Материалдар / 2 сынып Жаратылыстану Жануарлар неліктен әртүрлі?

2 сынып Жаратылыстану Жануарлар неліктен әртүрлі?

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаратылыстану пәні бойынша ашық сабақ, Платформалық жұмыстармен жасалған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Қазан 2024
147
3 рет жүктелген
900 ₸
Бүгін алсаңыз
+45 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +45 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:


Бөлім:


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысқандардың саны

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жануарлар неліктен әртүрлі?

2.2.2.1. жануарлар класының өкілдерін ажырату: бунақденелілер, балықтар, қосмекенділер,бауырымен жорғалаушылар,құстар және сүтқоректілер;

2.2.2.4. жануарлардың саналуандығын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру;

Сабақтың мақсаты

Жануарлар класын ажыратуды үйренеді;

Жануарлардың саналуандығының маңызын түсінеді

Құндылықтар

Табиғатты қорғау, аялау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут












Өткен сабақты пысықтау

5 минут




















Сабақтың ортасы

20 минут





































































Сергіту сәті

2 минут












Сабақты қорыту

8мин


















Кері байланыс

5 минут


Амандасады

«Біз қандаймыз?» әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады.


Балалар, біз өткен сабақта жануарлардың бір – бірімен несімен ерекшеленетіндігі туралы қызықты ақпараттар алдық, иә?!

Қане, барлығымыз өткен тақырыпты пысықтап, сұрақтарға жауап берейік!


«Иә» немесе «жоқ»

https://www.educaplay.com/learning-resources/20618568-learning_resource.html


  1. Зоология деген адамдар туралы ғылым (жоқ)

  2. Жануарлар бір – бірінен сыртқа түрі және мінез – құлықтары арқылы ерекшеленеді ма? (иә)

  3. Сүтқоректілер төртаяқты болады (иә)

  4. Құстар жұмыртқа баспайды (жоқ)

  5. Балықтар уылдырық шашады (иә)

  6. Жәндіктерде алты аяқ болады (иә)

  7. Жыланнан басқа бауырымен жорғалаушылардың барлығы төртаяқты (иә)

  8. Бақа қосмекендігі жатпайды (жоқ)

  9. Жәндіктер ең көп тараған жануарлар тобы (иә)

Тамаша!


Балалар, бүгін біз жануарлардың неліктен әртүрлі болатындығына тоқталамыз;






Сабақтың мақсаты:

Жануарлар класын ажыратуды үйрену;

Жануарлардың саналуандығының маңызын түсіну;


1 – тапсырма

Мына тіршілік иелерінің қай жерлерде өмір сүретіндігін айт;

Олардың тіршілік ортасын өзгертсе не болатындығын айт;





Балалар, кейбір жануарлар жер бетінде немесе жер астында тіршілік етеді. Кейбірі ыстық құмда немесе суда өмір сүреді. Олар бұл жерлерде тіршілікке қажетті су, қорек және мекендерін табады.

Әрбір жануар өзінің тіршілік ортасына бейімделеді. Мысалы: су жануарларының денесі ұзынша болады, себебі суда жүзуге ыңғайлы. Жер бетінде тіршілік ететін жануарлардың иіс сезу мүшесі жақсы дамыған. Олардың алдыңғы аяқтары күрекке ұқсас жалпақ болып келеді. Мұндай жануарлар жерді жақсы қазады.

Балалар, көптеген жануарлар өзін қорғау мақсатында немесе өзіне азық тауып алу үшін бүркеніш реңін қолданады. Дене пішіні мен түсі тіршілік ортасында көзге түспеуге көмектеседі.


Бәріміз бірге жануарлар әлеміне саяхат жасап көрелік:

https://youtu.be/NRc6smIdJqI?si=e2ozeSbxquGr-e_C




2 – тапсырма (жұптық жұмыс)

Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма

Саралау – диалог







ЗЕРТТЕ

  • Қуаныш пен Айсұлуға көмектес;

  • Қай құстың аяғы екенін табуға тырыс;

  • Қай құс жылдам жүгіреді?

  • Қай құс жақсы жүзеді?


Балалар, білесіңдер ме? Адамдар шектен тыс аулаған соң жойылып кетуге қауіпі бар жануарлар да бар;

Ол жануарларды «Қызыл кітапқа» енгізеді

https://youtu.be/TtEslibx6zs?si=I9oHwBjqPOSRb2Hq

(видеоны қысқарту керек)


3 – тапсырма (топтық жұмыс)

ТӘЖІРБИЕ АЛАҢЫ


«Қалай жеңіл жүзуге болады?»


Мақсаты: құстың аяғы мен тіршілік ету ортасындағы байланысты анықтау;

Болжам: құстың аяғындағы торсылдақтар жүзуге көмектеседі.

Ресустар: су құйылған леген,полиэтилен дорбалар,кеңсе резіңкелері;

Тәжірбие жоспары:

  1. Саусақтарыңды тарбитып, қолыңды су ішінде қозға.

  2. Қолыңа полиэтилен дорбаны киіп,резеңкемен бекіт.

  3. Дорба киілген қолыңды су ішінде қозға.

  4. Нені байқадың,қортынды жаса;

Оқушыларға суда жүзетін құстарды атап, өздерін солар секілді елестетуді, тəжірибе мақсатын хабарлап, гипотеза ұсынуды сұрайды, ресурстарды шығарады.

1. Нені байқадыңдар?

2. Қандай қорытынды жасауға болады?

3. Адам үйректің табандарына ұқсайтын қандай заттарды ойлап тапты? (ескек, ескекаяқ).

3. Айырмен есетін болсақ, қайық жүзе ме?


СЕРГІТУ СӘТІ


4 – тапсырма

«Көлеңкесін тап» ойыны

  1. Балалар, қане суреттерді пайдаланып, үй жануарлары мен жабайы жануарларды анықтайық:



  1. Жануарлардың қайсысының даусы екенін анықтаңдар: (презентациялық ойын)


5 – тапсырма

«Кім жүйрік»

https://wordwall.net/play/79227/338/980



  1. Жойылып кеткен немесе жойылу алдында тұрған жануарлардың кітабы? (Қызыл Кітап)

  2. Су жануардарының денесі неліктен ұзынша болады? (суда жүзуге ыңғайлы болсын деп)

  3. Жер бетінде өмір сүретін жануарлардың қандай сезім мүшесі жақсы дамыған? (иіс сезу)

  4. Бүркеніш реңі не үшін қажет? (көзге түспеу үшін)

  5. Биік тауларды мекен ететін ірі жыртқыш аң (барыс)

  6. Жылқыға ұқсайтын, шағын денелі сүтқоректі? (құлан)

  7. Құндыз қандай жерді мекендейді? (суды)

  8. Топырақта өмір сүретін жануарлардың ерекшелігінің бірі (алдыңғы тістері мықты болады)

  9. Қай құсты сұлулық символы дейді? (аққу)


Жарайсыңдар!


Үйге: «Қызыл кітап» туралы ақпараттар

«Білім шыңы» әдісі арқылы кері байланыс

Амандасады


Ынтымақтастық атмосферасына қатысады









Өткен сабақ бойынша сұрақтарға жауап береді



























Сабақ мақсатымен танысады











Суреттегі жануарлардың тіршілік ету ортасын анықтап, олардың ортасын ауыстырса қандай болатындығы туралы сұрақтарға жауап береді










Жаңа тақырыппен танысады








Жануарлар әлеміне видео арқылы саяхат жасайды
















Жұптық жұмыста жұы екеуі қай құстың аяғы екенін анықтайды


Қай құстың жылдам жүгіретінін,қай құстың жақсы жүзетінін анықтайды;

Өз ойларын дәлелдейді





«Қызыл кітап» туралы ақпараттарды көреді









Тәжірбиеге қатысады

Жоспар бойынша тəжірибе жүргізеді.

Оқушылар «Су тарбиған саусақтардың арасынан өтіп кетеді. Біз судан итеріле алмаймыз. Дорба киген кезде қолдарымыз құстардың жарғақты табандарына ұқсады.

Табандағы жарғақ судан анағұрлым жақсы итерілу, қозғалу үшін қажет» деген қорытынды жасайды.



4 – тапсырма бойынша жануарларды үй және жабайы жануарлар етіп бөліп, ұяшықтарға орналастырады

2 – тапсырма бойынша қай дауыстың қай жануардікі екенін анықтайды


























Тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді


















Кері байланыс береді

Үйге тапсырма алады

Оқушылар өздерін алған ұпайлаын бағалау парағына жазып отырады



Дескриптор:

Сұрақтарға дұрыс жауап береді;

ҚБ:
Тамаша!

Керемет!























Дескриптор:

Тіршілік иелерінің қай жерлерде мекендейтінін айтады – 1 б

Олардың тіршілік ортасын өзгертсе не болатындығы туралы айтады -1б

Жалпы – 2 б

ҚБ:
Өте жақсы!

Тамаша!










































Дескриптор:

Қай құстың аяғы екенін табады – 1 б

Қай құстың жылдам жүгіретінін табады – 1 б

Қай құстың жақсы жүзетінін табады – 1 б

Жалпы – 3 б

ҚБ:
Жарайсың!

Керемет!











Дескриптор:

Тәжірбие бойынша қортынды жасайды – 1 б

Адам құстарға қарап қандай заттар ойлап тапқандығын айтады – 1 б

Жалпы – 2 б

ҚБ:
Өте жақсы!

Керемет!























Дескриптор:

Суреттердегі жануарларды өз ұяшықтарына орналастырады – 1 б

Жануарлардың даусын табады – 1 б

Жалпы – 2 б

ҚБ:
Тамаша!

Керемет!
































Дескриптор:

Сұрақтарға дұрыс жауап береді – 1 б

ҚБ:
Тамаша!

Керемет!










Слайд










https://www.educaplay.com/learning-resources/20618568-learning_resource.html























































Слайд









https://youtu.be/NRc6smIdJqI?si=e2ozeSbxquGr-e_C




















https://youtu.be/TtEslibx6zs?si=I9oHwBjqPOSRb2Hq













су құйылған леген,полиэтилен дорбалар,кеңсе резіңкелері;







































Презентациялық ойын









https://wordwall.net/play/79227/338/980





















































































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ