Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Туткабаева С. |
|
Күні: |
30.01.2024 ж. |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
4.4. Тармақталған алгоритмдерді программалау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу. |
|
Сабақтың мақсаты |
Тармақталған алгоритмдерді программалау жолдарын біледі. Шарт тексеру опреаторының қысқа және толық жазылу құрылымдарын ажырата алады. Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгендеу, психологиялық |
Қағаздан жасалған |
||||||
|
|
жағымды ахуал туғызу. |
ГҮЛ |
||||||
|
2 мин. |
«Гүлмен тілек тілеу» әдісі арқылы (сергіту және топқа біріктіру). Мақсаты: Оқушылар гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі. І топ – «Білімділер» ІІ топ – «Дарындылар» |
|
||||||
|
|
Ұжымдық жұмыс |
орындайтын |
қандай өзің іс |
Бағалау: |
|
|||
|
|
Миға шабуыл әдісі |
Оқушылар бір- |
||||||
|
5 мин. |
Алдыңғы білім мен |
бірін |
||||||
|
|
бүгінгі сабақты |
«Бағдаршам» |
||||||
|
|
байланыстыру |
әдісі |
||||||
|
|
мақсатында төменде |
арқылы |
||||||
|
|
берілген сұрақтарға |
бағалайды. |
||||||
|
|
жауап береді. |
әрекеттердің қайсысын мысал ретінде келтіре аласың?
түсіндір. |
|
|
|
Сабақтың ортасы 31 мин |
Практикалық жұмыстар (Ж) 1-тапсырма К саны берілген. Осы санның жұп немесе тақ екенін анықтайтын программа құрастыр. Егер сан тақ болса экранға «1», әйтпесе «0» шықсын. Мысалы Нәтиже |
Дескриптор:
анықтайтын программа құрады.
«0» шығарады. |
Бағалау: Оқушылар өзін-өзі «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды. |
7-сынып оқулығы. Компьютер |
|
|
17 1 |
|
|
|
|
|
62 0 |
|
|
|
|
|
(Ж) 2-тапсырма Велосипедші v м/с жылдамдықпен қозғалса, s жолды t секундта жүріп өтеме, анықта. Егер жүріп өтсе «ia», әйтпесе «joq» жауаптарының бірі экранға шықсын. Деректедің енгізілу реті: v-жылдамдық, s- жол және t-уақыт. Мысалы Нәтиже |
Дескриптор:
«ia», әйтпесе «joq» жауаптарының бірі экранға шығарады. |
Бағалау: Оқушылар өзін-өзі «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|
5 100 15 joq |
|
|
||
|
10 800 90 ia |
|
|
||
|
|
(Ж) 3-тапсырма Қыста күн жылы болса, мұз үстінде хоккей ойнау мүмкін емес. 7-сынып оқушылары бүгін |
Дескриптор:
|
Бағалау: Оқушылар өзін-өзі «Бағдаршам» әдісі арқылы |
7-сынып оқулығы. Компьютер |
|
|
сабақтан соң хоккей ойнауды жоспарлауда. Мұғалім оқушыларға хоккей ойнау үшін соңғы үш күнгі тіркелген ауа райы температурасының ең кіші мәні t температурадан төмен болса ғана ойнаулары мүмкін екенін ескертті. Берілген деректерді пайдаланып оқушылар бүгін хоккей ойнай ала ма, соны анықта. Деректердің енгізілу реті: соңғы үш күндегі ауа-райының мәндері: a, b, c және t температура. Мысалы Нәтиже |
пайдаланып оқушылар бүгін хоккей ойнай алатынын немесе ойнай алмайтынын анықтайды. |
бағалайды. |
|
|||
|
-8 -10 -6 - ia |
|
|
|||||
|
5 |
|
|
|||||
|
Сабақтың соңы
7 мин. Рефлексия |
Сабақты бекіту
Мақсаты: Сабақты қорытындылау. |
жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым?
шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? 5 «Кішкентай бөбек» - көңіл күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалай сезіндім? |
Бағалау: Мұғалімнің қорытынды бағасы. «Бағдаршам» әдісі арқылы жүзеге асады. |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№2 Тармақталған алгоритмдерді программалау ҚМЖ
№2 Тармақталған алгоритмдерді программалау ҚМЖ
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Туткабаева С. |
|
Күні: |
30.01.2024 ж. |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
4.4. Тармақталған алгоритмдерді программалау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу. |
|
Сабақтың мақсаты |
Тармақталған алгоритмдерді программалау жолдарын біледі. Шарт тексеру опреаторының қысқа және толық жазылу құрылымдарын ажырата алады. Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгендеу, психологиялық |
Қағаздан жасалған |
||||||
|
|
жағымды ахуал туғызу. |
ГҮЛ |
||||||
|
2 мин. |
«Гүлмен тілек тілеу» әдісі арқылы (сергіту және топқа біріктіру). Мақсаты: Оқушылар гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі. І топ – «Білімділер» ІІ топ – «Дарындылар» |
|
||||||
|
|
Ұжымдық жұмыс |
орындайтын |
қандай өзің іс |
Бағалау: |
|
|||
|
|
Миға шабуыл әдісі |
Оқушылар бір- |
||||||
|
5 мин. |
Алдыңғы білім мен |
бірін |
||||||
|
|
бүгінгі сабақты |
«Бағдаршам» |
||||||
|
|
байланыстыру |
әдісі |
||||||
|
|
мақсатында төменде |
арқылы |
||||||
|
|
берілген сұрақтарға |
бағалайды. |
||||||
|
|
жауап береді. |
әрекеттердің қайсысын мысал ретінде келтіре аласың?
түсіндір. |
|
|
|
Сабақтың ортасы 31 мин |
Практикалық жұмыстар (Ж) 1-тапсырма К саны берілген. Осы санның жұп немесе тақ екенін анықтайтын программа құрастыр. Егер сан тақ болса экранға «1», әйтпесе «0» шықсын. Мысалы Нәтиже |
Дескриптор:
анықтайтын программа құрады.
«0» шығарады. |
Бағалау: Оқушылар өзін-өзі «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды. |
7-сынып оқулығы. Компьютер |
|
|
17 1 |
|
|
|
|
|
62 0 |
|
|
|
|
|
(Ж) 2-тапсырма Велосипедші v м/с жылдамдықпен қозғалса, s жолды t секундта жүріп өтеме, анықта. Егер жүріп өтсе «ia», әйтпесе «joq» жауаптарының бірі экранға шықсын. Деректедің енгізілу реті: v-жылдамдық, s- жол және t-уақыт. Мысалы Нәтиже |
Дескриптор:
«ia», әйтпесе «joq» жауаптарының бірі экранға шығарады. |
Бағалау: Оқушылар өзін-өзі «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|
5 100 15 joq |
|
|
||
|
10 800 90 ia |
|
|
||
|
|
(Ж) 3-тапсырма Қыста күн жылы болса, мұз үстінде хоккей ойнау мүмкін емес. 7-сынып оқушылары бүгін |
Дескриптор:
|
Бағалау: Оқушылар өзін-өзі «Бағдаршам» әдісі арқылы |
7-сынып оқулығы. Компьютер |
|
|
сабақтан соң хоккей ойнауды жоспарлауда. Мұғалім оқушыларға хоккей ойнау үшін соңғы үш күнгі тіркелген ауа райы температурасының ең кіші мәні t температурадан төмен болса ғана ойнаулары мүмкін екенін ескертті. Берілген деректерді пайдаланып оқушылар бүгін хоккей ойнай ала ма, соны анықта. Деректердің енгізілу реті: соңғы үш күндегі ауа-райының мәндері: a, b, c және t температура. Мысалы Нәтиже |
пайдаланып оқушылар бүгін хоккей ойнай алатынын немесе ойнай алмайтынын анықтайды. |
бағалайды. |
|
|||
|
-8 -10 -6 - ia |
|
|
|||||
|
5 |
|
|
|||||
|
Сабақтың соңы
7 мин. Рефлексия |
Сабақты бекіту
Мақсаты: Сабақты қорытындылау. |
жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым?
шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? 5 «Кішкентай бөбек» - көңіл күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалай сезіндім? |
Бағалау: Мұғалімнің қорытынды бағасы. «Бағдаршам» әдісі арқылы жүзеге асады. |
|
|||
шағым қалдыра аласыз


















