Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары________Коптлеуова А.Ы.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
3-сынып Болымды және болымсыз етістік
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары________Коптлеуова А.Ы.
|
Білім беру ұйымның атауы |
№273 |
||||||||
|
Бөлім |
Атақты тұлғалар |
||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Құлпыбаева А. |
||||||||
|
Күні: |
19.02.2026ж |
||||||||
|
Сынып: 3 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Болымды және болымсыз етістік |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.4.2.5 болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын анықтау; 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету. |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын табады. Болымды, болымсыз етістіктерді сөз құрамына талдайды. |
||||||||
|
Құндылық: |
Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйексөзі: «Өнерлі өрен-елдің тірегі» |
||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
I. Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру. Біз бақытты баламыз, Биікке қанат қағамыз. Болашаққа талпынып, Оттай лаулап жанамыз. II. Үй тапсырмасын сұрау 33-жаттығу Сызба бойынша сипаттау мәтінін құрап жаз. III. Өткен сабақты бекіту «Сұрақ-жауап» әдісі 1. Болымды етістік дегеніміз не? 2. Болымсыз етістік дегеніміз не? 3. Болымсыз етістік қалай жасалады? 4. «Бар» болымсыз етістікке айналдыр. 5. «Келме» болымды етістікке айналдыр. Жеке тапсырма Етістіктерді екі топқа бөліп жаз. Сөздер: барды, бармады, оқыды, оқымады, жазды, жазбады, келді, келмеді, ойнады, ойнамады.
|
Өлеңді хормен айтады.
Үй тапсырмасын тексертеді.
Сұрақтарға ауызша жауап береді
Жеке тапсырма орындайды |
Дескриптор: - Сипаттау мәтінін құрап жазады – 1балл
Әр дұрыс жауапқа -1балл
Тапсырманы дұрыс орындаған балаға-1балл |
презентация
Оқулық
тапсырмалар |
|||||
|
Сабақтың ортасы 31 мин
|
IV. Жаңа сабақ 1. Оқулықпен жұмыс 36-жаттығу Ребусты шеш. Ол кісі туралы не білетініңді айт.
2. Мәтінмен жұмыс 37-жаттығу Мәтінді оқы.
Мәтін кім туралы? Төле бидің кім екенін айт. Ол билікке неше жасынан бастап араласты? Төле би кімнің кеңесшісі болды? Төле бидің қандай нақыл сөздерін білесің? Төле би хан болды ма? Мәтіннен тірек сөздерді тауып көр.
3. Дәптермен жұмыс. А) Күннің реті Ә) Көркем жазу Тірек сөздер: Төле би, шешен, қоғам қайраткері, ұлы жүз, сауатты, әз Тәуке, кеңесші.
|
Ребусты шешіп, Төле би туралы білетінін айтады.
Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді. Мәтіннен тірек сөздерді табады.
А деңгейлі, В деңгейлі, С деңгейлі балалардан сұралады.
Тірек сөздерді көркем жазады. |
Ребусты шешеді-1балл Төле би туралы білетінін айтады-1балл
Мәтінді оқиды-1балл. Сұраққа жауап береді-1балл Тірек сөздерді табады-1балл
Дескриптор: тірек сөздерді қатесіз, көркем жазады-1балл
|
Оқулық, презентация
|
|||||
|
|
4. Дәптермен жұмыс 38-жаттығу Батаны жатқа жаз. Бір үйдің баласы болма, Көп үйдің санасы бол. Бір елдің атасы болма, Бар елдің данасы бол! Бір тонның жағасы болма, Көп қолдың ағасы бол!
1. Сөйлем мүшелеріне талдау. Бір үйдің баласы болма. 2. Сөз құрамына талдау. Санасы, қолдың
Қарамен жазылған сөздердің мағынасын сөздік арқылы анықта.
ЕББҚ 1-тапсырма. Болымды етістіктерді көшіріп жаз. |
Батаны жатқа жазады, қарамен жазылған сөздердің мағынасын сөздік арқылы анықтайды.
Жұмыс дәптеріндегі жеке тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: Батаны жатқа жазады-1балл, қарамен жазылған сөздердің мағынасын сөздік арқылы анықтайды-1балл
Сөйлем мүшелеріне талдайды-1балл Сөз құрамына талдайды-1балл |
Оқулық, дәптер |
|||||
|
|
Сергіту сәті |
Сергіту сәтін орындайды |
|
|
|||||
|
|
5. Топтық жұмыс 1-топ Тиінге жаңғақ жинауға көмектес 2-топ Араларға бал жинауға көмектес. 3-топ Қоянға сәбіз жинауға көмектес. 6. Жұптық жұмыс Болымды етістіктерді жұрнақтарымен қосып, болымсыз етістікке айналдыр. |
Топтық тапсырма орындайды.
Болымды етістікті болымсыз етістікке айналдырады. |
Топтық тапсырмаға қатысқан оқушыларға-1баллдан
Болымды етістікті болымсыз етістікке айналдырады-1балл |
тапсырмалар |
|||||
|
Сабақтың соңы 6 мин
|
V. Жаңа сабақты бекіту Жеке тапсырма 1-тапсырма Төле бидің шешендік сөзін оқы. Болымсыз етістіктерді теріп жаз. Осы сөздерді болымды етістікке айналдырып жаз. 2-тапсырма Болымды етістіктерді жасыл түспен, болымсыз етістіктерді сары түспен боя.
VI. Қорытындылау Кері байланыс Сұрақ қою арқылы бүгінгі сабақтан нені үйренгендері сұралады.
VII. Бағалау Балалардың алған баллдары айтылады.
VIII. Үйге тапсырма 3 болымды етістікке, 3болымсыз етістікке сөйлем құрау. |
Тапсырма орындайды
Кері байланыс жасайды.
Оқу тапсырмасын жазып алады |
Сабаққа белсене қатысқан оқушылар ауызша бағаланады. |
тапсырмалар |
|||||
шағым қалдыра аласыз



