|
Бөлім |
Заттардың тасымалдануы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Заттар тасымалдануының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.3.1 - тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тірі ағзадағы қоректік заттардың тасымалдану маңызын білу. Өсімдіктер мен жануарлардың заттардың тасымалдану механизмін сипаттау Өсімдік пен жануар ағзасындағы заттардың тасымалдану ерекшеліктерін ажырату |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Тірі ағзалардағы заттардың тасымалдануына қатысатын мүшелерді біледі. 2. Тірі ағзалардағы қоректік заттар тасымалының маңызын түсіндіреді. 3. Өсімдік пен жануар ағзасындағы тасымалдану ерекшеліктерін ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Мәңгілік ел» құндылығы: Біздің қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік және келісім Мектеп құндылығы: ынтымақтастық, еңбек және шығармашылық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-7мин |
Егер сіздің досыңыз болса-көршіңнің басын сипа Егер сіз өз мектебіңізді жақсы көрсеңіз- Аяқтарыңды топырлатыңдар Егер сіз өз еліңді жақсы көрем десеңіздер- қол соғыңыздар Көңіл күйлері көтеріледі
«Сиқырлы ұяшықтар» әдісімен платформамен жасақталынған сұрақтар беріледі -Тасымалдау дегенді қалай түсінесіз? -Оның ағзада маңызы қандай? -Өсімдіктер(жануарлар) ағзасында қандай мүшелер тасымалдану қызметін атқарады? - Жануарлар және өсімдіктер жасушаларының тіршілігі үшін қандай заттар қажет |
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Қол шапалақ Оқушыларды жауаптарына қарай ынталандыру |
дидактикалық материалдар. Интерактивті тақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7-15мин Сабақтың ортасы 15-25мин Функционалдық сауаттылығын арттыратын тапсырмалар 25-40мин |
Жаңа тақырыпты ашу Берілген суретте Өсімдіктердің тасымалдану түрлері көрсетілген
Оқушылардың толық толық түсіну мақсатында бейнекөрстеілімі ұсынады Мұғалімнің түсіндірмесі .Теорияны бекіту тапсырмасы
А суретінде қандай ағзада тасымалдану жүріп жатқанынын жазыңыз______________________________________________________ В суретін анықтаңыз Бұл тасымалдану түрлерінің қандай айырмашылықтары бар екенін түсіндіріңіздер
Кел жұптасайық әдісін қолданып топта оқушыларды жұптасыра отырып қызықты тапсырмалар ұсынады. Таспырмалар сілтемеге өтіп орындатады
«Суши - ресторан» видеосын қарау. Оқушыларға жұмыс парағын ұсыну, жапондық ресторанның жұмыс механизмін және жабық қантарату жүйесін салыстырады.
Тапсырма 1 Суши –мейрамхананы адамның қанайналым жүйесімен салыстыра отырып, кестені толтырыңыз.. Тапсырмаларды Қосымша 2 жұмыс парағында ұсыну
Т 1-топ Өсімдіктердің жоғарғы және төменгі ағысын анықтайтын тәжірибе жұмысын жасап түсіндіруді ұсынады
2
3-топ Адамдарда тасымалдану қандай ағзаларда жүретіндігін түсіндіреді
|
Оқушылар берліген суреттерді сипаттап береді, сұрақтарға болжамды жауаптарын айтады Бейнедегі қажетті сызбаларды стоп-кадр деп айту арқылы тоқтатып жазып алады. Берілген суретті өзара ажыратып, пікірталас жүргізеді Оқушылар берілген тапсырмадан суретпен сөздің сәйкестігін тауып, түсіндіреді Жұптық тапсырманы орындайды Оқушылар бейнекөрсетілімді көре отырып, мәтінді қолданаып кестені толтырады Оқушылар суреттерді қолдана отырып, топта бірлсеіп тапсырмаларды орындайды, тәжірибе жұмысын жасайды. Суретке қарап ажыратады |
Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау Дескриптор: -А суретін анықтайды-1балл -Всурететін анықтап айырмашылықтарын сипаттайды-1балл Дескриптор: Қалып қойған сөздерді тауып жазады-2балл Дескриптор: 1. Суши – ресторанның жұмысы бойынша өздерінің көзқарастарын сипаттайды-2балл 2. Суши – ресторанның жұмысын адамның қантарату жүйесімен салыстарады-2балл Мұғалімнің бағалауы. Бағалау критерийі: өсімдіктер мен жануарлардың тасымалдануға қатысатын мүшелерді біледі,табады - тасымалдануға қатысатын мүшелерді дұрыс жазады. |
Суреттер Сызба плакаттар маркер https://youtu.be/K4uBIE6Ia0k?si=l6-PY7-MCTTTxdVm Қосымша-1 Үлестірме материалдар https://learningapps.org/watch?v=p50phocrc23 Қосымша 2 Қажетті құралдар: түрлі түсті бояу, ақ гүл немесе ұзын жапырақты орамжапырақ, стакан, су
суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы 40-45мин |
Сабақты бекіту: 1....қысым-тамырдың өркенге дейін біржақты ылғал беруде туындайтын күш. 2. Тамырлар және сүзгілі түтікшелер...ұлпа түзеді. 3.Тамыр түтіктері топырақтансу және онда 1.Қантамырлар жүйесі баржануарлардақоректік заттардыңорын ауыстырылуы тамырлар арқылы жүзеге асады 2.Қан қызыл және ақ жасушалардан тұрады 3.Өсімдіктерде қоректік заттардың заттардың жылжуы өткізгіш ұлпалар арқылы жүзеге асады. 4.Тамыр қысымы тамырдан өркенге дейін судың қозғалысын қамтамасыз етеді
1Бақылаушының бағалау парағы Рефлексия Оқушы мен мұғалім кері байланысы. Өз-өзін бағалау ауызша жүзеге асады. Оқушылар мына сұрақтарға жауап бере отырып, сабақта туындаған ойларын тізбектейді:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



оптық жұмыс Өсімдіктердің жоғарғы және төменгі ағысын,
жануарлар мен адамдардағы тасымал түрін
анықтаңыздар
-топ
Тасымалданудың енжар, белсенді түрін түсіндіреді














