|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№36 сабақ. Өзіңді тексер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.2.1 шығарманы қайта құруға, интерпретациялауға және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру 2.3 Шығарманың тақырыбы мен негізгі ойды анықтау тақырыбы мен негізгі ойын анықтау 4.2.3.1 шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өткенді пысықтау |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ
ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Балалар, сендер алдыңғы сабақтарда «Ер қаруы-бес қару» деп аталын мәтінді оқыдыңдар. Ендеше мына сұраққа жауап беріңдерші: «Ер қаруы-бес қару» деп біз нені айтамыз? - Батырдың, жауынгердің бойынан табылатын қаруларды айтамыз. Ол қандай қарулар еді? «Сәйкестендіру» әдісі арқылы бес қарудың суреттерін көрсетеді. №1-тапсырма: Суретте берілген қаруларға қарап, бес қарудың қайсысы жетіспейтіндігін табу. Ж: Жетіспейтін қару-садақ жәнеқылыш Дәптерге орындалатын жұмыс. №2-тапсырма: Жақша ішінен бір сөзді таңдап, мақал- мәтелге дұрыс қойып, оқу қажет. 1 Ойнап сөйлесең де, ойлап сөйле. 2 Өтіріктің құйрығы – бір-ақ тұтам. 3 Кітап – білім бұлағы. №3 тапсырма Қазба жәдігерлер музейде сақталады №4 тапсырма «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар қойылады: - Сен музейге барып көрдің бе? - Қандай музейге бардың? - Оның ішінде нелерді тамашаладың? - Өзің білетін музейлерді атап бере аласың ба? 1 Абай Құнанбайұлының әдеби-мемориалдық мұражайы. 2 Тарихи-өлкетану музейі. 3 «Алаш арыстары-Мұхтар Әуезов» мұражайы. 4 Достоевскийдің әдеби- мемориалдық мұражайы. 5 Невзоровтар отбасы атындағы бейнелеу өнері музейі. №5 тапсырма Шындыққа жанаспайтын құбылыстар бейнеленетін шығарма-фантастика №6 тапсырма Жауабы: «Алтын сақа» ертегісіндегі баланың айтқан сөзі №7 тапсырма Олжас Сүлейменов-1936 жылы Алматыда туылған. Олжас-көрнекті ақын. Ол шығармаларын орыс тілінде жазады. №8-тапсырма: Топтық жұмыс. Балалар, мен сендерді бірнеше топқа бөлемін. Сендер берілген мәтін бөліктерін дұрыс ретпен қоюларың керек. Топ ішінде талқылап, жауап парағына жазыңдар. 2 Тоғызқұмалақ арнаулы тақтада ойналады. Тақтаның шұңқыр қазаны бар. Тоғызқұмалақ ойлануды, тапқырлықты талап етеді. Бұл жағынан шахмат, дойбыға ұқсайды. Бұл ойын Орталық Азия елдерінде кеңінен таралған. 1 Тоғызқұмалақ – ұлттық ойындарымыздың бірі. Оның шығу тарихы мыңдаған жылдар бұрын деп есептеледі. Бұл – өткен ғасырларда қазақ дерінде ең кең тараған ойын. Біздің елімізде тоғызқұмалақтан жарыстар өтеді. Ол – нағыз ұлттық мұра. Дәптерге орындалатын жұмыс. №9-тапсырма: 1 Зере – Абайдың ... (әжесі). 2 М.Әуезов - … (жазушы). 3 Ұлжан – Абайдың ... (анасы). 4 «Хан» - ... (ұлттық ойын). 5 «Ақдауыл хан» - ... (ертегі). «Таңдау» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймыз. Бұл карточканы таратып бергенде оқушылар өздерінің сабаққа қатысу деңгейі мен сабаққа деген ынтасын білдіретін сөйлемдердің бірінің тұсына « +» белгісін қою тапсырылады. 1 Мен сабақ қызықты \ қызықсыз болды деп ойлаймын. 2 Мен сабақта: үйрендім көп нәрсені \ үйренгенім аз болды. 3 Мен басқаларды мұқият \ зейінсіз тыңдадым. 4 Мен пікірсайыстарға жиі \ сирек қатыстым 5 Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын \ риза емеспін. Үй тапсырмасы: 130 бет, сөздерді кестеге түсіру тапсырмасы. |
Қарулар туралы сәйкестендіру жасайды
Мақал –мәтелді жалғастырады
Музейлерді атайды
Мұғалім айтпаған атақты музейлерді атайды
Тапсырманы ауызша орындайды
Ақын туралы шын мәліметтерді атайды Мәтінмен жұмыс жасайды
Мәліметтерді жазып алады
Абай туралы мәліметтерді жазып алады Кері байланыс жасайды
. |
Дескриптор: Оқушылар бес қаруды естеріне түсіреді-1 Аттарын атайды.-1б «Өзін-өзі бағалау» әдісі Дескриптор: Мақал- мәтелдерді есіне түсіреді-1Б Жалғасын дұрыс табады және оқиды.-1Б Дескриптор: Оқушылар музей туралы сұрақтарға жауап береді, ойларын білдіреді.-1Б Туған еліміздегі музейлермен танысады-1Б «Өзін-өзі Бағдаршам бағалау» Дескриптор: Оқушылар мәтін бөліктерінің ретін тауып оқуға дайындалады-1Б Орналастыру себебін түсіндіреді.-1Б «Өзін-өзі бағалау» әдісі Дескриптор: Оқушылар адасып кеткен анықтаманы ретімен жинастырып жазады.-1Б Абай туралы мәліметтерді біледі-1Б Дескриптор: Оқушылар таратпа карточкалардағы сөйлемдердің бірін таңдайды, сабақ бойы жасаған жұмысын бағалайды. |
Өзін-өзі бағалау парағы Бес қару туралы суреттер Сәйкестендіру кестесі Қазақша сөздіктер Музейлер туралы бейнебаян Музейлер суреттері Сызбалар бағалау әдісі парақшасы. Ойын туралы мәліметтер Суреттер Ойындар туралы суреттер Абай туралы бейнебаян Кері байланыс парақтары Таратпа карточкалар |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№36 сабақ. Өзіңді тексер әдебиеттік оқу ҚМЖ 4 сынып
№36 сабақ. Өзіңді тексер әдебиеттік оқу ҚМЖ 4 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№36 сабақ. Өзіңді тексер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.2.1 шығарманы қайта құруға, интерпретациялауға және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру 2.3 Шығарманың тақырыбы мен негізгі ойды анықтау тақырыбы мен негізгі ойын анықтау 4.2.3.1 шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өткенді пысықтау |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ
ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Балалар, сендер алдыңғы сабақтарда «Ер қаруы-бес қару» деп аталын мәтінді оқыдыңдар. Ендеше мына сұраққа жауап беріңдерші: «Ер қаруы-бес қару» деп біз нені айтамыз? - Батырдың, жауынгердің бойынан табылатын қаруларды айтамыз. Ол қандай қарулар еді? «Сәйкестендіру» әдісі арқылы бес қарудың суреттерін көрсетеді. №1-тапсырма: Суретте берілген қаруларға қарап, бес қарудың қайсысы жетіспейтіндігін табу. Ж: Жетіспейтін қару-садақ жәнеқылыш Дәптерге орындалатын жұмыс. №2-тапсырма: Жақша ішінен бір сөзді таңдап, мақал- мәтелге дұрыс қойып, оқу қажет. 1 Ойнап сөйлесең де, ойлап сөйле. 2 Өтіріктің құйрығы – бір-ақ тұтам. 3 Кітап – білім бұлағы. №3 тапсырма Қазба жәдігерлер музейде сақталады №4 тапсырма «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар қойылады: - Сен музейге барып көрдің бе? - Қандай музейге бардың? - Оның ішінде нелерді тамашаладың? - Өзің білетін музейлерді атап бере аласың ба? 1 Абай Құнанбайұлының әдеби-мемориалдық мұражайы. 2 Тарихи-өлкетану музейі. 3 «Алаш арыстары-Мұхтар Әуезов» мұражайы. 4 Достоевскийдің әдеби- мемориалдық мұражайы. 5 Невзоровтар отбасы атындағы бейнелеу өнері музейі. №5 тапсырма Шындыққа жанаспайтын құбылыстар бейнеленетін шығарма-фантастика №6 тапсырма Жауабы: «Алтын сақа» ертегісіндегі баланың айтқан сөзі №7 тапсырма Олжас Сүлейменов-1936 жылы Алматыда туылған. Олжас-көрнекті ақын. Ол шығармаларын орыс тілінде жазады. №8-тапсырма: Топтық жұмыс. Балалар, мен сендерді бірнеше топқа бөлемін. Сендер берілген мәтін бөліктерін дұрыс ретпен қоюларың керек. Топ ішінде талқылап, жауап парағына жазыңдар. 2 Тоғызқұмалақ арнаулы тақтада ойналады. Тақтаның шұңқыр қазаны бар. Тоғызқұмалақ ойлануды, тапқырлықты талап етеді. Бұл жағынан шахмат, дойбыға ұқсайды. Бұл ойын Орталық Азия елдерінде кеңінен таралған. 1 Тоғызқұмалақ – ұлттық ойындарымыздың бірі. Оның шығу тарихы мыңдаған жылдар бұрын деп есептеледі. Бұл – өткен ғасырларда қазақ дерінде ең кең тараған ойын. Біздің елімізде тоғызқұмалақтан жарыстар өтеді. Ол – нағыз ұлттық мұра. Дәптерге орындалатын жұмыс. №9-тапсырма: 1 Зере – Абайдың ... (әжесі). 2 М.Әуезов - … (жазушы). 3 Ұлжан – Абайдың ... (анасы). 4 «Хан» - ... (ұлттық ойын). 5 «Ақдауыл хан» - ... (ертегі). «Таңдау» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймыз. Бұл карточканы таратып бергенде оқушылар өздерінің сабаққа қатысу деңгейі мен сабаққа деген ынтасын білдіретін сөйлемдердің бірінің тұсына « +» белгісін қою тапсырылады. 1 Мен сабақ қызықты \ қызықсыз болды деп ойлаймын. 2 Мен сабақта: үйрендім көп нәрсені \ үйренгенім аз болды. 3 Мен басқаларды мұқият \ зейінсіз тыңдадым. 4 Мен пікірсайыстарға жиі \ сирек қатыстым 5 Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын \ риза емеспін. Үй тапсырмасы: 130 бет, сөздерді кестеге түсіру тапсырмасы. |
Қарулар туралы сәйкестендіру жасайды
Мақал –мәтелді жалғастырады
Музейлерді атайды
Мұғалім айтпаған атақты музейлерді атайды
Тапсырманы ауызша орындайды
Ақын туралы шын мәліметтерді атайды Мәтінмен жұмыс жасайды
Мәліметтерді жазып алады
Абай туралы мәліметтерді жазып алады Кері байланыс жасайды
. |
Дескриптор: Оқушылар бес қаруды естеріне түсіреді-1 Аттарын атайды.-1б «Өзін-өзі бағалау» әдісі Дескриптор: Мақал- мәтелдерді есіне түсіреді-1Б Жалғасын дұрыс табады және оқиды.-1Б Дескриптор: Оқушылар музей туралы сұрақтарға жауап береді, ойларын білдіреді.-1Б Туған еліміздегі музейлермен танысады-1Б «Өзін-өзі Бағдаршам бағалау» Дескриптор: Оқушылар мәтін бөліктерінің ретін тауып оқуға дайындалады-1Б Орналастыру себебін түсіндіреді.-1Б «Өзін-өзі бағалау» әдісі Дескриптор: Оқушылар адасып кеткен анықтаманы ретімен жинастырып жазады.-1Б Абай туралы мәліметтерді біледі-1Б Дескриптор: Оқушылар таратпа карточкалардағы сөйлемдердің бірін таңдайды, сабақ бойы жасаған жұмысын бағалайды. |
Өзін-өзі бағалау парағы Бес қару туралы суреттер Сәйкестендіру кестесі Қазақша сөздіктер Музейлер туралы бейнебаян Музейлер суреттері Сызбалар бағалау әдісі парақшасы. Ойын туралы мәліметтер Суреттер Ойындар туралы суреттер Абай туралы бейнебаян Кері байланыс парақтары Таратпа карточкалар |
||
шағым қалдыра аласыз













