Оқу ісінің меңгерушісі: Габбасова Г.Қ
|
Пәні |
Әдебиеттік оқу |
|
|
Бөлім |
Меніңмектебім |
|
|
Педагогтіңаты-жөні |
Құрмашева Н.Т |
|
|
Күні: |
02.12.2025ж |
|
|
Сынып: |
2 «Б» Қатысушылар саны: |
Қатысушылар саны |
|
Сабақтыңтақырыбы |
37-сабақ. Менің Отаным.Туған жер. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.3.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау 2.2.7.1 мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтайды Мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табады |
|
|
Құндылық |
Ай құндылығы: Бірлік және ынтымақ айы Апталық дәйек сөз: «Бірлігі күшті ел озады» Құндылық: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсініктіқалыптастыру |
|
Сабақтың барысы:
|
Уақыты |
Педагогің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы. 2 мин 3 мин 5 мин |
Топқа бөлу Аттары жазылған парақшаны оқушыларға тарату. Парақша артындағы топтарын біліп, орындарына отырады. Бағалау бетшесімен таныстырады. «Психологиялық дайындық» «Ұстаздың үміт артар шәкірттері» Фтосуреттерінің артындағы ынталандарушы сөйлемдерді оқиды. Үй тапсырмасын тексеру: «Өзіңді тексер» тапсырманы тексеріп шығу «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: Бірлік және ынтымақ айы Апталық дәйек сөз: «Бірлігі күшті ел озады» Құндылық: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру. Ұйымдастыру бөлімі: Жаңа сабақтыбастамас бұрын Мемлекеттік рәміздерді айтайықшы. Көк туымыз салтанатты жиында биікте желбірейді. Сол көк туымызды жоғары биікке көтере отырып, жасырылған сұрақтардан жауап алу.
Тағы да ой қозғау мақсатында «wordwall» әдісін қолданамын. Менің Отаным Қазақстан. Қазақстанның жері кең-байтақ. Солтүстік аймақта- Астана қаласы бар. Кіндік қаның тамған жнр ОТАН. Бәріміздің ортақ үйіміз Қазақстан. |
Барлығы бірге партаны айналып тұрады. Тобын тауып, парталарға жайғасады. Оқушылар тақтадашығып тұрған фотосуреттерін көріп, түртіп, артындағы ынталандырушы сөйлемдерді оқып береді Оқушылар орындапкелген он тапсырманы дәптерден тексертеді. Ту, Елтаңба, гимн Желбіреген тудың үстін басып, жасырылған сұрақтарға жауап береді. Интерактивті тақтаны басқару арқылы сөздерді орнына қояды. |
Қол шапалақтап, мадақтау |
Жүрекшелер Оқушылар фотосуреттері
Дәптерлер
Парақшалар
Ту суреттері
https://wordwall.net/ru/resource/92631710
|
|
7 мин |
Жаңа сабақ: Оқу мақсатын таныстырамын.
«Сиқырлы кітап» әдісімен жаңа сабақты ашу Нұсқаулық:Көп нүктенің орнына тиісті сөзді тауып,сөйлемді оқы Бұл – Қазақстан Республикасының картасы. Еліміздің бас қаласы – Астана (Нұр-Сұлтан) Мен ... облысында (қаласында) тұрамын. Қазақстан Республикасының картасы көрсетіледі. Қысқаша дүниетану пәнімен байланыстырып сұрақтардан жауап алынады. QR-код бойынша тыңдалымұйымдастырылады. |
Көп нүктенің орнына тиісті сөзді тауып, сөйлемдерді оқиды. Картадан солтүстік, оңтүстік, батыс, шығыс аймақтарын көрсетеді. |
ҚБ 1-10 балдық жүйе Бағалау критерийі Мәтінніңтақырыбыменнегізгіойынанықтайды Дескрипторы: -Көп нүктенің орнынатиісті сөздерді табады-1 ұпай -Сөйлемдердіоқиды-1 ұпай Дескрипторы: -Картамен жұмыс жасай алады-1 ұпай -Сұрақтарға жауап береді-1 ұпай |
Оқулық
|
|
Сабақтың ортасы 7минут |
Оқулықпен жұмыс: Оқылым «Менің Отаным» мәтіні Нұсқау: «Менің Отаным» мәтінін тізбектеп, түсініп оқиды.Мұғалім оқушыларға мәтінді алдымен іштей, көз жүгіртіп оқытып,әр топтан 1 оқушыға оқыту.
ЖИ әдісі арқылы автордың өмірі баяндалады. Мұғалім «Туған жер» өлеңін мәнерлеп оқиды. |
Оқушылар берілген мәтінді алдымен іштейоқиды. Сосын жұптасып, рөлге бөліп оқиды. Рөлгебөліп оқу кезінде дауыс интонациясына мәнбереді,қажетжеріндемимиканы,денеқозғалысын үйлестіругедекөңіл бөледі. Оқушылар тізбектеп іштей оқып отырады. |
Дескрипторы: -Мәтінді түсініп оқиды-1 ұпай |
Оқулық, Дәптер Жи әдісі Видеоролик |
|
3 мин |
Жазылым Дәптермен жұмыс: Пұт-16 кг-ға тең салмақ өлшемі. Қамба-астық сақтайтын орын. Белін буу-тәуекел ету |
Оқушылар әдемі етіп жазады. |
|
Интерактивті тақта |
|
5 мин |
Топпен жұмыс: «Үш сөз-бір әңгіме» әдісі бойынша топтық жұмыс жүргізіледі. Нұсқау: Әр топқа берілген үш сөзден әңгіме құрастыру. 1-топ: Ауыл, өзен, жаз. 2-топ: Қала, мектеп, достар. 3-топ: Туған жер, гүл, үй. |
Оқушылар парақ бетіне сөздерді қатыстырып әңгіме құрап жазады. |
Дескриптор: -Берілген сөздерден әңгіме құрастыра алады-1 ұпай -Өзойларын еркін жеткізе біледі-1 ұпай |
Парақтар Интерактивті тақта |
|
10 мин |
«Сәйкестендір» әдісімен жүзеге асады. Нұсқау:Теңеу сөздерді тиісті суретімен сәйкестендір
Кемедейжүзгенкомбайн.
«Жұптық жұмыс» Туған жерді сипаттау, Қай жұп 1 минутта көп сөз тіркесін жазады, сол жұп жеңімпаз болады. |
Теңеу сөздерді тиісті суретіменсәйкестендіреді. Туған жерін сипаттап айтады. Биік тау, әсем қала, мөлдір су, татулық, достық, мейірімділік, шалғын дала, кең дала, сылдырап аққан су, әдемі қыздар, қонақжай т.б сөздерді жазады. |
Бағалау критерийі Шығармадағыкөркемдегішқұралдардытеңеу табады. Дескрипторы: -Туған жерді сипаттайтын сөздерді жазады- 1 ұпай |
Суреттер Интерактивті тақта |
|
Сабақтың соңы 3 мин |
«Асық үстелі» әдісі бойынша сабақты қорытындылау мақсатында өтеді. Тәйке-Туған жер өлеңінің авторы кім? Алшы-Оразақын Асқар туралы не білесің? Бүк-Қазақстанның табиғаты қандай? Оңқа-Қамба деген не? Шік-Теңеу дегеніміз не? Шоңқы-Отан сөзін естігенде не елестейді? Кері байланыс: Таратылып берілген бетте бүгінгі сабаққа кері байланыс бар, соны белгілеп өтесіңдер Үйге тапсырма:Өлеңді жаттап ал |
Тапсырма бойынша ой қорытып, сабаққа рефлексия жасайды. |
|
Суреттер |
Жалпы білім беретін Ғ.Мұратбаев атындағы орта мектеп
Ашық сабақ
2 «Б» сынып
Әдебиеттік оқу
Тақырыбы:37-сабақ. Менің Отаным. Туған жер
Өткізген: Бастауыш сынып мұғалімі Құрмашева Н.Т
Атырау қаласы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
2 сынып ашық сабақ Әдебиеттік оқу
2 сынып ашық сабақ Әдебиеттік оқу
Оқу ісінің меңгерушісі: Габбасова Г.Қ
|
Пәні |
Әдебиеттік оқу |
|
|
Бөлім |
Меніңмектебім |
|
|
Педагогтіңаты-жөні |
Құрмашева Н.Т |
|
|
Күні: |
02.12.2025ж |
|
|
Сынып: |
2 «Б» Қатысушылар саны: |
Қатысушылар саны |
|
Сабақтыңтақырыбы |
37-сабақ. Менің Отаным.Туған жер. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.3.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау 2.2.7.1 мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтайды Мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табады |
|
|
Құндылық |
Ай құндылығы: Бірлік және ынтымақ айы Апталық дәйек сөз: «Бірлігі күшті ел озады» Құндылық: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсініктіқалыптастыру |
|
Сабақтың барысы:
|
Уақыты |
Педагогің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы. 2 мин 3 мин 5 мин |
Топқа бөлу Аттары жазылған парақшаны оқушыларға тарату. Парақша артындағы топтарын біліп, орындарына отырады. Бағалау бетшесімен таныстырады. «Психологиялық дайындық» «Ұстаздың үміт артар шәкірттері» Фтосуреттерінің артындағы ынталандарушы сөйлемдерді оқиды. Үй тапсырмасын тексеру: «Өзіңді тексер» тапсырманы тексеріп шығу «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: Бірлік және ынтымақ айы Апталық дәйек сөз: «Бірлігі күшті ел озады» Құндылық: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру. Ұйымдастыру бөлімі: Жаңа сабақтыбастамас бұрын Мемлекеттік рәміздерді айтайықшы. Көк туымыз салтанатты жиында биікте желбірейді. Сол көк туымызды жоғары биікке көтере отырып, жасырылған сұрақтардан жауап алу.
Тағы да ой қозғау мақсатында «wordwall» әдісін қолданамын. Менің Отаным Қазақстан. Қазақстанның жері кең-байтақ. Солтүстік аймақта- Астана қаласы бар. Кіндік қаның тамған жнр ОТАН. Бәріміздің ортақ үйіміз Қазақстан. |
Барлығы бірге партаны айналып тұрады. Тобын тауып, парталарға жайғасады. Оқушылар тақтадашығып тұрған фотосуреттерін көріп, түртіп, артындағы ынталандырушы сөйлемдерді оқып береді Оқушылар орындапкелген он тапсырманы дәптерден тексертеді. Ту, Елтаңба, гимн Желбіреген тудың үстін басып, жасырылған сұрақтарға жауап береді. Интерактивті тақтаны басқару арқылы сөздерді орнына қояды. |
Қол шапалақтап, мадақтау |
Жүрекшелер Оқушылар фотосуреттері
Дәптерлер
Парақшалар
Ту суреттері
https://wordwall.net/ru/resource/92631710
|
|
7 мин |
Жаңа сабақ: Оқу мақсатын таныстырамын.
«Сиқырлы кітап» әдісімен жаңа сабақты ашу Нұсқаулық:Көп нүктенің орнына тиісті сөзді тауып,сөйлемді оқы Бұл – Қазақстан Республикасының картасы. Еліміздің бас қаласы – Астана (Нұр-Сұлтан) Мен ... облысында (қаласында) тұрамын. Қазақстан Республикасының картасы көрсетіледі. Қысқаша дүниетану пәнімен байланыстырып сұрақтардан жауап алынады. QR-код бойынша тыңдалымұйымдастырылады. |
Көп нүктенің орнына тиісті сөзді тауып, сөйлемдерді оқиды. Картадан солтүстік, оңтүстік, батыс, шығыс аймақтарын көрсетеді. |
ҚБ 1-10 балдық жүйе Бағалау критерийі Мәтінніңтақырыбыменнегізгіойынанықтайды Дескрипторы: -Көп нүктенің орнынатиісті сөздерді табады-1 ұпай -Сөйлемдердіоқиды-1 ұпай Дескрипторы: -Картамен жұмыс жасай алады-1 ұпай -Сұрақтарға жауап береді-1 ұпай |
Оқулық
|
|
Сабақтың ортасы 7минут |
Оқулықпен жұмыс: Оқылым «Менің Отаным» мәтіні Нұсқау: «Менің Отаным» мәтінін тізбектеп, түсініп оқиды.Мұғалім оқушыларға мәтінді алдымен іштей, көз жүгіртіп оқытып,әр топтан 1 оқушыға оқыту.
ЖИ әдісі арқылы автордың өмірі баяндалады. Мұғалім «Туған жер» өлеңін мәнерлеп оқиды. |
Оқушылар берілген мәтінді алдымен іштейоқиды. Сосын жұптасып, рөлге бөліп оқиды. Рөлгебөліп оқу кезінде дауыс интонациясына мәнбереді,қажетжеріндемимиканы,денеқозғалысын үйлестіругедекөңіл бөледі. Оқушылар тізбектеп іштей оқып отырады. |
Дескрипторы: -Мәтінді түсініп оқиды-1 ұпай |
Оқулық, Дәптер Жи әдісі Видеоролик |
|
3 мин |
Жазылым Дәптермен жұмыс: Пұт-16 кг-ға тең салмақ өлшемі. Қамба-астық сақтайтын орын. Белін буу-тәуекел ету |
Оқушылар әдемі етіп жазады. |
|
Интерактивті тақта |
|
5 мин |
Топпен жұмыс: «Үш сөз-бір әңгіме» әдісі бойынша топтық жұмыс жүргізіледі. Нұсқау: Әр топқа берілген үш сөзден әңгіме құрастыру. 1-топ: Ауыл, өзен, жаз. 2-топ: Қала, мектеп, достар. 3-топ: Туған жер, гүл, үй. |
Оқушылар парақ бетіне сөздерді қатыстырып әңгіме құрап жазады. |
Дескриптор: -Берілген сөздерден әңгіме құрастыра алады-1 ұпай -Өзойларын еркін жеткізе біледі-1 ұпай |
Парақтар Интерактивті тақта |
|
10 мин |
«Сәйкестендір» әдісімен жүзеге асады. Нұсқау:Теңеу сөздерді тиісті суретімен сәйкестендір
Кемедейжүзгенкомбайн.
«Жұптық жұмыс» Туған жерді сипаттау, Қай жұп 1 минутта көп сөз тіркесін жазады, сол жұп жеңімпаз болады. |
Теңеу сөздерді тиісті суретіменсәйкестендіреді. Туған жерін сипаттап айтады. Биік тау, әсем қала, мөлдір су, татулық, достық, мейірімділік, шалғын дала, кең дала, сылдырап аққан су, әдемі қыздар, қонақжай т.б сөздерді жазады. |
Бағалау критерийі Шығармадағыкөркемдегішқұралдардытеңеу табады. Дескрипторы: -Туған жерді сипаттайтын сөздерді жазады- 1 ұпай |
Суреттер Интерактивті тақта |
|
Сабақтың соңы 3 мин |
«Асық үстелі» әдісі бойынша сабақты қорытындылау мақсатында өтеді. Тәйке-Туған жер өлеңінің авторы кім? Алшы-Оразақын Асқар туралы не білесің? Бүк-Қазақстанның табиғаты қандай? Оңқа-Қамба деген не? Шік-Теңеу дегеніміз не? Шоңқы-Отан сөзін естігенде не елестейді? Кері байланыс: Таратылып берілген бетте бүгінгі сабаққа кері байланыс бар, соны белгілеп өтесіңдер Үйге тапсырма:Өлеңді жаттап ал |
Тапсырма бойынша ой қорытып, сабаққа рефлексия жасайды. |
|
Суреттер |
Жалпы білім беретін Ғ.Мұратбаев атындағы орта мектеп
Ашық сабақ
2 «Б» сынып
Әдебиеттік оқу
Тақырыбы:37-сабақ. Менің Отаным. Туған жер
Өткізген: Бастауыш сынып мұғалімі Құрмашева Н.Т
Атырау қаласы
шағым қалдыра аласыз
















