|
Мактаб |
111М.Маметова мактаби |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Фан |
Ўзбек адабиёти |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Узоқ муддатли режа бўлими |
2-БЎЛИМ: КЎНГИЛ МИНТАҚАЛАРИДА |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ўқитувчи исм-шарифи |
Дилфуза Ахмедова |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Куни |
11.11.24.й |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Синф 6-Б,В |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дарс мавзуси |
3-ДАРС. “ФАРЗАНД”, “ТУН” |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Таълимий мақсадлар |
6.1.4.1 бадиий асарлардан ўрта ҳажмли парчаларни ифодали ўқиш, ёддан айтиш 6.2.3.1 асардаги бадиий-тасвир воситаларини (истиора, сифатлаш, мажоз, қаршилантириш, бағишлов ва ҳк.) аниқлаш |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дарс мақсади |
Барча уқувчилар: “Фарзанд” шеърининг матни асосида фарзанд ва ота-она ҳақида фикр юритиш. “Тун” шеъри матни асосида кун ва туннинг хусусиятларини ёритиш. Шеърларнинг мазмунини ўз сўзлари билан баён этиб, ҳаёт билан боғлаш. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дарснинг бориши |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Режалаштирилган дарс босқичлари |
Ўқитувчининг иш – ҳаракати
|
Ўқувчининг иш – ҳаракати |
Баҳолаш
|
Ресурслар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дарснинг кириш қисми 7 дақиқа |
Дарснинг ташкилий қисми. Инсоний қадриятларни сингдириш Ота-онага меҳр-муҳаббат, ҳурмат қилиш, уларнинг қадрига етиш туйғуларини ошириш. Она Табиатнинг ҳар бир лаҳзасини севиш ва ундан таассуротлар олиш, қадрига етиш инсоний бурч эканлигини тушуниб етишларига туртки бўлиш.Синфда психологик шароит ўрнатиш мақса-дида “Шодлик давраси” ҳосил қилинади.Гуруҳларга бириктирилади 1-гуруҳ – МЕҲР 3-гуруҳ – САДОҚАТ 2-гуруҳ – МУҲАББАТ 4-гуруҳ – ВАФО Ўқувчиларни дарсга жалб этади, дарснинг таълимий мақсадлари ва баҳолаш мезонлари билан таништиради. |
Саломлашади ва ўзаро бир-бирига яхши кайфият тилайди. Шодлик давраси” ҳосил қилишади ва “Мени онам яхши кўради, чунки мен...” фикрини тўлдириш машқи бажарилади. Стикерларга ёзилган “Инсоний фазилатлар” орқали гуруҳларга бирикади. Дарснинг мақсади ва баҳолаш мезонлари билан танишади
|
Қолиплаштирувчи баҳолаш: “Бошбармоқ” усули орқали ўзини-ўзи баҳолаш амалга оширилади Ўзаро бир-бирини баҳолаш “Японча баҳолаш” усули |
рангли стикерлар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дарснинг асосий қисми 4 дақиқа 2 дақиқа 4 дақиқа 3 дақиқа 5 дақиқа 4 дақиқа 3 дақиқа 3 дақиқа
|
Янги мавзу: Зулфия. “Фарзанд” ва “Тун” шеърлари Ўқувчиларга “Фарзанд” ва “Тун” шеърлари ифодали ўқитилади. Савол ва топшириқлар устида ишланг 1. Инсон ҳаётида фарзанднинг ўрни ҳақида фикр юритинг. 2. Сизни ота-онангиз нима деб эркалайди? 3. Нега фарзанд бор жойда қайғу-ҳасрат инсонга бегона бўлади? 1-топшириқ. “Фарзанд” сўзига “”Синквейн”, яъни беш мисрали шеър стратегиясини қўлланг 2-топшириқ. “Т -жадвал” стратегияси. Жадвални тўлдиринг. Жуфтликда ишлаш 3-топшириқ. Қуйидаги тизимдан фойдаланиб, 1.“Фарзанд” шеъри матнига таянган ҳолда бадиий асар тилини аниқланг. 2.“Фарзанд” шеърини ифодали ўқиш мусобақасини уюштириш ва диктофон орқали қайта эшитиб, бир-бирига баҳо бериш. Матнолди топшириқлар 1. Тун манзарасини кузатганмисиз? 2. Қандай таассуротлар олдингиз? 4-топшириқ. “Елпиғич” стратегияси орқали “Тун” шеъри мазмуни ҳақида очиқ сўроқлар бекатини ўтказинг 5-топшириқ. Қуйидаги тизимдан фойдаланиб, матнга таянган ҳолда “Тун” шеърининг бадиий тавир воситаларини топинг 6-топшириқ “Венн диаграммаси” стратегияси орқали кун ва тун хусусиятларини таққосланг Нега асар қаҳрамони тонг отгунча уйқусиз ўтирди? Саволга “ПОПС формуласи” орқали фикр билдиринг
|
Ўқувчилар янги мавзу мақсад ва мезонлари билан танишиб олгач, Ўқувчиларга “Фарзанд” ва “Тун” шеърлари ифодали ўқитилади. Савол ва топшириқлар устида ишлайди “Фарзанд” сўзига ”Синквейн”, яъни беш мисрали шеър стратегиясини қўллайди
“Т -жадвал” стратегияси. Жадвални тўлдиради
“Фарзанд” шеъри матнига таянган ҳолда бадиий асар тилини аниқлайди.
“Фарзанд” шеърини ифодали ўқиш мусобақасини уюштириб, диктофон орқали қайта эшитиб, бир-бирига баҳо беради. Матнолди топшириқларни бажаради. “Елпиғич” стратегияси орқали “Тун” шеъри мазмуниҳақида очиқ сўроқлар бекатини ўтказади Тун” шеърининг бадиий тавир воситаларини топади
“Венн диаграммаси” усули орқали кун ва тун хусусиятларини таққослайди. “ПОПС формуласи” орқали фикр билдиради 1-гап: Менинг фикримча,... 2-гап: Сабаби уни мен бундай тушунтираман.... 3-гап: Уни мен бундай далиллар билан исботлайман... 4-гап: Шунга асосланиб, мен бундай хулосага келдим... |
Баҳолаш: Дарс давомида берилган ҳар бир топшириқ учун баҳолаш мезонлари ва дескрипторларни бераман. Шу дескрипторлар ёрдамида топшириқларни бажаришда гуруҳ сардори назорати остида дарс охирида қолиплаштирувчи баҳолашни амалга ошираман. Дескрипторлар: - шеърни ифодали ўқийди; [1] - саволларга жавоб беришда ўз фикр-мулоҳазасини айтади; [1] - бадиий асар тилини аниқлайди; [1] - манзара бўйича таассуротларини айта олади;[1] - шеър мазмунига оид очиқ саволлар тузади[1] -саволга жавоб беради; [1] - ўз фикрини аниқ ва қисқа баён қилади;[1] - фикрини далиллар билан исботлайди; [1] - асардаги бадиий-тасвир воситаларини топади [1] - шеърнинг жанрини аниқлай олади. [1]
Жами: 10 балл |
Дарслик, иш дафтарлари слайдлар http://kutubxonachi.uz/story-and-poetry/zulfiya/bahor-keldi-seni-soroqlab-muallif-zulfiya/#gsc.tab=0
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дарс якуни 5 дақиқа |
ҚАЙТА БОҒЛАНИШ: «Икки юлдуз, бир тилак» усули орқали амалга оширилади Уйга вазифа 1. Риторик сўроқ ҳақида маълумотлар ўқиб келиш. 2. “Менинг таассуротларим” (Зулфия ижоди асосида ёзиш) |
стикерлар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралаш/табақалаштириш –Ўзлаштириши қийин ўқувчиларга: 1. Шеърни ёддан айтинг 2. “Венн диаграммаси” стратегияси орқали кун ва тун хусусиятларини таққосланг Иқтидорли ўқувчиларга қандай вазифалар топши-ришни режалаштирасиз? 1. Қуйидаги тизимдан фойдала-ниб, матнга таянган ҳолда бадиий асар тилини аниқланг. 2. Нега асар қаҳрамони тонг отгунча уйқусиз ўтирди? Саволга “ПОПС формуласи” орқали фикр билдиринг |
Баҳолаш – ўқувчиларнинг материални ўзлаштириш даражасини қандай текширишни режалаштирасиз? Қолиплаштирувчи баҳолаш: “Бошбармоқ” усули орқали ўзини-ўзи баҳолаш Қолиплаштирувчи баҳолаш (ўзаро бир-бирини баҳолаш) Қолиплаштирувчи баҳолаш: “Японча баҳолаш” усули
Қолиплаштирувчи баҳолаш Ўқитувчи баҳоси (дескрипторлар асосида изоҳ бериб баҳолаш) |
Соғлик ва хавфсизлик техникасига риоя қилиш Дарс жараёнида, АКТдан фойдаланганда ҳаёт хавфсизлиги қоидаларига амал қилиш назорат қилинади |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дарс бўйича рефлексия Дарс мақсадлари /таълимий мақсадлар ҳаққоний белгиланганми? __________________________________________________________________________________ Ўқувчиларнинг барчаси ТМ-га эриша олдими? Эриша олмасалар, нима учун? __________________________________________________________________________________ Дарсда табақалаштириш/ саралаш тўғри олиб борилдими? __________________________________________________________________________________ Дарснинг босқичларида вақт тўғри сарфландими? ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Дарс режасидан қандай четга чиқишлар бўлди, нима учун? __________________________________________________________________________________ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
3-ДАРС. “ФАРЗАНД”, “ТУН”
3-ДАРС. “ФАРЗАНД”, “ТУН”
|
Мактаб |
111М.Маметова мактаби |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Фан |
Ўзбек адабиёти |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Узоқ муддатли режа бўлими |
2-БЎЛИМ: КЎНГИЛ МИНТАҚАЛАРИДА |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ўқитувчи исм-шарифи |
Дилфуза Ахмедова |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Куни |
11.11.24.й |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Синф 6-Б,В |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дарс мавзуси |
3-ДАРС. “ФАРЗАНД”, “ТУН” |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Таълимий мақсадлар |
6.1.4.1 бадиий асарлардан ўрта ҳажмли парчаларни ифодали ўқиш, ёддан айтиш 6.2.3.1 асардаги бадиий-тасвир воситаларини (истиора, сифатлаш, мажоз, қаршилантириш, бағишлов ва ҳк.) аниқлаш |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дарс мақсади |
Барча уқувчилар: “Фарзанд” шеърининг матни асосида фарзанд ва ота-она ҳақида фикр юритиш. “Тун” шеъри матни асосида кун ва туннинг хусусиятларини ёритиш. Шеърларнинг мазмунини ўз сўзлари билан баён этиб, ҳаёт билан боғлаш. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дарснинг бориши |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Режалаштирилган дарс босқичлари |
Ўқитувчининг иш – ҳаракати
|
Ўқувчининг иш – ҳаракати |
Баҳолаш
|
Ресурслар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дарснинг кириш қисми 7 дақиқа |
Дарснинг ташкилий қисми. Инсоний қадриятларни сингдириш Ота-онага меҳр-муҳаббат, ҳурмат қилиш, уларнинг қадрига етиш туйғуларини ошириш. Она Табиатнинг ҳар бир лаҳзасини севиш ва ундан таассуротлар олиш, қадрига етиш инсоний бурч эканлигини тушуниб етишларига туртки бўлиш.Синфда психологик шароит ўрнатиш мақса-дида “Шодлик давраси” ҳосил қилинади.Гуруҳларга бириктирилади 1-гуруҳ – МЕҲР 3-гуруҳ – САДОҚАТ 2-гуруҳ – МУҲАББАТ 4-гуруҳ – ВАФО Ўқувчиларни дарсга жалб этади, дарснинг таълимий мақсадлари ва баҳолаш мезонлари билан таништиради. |
Саломлашади ва ўзаро бир-бирига яхши кайфият тилайди. Шодлик давраси” ҳосил қилишади ва “Мени онам яхши кўради, чунки мен...” фикрини тўлдириш машқи бажарилади. Стикерларга ёзилган “Инсоний фазилатлар” орқали гуруҳларга бирикади. Дарснинг мақсади ва баҳолаш мезонлари билан танишади
|
Қолиплаштирувчи баҳолаш: “Бошбармоқ” усули орқали ўзини-ўзи баҳолаш амалга оширилади Ўзаро бир-бирини баҳолаш “Японча баҳолаш” усули |
рангли стикерлар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дарснинг асосий қисми 4 дақиқа 2 дақиқа 4 дақиқа 3 дақиқа 5 дақиқа 4 дақиқа 3 дақиқа 3 дақиқа
|
Янги мавзу: Зулфия. “Фарзанд” ва “Тун” шеърлари Ўқувчиларга “Фарзанд” ва “Тун” шеърлари ифодали ўқитилади. Савол ва топшириқлар устида ишланг 1. Инсон ҳаётида фарзанднинг ўрни ҳақида фикр юритинг. 2. Сизни ота-онангиз нима деб эркалайди? 3. Нега фарзанд бор жойда қайғу-ҳасрат инсонга бегона бўлади? 1-топшириқ. “Фарзанд” сўзига “”Синквейн”, яъни беш мисрали шеър стратегиясини қўлланг 2-топшириқ. “Т -жадвал” стратегияси. Жадвални тўлдиринг. Жуфтликда ишлаш 3-топшириқ. Қуйидаги тизимдан фойдаланиб, 1.“Фарзанд” шеъри матнига таянган ҳолда бадиий асар тилини аниқланг. 2.“Фарзанд” шеърини ифодали ўқиш мусобақасини уюштириш ва диктофон орқали қайта эшитиб, бир-бирига баҳо бериш. Матнолди топшириқлар 1. Тун манзарасини кузатганмисиз? 2. Қандай таассуротлар олдингиз? 4-топшириқ. “Елпиғич” стратегияси орқали “Тун” шеъри мазмуни ҳақида очиқ сўроқлар бекатини ўтказинг 5-топшириқ. Қуйидаги тизимдан фойдаланиб, матнга таянган ҳолда “Тун” шеърининг бадиий тавир воситаларини топинг 6-топшириқ “Венн диаграммаси” стратегияси орқали кун ва тун хусусиятларини таққосланг Нега асар қаҳрамони тонг отгунча уйқусиз ўтирди? Саволга “ПОПС формуласи” орқали фикр билдиринг
|
Ўқувчилар янги мавзу мақсад ва мезонлари билан танишиб олгач, Ўқувчиларга “Фарзанд” ва “Тун” шеърлари ифодали ўқитилади. Савол ва топшириқлар устида ишлайди “Фарзанд” сўзига ”Синквейн”, яъни беш мисрали шеър стратегиясини қўллайди
“Т -жадвал” стратегияси. Жадвални тўлдиради
“Фарзанд” шеъри матнига таянган ҳолда бадиий асар тилини аниқлайди.
“Фарзанд” шеърини ифодали ўқиш мусобақасини уюштириб, диктофон орқали қайта эшитиб, бир-бирига баҳо беради. Матнолди топшириқларни бажаради. “Елпиғич” стратегияси орқали “Тун” шеъри мазмуниҳақида очиқ сўроқлар бекатини ўтказади Тун” шеърининг бадиий тавир воситаларини топади
“Венн диаграммаси” усули орқали кун ва тун хусусиятларини таққослайди. “ПОПС формуласи” орқали фикр билдиради 1-гап: Менинг фикримча,... 2-гап: Сабаби уни мен бундай тушунтираман.... 3-гап: Уни мен бундай далиллар билан исботлайман... 4-гап: Шунга асосланиб, мен бундай хулосага келдим... |
Баҳолаш: Дарс давомида берилган ҳар бир топшириқ учун баҳолаш мезонлари ва дескрипторларни бераман. Шу дескрипторлар ёрдамида топшириқларни бажаришда гуруҳ сардори назорати остида дарс охирида қолиплаштирувчи баҳолашни амалга ошираман. Дескрипторлар: - шеърни ифодали ўқийди; [1] - саволларга жавоб беришда ўз фикр-мулоҳазасини айтади; [1] - бадиий асар тилини аниқлайди; [1] - манзара бўйича таассуротларини айта олади;[1] - шеър мазмунига оид очиқ саволлар тузади[1] -саволга жавоб беради; [1] - ўз фикрини аниқ ва қисқа баён қилади;[1] - фикрини далиллар билан исботлайди; [1] - асардаги бадиий-тасвир воситаларини топади [1] - шеърнинг жанрини аниқлай олади. [1]
Жами: 10 балл |
Дарслик, иш дафтарлари слайдлар http://kutubxonachi.uz/story-and-poetry/zulfiya/bahor-keldi-seni-soroqlab-muallif-zulfiya/#gsc.tab=0
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дарс якуни 5 дақиқа |
ҚАЙТА БОҒЛАНИШ: «Икки юлдуз, бир тилак» усули орқали амалга оширилади Уйга вазифа 1. Риторик сўроқ ҳақида маълумотлар ўқиб келиш. 2. “Менинг таассуротларим” (Зулфия ижоди асосида ёзиш) |
стикерлар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралаш/табақалаштириш –Ўзлаштириши қийин ўқувчиларга: 1. Шеърни ёддан айтинг 2. “Венн диаграммаси” стратегияси орқали кун ва тун хусусиятларини таққосланг Иқтидорли ўқувчиларга қандай вазифалар топши-ришни режалаштирасиз? 1. Қуйидаги тизимдан фойдала-ниб, матнга таянган ҳолда бадиий асар тилини аниқланг. 2. Нега асар қаҳрамони тонг отгунча уйқусиз ўтирди? Саволга “ПОПС формуласи” орқали фикр билдиринг |
Баҳолаш – ўқувчиларнинг материални ўзлаштириш даражасини қандай текширишни режалаштирасиз? Қолиплаштирувчи баҳолаш: “Бошбармоқ” усули орқали ўзини-ўзи баҳолаш Қолиплаштирувчи баҳолаш (ўзаро бир-бирини баҳолаш) Қолиплаштирувчи баҳолаш: “Японча баҳолаш” усули
Қолиплаштирувчи баҳолаш Ўқитувчи баҳоси (дескрипторлар асосида изоҳ бериб баҳолаш) |
Соғлик ва хавфсизлик техникасига риоя қилиш Дарс жараёнида, АКТдан фойдаланганда ҳаёт хавфсизлиги қоидаларига амал қилиш назорат қилинади |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дарс бўйича рефлексия Дарс мақсадлари /таълимий мақсадлар ҳаққоний белгиланганми? __________________________________________________________________________________ Ўқувчиларнинг барчаси ТМ-га эриша олдими? Эриша олмасалар, нима учун? __________________________________________________________________________________ Дарсда табақалаштириш/ саралаш тўғри олиб борилдими? __________________________________________________________________________________ Дарснинг босқичларида вақт тўғри сарфландими? ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Дарс режасидан қандай четга чиқишлар бўлди, нима учун? __________________________________________________________________________________ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














