|
Пәні |
Жаратылыстану |
|
Сыныбы |
2 |
|
Мұғалім |
|
|
Бөлімі |
«Заттар және олардың қасиеттері» «Ауа» бөлімі. |
|
Сабақтың тақырыбы |
Заттар және олардың қасиеттері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.3.2.2. – ауаның кейбір қасиеттерін сипаттау (агрегаттық күйі, түсі, иісі) 2.3.2.3.-ауаның кеңістікті толтыру қасиетін және жылуөткізгіштігін зерттеу |
|
Сабақ мақсаты (Бағалау критерийлері) |
|
|
Математикалық ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу. Түсіну. Қолдану. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері (уақыты) |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: 1 мин |
Психологиялық дайындық Мақсаты: Қуанамын мен де, Қуанасың сен де. Қуанайық достарым, Арайлап атқан әр күнде |
Оқушылар орындарынан тұрады, өлеңді бірге айтады. Орындарына отырады. |
Мұғалімнің ауызша мадақтауы үздіксіз жүріп отырады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 мин |
(Жеке жұмыс) БК: Жұмбақтарды шешеді. Шешуіндегі сөзге ассоциация жасайды. ОД: білу «Ойлан,тап» ойыны Нұсқау: Жұмбақтарды шешіңіз. Шешуіндегі сөз туралы не білесіңіз?
Көзге ілінбейді, Жұтсаң білінбейді. (Ауа)
Ауа
ЕББҚЕ оқушыға нұсқау: ауа туралы не білесің? Айтып беріңіз.. |
Оқушылар алдыңғы білімдеріне сүйеніп, тапсырманы орындайды. Жұмбақты шешеді. Ауа сөзіне ассоциация жасайды. ЕББҚЕ оқушы ауа жайында білетінін ортаға салады. |
ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды Дескриптор: - жұмбақты шешеді; - ауа сөзіне ассоциация жасайды. |
Жұмбақтар А4 қағазы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 2 мин |
«Бір ауыз сөз» әдісі
|
Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап беру арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды және сабақ мақсатын мұғаліммен бірлесе талдайды. Презентация арқылы жаңа сабақты түсінеді. Мәтінді түсініп оқып шығады . |
|
Жаратылыстану Презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
20 мин 5 минут |
1-тапсырма (Топтық жұмыс) БК: ауаны не үшін қорғау керек екенін дәлелдейді. ОД: білу, түсіну «Түсіндір,көрсет,дәлелде!» әдісі. Нұсқау: 1-топ – ПОПС формуласы арқылы ауаны қорғаудың қажеттілігі жөнінде өз ойларын жазады. 2-топ – РАФТ әдісі арқылы ауаны қорғауға шақырып, достарына хат жазады. 3-топ – Ауаны қорғауға арналған қабырға газетін жасайды. ЕББҚЕ оқушыға нұсқау: ауаны қорғаудың қажеттілігі жөнінде өз ойын білдіреді.
Кабинетке ілінетін ақпараттар:
-Балалар, сендер жинаған «Сарыға таста» акциясы жөніндегі ақпараттарда не туралы айтылған? -Дұрыс, балалар, жылына бірнеше мыңдаған ағашты қағаз шығару үшін кеседі. Ал бұлай кете берсе ауаны тазартатын ағаштар саны сиреп кетеді. Ендеше, біз қағаз қалдықтарын жинап, сары қоқыс салғышқа салып, оларға қайта өмір сыйлауға үлес қоссақ ол біздің өзіміз үшін екен. -Ендеше, бүгіннен бастап, сынып болып, басқа сыныптарға «Сарыға таста» челленджін ұйымдастырайық. |
Оқушылар топ ережесін сақтайды. Әр топ өздеріне берілген тапсырманы мұқият орындайды. ЕББҚЕ оқушы 1-топта жұмыс істеп, ПОПС формуласының «Себебі,...» деп басталатын түсіндірме бөліміне араласады. Оқушылар функционалдық сауаттылыққа берілген тапсырмаларды орындайды. Яғни олар алған білімдерін сыныптан тыс жерде, кез келген жағдайда тиімді пайдалана білетін болады. |
ҚБ. Топтық бағалау Дескриптор: - Топ ережесін сақтайды; - ПОПС формуласына сай тақырыптың мазмұнын ашады; -РАФТ әдісі арқылы хатты жүйелі жазады; -Қабырға газетін дайындайды Топтар аралап жүріп, бір-бірін түрлі- түсті стикерлер арқылы бағалайды.
Мұғалім ауызша үздіксіз мадақтап отырады. Дескриптор: - «Сарыға таста» жөнінде ақпараттарды жинайды; - мағынасын ашады; Мақсатын біледі; - әрекетке көшеді
|
А3 қағазы, маркерлер, суреттер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы 1-тапсырма Сөйлемді толықтыр. Ірі қалаларда өнеркәсіп орындарынан шыққан түтін мен шаң-тозаңнан ......... түзіледі.
Жел тұман тұмша
2-тапсырма Ауаның ластану жолдарын жікте
|





