№38-сабақ.Сөйлемнің бірыңғай мүшелері және олардың тыныс белгілері

Тақырып бойынша 11 материал табылды

№38-сабақ.Сөйлемнің бірыңғай мүшелері және олардың тыныс белгілері

Материал туралы қысқаша түсінік
Сөйлемнің бірыңғай мүшелері тақырыбына ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Мәдени мұра

Педагогтің аты-жөні:


Күні:

11.11

Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

38-сабақ.Сөйлемнің бірыңғай мүшелері және олардың

тыныс белгілері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.3.7.2 сөйлемнің бірыңғай мүшелерін ажырату және тыныс белгісін (үтір, қос нүкте) қою

Сабақтың мақсаты

мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды

Сөйлемнің бірыңғай мүшелерін ажырату және тыныс белгісін (үтір, қос нүкте) қояды

Құндылықтар және оның мақсаты:

Ай құндылығы: әділдік және жауапкершілік айы

Апталық дәйек сөз: «Тура биден туған жоқ»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут





Өткен білімді еске түсіру

5 минут

Жаңа білім

25 минут




































Сабақтың соңы

5 минут














Кері байланыс

Психологиялық ахуал

«Көңіл-күй смайлигі»

Мақсаты: Оқушылардың көңіл-күйін білу.

Өткізу тәсілі:

Оқушылар тақтадағы смайликтердің (? ? ?) бірін таңдап, өз көңіл-күйін білдіреді. Мұғалім қысқаша талқылайды:


«Кімде керемет көңіл-күй?»,

«Не себепті осылай сезіндің?»

Сөйлемнің бірыңғай мүшелері туралы ережемен жұмыс.


Жаңа тақырып. Жеке жұмыс.

ФС тапсырмасы

27-жаттығу. Оқылым

А.Абайдың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін мәнерлеп оқу.

Ә.Негізгі ой: Адам болу үшін жаманнан жиреніп,жақсыдан үйрену керек.

Б.Бірыңғай мүшелер: өсек,өтірік, мақтанша, еріншек,бекер мал шашпақ,талап, еңбек,терең ой,қанағат,рақым.


Дәптермен жұмыс

28-жаттығу. Жазылым

Абай-ұлы ақын. Ол жастарды өнерлі,білімді, тәрбиелі болуға шақырды. Ақынды бүкіл дүние жүзі біледі.

Бірыңғай мүшелер сөйлемнің толықтауышы болып тұр.

Абай туралы қысқаша мәлімет жаз.

Абай-ұлы,дана ақын.

Абайды дүние жүзі біледі,таниды.


«Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Жұптық жұмыс

29-жаттығу

Жұмбақты шеш.

Жұмбақтың шешуі: Күнбағыс.

Бірыңғай мүшелер: қызарады,көктейді.

Бірыңғай мүшелер сөйлемнің баяндауышы болып тұр.

Абай шығармалары туралы мәтін құрастыр.

Бірыңғай мүшелердің астын сыз.

АПрямая соединительная линия 1 байдың жаз,күз, қыс, көктем туралы өлеңдері бар.


Қорытындылау

Жеке жұмыс

Шығармашылық тапсырма

Ж: Таза,мінсіз асыл тас

Су түбінде жатады.

Таза,мінсіз асыл сөз

Ой түбінде жатады



Үй тапсырмасы

Өз ойларынан бірыңғай мүшелерді қосып үш сөйлем құрап жазып келу.

Мысалы: Біздің сыныптың оқушылары тәртіпті,ақылды, білімді.

Бірыңғай мүшелер: тәртіпті,ақылды,білімді.



«Бағдаршам» әдісі


Рефлексия:

Оқушылар сабақтағы түсінген деңгейін түстер арқылы көрсетеді:

? – Түсінбедім

? – Аздап түсіндім

? – Толық түсіндім


Көңіл-күйлерін білдіреді









Ережені айтады




Өлеңді мәнерлеп оқиды

Негізгі ой мен бірыңғай мүшелерді табады





Көп нүктенің орнына бірыңғай мүшелерді қойып, мәтінді көшіріп жазады.


Мәлімет жазады






Жұмбақты жазып,

шешуін табады



Жеке жұмыс жасайды






Тор көздерде жасырынған өлең сөздерін тауып жазып алады





Сөйлем құрап, бірыңғай мүшелердің астын сызып келеді.












Дескриптор:

Өлеңді мәнерлеп оқу дағдысы жақсы-1б

Негізгі ойды таба алды-1б







Дескриптор:

Көркем жазу дағдысы жақсы-1б

Бірыңғай мүшелердің қызметін атай алды-1б

Сөздерді бірыңғай мүшеге айналдыра алды-1б









Дескриптор:

Жұмбақтың шешуін табады-1б

Бірыңғай мүшелердің қызметін атай алды-1б








Дескриптор:

Жасырынған өлең сөздерін табады-1б

Шығармашылық жұмыс жасай алды-2б







Плакат



Суреттер














Ереже жазылған плакат

Абайдың суреттері










Абай туралы бейнебаян








Суреттер







Күнбағыс

тың суреті





Тапсырма жазылған плакат





Дәптер







Оқулық
















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
24.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі