Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
«.............. атындағы мектеп-гимназиясы» КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
§31-32. Практикум. Практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асыру
Сабақ №28
|
Бөлім: |
Алгоритмдеу және программалау (информатика – 10-сынып) |
||
|
Педагогтің аты-жөні |
|||
|
Күні |
Сынып: |
|
|
|
.12.24ж |
10А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
.12.24ж |
10Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
§31-32. Практикум. Практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асыру |
||
|
Оқу мақсаты: |
10.5.1.4 практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асыру |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Python программалау тіліндегі сұрыптау ұғымы мен функцияларын анықтайды Сұрыптау функцияларын программалауда қолданады Сұрыптау әдістерінің тиімділігін тұжырымдайды |
||
|
Құндылыққа баулу |
Ашықтық, Өмір бойы білім алу, Ынтымақтастық |
||
|
Күтілетін нәтиже |
Файлдарды Python программалау тілінде есептерді шешуде сұрыптау алгоритмін қолданады |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады. Топқа бөлу. Түрлі түсті суреттер арқылы топтарға бөлінеді Өткенді еске түсіру «Әңгіме алаңы» әдісі
|
Мұғаліммен амандасады, шаттық шеңберіне тұрады бірін біріне жақсы тілектер айтады. Топтарға бөлінеді Оқушылар өз ойларын ортаға салады. |
ҚБ: Көңіл – күйлерін бағдаршам арқылы көрсету. ҚБ: Оқушылардың жауаптарын ауызша бағалау |
|
|
Сабақтың ортасы Практикум 30 мин |
Мұғалім көрсетілім арқылы сұрыптау әрекетін көрсетеді Топтық жұмыс. 1- 100 дейінгі кездейсоқ сандарды көпіршікті әдіс бойынша сұрыптаңыздар
Жеке компьютерде жұмыс 1 тапсырма for циклі көмегімен көпіршікті сұрыптауға программа құру. from random import randint N = 10 a = [ ] for i in range(N): a.append(randint(1, 99)) print(a) for i in range(N-1): for j in range(N-i-1): if a[j] > a[j + 1]: a[j], a[j + 1] = a[j + 1], a[j] print(a) 2 тапсырма Python-да көпіршікті сұрыптау функциясын пайдаланып, сұрыптау программасын құру. from random import randint def bubble(array): for i in range(N-1): for j in range(N-i-1): if array[j] > array[j + 1]: buff = array[j] array[j] = array[j + 1] array[j + 1] = buff N = 10 a = [ ] for i in range(N): a.append(randint(1, 99)) print(a) bubble(a) print(a) 3 тапсырма. Кездейсоқ сандар берілген. Массивте 3-ке еселі сандар бар екенін сұрыптау арқылы есептеу керек. from random import randint n = 10 mas=[ ] for i in range(n): mas.append(randint(1,100)) print(mas) mas.sort() div_by_3 = [num for num in mas if num % 3 == 0] print("3-ке еселі сандар:", div_by_3) |
Көрсетілімді көреді, сұрыптау әрекеттерін меңгереді Топтық жұмысты орындайды Орындалу реті: Матрицаны толтыратын циклге дейін екі таңбалы сандар есептегішін енгізу керек. Матрицаның әр ұяшығын толтырған кезде санды тексеру керек. Егер ол 10-нан 99 - ға дейін болса, онда ол екі таңбалы болады және есептегішті бірге арттыру керек. 1 тапсырманы орындайды 2 тапсырманы орындайды 2 тапсырманы орындайды |
Дескриптор: Кездейсоқ сандарды пайдаланып көпіршікті сұрыптауды орындайды ҚБ «Бағдаршам» әдісі. Топтар бірін бірі бағалайды Дескриптор: for циклі көмегімен көпіршікті сұрыптауға программа құрады ҚБ: «Смайлик» әдісі Дескриптор: Кездейсоқ сандарды пайдаланып көпіршікті сұрыптауға программа құрады ҚБ: «Смайлик» әдісі Дескриптор: Кездейсоқ сандар берілген. Массивте 3-ке еселі сандар бар екенін сұрыптау арқылы есептейтін программа құру керек ҚБ: «Смайлик» әдісі |
https://www.youtube.com/watch?v=9WdTRJCcOjM
Үлестірмелі қағаздар
Информатика 10 сынып оқулығы авт. Г.Салғараева, Ж.Базаева, А.Маханова Арман ПВ баспасы
Үлесстірме материалдары |
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 8 мин. |
Сабақты қорытындылау Сұрыптаудың мағынасы неде? Көпіршікті сұрыптау әдісі қандай жағдайларда қолданылады? Жылдам сұрыптау әдісінің негізгі идеясы неде? Кері байланыс: «Білім гүлі» әдісі Өте жақсы түсіндім, мен үшін қызықты болды. Мен сабақты жақсы тұсіндім. Тақырып бойыншы әлі де ізденуім керек Үйге тапсырма: §31-32. 113 бет 6 тапс |
Сұрақтарға жауап береді Оқушылар сабақты қалай меңгергенін стикерлерге жазып білім гүліне жапсырады Үйге тапсырма алады |
Мұғалім « Білім пирамидасы» бойынша оқушыларды бағалайды 85 -100% - 5 65-84% - 4 0-64% - 3 |
Стикерлер Күнделік.кз бағдарламасы
|
«Тексерілді» ДОІЖО: ____________________________
10 сынып ЖМБ
§31-32. Практикум. Практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау
алгоритмдерін іске асыру
Жеке компьютерде жұмыс
1 тапсырма
for циклі көмегімен көпіршікті сұрыптауға программа құру.
from random import randint
N = 10
a = [ ]
for i in range(N):
a.append(randint(1, 99))
print(a)
for i in range(N-1):
for j in range(N-i-1):
if a[j] > a[j + 1]:
a[j], a[j + 1] = a[j + 1], a[j]
print(a)
2 тапсырма
Python-да көпіршікті сұрыптау функциясын пайдаланып, сұрыптау программасын құру.
from random import randint
def bubble(array):
for i in range(N-1):
for j in range(N-i-1):
if array[j] > array[j + 1]:
buff = array[j]
array[j] = array[j + 1]
array[j + 1] = buff
N = 10
a = [ ]
for i in range(N):
a.append(randint(1, 99))
print(a)
bubble(a)
print(a)
3 тапсырма. Кездейсоқ сандар берілген. Массивте 3-ке еселі сандар бар екенін сұрыптау арқылы есептеу керек.
from random import randint
n = 10
mas=[ ]
for i in range(n):
mas.append(randint(1,100))
print(mas)
mas.sort()
div_by_3 = [num for num in mas if num % 3 == 0]
print("3-ке еселі сандар:", div_by_3)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
§31-32. Практикум. Практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асыру
§31-32. Практикум. Практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асыру
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
«.............. атындағы мектеп-гимназиясы» КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
§31-32. Практикум. Практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асыру
Сабақ №28
|
Бөлім: |
Алгоритмдеу және программалау (информатика – 10-сынып) |
||
|
Педагогтің аты-жөні |
|||
|
Күні |
Сынып: |
|
|
|
.12.24ж |
10А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
.12.24ж |
10Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
§31-32. Практикум. Практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асыру |
||
|
Оқу мақсаты: |
10.5.1.4 практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асыру |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Python программалау тіліндегі сұрыптау ұғымы мен функцияларын анықтайды Сұрыптау функцияларын программалауда қолданады Сұрыптау әдістерінің тиімділігін тұжырымдайды |
||
|
Құндылыққа баулу |
Ашықтық, Өмір бойы білім алу, Ынтымақтастық |
||
|
Күтілетін нәтиже |
Файлдарды Python программалау тілінде есептерді шешуде сұрыптау алгоритмін қолданады |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады. Топқа бөлу. Түрлі түсті суреттер арқылы топтарға бөлінеді Өткенді еске түсіру «Әңгіме алаңы» әдісі
|
Мұғаліммен амандасады, шаттық шеңберіне тұрады бірін біріне жақсы тілектер айтады. Топтарға бөлінеді Оқушылар өз ойларын ортаға салады. |
ҚБ: Көңіл – күйлерін бағдаршам арқылы көрсету. ҚБ: Оқушылардың жауаптарын ауызша бағалау |
|
|
Сабақтың ортасы Практикум 30 мин |
Мұғалім көрсетілім арқылы сұрыптау әрекетін көрсетеді Топтық жұмыс. 1- 100 дейінгі кездейсоқ сандарды көпіршікті әдіс бойынша сұрыптаңыздар
Жеке компьютерде жұмыс 1 тапсырма for циклі көмегімен көпіршікті сұрыптауға программа құру. from random import randint N = 10 a = [ ] for i in range(N): a.append(randint(1, 99)) print(a) for i in range(N-1): for j in range(N-i-1): if a[j] > a[j + 1]: a[j], a[j + 1] = a[j + 1], a[j] print(a) 2 тапсырма Python-да көпіршікті сұрыптау функциясын пайдаланып, сұрыптау программасын құру. from random import randint def bubble(array): for i in range(N-1): for j in range(N-i-1): if array[j] > array[j + 1]: buff = array[j] array[j] = array[j + 1] array[j + 1] = buff N = 10 a = [ ] for i in range(N): a.append(randint(1, 99)) print(a) bubble(a) print(a) 3 тапсырма. Кездейсоқ сандар берілген. Массивте 3-ке еселі сандар бар екенін сұрыптау арқылы есептеу керек. from random import randint n = 10 mas=[ ] for i in range(n): mas.append(randint(1,100)) print(mas) mas.sort() div_by_3 = [num for num in mas if num % 3 == 0] print("3-ке еселі сандар:", div_by_3) |
Көрсетілімді көреді, сұрыптау әрекеттерін меңгереді Топтық жұмысты орындайды Орындалу реті: Матрицаны толтыратын циклге дейін екі таңбалы сандар есептегішін енгізу керек. Матрицаның әр ұяшығын толтырған кезде санды тексеру керек. Егер ол 10-нан 99 - ға дейін болса, онда ол екі таңбалы болады және есептегішті бірге арттыру керек. 1 тапсырманы орындайды 2 тапсырманы орындайды 2 тапсырманы орындайды |
Дескриптор: Кездейсоқ сандарды пайдаланып көпіршікті сұрыптауды орындайды ҚБ «Бағдаршам» әдісі. Топтар бірін бірі бағалайды Дескриптор: for циклі көмегімен көпіршікті сұрыптауға программа құрады ҚБ: «Смайлик» әдісі Дескриптор: Кездейсоқ сандарды пайдаланып көпіршікті сұрыптауға программа құрады ҚБ: «Смайлик» әдісі Дескриптор: Кездейсоқ сандар берілген. Массивте 3-ке еселі сандар бар екенін сұрыптау арқылы есептейтін программа құру керек ҚБ: «Смайлик» әдісі |
https://www.youtube.com/watch?v=9WdTRJCcOjM
Үлестірмелі қағаздар
Информатика 10 сынып оқулығы авт. Г.Салғараева, Ж.Базаева, А.Маханова Арман ПВ баспасы
Үлесстірме материалдары |
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 8 мин. |
Сабақты қорытындылау Сұрыптаудың мағынасы неде? Көпіршікті сұрыптау әдісі қандай жағдайларда қолданылады? Жылдам сұрыптау әдісінің негізгі идеясы неде? Кері байланыс: «Білім гүлі» әдісі Өте жақсы түсіндім, мен үшін қызықты болды. Мен сабақты жақсы тұсіндім. Тақырып бойыншы әлі де ізденуім керек Үйге тапсырма: §31-32. 113 бет 6 тапс |
Сұрақтарға жауап береді Оқушылар сабақты қалай меңгергенін стикерлерге жазып білім гүліне жапсырады Үйге тапсырма алады |
Мұғалім « Білім пирамидасы» бойынша оқушыларды бағалайды 85 -100% - 5 65-84% - 4 0-64% - 3 |
Стикерлер Күнделік.кз бағдарламасы
|
«Тексерілді» ДОІЖО: ____________________________
10 сынып ЖМБ
§31-32. Практикум. Практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау
алгоритмдерін іске асыру
Жеке компьютерде жұмыс
1 тапсырма
for циклі көмегімен көпіршікті сұрыптауға программа құру.
from random import randint
N = 10
a = [ ]
for i in range(N):
a.append(randint(1, 99))
print(a)
for i in range(N-1):
for j in range(N-i-1):
if a[j] > a[j + 1]:
a[j], a[j + 1] = a[j + 1], a[j]
print(a)
2 тапсырма
Python-да көпіршікті сұрыптау функциясын пайдаланып, сұрыптау программасын құру.
from random import randint
def bubble(array):
for i in range(N-1):
for j in range(N-i-1):
if array[j] > array[j + 1]:
buff = array[j]
array[j] = array[j + 1]
array[j + 1] = buff
N = 10
a = [ ]
for i in range(N):
a.append(randint(1, 99))
print(a)
bubble(a)
print(a)
3 тапсырма. Кездейсоқ сандар берілген. Массивте 3-ке еселі сандар бар екенін сұрыптау арқылы есептеу керек.
from random import randint
n = 10
mas=[ ]
for i in range(n):
mas.append(randint(1,100))
print(mas)
mas.sort()
div_by_3 = [num for num in mas if num % 3 == 0]
print("3-ке еселі сандар:", div_by_3)
шағым қалдыра аласыз
















