|
«Алматы облысының денсаулық сақтау басқармасы» ММ-ң ШЖҚ «Талғар жоғары медициналық колледжі» КМК |
|
КГП на ПХВ «Талгарский высший медицинский колледж» ГУ «Управление здравоохранения Алматинской области» |
|
Оқу сабағының жоспары |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы |
|
Пән атауы |
Қазақстан тарихы. |
|
Оқытушы |
Нусипова Аяулым |
|
Күні: |
|
|
Жалпы мәліметтер: Курс: 1, 2 курс Тобы: Семестр: 1, 3 семестр |
Мамандығы: 09120100Емдеу ісі Біліктілігі: 4S09120101 Фельдшер Мамандығы:09130100 «Мейіргер ісі», Біліктілігі: 4S09130103 «Жалпы тәжірибиедегі мейіргер» |
|
Сабақтың түрі: |
Аралас сабақ |
|
Сабақтың мақсаты, міндеттері |
Әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттеу |
|
Күтілетін нәтиже |
Әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттейді. Қазақстандық археология ғылымының жеткен жетістіктерін ашып көрсетеді. Көшпелілердің өркениетін зерттеуде номадистика ғылымының рөлінің маңыздылығын зерттейді. |
|
Қажетті ресурстар |
Презентация, карточкалар, суреттер, слайд. Джандосова З.А. Қазақстан тарихы. ЖББМ 10-сыныбына арналған оқулық. Алматы. Мектеп, 2019. 16-25 беттер |
|
Сабақ барысы |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Оқытушының әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
|||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 5 - минут |
Ұйымдастыру кезеңі; Назарларын сабаққа шоғырландыру; Сәлеметсіздер ме оқушылар? Сабағымыздың тақырыбы: Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы Ой қозғау. Ең алдымен дәстүр дегеніміз не? «Дәстүрлі өркениет» дегеніміз не? деген сұрақты қарастырып алайық. Оқушылардың жауабын тыңдап, жаңа сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстырып кетемін. |
Студенттердің амандасуы. студенттер өз жауаптарын ұсынады |
Қ.Б. «Мадақтау арқылы»
Мақсаты: білім алушыны ынталандыру, өзіне деген сенімділігін арттыру |
|||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 20 - минут
Сабақтың соңы 35-40 мин |
Оқушыларға презентация көрсетіліп, мазмұны талқыланады. Оқулық мәтініне шолу жасау ұсынылады. 1-тапсырма. Түркітанушы Л.Н.Гумилевтің пікірін талқылаңдар. «...Орталық Азия ежелгі халықтарын Қытай мен Иранның көршілері ретінде қарастыруды тоқтату қажет. Олардың тарихы мен мәдениеті дербес дамыған деген тұжырым жасаудың уақыты келді.» Өркениетке қатысты зерттеулерді қарастыру. Өркениет теориясы бойынша авторларды атап, пікірлерін талдау. Жеке жұмыс: 2-тапсырма. Кестені толтырыңдар. Дәстүрлі өркениет белгілерін көрсетіңдер.
3-тапсырма. ПТМС формуласы арқылы келесі тұжырымға қатысты пікір жазыңдар. «Ғалымдар Орталық Азия өркениетінің әлемдік өркениеттегі рөліне қандай баға береді?»
Жоғары деңгейде /төмен деңгейде Позиция - менің ойымша ғалымдар Орталық Азия өркениетіне жоғары баға береді .... Түсіндіру – себебі ... Мысалы – келесідей мысал келтіре аламын ... Салдары - қорытындылай келе, бүгінгі заманымызда қолданылуы қазыналарымен 4-тапсырма. Орталық Азияның ертедегі дәстүрлі мәдениетін зерттеуде номадистика мен этнографияның рөлін бағалаңдар. Номадистика бұл.... Тарихи-этнографиялық зерттеулер маңызды болды, себебі... Тарихи-этнографиялық еңбектердің ішінен мен мыналарды атар едім, себебі...
|
Білім алушылар кестеден тарихи – саяси ақпараттарды оқып, талдау нәтижесінде саяси ойдың даму кезеңдері мен ойшылдарын өзіне сәйкес ұғымдарымен дұрыс анықтайды. Дескрипторлар:
Студенттер кестеден тарихи –саяси ақпараттарды оқып, талдау нәтижесінде топтарды өзіне тән ұғымдарымен дұрыс сәйкестендіреді.
Дескрипторлар: -Позиция таңдау; -Екі дәлелмен түсіндіру; -Екі мысал келтіру; -Екі салдарын жазу;
Дескрипторлар: Дескриптор: -Номадистика анықтамасын береді; -Зерттеулер маңыздылығын 1 мысалмен келтіреді; -Тарихи –этнографиялық еңбектің біреуіне талдау жүргізеді. |
ҚБ Оқытушы білім алушылардың жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру. топтық бағалау
ҚБОқушыларға презентация көрсетіліп, мазмұны талқыланады. Оқулық мәтініне шолу жасау ұсынылады. Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру. топтық бағалау
Бағалау критерийі: Әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттейді.
Бағалау Бағалау критерийі:Қазақстандық археология ғылымының жеткен жетістіктерін ашып көрсетеді. Көшпелілердің өркениетін зерттеуде номадистика ғылымының рөлінің маңыздылығын зерттейді.
ҚБ Оқытушы студенттердің жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Қ.Б. топтық бағалау |
|||||||||||||||
|
Қорытынды 5 - минут |
Үйге тапсырма. Оқушыларға үйге тапсырма ретінде суретті хат жазуды тапсырыңыз. Шарты: сөздерді қолданбай-ақ, мағынасын суреттер арқылы жеткізу. Берілген тапсырмалардың бірнешеуін дәптерге орындау. Кері байланыс «Жақсы сұрақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.
|
Студенттер жаңа сабаққа корытынды жасайды.
Кері байланыс жасалады. Оқу жетістігінің қорытындысын жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
2.Орталық Азияның дөстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы.
2.Орталық Азияның дөстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы.
|
«Алматы облысының денсаулық сақтау басқармасы» ММ-ң ШЖҚ «Талғар жоғары медициналық колледжі» КМК |
|
КГП на ПХВ «Талгарский высший медицинский колледж» ГУ «Управление здравоохранения Алматинской области» |
|
Оқу сабағының жоспары |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы |
|
Пән атауы |
Қазақстан тарихы. |
|
Оқытушы |
Нусипова Аяулым |
|
Күні: |
|
|
Жалпы мәліметтер: Курс: 1, 2 курс Тобы: Семестр: 1, 3 семестр |
Мамандығы: 09120100Емдеу ісі Біліктілігі: 4S09120101 Фельдшер Мамандығы:09130100 «Мейіргер ісі», Біліктілігі: 4S09130103 «Жалпы тәжірибиедегі мейіргер» |
|
Сабақтың түрі: |
Аралас сабақ |
|
Сабақтың мақсаты, міндеттері |
Әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттеу |
|
Күтілетін нәтиже |
Әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттейді. Қазақстандық археология ғылымының жеткен жетістіктерін ашып көрсетеді. Көшпелілердің өркениетін зерттеуде номадистика ғылымының рөлінің маңыздылығын зерттейді. |
|
Қажетті ресурстар |
Презентация, карточкалар, суреттер, слайд. Джандосова З.А. Қазақстан тарихы. ЖББМ 10-сыныбына арналған оқулық. Алматы. Мектеп, 2019. 16-25 беттер |
|
Сабақ барысы |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Оқытушының әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
|||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 5 - минут |
Ұйымдастыру кезеңі; Назарларын сабаққа шоғырландыру; Сәлеметсіздер ме оқушылар? Сабағымыздың тақырыбы: Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы Ой қозғау. Ең алдымен дәстүр дегеніміз не? «Дәстүрлі өркениет» дегеніміз не? деген сұрақты қарастырып алайық. Оқушылардың жауабын тыңдап, жаңа сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстырып кетемін. |
Студенттердің амандасуы. студенттер өз жауаптарын ұсынады |
Қ.Б. «Мадақтау арқылы»
Мақсаты: білім алушыны ынталандыру, өзіне деген сенімділігін арттыру |
|||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 20 - минут
Сабақтың соңы 35-40 мин |
Оқушыларға презентация көрсетіліп, мазмұны талқыланады. Оқулық мәтініне шолу жасау ұсынылады. 1-тапсырма. Түркітанушы Л.Н.Гумилевтің пікірін талқылаңдар. «...Орталық Азия ежелгі халықтарын Қытай мен Иранның көршілері ретінде қарастыруды тоқтату қажет. Олардың тарихы мен мәдениеті дербес дамыған деген тұжырым жасаудың уақыты келді.» Өркениетке қатысты зерттеулерді қарастыру. Өркениет теориясы бойынша авторларды атап, пікірлерін талдау. Жеке жұмыс: 2-тапсырма. Кестені толтырыңдар. Дәстүрлі өркениет белгілерін көрсетіңдер.
3-тапсырма. ПТМС формуласы арқылы келесі тұжырымға қатысты пікір жазыңдар. «Ғалымдар Орталық Азия өркениетінің әлемдік өркениеттегі рөліне қандай баға береді?»
Жоғары деңгейде /төмен деңгейде Позиция - менің ойымша ғалымдар Орталық Азия өркениетіне жоғары баға береді .... Түсіндіру – себебі ... Мысалы – келесідей мысал келтіре аламын ... Салдары - қорытындылай келе, бүгінгі заманымызда қолданылуы қазыналарымен 4-тапсырма. Орталық Азияның ертедегі дәстүрлі мәдениетін зерттеуде номадистика мен этнографияның рөлін бағалаңдар. Номадистика бұл.... Тарихи-этнографиялық зерттеулер маңызды болды, себебі... Тарихи-этнографиялық еңбектердің ішінен мен мыналарды атар едім, себебі...
|
Білім алушылар кестеден тарихи – саяси ақпараттарды оқып, талдау нәтижесінде саяси ойдың даму кезеңдері мен ойшылдарын өзіне сәйкес ұғымдарымен дұрыс анықтайды. Дескрипторлар:
Студенттер кестеден тарихи –саяси ақпараттарды оқып, талдау нәтижесінде топтарды өзіне тән ұғымдарымен дұрыс сәйкестендіреді.
Дескрипторлар: -Позиция таңдау; -Екі дәлелмен түсіндіру; -Екі мысал келтіру; -Екі салдарын жазу;
Дескрипторлар: Дескриптор: -Номадистика анықтамасын береді; -Зерттеулер маңыздылығын 1 мысалмен келтіреді; -Тарихи –этнографиялық еңбектің біреуіне талдау жүргізеді. |
ҚБ Оқытушы білім алушылардың жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру. топтық бағалау
ҚБОқушыларға презентация көрсетіліп, мазмұны талқыланады. Оқулық мәтініне шолу жасау ұсынылады. Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру. топтық бағалау
Бағалау критерийі: Әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттейді.
Бағалау Бағалау критерийі:Қазақстандық археология ғылымының жеткен жетістіктерін ашып көрсетеді. Көшпелілердің өркениетін зерттеуде номадистика ғылымының рөлінің маңыздылығын зерттейді.
ҚБ Оқытушы студенттердің жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Қ.Б. топтық бағалау |
|||||||||||||||
|
Қорытынды 5 - минут |
Үйге тапсырма. Оқушыларға үйге тапсырма ретінде суретті хат жазуды тапсырыңыз. Шарты: сөздерді қолданбай-ақ, мағынасын суреттер арқылы жеткізу. Берілген тапсырмалардың бірнешеуін дәптерге орындау. Кері байланыс «Жақсы сұрақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.
|
Студенттер жаңа сабаққа корытынды жасайды.
Кері байланыс жасалады. Оқу жетістігінің қорытындысын жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
шағым қалдыра аласыз














