|
Бөлім: |
10.3D 2-топ элементтері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
|
|
Қатысушылар саны |
|
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
2 (ІІ)-топ элементтерінің физикалық қасиеттері (40-сабақ) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.2.1.5 2(ІІ) топ элементтерінің физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіре алу |
|
Сабақтың мақсаты: |
-2(ІІ) топ элементтерінің физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсінеді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Оқушылармен амандасу. Миға шабуыл!! Суреттерді не байланыстырады? Стартер:Демонстрациялық жұмыс көрсетіледі, түрткі сұрақ арқылы жаңа сабақты ашады. Қайнаған су мен құбыр суына кір сабын салып әсерін оқушылар талдайды, және қайнаған суда сабын жақсы көпіршектенгенін байқағандарын айтады. |
Бұл кермек су немесе қатты су екенін айтып жаңа тақырыпқа көшеміз.
Судың кермектілігі
құрамында Са+
мен
Мg+
иондарының бар болуынмен
сипаталады. |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
https://www.youtube.com/watch?v=QCMtSOLjyik |
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
|
Сабақ мақсаты, бағалау критрийлерімен танысу. 2-топ элементтеріне жалпы сипаттама берілген ақпараттық материал беру.
Осы негізде жұппен жұмыс жасалады. Сілтілік және сілтілік жер металдарына Венн диаграммасын салады. Жұптар ара өз жауаптарымен бөлісіп, жауаптарға анализ жүргізеді.
Жеке жұмыс: 2-топтағы таныс емес металдардың қасиеттеріне болжам жасайды. Өз-өзін бағалалайды. Жалпы сипаттамалық нұсқа беріледі. Оқушы қорытынды жасайды. |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
Сабақтың ортасы 15 мин. |
|
Сынауыққа ¼ бөлігіндей дистилленген суды құйып оғанкальциді салыңыз. Сынауыққа 2-3 тамшы фенолфталеин тамызып бақылау жүргізіңіз. Реакция теңдеуін молекулярлы және ионды түрде құрастыру, тотығу тотықсыздану үдерістерін бөлу. Сынауықтың сыртқы қабырғасының қызуы ненің белгісі? Фенолефталин ерітіндісін тамызғанда қандай өзгеріс байқалды? Не үшін? |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
https://www.youtube.com/watch?v=QCMtSOLjyik |
|
Топтық жұмыс 6 мин |
|
«Сілтілік және сілтілік жер металдардың реакциялары» Металдар үшін (Li, Na, K, Mg, Ca) төмендегі кестені дәптерлеріңізге сілтемені пайдаланып (http://www.ptable.com/) толтырыңыз. Тапсырмалар Сілтілік металдарға байланысты келесі сұрақтарға жауап беріңіз.
1.Сыртқы электрондық деңгейлерінде қанша электрондары бар?______ 2.Неліктен сілтілік металдарды керосинның астында сақтайды? _______________________________ 3.Сілтілік металл атомдары электрондарынан айырылған кезде қандай бөлшектер пайда болады? ___________ 4.1-ші топтағы металдардың басқа топтағы металдардан кем дегенде 3 айырмашылығын көрсетіңіз. _______________________________ 5. Сілтілік металдардың сумен әрекеттескен кезде қандай газ бөлінеді? _________________ 6.Осы газды қалай анықтауға болады? |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. |
|
|
Жеке жұмыс 5 мин |
|
Кальцийдің су бетінде айналып қозғалу себебі неде? Барий мен күкірт қышқылының реакциясына қалай болжам жасар едіңіз?
Жоғарыда берілген реакция теңдеуіндегі қай зат фенолфталеиннің түсін таңқурай түске бояйды? Қандай қорытынды жасауға болады? ______________________________________________________________Берілген металдардың қайсысы сумен белсенді әрекеттеседі? ________________________________________ Берілген металдардың қайсысы сумен әлсіз әрекеттеседі? _______________________________№9, 10 сұрақтың жауабын түсіңдіріңіз. ___________________________ Францийдің сумен әрекеттесу реакциясын қалай болжауға болады? |
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
2-топ элементтері
2-топ элементтері
|
Бөлім: |
10.3D 2-топ элементтері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
|
|
Қатысушылар саны |
|
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
2 (ІІ)-топ элементтерінің физикалық қасиеттері (40-сабақ) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.2.1.5 2(ІІ) топ элементтерінің физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіре алу |
|
Сабақтың мақсаты: |
-2(ІІ) топ элементтерінің физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсінеді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Оқушылармен амандасу. Миға шабуыл!! Суреттерді не байланыстырады? Стартер:Демонстрациялық жұмыс көрсетіледі, түрткі сұрақ арқылы жаңа сабақты ашады. Қайнаған су мен құбыр суына кір сабын салып әсерін оқушылар талдайды, және қайнаған суда сабын жақсы көпіршектенгенін байқағандарын айтады. |
Бұл кермек су немесе қатты су екенін айтып жаңа тақырыпқа көшеміз.
Судың кермектілігі
құрамында Са+
мен
Мg+
иондарының бар болуынмен
сипаталады. |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
https://www.youtube.com/watch?v=QCMtSOLjyik |
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
|
Сабақ мақсаты, бағалау критрийлерімен танысу. 2-топ элементтеріне жалпы сипаттама берілген ақпараттық материал беру.
Осы негізде жұппен жұмыс жасалады. Сілтілік және сілтілік жер металдарына Венн диаграммасын салады. Жұптар ара өз жауаптарымен бөлісіп, жауаптарға анализ жүргізеді.
Жеке жұмыс: 2-топтағы таныс емес металдардың қасиеттеріне болжам жасайды. Өз-өзін бағалалайды. Жалпы сипаттамалық нұсқа беріледі. Оқушы қорытынды жасайды. |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
Сабақтың ортасы 15 мин. |
|
Сынауыққа ¼ бөлігіндей дистилленген суды құйып оғанкальциді салыңыз. Сынауыққа 2-3 тамшы фенолфталеин тамызып бақылау жүргізіңіз. Реакция теңдеуін молекулярлы және ионды түрде құрастыру, тотығу тотықсыздану үдерістерін бөлу. Сынауықтың сыртқы қабырғасының қызуы ненің белгісі? Фенолефталин ерітіндісін тамызғанда қандай өзгеріс байқалды? Не үшін? |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
https://www.youtube.com/watch?v=QCMtSOLjyik |
|
Топтық жұмыс 6 мин |
|
«Сілтілік және сілтілік жер металдардың реакциялары» Металдар үшін (Li, Na, K, Mg, Ca) төмендегі кестені дәптерлеріңізге сілтемені пайдаланып (http://www.ptable.com/) толтырыңыз. Тапсырмалар Сілтілік металдарға байланысты келесі сұрақтарға жауап беріңіз.
1.Сыртқы электрондық деңгейлерінде қанша электрондары бар?______ 2.Неліктен сілтілік металдарды керосинның астында сақтайды? _______________________________ 3.Сілтілік металл атомдары электрондарынан айырылған кезде қандай бөлшектер пайда болады? ___________ 4.1-ші топтағы металдардың басқа топтағы металдардан кем дегенде 3 айырмашылығын көрсетіңіз. _______________________________ 5. Сілтілік металдардың сумен әрекеттескен кезде қандай газ бөлінеді? _________________ 6.Осы газды қалай анықтауға болады? |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. |
|
|
Жеке жұмыс 5 мин |
|
Кальцийдің су бетінде айналып қозғалу себебі неде? Барий мен күкірт қышқылының реакциясына қалай болжам жасар едіңіз?
Жоғарыда берілген реакция теңдеуіндегі қай зат фенолфталеиннің түсін таңқурай түске бояйды? Қандай қорытынды жасауға болады? ______________________________________________________________Берілген металдардың қайсысы сумен белсенді әрекеттеседі? ________________________________________ Берілген металдардың қайсысы сумен әлсіз әрекеттеседі? _______________________________№9, 10 сұрақтың жауабын түсіңдіріңіз. ___________________________ Францийдің сумен әрекеттесу реакциясын қалай болжауға болады? |
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз















