|
Ортақ тақырыптар |
1.Табиғат – менің үйім |
|
Бөлім |
Бейнелеу сауаттылығы негіздері |
|
Бөлімше |
Графика |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
3-сабақ. Менің қиялымдағы табиғат |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
3.1.2.2 шығармашылық жұмыста графиканың күрделі тәсілдері мен техникасын қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Монотипия тәсілімен күздің суретін салуды үйренеді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/уақыт ы |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы. Қызығушы- лықты ояту. 7 минут
Жаңа сабаққа |
Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, оқушыларды түгендейді. Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) Психологиялық ахуал: Күлімдесін Күн де, Күлімдейік біз де. Алақанды ашайық, Күздің күнін салайық! Таза ауаны жұтайық, Жүрекке жылу сыйлап, Күзгі пейзаж салайық! |
Сәлемдеседі. Тыңдайды. Психологиялық ахуалға берілген өлең шумақтарын мұғаліммен бірге қайталап, айтады. |
Ауызша бағалау. Тамаша! |
Интербелсенді тақта. Тұсаукесер. «Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал- жабдықтар. QR-код |
|
кіріспе
10 минут
|
(Т) Түрткі сұрақтар қою. Сыныптастарыңмен бірге табиғат көрінісін қарап шығыңдар. Суреттен қандай сызық түрлерін байқадың? Бейнелеу кезінде сызық пен түстер табиғатқа қандай әсер бере алады? (ҰЖ) Талқылайық! Монотипия тәсілімен күздің суретін салуды үйренесің. Монотипияны орындау кезеңдерімен таныстыру. Монотипия – графика тәсілінің бір түрі. Ол – бояумен бір-ақ рет бастырып алып бейнелеу тәсілі. Алдымен суретті салады, осыдан кейін оны қағаз немесе әйнек бетіне бастырады. Осы тәсілді монотипия деп атайды. Монотипия сөзінің мағынасы – таңба. Дайын суретті ағаш, әйнек, металл және кенеп бетіне бастырады, яғни таңбасын түсіреді. Монотипия тәсілімен салынған суреттер көрсетіледі. Сызық түрлерін естеріне түсіртеді. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар бейнелеу өнерінің түрлерін атайды. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Тақтада ілінген «Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал-жабдықтармен, жұмыс істеу тәсілдерімен танысады. |
«Шапалақ» әдісі арқылы бағалайды.
Сұраққа жауап береді. |
|
|
Сабақтың ортасы. Мағынаны ашу. 20 минут |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ойқозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастарының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі.
(ҰЖ) «Орында» айдары. Монотипия тәсілімен күзгі табиғат суретін салуды үйренеміз. Мұғалім ұсынған бейнематериалға мұқият қара. Онда көрсетілген бояу түстеріне назар аудар. Түстермен тәжірибе жаса. Монотипия тәсілімен күзгі табиғаттың суретін әртүрлі сызықтармен толықтырып сал. |
(Ө) Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Графика құралдарымен, штрих, сызық түрлерімен танысады. Тапсырманы орындайды. Қол жаттығуларының қажеттілігін ұғына отырып жасайды. Тақтада көрсетілген үлгіге қарап, кезеңдермен көрсетілген табиғаттың суретін |
Бағалау критерийі: Тақырыпқа байланысты берілген сызық элементтерін талапқа сай орындайды. Дескриптор- лар: |
«Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал- жабдықтар, жай қарындаш, акварель, гуашь, қылқалам, су құятын ыдыс.
|
|
Сабақтың соңы. Рефлексия. 8 минут |
Саған бейнені толықтыруға әртүрлі көмекші сызықтар қажет. Практикалық кезеңде мұғалімнің нұсқаулығымен тапсырманы орындау. Әйнектің бетін А4 пішімді қағаздың көлемінде бояумен бояп шық. Үстіңгі бөлігі көк, астыңғы бөлігі жасыл түспен боялады. Екі шетіне сарғайған ағаштың суретін сал. Жолды қоңыр түспен бояп шық. Дайын болған жобаның үстінен қағазды бастыр. Бастырған қағаз кепкеннен кейін, суреттегі бұтақтарын сызамыз, жапырақпен толықтырамыз және жол саламыз. Сергіту сәті ретінде және бүгінгі сабақпен байланыстыра отырып, өлең жолдарын мұғалімнің жетекшілігімен қайталату, сергіту жаттығуын жасату. https://www.youtube.com/watch?v=by8NcRAsRAE Оқушылардан бүгінгі сабақта нені үйренгендерін сұрау. «Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Үйде тәжірибе жасау арқылы монотипия тәсілін зерделе. Мұғалім ұсынған бейнематериалға мұқият қара. Онда көрсетілген бояу түстеріне назар аудар. Түстермен тәжірибе жаса. Күзгі табиғаттың суретін әртүрлі сызықтармен толықтырып сал. Монотипия тәсілін қолдан. Жай қарындаш, акварель, гуашь, қылқалам, су құятын ыдысты дайында. Керекті құрал-жабдықтарды орнына дұрыстап орналастыр. Сызық түрлерін анықта. Алдымен қағаз парағын екіге бүкте. Оны ашып, бір жағына жарты ағаштың суретін сал. Енді қағазды қайтадан бүктеп, суретті парақтың таза жағына бастыр. Міне, ағаштың монотипия тәсілі- мен салынған |
салады. Практикалық кезеңде мұғалімнің нұсқаулығымен тапсырманы орындау. Оқушылар орындарынан тұрып, барлығы бірге жаттығу жасайды.
Жеке жұмыс. Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. «Бір ауыз» сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады: ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай |
Дескриптор- лар:
Оқушылар сыныптастарын ың суреттерін тамашалап, өздерінің «жұлдызшалар ын» ұнатқан |
https://www.youtube.co m/watch?v=by8NcRAs RAE
|
|
|
толықтай суреті шықты. |
аламын т.б. Оқушылар көрме ұйымдастырады. |
суретінің үстіне жапсыруды ұсыну. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
3-сынып Бейнелеу өнері Графика. Менің қиялымдағы табиғат тақырыбында ҚМЖ
3-сынып Бейнелеу өнері Графика. Менің қиялымдағы табиғат тақырыбында ҚМЖ
|
Ортақ тақырыптар |
1.Табиғат – менің үйім |
|
Бөлім |
Бейнелеу сауаттылығы негіздері |
|
Бөлімше |
Графика |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
3-сабақ. Менің қиялымдағы табиғат |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
3.1.2.2 шығармашылық жұмыста графиканың күрделі тәсілдері мен техникасын қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Монотипия тәсілімен күздің суретін салуды үйренеді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/уақыт ы |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы. Қызығушы- лықты ояту. 7 минут
Жаңа сабаққа |
Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, оқушыларды түгендейді. Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) Психологиялық ахуал: Күлімдесін Күн де, Күлімдейік біз де. Алақанды ашайық, Күздің күнін салайық! Таза ауаны жұтайық, Жүрекке жылу сыйлап, Күзгі пейзаж салайық! |
Сәлемдеседі. Тыңдайды. Психологиялық ахуалға берілген өлең шумақтарын мұғаліммен бірге қайталап, айтады. |
Ауызша бағалау. Тамаша! |
Интербелсенді тақта. Тұсаукесер. «Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал- жабдықтар. QR-код |
|
кіріспе
10 минут
|
(Т) Түрткі сұрақтар қою. Сыныптастарыңмен бірге табиғат көрінісін қарап шығыңдар. Суреттен қандай сызық түрлерін байқадың? Бейнелеу кезінде сызық пен түстер табиғатқа қандай әсер бере алады? (ҰЖ) Талқылайық! Монотипия тәсілімен күздің суретін салуды үйренесің. Монотипияны орындау кезеңдерімен таныстыру. Монотипия – графика тәсілінің бір түрі. Ол – бояумен бір-ақ рет бастырып алып бейнелеу тәсілі. Алдымен суретті салады, осыдан кейін оны қағаз немесе әйнек бетіне бастырады. Осы тәсілді монотипия деп атайды. Монотипия сөзінің мағынасы – таңба. Дайын суретті ағаш, әйнек, металл және кенеп бетіне бастырады, яғни таңбасын түсіреді. Монотипия тәсілімен салынған суреттер көрсетіледі. Сызық түрлерін естеріне түсіртеді. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар бейнелеу өнерінің түрлерін атайды. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Тақтада ілінген «Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал-жабдықтармен, жұмыс істеу тәсілдерімен танысады. |
«Шапалақ» әдісі арқылы бағалайды.
Сұраққа жауап береді. |
|
|
Сабақтың ортасы. Мағынаны ашу. 20 минут |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ойқозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастарының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі.
(ҰЖ) «Орында» айдары. Монотипия тәсілімен күзгі табиғат суретін салуды үйренеміз. Мұғалім ұсынған бейнематериалға мұқият қара. Онда көрсетілген бояу түстеріне назар аудар. Түстермен тәжірибе жаса. Монотипия тәсілімен күзгі табиғаттың суретін әртүрлі сызықтармен толықтырып сал. |
(Ө) Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Графика құралдарымен, штрих, сызық түрлерімен танысады. Тапсырманы орындайды. Қол жаттығуларының қажеттілігін ұғына отырып жасайды. Тақтада көрсетілген үлгіге қарап, кезеңдермен көрсетілген табиғаттың суретін |
Бағалау критерийі: Тақырыпқа байланысты берілген сызық элементтерін талапқа сай орындайды. Дескриптор- лар: |
«Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал- жабдықтар, жай қарындаш, акварель, гуашь, қылқалам, су құятын ыдыс.
|
|
Сабақтың соңы. Рефлексия. 8 минут |
Саған бейнені толықтыруға әртүрлі көмекші сызықтар қажет. Практикалық кезеңде мұғалімнің нұсқаулығымен тапсырманы орындау. Әйнектің бетін А4 пішімді қағаздың көлемінде бояумен бояп шық. Үстіңгі бөлігі көк, астыңғы бөлігі жасыл түспен боялады. Екі шетіне сарғайған ағаштың суретін сал. Жолды қоңыр түспен бояп шық. Дайын болған жобаның үстінен қағазды бастыр. Бастырған қағаз кепкеннен кейін, суреттегі бұтақтарын сызамыз, жапырақпен толықтырамыз және жол саламыз. Сергіту сәті ретінде және бүгінгі сабақпен байланыстыра отырып, өлең жолдарын мұғалімнің жетекшілігімен қайталату, сергіту жаттығуын жасату. https://www.youtube.com/watch?v=by8NcRAsRAE Оқушылардан бүгінгі сабақта нені үйренгендерін сұрау. «Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Үйде тәжірибе жасау арқылы монотипия тәсілін зерделе. Мұғалім ұсынған бейнематериалға мұқият қара. Онда көрсетілген бояу түстеріне назар аудар. Түстермен тәжірибе жаса. Күзгі табиғаттың суретін әртүрлі сызықтармен толықтырып сал. Монотипия тәсілін қолдан. Жай қарындаш, акварель, гуашь, қылқалам, су құятын ыдысты дайында. Керекті құрал-жабдықтарды орнына дұрыстап орналастыр. Сызық түрлерін анықта. Алдымен қағаз парағын екіге бүкте. Оны ашып, бір жағына жарты ағаштың суретін сал. Енді қағазды қайтадан бүктеп, суретті парақтың таза жағына бастыр. Міне, ағаштың монотипия тәсілі- мен салынған |
салады. Практикалық кезеңде мұғалімнің нұсқаулығымен тапсырманы орындау. Оқушылар орындарынан тұрып, барлығы бірге жаттығу жасайды.
Жеке жұмыс. Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. «Бір ауыз» сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады: ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай |
Дескриптор- лар:
Оқушылар сыныптастарын ың суреттерін тамашалап, өздерінің «жұлдызшалар ын» ұнатқан |
https://www.youtube.co m/watch?v=by8NcRAs RAE
|
|
|
толықтай суреті шықты. |
аламын т.б. Оқушылар көрме ұйымдастырады. |
суретінің үстіне жапсыруды ұсыну. |
|
шағым қалдыра аласыз





















