|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Шеримова.Е |
|
|
Күні: |
12.01.2026ж |
|
|
Сынып: 1«Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Дыбыстар мен әріптер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
1. 1. 3. 1* тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау; 1. 2. 8. 2 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну 1. 4. 1. 1. айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көщіріп жазу және есту, есте сақтау арқылы жазу |
|
|
Сабақ мақсаты |
|
|
|
Ұлттық құндылықтар Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы |
Қаңтар – заң және тәртіп айы; Апта дәйексөзі : «Талап бар жерде, тәртіп бар» |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру хормен өлең оқыту арқылы өтеді. Кел, балалар, күлейік, Күлкіменен түлейік. Қабақ түйген не керек, Көңілді боп жүрейік! Кел, балалар, күлейік, Күлкіменен түлейік. Күлкі көңіл ашады, Күліп өмір сүрейік! Өткен тақырыпқа шолу үшін «Баскетбол» ойыны қолданылады. Оқушыларды қатар бойынша жарыстырады. - Әр қатар оқушылары сұрақтарға кезекпен жауап беріп, допты себетке тастайды. Қай қатар көп жауап беріп, доп тастай алса, солар жеңімпаз болады. -Қазақ тілінде неше әріп бар? -Дыбыс нешеге бөлінеді? -Дыбыс деген не? -Әріп деген не? -Дауысты дыбыстарды ата. -Дауыссыз дыбыстарды ата. -Дауысты дыбыстар қалай айтылады? -Дауыссыз дыбыстар қалай айтылады? -Қосарлы дыбыстарды ата. -ь,ъ таңбалары туралы не айта аласың? тсс -Ендеше бүгінгі күні «Дыбыс және әріп» бөлімін бастаймыз. Дыбыс және әріп туралы білімімізді кеңейтетін боламыз. Сабақ тақырыбын таныстыру. Сабақ мақсатын хабарлау. |
Хормен өлең оқиды. Сұраққа жауап береді, себетке доп салады. |
Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. «Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Керемет! Жақсы! |
себеттер, доп суреттері |
|
Сабақтың ортасы 33 минут
|
(Ұ) 1- тапсырма. Тыңдалым, айтылым, оқылым. 1-жаттығу. «Суреттер сөйлейді» әдісімен -Суретке қараңдар, айналадан
қандай дыбыстарды естуге болатынын
айтыңдар. 2 тапсырма ; 2-жаттығу. Тыңдалым Куар-код арқылы жұмыс Мәтінді тыңдаңдар. -Тіл дыбыстарының басқа дыбыстардан өзгешелігі неде? -Су, тіл, құс сөздеріндегі дыбыстардың орнын ауыстырып көрейік. Сөз мағынасын түсіндіңдер ме? Анықтамамен жұмыс.
Сергіту сәтінде «Ертегілер» әнін айтқызады.
(Д) 3-тапсырма. Жазылым. Дәптермен жұмыс. «Көркем жазу »кезеңі 3-жаттығу. -Сөздерді көшіріп жазыңдар. -Сөздер неден құралған? Берілген сөздерде неше дыбыс, неше әріп бар? -Сөздерге дыбыстық талдау жасаңдар. ЕББҚ оқушыға: 3-жаттығудағы сөздердің бірін қатыстырып сөйлем құрап жаз. ЕҚБ оқушы: Сөйлемге дыбыстық талдау жаса. (Ұ) 4-тапсырма. «Сөз тану» айдары. А) Жатқа білетін мақал-мәтел, жаңылтпаш, нақыл сөздерді естеріңе түсіріп айтып беріңдер. Мағынасын түсіндіріңдер. Ә) Мақалды жаттап алыңдар.
|
Сурет бойынша сұрақтарға толық сөйлеммен жауап береді. Мәтінді тыңдайды. Тапсырма орындайды.
Ән айтады. Партада дұрыс отырады. Қаламды дұрыс ұстайды. Көркем жазады. Дыбыстық талдау жасайды. Сөйлем құрап жазады. Дыбыстық талдау жасайды. Жаттаған мақал-мәтел, жаңылтпаш, нақыл сөздерді айтады. Мағынасын түсіндіреді. Мақал жаттайды. |
Дескриптор: Сұраққа жауап береді- «Жарайсың!». Сұраққа жауап беруде көмек қажет етеді-«Жақсы!». Сұраққа жауап беруде қиналады-«Талпын!». Дескриптор: Талапқа сай сауатты жазады- «Жарайсың!». Сөздерді аздаған қателермен жазады -«Жақсы!». Сөздерді жазуда өрескел қателер жібереді -«Талпын!».
Дескриптор: Білетін мақал, жаңылтпаш, нақыл сөздерді айтады, мақалды тез жаттайды - «Жарайсың!». Білетін мақал, жаңылтпаш, нақыл сөздерді айтады, мақал жаттауда аздап қиналады -«Жақсы!». |
«Ана тілі» оқулығы 1 сынып 2021ж Сюжетті сурет 9-10-бет №1 ана тілі дәптері |
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Кері байланысты «Ашық микрофон» әдісі арқылы береді. -Бүгінгі сабақтың тақырыбын айтыңдар. -Сабақ барысында не ұнады? -Қай тапсырманы орындауда қиналдың? -Қай тапсырманы орындау жеңіл болды? |
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
|
доп |




жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
3 cабақ Ана тілі сабақ жоспары
3 cабақ Ана тілі сабақ жоспары
|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Шеримова.Е |
|
|
Күні: |
12.01.2026ж |
|
|
Сынып: 1«Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Дыбыстар мен әріптер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
1. 1. 3. 1* тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау; 1. 2. 8. 2 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну 1. 4. 1. 1. айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көщіріп жазу және есту, есте сақтау арқылы жазу |
|
|
Сабақ мақсаты |
|
|
|
Ұлттық құндылықтар Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы |
Қаңтар – заң және тәртіп айы; Апта дәйексөзі : «Талап бар жерде, тәртіп бар» |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру хормен өлең оқыту арқылы өтеді. Кел, балалар, күлейік, Күлкіменен түлейік. Қабақ түйген не керек, Көңілді боп жүрейік! Кел, балалар, күлейік, Күлкіменен түлейік. Күлкі көңіл ашады, Күліп өмір сүрейік! Өткен тақырыпқа шолу үшін «Баскетбол» ойыны қолданылады. Оқушыларды қатар бойынша жарыстырады. - Әр қатар оқушылары сұрақтарға кезекпен жауап беріп, допты себетке тастайды. Қай қатар көп жауап беріп, доп тастай алса, солар жеңімпаз болады. -Қазақ тілінде неше әріп бар? -Дыбыс нешеге бөлінеді? -Дыбыс деген не? -Әріп деген не? -Дауысты дыбыстарды ата. -Дауыссыз дыбыстарды ата. -Дауысты дыбыстар қалай айтылады? -Дауыссыз дыбыстар қалай айтылады? -Қосарлы дыбыстарды ата. -ь,ъ таңбалары туралы не айта аласың? тсс -Ендеше бүгінгі күні «Дыбыс және әріп» бөлімін бастаймыз. Дыбыс және әріп туралы білімімізді кеңейтетін боламыз. Сабақ тақырыбын таныстыру. Сабақ мақсатын хабарлау. |
Хормен өлең оқиды. Сұраққа жауап береді, себетке доп салады. |
Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. «Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Керемет! Жақсы! |
себеттер, доп суреттері |
|
Сабақтың ортасы 33 минут
|
(Ұ) 1- тапсырма. Тыңдалым, айтылым, оқылым. 1-жаттығу. «Суреттер сөйлейді» әдісімен -Суретке қараңдар, айналадан
қандай дыбыстарды естуге болатынын
айтыңдар. 2 тапсырма ; 2-жаттығу. Тыңдалым Куар-код арқылы жұмыс Мәтінді тыңдаңдар. -Тіл дыбыстарының басқа дыбыстардан өзгешелігі неде? -Су, тіл, құс сөздеріндегі дыбыстардың орнын ауыстырып көрейік. Сөз мағынасын түсіндіңдер ме? Анықтамамен жұмыс.
Сергіту сәтінде «Ертегілер» әнін айтқызады.
(Д) 3-тапсырма. Жазылым. Дәптермен жұмыс. «Көркем жазу »кезеңі 3-жаттығу. -Сөздерді көшіріп жазыңдар. -Сөздер неден құралған? Берілген сөздерде неше дыбыс, неше әріп бар? -Сөздерге дыбыстық талдау жасаңдар. ЕББҚ оқушыға: 3-жаттығудағы сөздердің бірін қатыстырып сөйлем құрап жаз. ЕҚБ оқушы: Сөйлемге дыбыстық талдау жаса. (Ұ) 4-тапсырма. «Сөз тану» айдары. А) Жатқа білетін мақал-мәтел, жаңылтпаш, нақыл сөздерді естеріңе түсіріп айтып беріңдер. Мағынасын түсіндіріңдер. Ә) Мақалды жаттап алыңдар.
|
Сурет бойынша сұрақтарға толық сөйлеммен жауап береді. Мәтінді тыңдайды. Тапсырма орындайды.
Ән айтады. Партада дұрыс отырады. Қаламды дұрыс ұстайды. Көркем жазады. Дыбыстық талдау жасайды. Сөйлем құрап жазады. Дыбыстық талдау жасайды. Жаттаған мақал-мәтел, жаңылтпаш, нақыл сөздерді айтады. Мағынасын түсіндіреді. Мақал жаттайды. |
Дескриптор: Сұраққа жауап береді- «Жарайсың!». Сұраққа жауап беруде көмек қажет етеді-«Жақсы!». Сұраққа жауап беруде қиналады-«Талпын!». Дескриптор: Талапқа сай сауатты жазады- «Жарайсың!». Сөздерді аздаған қателермен жазады -«Жақсы!». Сөздерді жазуда өрескел қателер жібереді -«Талпын!».
Дескриптор: Білетін мақал, жаңылтпаш, нақыл сөздерді айтады, мақалды тез жаттайды - «Жарайсың!». Білетін мақал, жаңылтпаш, нақыл сөздерді айтады, мақал жаттауда аздап қиналады -«Жақсы!». |
«Ана тілі» оқулығы 1 сынып 2021ж Сюжетті сурет 9-10-бет №1 ана тілі дәптері |
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Кері байланысты «Ашық микрофон» әдісі арқылы береді. -Бүгінгі сабақтың тақырыбын айтыңдар. -Сабақ барысында не ұнады? -Қай тапсырманы орындауда қиналдың? -Қай тапсырманы орындау жеңіл болды? |
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
|
доп |




шағым қалдыра аласыз














