозғалды? -Аяғымыздың,қолымыздың бұлшық еттері қозғалады. 2-тапсырма Қозғалыс бұлшық еттер. Бізге дене қимылдарын жасауға (бұлшық еттер )көмектеседі.Олар (сүйектерге ) бекітілген.Бұлшық еттеріміз жұмыс істегенде (жиырылады).Олар (қысқа) және жуан болады.Денемізді бос ұстағандак (босаңсиды) және жіңішке болады.Осылайша олар адам денесін (қозғалтуға) көмектеседі. Сергіту сәті
ФС тапсырмасы 3-тапсырма КІТАППЕН ЖҰМЫС -Кітаптағы суретке зер салайық -Бұлшық ет адамның қай жерінде орналасқан? Бұлшық ет бізге керек па? Арқан көрсету Арқанды көрдің бе?Ол бірнеше жіңішке жіптерден құралған.Бұлшық еттер де арқан сияқтыц көптеген созылғыш жіңішке талшықтан тұрады.Олар сүйекке бекіп,оны қозғалысқа келтіреді. Үй тапсырмасы 4-тапсырма Үйде жаттығулар жасап, бұлшық еттердің қозғалыс үшін маңызын бақылап келіңдер ЕБҚ Жазу жазғанда қай дене мүшесінің бұлшық еті қозғалатынын бақылап көр.Өз ойыңды айт. ҚЖ: Суретпен жұмыс Суреттегі адамдардың қай бұлшық еттері қозғалысқа түсіп тұр? Анықтаңдар
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Үй жұмысын айтады Ойын арқылы өткенді пысықтайды Ойын ойнайды Жаттығу жасайды Суретпен жұмыс жасайды Үй тапсырмасын алады Жеке жұмыс жасайды Қосымша тапсырма орындайды Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Сүйектерді қалай сақтайтынын біледі-1б ҚБ: « Баскетбол» әдісі
Дескриптор: Ойын арқылы бұлшық еттердің қозғалысын зерттейді-1б
Дескриптор: Бұлшық еттердің ерекшеліктерін біледі-1б
Дескриптор: Бұлшық еттің маңызы туралы айтады-1б Тамаша жауаптар! Дескриптор: Бұлшық еттердің қозғалыс үшін маңызын бақылап келеді-1б Керемет!
«Нысана» әдісі |
Суреттер
оқулық Қозғалыстар оқулық Суреттер
Жұмыс парақтары
Оқулық
Кері байланыс парақтары |
||



|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану Атамұра |
|||||
|
Бөлім: |
Адам |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
2сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 12сабақ Жеке гигиена. Тіс-тірі ағза. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.3.4 - денсаулық сақтаудағы жеке гигиенаның рөлін анықтау; 2.2.3.5 - тіс күтімінің денсаулық сақтаудағы маңызын анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Денеге қалай күтім жасау керектігін біледі Тіс не үшін қажет екенін түсінеді |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 4-тапсырма Үйде жаттығулар жасап, бұлшық еттердің қозғалыс үшін маңызын бақылап келіңдер Тақырыпты ашу «Табан іздері» әдісі Сенің денеңді не ұстап тұрады? Қаңқа дегеніміз не? Қаңқа қандай қызмет атқарады? Қаңқа сүйектері өсе ме? Ағзаның негізгі мүшесінің бірі? Бұлшық еттің көмегімен біз не істейміз? Бас сүйек ненің пішінін береді? Қаңқа сүйектері қандай болады? Жаңа тақырып 1-тапсырма -Балалар, аудиожазбаны тыңдадыңдар. Бұл ненің дыбысы? -Тіс тазалап жатқандағы дыбыс. -Олай болса, балалар, біздің бүгінгі тақырыбымыз не туралы екен? -Тіс туралы, тазалық туралы. Тісті қалай күтеміз? ФС тапсырмасы 2-тапсырма «Сен білесің бе?» әдісі Гигиена дегеніміз не? Жеке гигиена дегеніміз не? Денеңе қалай күтім жасайсың? Қолды қашан жуу керек?Неге? Сен қолыңды қалай жуасың? ЕБҚ Сен таңертең қалай жуынасың? Таза жүру керек па? Сергіту сәті «Нейрожаттығулар» әдісі 3-тапсырма «Зертхана» әдісі Зерттеу жұмысын жүргізуге арналған нұсқаулар: • Айнаның көмегімен өздерінің тістеріне қарайды. Мүмкіндігінше, қойын дәптеріне пішіні мен мөлшері жағынан ерекшеленетін тістердің суретін салады. • Ауыз қуысындағы тістің түрлерін санайды. • Тістердің қаттылығын тексеру үшін ақырындап қарындашпен тықылдатады. • Мүмкіндігінше, үстіңгі және астыңғы жақтағы тістерді санайды. • Нәтижесін дәптеріне жазып алады. Үй тапсырмасы 4-тапсырма Тісті күтудің ережелерін құрастырып кел. Тісті күніне 2 рет тазалау. Тамақтан соң ауызды шаю. Ыстық тамақтан соң суық су ішпеу. Қатты заттарды тіспен шақпау. Тәттіні көп жемеу. Тіс дәрігеріне жиі көріну. Әркім өзінің жеке тіс щеткасын пайдалану. ҚЖ: Бейнефильм көреміз Мультфильм «Тісті қалай дұрыс тазалаймыз?» Тіс күтімі туралы ойларыңды жаз
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Үй жұмысын айтады Сұрақтарға жауап береді Аудиожазба тыңдайды Сұрақтарға жауап береді Өз ойларымен жауап береді Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Тістеріне зерттеу жүргізеді Үй тапсырмасын алады Қосымша тапсырма орындайды Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Бұлшық еттердің қозғалыс үшін маңызын бақылап келеді-1б ҚБ: « Бәйге» әдісі
Дескриптор: Дене тазалығын сақтауды түсінеді-1б Тісті тазалау не үшін қажет екенін анықтайды-1б Дескриптор: Денеге күтім жасауды әңгімелейді-1б Жеке бас тазалығын сақтауды түсінеді-1б
Тамаша! Дескриптор: Тістердің санын біледі және қаттылығын тексереді-1б Жеке гигиенаның маңыздылығы анықтайды-1б Тамаша жауаптар!
Дескриптор: Тісті күтудің ережелерін құрастырып келеді-1б Тамаша!
«СМС» әдісі |
Суреттер оқулық Табан іздері оқулық Суреттер Музыка Оқулық Айна Оқулық Бейнефильм Кері байланыс парақтары |
||


шағым қалдыра аласыз

































