Материалдар / 2-сынып Өзін-өзі тану сабағы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

2-сынып Өзін-өзі тану сабағы

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқущылар арасындағы әдептілік жайында Тұрсын мектептен көңілсіз қайтты. Үн-түнсіз отырып, тамағын ішті. Бір кезде: Апа, әлгі біздің кешені сыпыратын атай ауруханаға түсіп қалыпты, - деді. Ә, бұл бейнет дегенің де тілсіз жау екен ғой. Құрал-жабдықтарын қоятын сарайының төбесін жөндеймін деп жүріп, мертігіпті, байғүс. Апа, ұрыспайсыз ба? - деді Тұрсын қипақтап.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Қырқүйек 2021
800
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән аты: Өзін – өзі тану

Сынып: 2

Пән мұғалімі; Мусина Баян Орынбасаровна

Мектеп атауы: Перуаш Кәрімұлы атындағы ориа мектеп КММ

Тақырып: "Кешірімді бала - кішіпейіл бала"

Құндылық: Дұрыс әрекет

Қасиеттер: кішіпейілділік, тәрбиелілік, адамгершілік.

Сабақтың мақсаты:

«Кешірім» ұжымының «дұрыс әрекет» құндылығы ретінде мәнін ашу.

Сабақтың міндеттері:

  • кішіпейілділікке, кешірімділік туралы түсініктерін кеңейту;

  • кішіпейілділікке бейім қабілеттерін дамыту;

  • кішіпейіл, кешірімді болуға тәрбиелеу.

Ресурстар: оқулық, дәптер,

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі


  1. Тыныштық сәті.Нұрға бөлену.

  2. Үй тапсырмасын тексеру.

Сабақ барысын талдау

  1. Дәйексөз.


Кешірім – ізгіліктің белгісі.

(халық даналығы)

Оқушылар бірнеше рет қайталап, дәйексөзбен танысады.

  • Мағынасын қалай түсінеміз?

  • Ізгілікке қандай қасиеттер тән?

  • Кішіпейіл болу дегенді қалай түсінесіңдер?


  1. Әңгімелеу (мұғалім сыйы) (9 мин) Кешірім

Р.Әбілқадырова


Тұрсын мектептен көңілсіз қайтты. Үн-түнсіз отырып, тамағын ішті. Бір кезде:

  • Апа, әлгі біздің кешені сыпыратын атай ауруханаға түсіп қалыпты, - деді.

  • Ә, бұл бейнет дегенің де тілсіз жау екен ғой. Құрал-жабдықтарын қоятын сарайының төбесін жөндеймін деп жүріп, мертігіпті, байғүс. Апа, ұрыспайсыз ба? - деді Тұрсын қипақтап.

  • Не үшін? Екілік алғаннан саумысың?

  • Жоқ екілік емес. Одан да жаман...

Жұлқысып келіп отыр екенсің ғой. Жетпегені сол еді! Бәсе, желкеңді сипалай бергеніңнен бір нәрсені ішім сезген.

  • Апа, айтайын дегенім, аула сыпыратын атайға барсам деймін. Халін біліп кешірім сұрайын.

Жағдай сұрағышын. Қақ-соқпен жұмысы жоқ деп жүрген бала сен болсаң, көгертеді екенсің. Дәл казір бар және жалғыз емес, қасыңда болған нөкерлеріңді де ертіп ал. Сендердің кешірім сұрағандарыңнан сауығып кете қоймас. Сөйтсе де жан жарасына себі тиер.

Апасы жұмысына кетті. Тұрсын аула сыпыратын картқа барды.

- Бір қателік кеткен шығар. Ештеңе етпес, бәрінен де қателіктеріңді түсіне білгендерің жақсы. «Көл бақасыз болмас, адам қатесіз болмас» деген, - деді қарт.

- Балалар өз кателіктерін қалай түсінді?

- Атай қаңдай жақсы қасиет танытты?

- Өздерің атайдың орнында болсаңдар не істер едіңдер? Мәтіндегі ойдың шешуін төмендегі ойын-жаттығу арқылы да ұйымдастыруға болады.




  1. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс

Оқушыларды кешірімді, кішіпейіл болуға дағдыландыру мақсатында ойын ұйымдастыруға болады.

Оқушылар парта қатарларына қарай топқа бөлінеді1-топ -«Кешірім - сыпайылық белгісі» тақырыбында (үлкендер мен балалар рөлінде) әдептілікті, кішіпейілділікті, 2-топ - «Кешірім — татулық негізі» (достар немесе сыныптастар рөлінде) тақырыбында достықты сахналастырып көрсетеді.



  1. Топпен ән айту. (3 мин)

«Бақытты балдырған» әні.

Сөзі: Е.Өтетілеуов

Әні: И.Нүсіпбаев




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!