2 сыныпқа қмж

Тақырып бойынша 31 материал табылды

2 сыныпқа қмж

Материал туралы қысқаша түсінік
2 сыныпқа арналған қмж күнделікті сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

ҚазақстанРеспубликасы Оқу-ағартуминистрлігі

Алматы облысы білім басқармасының Еңбекшіқазақ ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің «А.Жексембеков атындағы орта мектеп » коммуналдық мемлекеттік мекемесі


Ортақ тақырып


7-ортақ тақырып. Қоршаған орта

Педагогтің аты-жөні


Күні

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сыныбы:

2

Сабақтың тақырыбы

27-сабақ. Табиғат – алтын ұямыз

Оқу бағдарламасына сəйкес оқу мақсаты

2.1.1.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен музыканың сипатын анықтау

Сабақтың мақсаттары

музыка мен өнердің түрлі құрылымдарын жəне олардың арасындағы байланысты зерттейді. Бұдан бұрынғы ортақ тақырыптардағыдай музыкалық-ырғақтық дағдыларды жəне дыбыстық естуді дамыту жалғастырылады.

-Мажорлы, минорлы музыканы ажырата алады;

музыкалық сауаттылығын дамытады; топпен жұмыс істеуге дағдыланады

Ерекше білімді қажет ететін оқушы

-нотамен қарапайым əуендерді орындау

Сабақтың барысы


Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылығын ояту Оқушылармен əуенді сəлемдесіп, сыныпта психологиялық ахуалды қалыптастыру.

Оқулықта берілген ребусты шешу арқылы сабақтың тақырыбын ашу.

Табиғатты қорғауда сен қандай іс-əрекет жасадың?

Табиғат пен музыканы байланыстыруға бола ма?

Табиғат туралы қандай əндер

мен күйлерді білесің?

Балалар ребусты шешіп, ТАБИҒАТ сөзін шығарады, тақырыпты ашады.


Мəтінді оқып, туған жердің табиғатын суреттейді.


Табиғатты қорғауда өзінің қосқан үлесі туралы əңгімелейді.


Табиғат туралы əндер мен күйлерді есіне түсіреді.




«Үш шапалақ»

əдісі

Оқулық

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу

К. Күмісбековтің «Биші қайың» күйін тыңдатады.

Күйдің оркестрмен орындалуындағы ерекшелігін талқылау.

Ойқозғау сұрақтар:

Қандай оркестр орындады?

Күй саған қандай көңіл күй сыйлады?

Қандай ұлттық аспаптарды таныдың?

Күйдің орта бөлігінде қобыздардың үні легато орындалды ма, əлде стаккато орындалды ма?

Күйдің финалы, соңғы дыбыстары қандай динамикалық белгімен орындалды?

Музыканы терең сезінуге мүмкіндік жасау. Жеке жауаптарға тоқталып, сипаттама берген жауаптарын қабылдаңыз.

«Туған жер» (К. Дүйсекеев) əнін үйрету.

Баланың əн айту шеберлігін шыңдап, ықыласын арттыру. Дыбыс тазалығын бақылау.

Əн қандай формада жазылған?

Əнді қандай көңіл күйде орындадық?

Музыка тыңдау

Кенжебек Күмісбековтің күйі

«Биші қайың».

Домбыра, қобыз, бас домбыра, сыбызғы


Хормен əн үйрену


Дауыс қыздыру жаттығуын жасап, əн айтуға дайындалады. Əн айту ережелерін еске түсіреді.


«Туған жер» əнін орта екпінде, жұмсақ тембрмен орындап, туған жерге деген сүйіспеншілігін беруге тырысады.

Əн шумақтық формада, 3 шумақтан тұрады.

Туған жер туралы əндердің үнемі көңілді, жайдары орындалатынын айтады.

«Үш шапалақ» əдісі




















Мұғалімнің кері байланысы: сөздік бағалау (ауызша толықтыру, бағалау).

Музыкалық аспап Оқулық

К. Күмісбековтің күйі

«Биші қайың». https://www.youtube.com/ watch?v=yupOQQKsPOE












«Туған жер» (К. Дүйсекеев)


Тапсырма.

топ: Туған жер туралы бірнеше мақал айту.

топ: «Туған жер» əнінен алынған үзінді Мен ауылды, мен ауылды сүйемін ырғағын қол

шапалақтаумен орындап көрсету.

Топтық жұмыс көңіл күй мажор жəне минор түрінде болатынын түсіндіру.

«Биші қайың» күйі мен «Туған жер» əні мажорлы ладта

орындалғанын

Оқушылар өзара пікірталас жасап, өз болжамын айтады.

Себебін түсіндіреді. Музыкалық ырғағын табады. Танымын бекітеді.


«Басбармақ» əдісі




Əннен үзіндіге ырғақтық сурет жазылған қимақағаз


Шығармашылық жұмыс

Сылдыр қағып, Таудан құлап. Жатыр ағып, Мөлдiр бұлақ. Рефлексия

Музыка пен табиғатты байланыстыру. «Биші қайың» күйін тыңдай отырып, тақырыпқа байланысты сурет салдыру.

Берілген өлең жолдарын аяқтап, музыкадағы 7 дыбысты пайдаланып, əуен құрастырады.

Өз

шығармашылығын көрсетеді. «Бейнелеу» сабағымен байланыстырып, балалар өз қалауымен туған жердің табиғатын, биші қайыңдардың суретін салады

Өз жұмысын көрсетеді, басқаларды қадағалайды.







Бейнежазба









ҚазақстанРеспубликасы Оқу-ағартуминистрлігі

Алматы облысы білім басқармасының Еңбекшіқазақ ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің «А.Жексембеков атындағы орта мектеп » коммуналдық мемлекеттік мекемесі


Ортақ тақырып

7-ортақ тақырып. Қоршаған орта

Педагогтің аты-жөні


Күні


Сыныбы 2

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

28-сабақ. Музыкадағы табиғат көріністері

Оқу бағдарламасына сəйкес оқу мақсаты

2.1.2.1 түрлі сипатты әндерді жеке, ансамбль және хор құрамында ән айту ережесін сақтап орындау;

2.1.2.3 ансамбльде музыкалық аспаптардың көмегімен шығарманы қарапайым ырғықпен сүйемелдеп орындау

Сабақтың мақсаты

-музыкадағы табиғат көрінісін сипаттайды;

-музыка арқылы табиғатқа деген сүйіспеншілігін арттырады;

-музыка сауатын дамытады; топпен жұмыс істеуге дағдыланады.

Ерекше білімді қажет ететін оқушы

Қарапайым әндерді орындай алады,дәптермен жұмыс жасай алады

Сабақтың барысы


Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10

Қызығушылығын ояту


Жұмбақ:

Бұлтты айдап желдеткен, Нөсерлетіп селдеткен.

Жаңбырлатып ойнайтын, Қай мезгіл деп ойлайсың?

(Көктем) Оқушыларға бубен, қоңырау аспабын беріңіз.

Өлең жолдарына ырғақ ұру. Суретке қарап, əңгіме құрату.

Балалар жұмбақты шешеді. Көктем мезгілі туралы айтады.

Өлең жолдарын интерактивті тақтадан оқып, шулы аспаппен ырғақ ұрып, əуендетіп орындайды.

Берілген мəтінді түсініп оқиды.


Өте жақсы! Керемет!


Музыка оқулығы


Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?

Көктем айларынатаңдаршы.

Орыс композиторы П.И.

Чайковскийдің «Апрель.

Подснежник» фортепианолық

пьесасын тыңдауға ұсыну.

Қандай аспапта орындалды? Тембрін сипатта.

Динамикасы қандай болды?

Музыканы қоршаған ортамен қалай байланыстырар едің?

Ойтолғау жаса. «Весенние воды» шығармасын (С. Рахманинов) тыңдату.

Хор деген не?

Ережені есіне түсіру.

Шығарма хор ұжымының орындалуында қалай естілді? Музыкалық бейнені аша алды ма?

Хордағы дауыстар үйлесімі саған қалай əсер етті?

Дирижёрдің қол қимылына назар аудардың ба?

Талдау. Танымын ашу.

Екі шығарманың көңіл күйін,мажор немесе минорлы орындалғанын неден байқадың? Кестені толтырып, талдау жұмысын жүргізу.

Көктем айларын атайды: наурыз, сəуір, мамыр.

Музыка тыңдау

1.«Апрель. Подснежник» (П.И.Чайковский). Аспаптық музыканы тыңдап, фортепиано аспабының үнін таниды.

Шығарма орта екпінде, меццофорте mf орындалғанын анықтайды.

Бейнежазбадағы көктем көріністерін музыкамен байланыстырады.

Қоршаған орта құбылыстарын музыкамен көркемдеудегі үйлесімділік байланысты байқайды. Əңгімелейді.

2.«Весенние воды» (С. Рахманинов). Хор – вокалдық музыканы орындаушы əншілер тобы.Көктем бейнесін музыка арқылы қалай сезінгендерін əңгімелейді.

Дирижёрдің хорды басқаруда, динамиканы қол қимылымен қалай көрсетеді

Мұғалімнің кері байланысы: сөздік бағалау

(ауызша толықтыру, бағалау).














Апрель. Подснежник» (П.И. Чайковский) https://www.youtub e.com/watch?v=oiS qNdp24dk









«Весенние воды» (С. Рахманинов)



https://www.youtub e.com/watch?v=dD

_BzLzrXKc

Сабақтың ортасы

Балалардың ойтолғауын тыңдап, қабылдап, үйренетін əнді таныстыру.

Б. Бейсенованың «Жау-жау, жаңбыр» əнін тыңдату.

Əн кіріспесіндегі табиғат

құбылыстарының дыбысын

сипаттап беруін сұрау.

Бұл дыбыстар əннің көркемдік

мазмұнын аша алды ма?

Бұл дыбыстарды қандай шулы

аспаппен берер едің?

Балалар көктем туралы өз ойын жеткізеді. Мысалы: жаңбыр жауды, күн жылынды, құстар келді, күн күркіреп, найзағай ойнады, ағаштар бүршік атты т.б.

Берілген жұмбақтарды шешіп, жауабын сабақтың тақырыбымен, үйренген əн мазмұнымен байланыстыра талдайды.

Өте жақсы! Керемет!

«Жау-жау, жаңбыр»

(Б. Бейсенова) (аудиожазба


Шығармашылық жұмыс

Əр топқа шулы аспаптар жəне тапсырма беріледі.

Үйренген əн кіріспесін шулы аспаптармен көркемдеп, əсемдеп көрсету.

Қайырма, шумақ, əннің құрылысы туралы сұрау. Дұрыс бағыт-бағдар беріп,оқушы қызметін бағалаңыз.

Топтық жұмыс

Оқушылар аспаптармен, мысалы, 1-топ бубен немесе даңғырамен күннің күркіреуін, ал асатаяқпен жаңбыр дыбысын көрсетеді.

Қайырмасын қолда бар шулы аспаптармен сүйемелдейді.

Оқулық

Шулы аспаптар

Сабақтың соңы

15

Рефлексия

«Сұрақ-жауап» əдісі

Оқушылардың ынтасын,

белсенділігін арттырып, жақсы

көңіл күй сыйлап, сабақты сұрақ-

жауап арқылы қорытындылау.

Үйренген əннің əуенімен

сабақты аяқтау.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Қандай музыка тыңдадық?

Қандай аспапта орындалды?

Хор деген не?

Қандай əн орындадық?

Əнді қандай аспаптармен көркемдедік?

Үш шапалақ» əдісі

Аудиожазба


ҚазақстанРеспубликасы Оқу-ағартуминистрлігі

Алматы облысы білім басқармасының Еңбекшіқазақ ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің «А.Жексембеков атындағы орта мектеп » коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Ортақ тақырып

7-ортақ тақырып. Қоршаған орта

Педагогтің аты-жөні


Күні


Сыныбы 2

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

29-сабақ. Туған өлкемнің табиғаты

Оқу бағдарламасына сəйкес оқу мақсаты

2.1.3.1 музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау және салыстыру;

2.1.3.2 музыкалық шығармадағы негізгі әуенді, музыкалық фраза, музыкалық сөйлемді анықтау;


Сабақтың мақсаты

-музыкалық шығармадағы негізгі әуенді, музыкалық фраза, музыкалық сөйлемді анықтайды

Ерекше білім қажет ететін оқушы

2.1.3.6 нотамен қарапайым әуендер орындау

Сабақтың барысы


Сабақ

кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

Қызығушылығын ояту

Көктем туралы əсем əнмен сабақты бастау. Оқушылармен əуенді амандасу.

Пікірталас

Көктем туралы əндер неге мажорлы

орындалады?

Көктем əндеріне неге композитор

Табиғат құбылыстарының

дыбыстарын пайдаланған?

«Жау-жау, жаңбыр» əнін қайталау. Дауыс жаттығуын түрлендіріп, əртүрлі динамикалық белгілермен жасату баланың ойын жинақтауға, шапшаң ойлауға үйретеді.

Өткен сабақта үйренген əндерді жатқа, топ бойынша орындату.

Оқушылардың əн айту ережелерін сақтап, мəнерлі орындауын қадағалау.


Хорда əн айту ережелерін еске салу

Сыныпта көтеріңкі көңіл күй, ынтымақтастық ахуал қалыптасады.

Сəлеметсіз бе, мұғалім! Легато. Дыбысты жұмсақ, созыңқы орындайды.Балалар өз ойын саналы, тиянақты жеткізуге тырысады. Табиғат аясындағы өзінің бақылауын еске түсіріп, дəлелдеп айтады.

Дауыс жаттығуы

Кел, балалар,

п, оны біртіндеп күшейтіп шығару, яғни крещендо орынкеліңдерƏсем əнге салайық.

Жаймен, асықпай тыныс алыдау.



«Үш шапалақ» əдісі














Музыкалық аспап




















Музыкалық шулы аспаптар

Сабақтың

Ортасы

20 мин

Мағынаны ашу

Оқулықта берілген мəтінді оқып, туған өлкенің табиғатымен таныстыруды жалғастыру. Бурабай, Оқжетпес, Жұмбақтас туралы ақпарат беру. Сəкен Сейфуллиннің «Көкшетау» əнін бейнежазбадан көрсету.

Салыстырмалы түрде талдау жасату.

Қандай көңіл күйде орындалды?

Қандай ұлттық аспапта орындалды?

Əншінің орындаушылық шеберлігі əннің мазмұнын қалай жеткізді?

Ақан сері Қорамсаұлының шығармашылығымен таныстыру.

«Маңмаңгер» əнінен үзінді тыңдату.

«Көкшетау» əні мен «Маңмаңгер» əнін табиғатпен қалай байланыстырар едің? Табиғат тек ағаш, су, гүлдер емес, жан- жануар, құстар, аңдар да табиғатпен үйлесіп, қоршаған ортаның көркіне айналатынын баяндау, түсіндіру.

Сайгүлік тұлпарын Ақан сері əнде қандай сөздермен сипаттаған?


Музыкалық сауаттылық

Сазсырнай аспабымен таныстыру. Табиғаттағы желдің уілі, құмның сусылы, құстың үні т.б. дыбыстарды айнытпай беретін аспап екенін айту.

Сазсырнай аспабында қалай ойналады?

«Балапан қаз» əнін тыңдату.

Əн қандай аспапта орындалды?

Үні қандай болды?

Саған қандай əсер берді?

Тақырыпты бекіту

Өлең жолдарының ұйқасын табу.

Туған жердің табиғатын суреттейді, əңгімелейді.

Көкшетау жері туралы өз білімін, білетін ақпаратын айтады.

Суретпен байланыстырады. Музыка тыңдау

Сəкен Сейфуллиннің «Көкшетау» əнін мұқият тыңдайды.

Тыңдаған əнді бейнежазбамен байланыстырып сипаттайды, талдау жасайды.

Ақан сері Қорамсаұлының шығармашылығымен танысады. Ақан сері – сəнді киім киіп, өнерімен ойын-тойдың көркі болған өнерпаз.

Сал-серілер сөз өнерін де шебер меңгерген. Жүйрік ат мініп, қыран құс ұстаған. Алғыр тазы ит ерткен.

«Маңмаңгер» əнінен үзінді тыңдайды. Əн асықпай, сазды орындалды. Сазсырнай аспабы табиғат құбылыстарының, уілдеген желдің дыбысын айнытпай беретінін байқайды.

Сазсырнай – үрлеп ойналатын аспап.


Музыка тыңдау

Қазақтың халық əні «Балапан қаз».

Аспаптың дыбысталу ерекшелігін сипаттайды.

Табиғаттың сазындай Ғажап аспап – сазсырнай.


Өте жақсы, керемет!

Зеректігіңді көрсете білдің.

Жарайсың!











Мұғалімнің кері байланысы: сөздік бағалау (ауызша толықтыру, бағалау).

















«Маңмаңгер» оқулық

«Балапан қаз» қ.х. əні https://www.yo utube.com/watc h?v=yJpBOJH

64qI

Сабақтың соңы15 мин


Рефлексия

Мен бүгінгі сабақта не үйрендім? Қандай музыка тыңдадым?

Сабақтан алған əсерін смайлге жазып,

тақтаға іледі.


Аудиожазба, түрлі түсті суреттер










ҚазақстанРеспубликасы Оқу-ағартуминистрлігі

Алматы облысы білім басқармасының Еңбекшіқазақ ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің «А.Жексембеков атындағы орта мектеп » коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Ортақ тақырып

8-ортақ тақырып. Қоршаған орта

Педагогтің аты-жөні


Күні


Сыныбы

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

30-сабақ. Табиғатты қорғаймыз

Оқу бағдарламасына сəйкес оқу мақсаты

2.1.1.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен музыканың сипатын анықтау


Сабақтың мақсаты

-музыкалық шығарманың мазмұнын ашады;

-музыкалық аспаптардың көмегімен шығарманы қарапайым ырғақпен сүйемелдеп орындайды


Ерекше білім қажет ететін оқушы

2.1.3.6 нотамен қарапайым әуендер орындайды

Сабақтың барысы





Сабақ

кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

Қызығушылығын ояту Туған жердің табиғаты туралы бейнежазбаны тамашалау.

Табиғат сұлулығы саған қандай көңіл күй сыйлады?

Өткен сабақта қандай табиғат көріністері туралы əңгімеледік?

Бүгінгі сабақтың тақырыбымен қалай байланыстырар едің?

Табиғатты қорғау, табиғат жанашыры болу дегенді қалай түсінесің?

Балалардың жауабын қабылдап,

«Табиғатты қорғаймыз» сабағының тақырыбын ашып,

таныстыру.

Балалар өз ойын ортаға салады. Өткен сабақтың мазмұнымен байланыстырады. Еске түсіреді.


Сабақтың тақырыбын өмірмен байланыстырады.


Табиғатты қорғауда қандай іс- əрекеттер жасағанын əңгімелейді.





«Үш шапалақ»

əдісі


Музыка

Оқулығы
















Оқушылардың Біржан сал жайлы білімін қалыптастырып, тереңдету мақсатында қосымша ақпарат береді.

(Ұ) «Қойын дəптер» əдісі Оқушылар оқулықтан Біржан сал жайлы мəліметтерді оқып, танысады.


Оқулық

QR-код

Сабақтың ортасы

20

Мағынаны ашу

Музыка тыңдау ережесін еске түсіру.

Салыстыру арқылы талдау жұмысын жасау.

Ашық сұрақтар:

Əн мазмұны неге жетелейді?

Əуені қандай көңіл күйде орындалды?

«Жайлау» шығармасы қандай аспапта орындалды?

«Айтбай» əнінде қазақтың қандай көркем жерлерінің табиғаты жырланады?

Фортепианолық пьеса қандай екпінде орындалды?

«Табиғатты қорғау» дегенді қалай түсінесің?

Ойқозғау

Өз ойын бірнеше сөзбен жазуын сұрау.

Музыка тыңдау

«Айтбай» (Біржан сал).

«Жайлау» (М. Хамзин).

Екі шығарманы Венн диаграммасына салып, талдайды.

«Жайлау»«Айтбай»

Əн мен фортепианолық пьесаның орындалу ерекшелігін сипаттайды. Мысалы:

Əн кең тыныспен, созылып, мəнерлі орындалды.

Əншінің даусы мен домбыра үнінің үйлесімділігін байқайды. Сарыарқа, Көкшетау, Баянауыл жерлері туралы айтылғанын мазмұнынан біледі.

Пьесаның асықпай, байсалды орындалғанын байқайды.

Фортепиано аспабының үні жұмсақ естілді.

Жазылған сөздер мен оқулықта

берілген суреттерді байланыстырып талдайды.

«Басбармақ» əдісі












Керемет! Тамаша!



Сен өз ойыңды əдемі жеткізе білдің, жарайсың!

«Айтбай» (Біржан сал) (аудиожазба)


«Жайлау» (М. Хамзин)






Түрлі түсті суреттер Оқулық







Орман, тау, көлдер.

Əн қандай формада жазылған? Əннің қайырмасындағы əуеннің дыбыс биіктігін қол қимылымен көрсетіп, дұрыс орындауын қадағалау.

Жадырап

күндей

Білім тексеру сұрақтарына жауап алу. Тақырыпты бекіту.

Бөлім бойынша алған білімдерін пысықтау.

Оқулықтағы əннен үзіндіні нота жазбамен орындайды.

До, ре, ми, фа, соль

Нота ұзақтықтарын анықтайды. Дыбыстардың дұрыс орындалуын қол қимылымен

көрсетеді.

Берілген мақалды оқып, өз жадынан табиғат туралы мақалдармен толықтырады. Сұрақтарға жауап береді.

Тапсырмаларды орындайды.

Бөлім бойынша өткен тақырыптарды еске түсіріп, тест

сұрақтарына жауап береді.










Сөздік

бағалау






Оқулық

Сабақтың соңы

15

Рефлексия

Оқушыларды ұжымдық ынтымақтастыққа тəрбиелеу мақсатында шағын ойын түрінде музыкалық-ырғақтық жаттығу жасату.

Бүгінгі сабақтың тақырыбын бекіту.

Оқушылар шеңберге тұрып, қимыл-қозғалыс жасайды: солға адымдау, оңға адымдау,

3 рет қол шапалақтау, кідіріс (пауза) (төртке дейін санау) жəне басынан қайталау. Мұны

3 рет жасайды. Əрі қарай осы қимыл-қозғалыстарды қайталай отырып, кідіріс кезінде

«Табиғатты қорғаймыз» сөз тіркесін қосады.



Смайлдер


















ҚазақстанРеспубликасы Оқу-ағартуминистрлігі

Алматы облысы білім басқармасының Еңбекшіқазақ ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің «А.Жексембеков атындағы орта мектеп » коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Ортақ тақырып

8-ортақ тақырып. Саяхат

Педагогтің аты-жөні

Куресбаева К

Күні:


Сыныбы: 2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

31-сабақ. Музыкалық аспаптар музейіне саяхат



Оқу бағдарламасына сəйкес оқу мақсаты

2.1.1.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен музыканың сипатын анықтау

2.1.3.3 негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау жəне ажырату

Сабақтың мақсаттары

ұлттық музыкалық аспаптар музейімен танысады;

музыкалық аспаптың үнін анықтайды, салыстырады, өз ойын дəлелдейді;

өнерге деген құштарлығын ашады.

Ерекше білім қажет ететін оқушы

Қарапайым әндерді орындайды



Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

Басы

10 мин

Қызығушылығын ояту

Оқушылармен əуенді амандасу.

Сəлемет пе, балалар! Көңіл күйлерің қандай? Сабақты көңілді əнімізбен бастайық.

Дауыс қыздыру жаттығуын жасату. Əнді мазмұны мен əуеніне сай түрлендіріп, əсемдеп орындауға үйрету. Оқушыларға əн айту ережесін үнемі

есіне салып отыру.

Мұғалімнің қалауы бойынша көңілді күйден үзінді тыңдату (домбыра аспабында)

Күй қандай аспапта орындалды?

Күй көңіліңді көтерді ме?

Қандай ырғақты қимыл жасауға болады? Неліктен? Өз жорамалыңды дəлелде.

Топтық жұмыс

«Жас дəуірдің түлегіміз» əнін топпен орындайды.

Əн айту шеберлігін шыңдайды. Əнді көңілді, жайдары орындайды.

Жеке қабілеті дамытылып, өнерге деген құштарлығы ашылады.


Ойқозғау

Əртүрлі сипаттағы музыканы тыңдау арқылы күй ырғағына қимыл-қозғалыс жасап, ой мен сезімді беруге тырысады.


Сен өз көңіл күйіңді əн айту барысында жақсы көрсеттің!








«Үш шапалақ» əдісі



Керемет!



Музыкалық аспап Аудиожазба

Сабақтың ортасы

20 мин

Ашық сұрақтар:

Қазақтың қандай ұлттық аспаптарын білесің?

Əртүрлі музыкалық аспаптардың суретін көрсет (фортепиано, скрипка, домбыра, қобыз, труба т.б.)

Сұрақтың жауабын бірге талқылайды. Ой-пікірін ортаға салады, бейнежазбаны тамашалайды.

Түрлі түсті суреттерді қарайды. Өзі дұрыс деп тапқан

суреттерді таңдайды.


Мұғалімнің кері байланысы: сөздік бағалау (ауызша толықтыру, бағалау).


Ықылас атындағы музей https://www.youtube.

Com/watch?v=nDEWeZjLh- c (бейнежазба)


Түрлі түсті суреттер


«Алқоңыр» əнін жетіген аспабының орындауында тыңдату.

Жетіген қандай аспап?

Ол туралы қандай аңыз білесің?

«Алқоңыр» əнінің əуенін сипатта.

Шығармашылық жұмыс

Тамашалаған бейнежазбадан қандай аспаптарды таныдың? Қатарын толықтыр. Мысалы: домбыра, ...

Аңызды еске түсіріп, аспаптың 7 ішегі бар екенін айтады.

Əн жетіген аспабында, үні сазды əуенді, асықпай орындалғанын айтады.


Аспаптар қатарын, бір-бірінің ойын толықтырады.




Өте жақсы!


Сен өз біліміңді көрсете білдің.

Аудиожазба Музыкалық аспап Қазақтың халық əні

«Алқоңыр»


Мағынаны ашу

Ықылас Дүкенұлының шығармашылығымен таныстыру.

Ықыластың қандай күйін білесің? Ықылас қобыз аспабында əртүрлі жануарлардың, құстардың, табиғат құбылыстарының үнін айнытпай сала білген сазгер.

Ықылас Дүкенұлының «Қасқыр» күйін тыңдатады.

Күй қандай аспапта орындалды?

Динамикасы қалай болды (форте əлде пиано)?

Күй сазы мен əуеніндегі ерекше дыбыстар қандай əсер қалдырды?

Оқулықтағы суретке қарап, күйді

қандай сөздермен сипаттар едің?

Оқулықтан қобызшының өмірбаянын, шығармашылығын оқып, танысады.

«Жезкиік» күйін еске түсіріп, əңгімелейді.



Музыка тыңдау Балалар «Қасқыр» күйін мұқият тыңдайды.

Өз эмоциясын, сезімін берілген

сөздермен сəйкестендіреді:

жігерлі, үрейлі, мұңды.


Балалардың жауабын қабылдап, бағалау.


Ықылас Дүкенұлы

QR-код






Ықылас Дүкенұлының күйі «Қасқыр» https://www.youtube.

com/watch?v=F8idFGLD178

Сабақтың

Соңы

15 мин

Рефлексия

Өткен сабақтарда үйренген əндерді қайталату. Оқушылардың жеке шығармашылығын бақылау.


«Жас дəуірдің түлегіміз»,

«Жау-жау, жаңбыр» əндерін нақышына келтіре, жатқа орындайды. Əн айту

шеберлігін шыңдайды.

Ынталы балаларды марапаттау.

Аудиожазба




ҚазақстанРеспубликасы Оқу-ағартуминистрлігі

Алматы облысы білім басқармасының Еңбекшіқазақ ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің «А.Жексембеков атындағы орта мектеп » коммуналдық мемлекеттік мекемесі


Ортақ тақырып

8-ортақ тақырып. Саяхат

Педагогтің аты-жөні


Күні


Сыныбы

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

32-сабақ. Музыкалық аспаптар сыры

Оқу бағдарламасына сəйкес оқу мақсаты

2.1.2.2 әнді негізгі дирижерлық қимылдар көмегімен орындау;

2.1.2.3 ансамбльде музыкалық аспаптардың көмегімен шығарманы қарапайым ырғықпен сүйемелдеп орындау

Сабақтың мақсаты

бұл ортақ тақырыпта өткен материалдарды қайталайды;

халық музыкасымен, көне музыкалық аспаптармен танысады;

əннен музыкалық шығармаларды тыңдап, талдау жұмысын жасайды. Өз өнерін көрсетеді;


Ерекше білім қажет ететін оқушы

Ән айту ережелерін сақтай отырып,қарапайым әндерді орындайды

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин


Қызығушылығын ояту

Сыныпта ынтымақтастық ахуал орнату

мақсатында көңілді əуен қою.

Жаңа сабақтың тақырыбын ашып, таныстыру.

Мақсатын хабарлау.

Музыкалық аспаптар сырын ашу.

Оқулықта берілген мəтінді оқыту.

Адамзаттың көркемдік дамуында

фольклордың алатын орны ерекше.

Фольклордың тəрбиелік маңызы зор.

Фольклор мен музыкалық аспаптарды

қалай байланыстырасың?

Балалар көңілді əуен тыңдап,

ырғақтық қимыл-қозғалыс

жасайды.

Өткен тақырыптардағы

«Ер Төстік» ертегісі, жетіген

аспабы туралы аңызды, музыкалық

аспаптар туралы жұмбақтарды еске

түсіреді.

Өткен сабақтағы Ықылас атындағы

халық музыкалық аспаптар

музейімен байланыстырып

əңгімелейді.

Керемет!


Өз өнерін таныстырады, басқаларды қадағалайды.


Өте жақсы! Керемет!

Осылай белсенді бол!




Аудиожазба



Аудиожазба

Музыкалық аспап

Сабақтың ортасы

20 мин

Мағынаны ашу

Жұмбақ:

Сызылған үні,

Сүйкімді тілі,

Үрлесең ойнайтын

Аспаптың бірі – СЫБЫЗҒЫ.

Жұмбақ шешуімен байланыстырып,

көне музыкалық аспаптардың бірі

сыбызғымен таныстыру.

Оқушылар сыбызғы аспабымен

танысып, оның құрылысы,

орындалуы туралы біледі.

Сыбызғы аспабы туралы

бейнежазбаны тамашалайды,

танымын ашады.

Сыбызғы – қазақ халқының көне

үрмелі музыкалық аспабы

«Басбармақ» əдісі

Сыбызғы аспабы

туралы бейнежазба

https://www.youtube.c




Сармалайдың шығармашылығымен таныстыру.

Сармалайдың «Нар идірген» күйін тыңдату. Күйдің шығу тарихы туралы əңгімелеп беру. Музыкалық аспаптың дыбысын естіртіп, тембр туралы түсінігін бекіту.

Аспаптың үні, тембрі қалай естілді?

Баланың танымы, қызығушылығы, белсенділігі артады.

Сыбызғы аспабының үні жұмсақ, сызылта шығатынын біледі.

Музыка тыңдау

Сармалайдың күйі «Нар идірген».


«Үш шапалақ» əдісі

QR-код


Сармалайдың күйі

«Нар идірген»



«Жауынгер жыры» (Б. Əлімжан) əнін үйрету. Дауыс қыздыру жаттығуын əннің қайырмасына жасатса, əнді үйренуге де жеңіл болатынын, баланың есте сақтау қабілетінің дамуына септігі тиетінін ескерген жөн.

Мысалы:

Қаракерей Қабанбай, Қанжығалы Бөгенбай т.б.

Əннің тақырыбы саған қандай ой салды?

Əннің мазмұны сені қандай құндылыққа тəрбиелейді?

Отансүйгіштікке тəрбиелеу. Батырлық туралы мақалдар айтып беруін сұрау.

Əнді мазмұны мен əуеніне сай түрлендіріп, əсемдеп орындауға үйрету.

Жеке қабілетін дамытып, өнерге деген құштарлығын ашу.

Əн орындау

«Жауынгер жыры» əнін үйрену.

Қазақ батырлары

«Қазақ батырлары» кестесін

толтырып, оқулықтағы сұрақтарға

жауап беру арқылы əннің

мазмұнын ашады.

Батыр бір рет өледі,

Қорқақ мың рет өледі.

Батырлық, ерлік туралы мақал

жарысы. Оқушылардың

белсенділігі, шығармашылығы

дамытылады.


Мұғалімнің кері байланысы: сөздік бағалау (ауызша толықтыру, бағалау).




Бір-бірінің ойын толықтырады.

Аудиожазба

«Жауынгер жыры» (Б. Əлімжан

Сабақты ң соңы

15 МИН

Рефлексия

Музыка арқылы батылдыққа, ерлікке, Отансүйгіштікке тəрбиелеуге бола ма?

Əн мен көрген бейнежазбалардан нені есіңде сақтайсың?

Тақырыпқа байланысты сурет салдыру.

Белсенділік танытып, өз ойын ортаға салады.

Ой толғанысын еркін, қарапайым түрде жеткізеді.

Ой-қиялын музыка мазмұнына сай сипаттайды.

Музыка тыңдай отырып, сурет

салу арқылы тақырыпты бекітеді.




Аудиожазба


Түрлі түсті қарындаштар








ҚазақстанРеспубликасы Оқу-ағартуминистрлігі

Алматы облысы білім басқармасының Еңбекшіқазақ ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің «А.Жексембеков атындағы орта мектеп » коммуналдық мемлекеттік мекемесі


Ортақ тақырып

8-ортақ тақырып. Саяхат

Педагогтің аты-жөні


Күні


Сыныбы

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

33-сабақ. Көңілді аспап

Оқу бағдарламасына сəйкес оқу мақсаты

2.2.1.2 қарапайым музыкалық шығармашылық жұмыстарды шығару үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану

2.3.1.1 өз шығармашылық жұмысын көрсету жəне бағалай білу

2.1.3.3 негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау жəне ажырату

Сабақтың мақсаттары

-музыкалық шығармалардан алынған үзінділерді қолданады, əртүрлі көріністер арқылы өнерін көрсетеді;

өнерді сүюге тəрбиеленеді.

Ерекше білім қажет ететін оқушы

-Ән айту ережелерін сақтай отырып,әнді қол соғып орындай алады


Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақт ың басы

10 мин

Қызығушылығын ояту

Сабақты көңілді аспаптық музыкамен бастау. Сыныпта көтеріңкі көңіл күй ахуалын қалыптастыру.

Бұл оқу жылының соңғы сабағы болғандықтан, балалардың өнерге, музыкалық аспаптарға қызығушылығын арттыруға, музыканы сүюге тəрбиелеуге арналады.

Ксилофон аспабы туралы бейнежазба көрсету. Ксилофон аспабының үнін сипаттау.

Аспапта қалай ойналады?

Үні қалай естілді?

Қандай көңіл күй сыйлады?

Ксилофонды көңілді аспап деп айтуға бола ма? Неліктен

Көңілді музыка туралы əңгімелеу.

Мажорлы музыка

Кестені толтыру арқылы мажорлы музыканы сипаттайды. Оқушылар көңілді музыка туралы өз ойын ортаға салады.

Сабақтың тақырыбын ашады.

Оқулықтан ксилофон аспабымен танысып, бейнежазбаны көреді.


Бейнежазбадан аспаптың орындалу ерекшелігін, үнін, тамашалайды.


Өз ойын тұжырымдап жеткізеді, ойымен бөліседі.







Тез, шапшаң ойлануға тырыстың. Жарайсың!


Жүйелі жауап беруге талпын







Түрлі түсті суреттер



Оқулық

Ксилофон туралы бейнежазба https://www

.youtube.co m/watch?v= u_xp- wYW04U

Сабақт ың ортасы

20

«Түрік маршы» (В.А. Моцарт). Оқушылардың музыка тыңдау қабілетін тексеріп, бағалаңыз.

Шағын композиция шығаруын ұйымдастыру. Фортепиано аспабында оқулықта берілген тапсырма бойынша шағын композиция шығаруына көмектесу.

Шығармашылық жұмыс

Бірнеше музыкалық аспаптың суретін,

көрсетіп, үнін тыңдату. Тембрін ажыратуға жетелеу.

Музыка тыңдау

В.А. Моцарттың «Түрік маршы» музыкасын тыңдайды. Оның сергек, шабытты, ойнақы, мерекелік шаттық сезім сыйлайтын көңілді шығарма екенін түсінеді.

Туған жерін, елін, табиғатты сүюге талпынады.


Бірнеше аспаптың ішінде фортепиано аспабын таниды. Осы аспапта берілген сандар бойынша ноталарды ойнап, шағын музыка шығарады.

Мұғалімнің кері байланысы: сөздік бағалау (ауызша толықтыру, бағалау).

Бір-бірінің ойын толықтырады.


Өте жақсы, сен өз шығармашылығың ды көрсете білдің.


«Түрік маршы» (В.А.

Моцарт) https://www

.youtube.co m/watch?v= RRBhDGD

zpno




Жыл бойы қандай əндерді үйрендің, қандай шығармалар тыңдадың?


Балалардың шығармашылығын бақылауды ұйымдастыру.

Жыл бойы үйренген əндерін орындайды. Өнерге деген ынтасы ашылады.


Өздеріне ұнаған əндерді жеке немесе хормен орындауға талпынады.

«Қол шапалақтау» əдісі Өз өнерін таныстырады,

басқаларды қадағалайды.

Музыкалы қ аспап

Сабақт ың соңы

15

Рефлексия

«МУЗЫКА» сөзжұмбағын шешу. Көңілді музыкамен сабақты аяқтау.

Сөзжұмбақты шешу арқылы балалар сабақты бекітеді. Білімдерін шыңдайды.

Сөзжұмбақ жауаптары:

Моцарт, Учитель, фраза, Ықылас, ксилофон, нота.

Аудио жазба























Қазақстан Республикасы Оқу-ағартуминистрлігі

Алматы облысы білім басқармасының Еңбекшіқазақ ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің «А.Жексембеков атындағы орта мектеп » коммуналдық мемлекеттік мекемесі


Ортақ тақырып

8-ортақ тақырып. Саяхат

Педагогтің аты-жөні


Күні


Сыныбы

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

34-сабақ. Жайдары жаз жайнайды

Оқу бағдарламасына сəйкес оқу мақсаты

2.2.1.2 қарапайым музыкалық шығармашылық жұмыстарды шығару үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану

2.3.1.1 өз шығармашылық жұмысын көрсету жəне бағалай білу


Сабақтың мақсаттары

-музыкалық шығармалардан алынған үзінділерді қолданады, əртүрлі көріністер арқылы өнерлерін көрсетеді;

өнерді сүюге тəрбиеленеді.

Ерекше білім қажет ететін оқушы

музыкалық аспаптардың көмегімен шығарманы қарапайым ырғақпен сүйемелдеп орындайды


Сабақтың барысы

Сабақ

кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

Басы

10 мин

Қызығушылығын ояту


Сабақты көңілді əнмен бастау. Сыныпта көтеріңкі көңіл күй ахуалын қалыптастыру.

Жаз мезгілі саған ұнай ма?

Жаз туралы қандай əн білесің?


Түрлі түсті суреттер көрсету.

Бұл оқу жылының соңғы сабағы болғандықтан, балалар жыл бойы үйренген əндерін орындайды.

Тыңдаған музыкаларын еске түсіреді.

«Бұл қай кезде болады?»

(Б. Ерзакович, Ш. Ахметов) əнін үйрету.

Шулы аспаптармен сүйемелдеп, берілген өлең жолдарын интерактивті тақтадан оқып, орындайды.

Жаз келді жадырап, Ойын-сауық құратын. Далаларға, тауларға Саяхатқа шығатын.

Көңілді музыка тыңдап, оқулықта берілген сурет бойынша əңгіме құрайды. Жазғы демалыс туралы əңгімелейді.

Əн орындау

«Бұл қай кезде болады?»

əнін нақышына келтіре орындауға талпынады. Табиғатты сүюге,

қамқор болуға үйренеді.



Тез, шапшаң

ойлануға

тырыстың.

Жарайсың!




Жүйелі жауап

беруге талпын!









Түрлі түсті суреттер



«Бұл қай кезде болады?»

(Б. Ерзакович, Ш. Ахметов) (аудиожазба)




Оқулық

Сабақтың ортасы

20 мин

Шығармашылық жұмыс

Өлеңнің ұйқасын келтіріп, шағын композиция шығаруын ұйымдастыру.


Баланың ой-қиялын дамыту, ойын еркін жеткізуге, музыкалық шығарманы жан- тəнімен тыңдай білуге үйретіп, музыканы сүюге тəрбиелеу. Ер Төстіктің сұрақтарына жауап алу, алған білімдерін пысықтау.

Жаз да келді жарқылдап, Қаздар келді қаңқылдап. Гүлге қонды көбелек, Қос қанаты қалтылдап.


Балалар өз шығармашылығын көрсетуге талпынады.

Жаз мезгілі туралы мақалдарды оқып, тақырыпты бекітеді, қорытады. Балалар жыл бойы танысқан музыка сауатынан өз білімін көрсетеді.

Мұғалімнің кері байланысы: сөздік бағалау

(ауызша толықтыру, бағалау).


Өте жақсы,

сен өз шығармашылығыңды көрсете білдің.

Бір-бірінің ойын толықтырады




Музыкалық аспап





Аудиожазба


Сабақтың соңы

Рефлексия

Балаларды оқу жылының аяқталуымен құттықтап, тілек айту.

Көңілді əнмен сабақты аяқтау.

Аудиожазба

Оқулық













Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.03.2025
386
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі