|
Білім беру ұйымының атауы |
«Қ.Әбдіғұлов атындағы №34 орта мектеп -гимназиясы» КММ |
||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
|
Бөлім: |
Жер және ғарыш |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бергенова А.Г. |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 3 |
|
||||
|
Тақырыбы |
Ауырлық күші дегеніміз не? |
||||
|
Оқу мақсаты |
3.5.1.2 ауырлық күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру; 3.1.2.3 экспериментті жоспарлау және жүргізу; 3.1.2.4 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
ауырлық күшін зерттейді және оның білінуіне мысал келтіреді. |
||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған к езеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2 минут |
I.Психологиялық ахуал Сәлемдесу. Психологиялық дайындық |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады |
Жарайсыңдар! |
|
|
|
3 минут |
II. Үй тапсырмасы Мәтінді түсініп оқу Өткен сабақты пысықтау.
Өткенді қайталау. SlidesMania платформасы арқылы құрастырылған тапсырмадағы сұрақтар арқылы талқылау жасап, серпімділік күші тақырыбын еске түсіру. |
Мәтіннен түсінгенін айтады. Сұрақтарға жауап береді.. SlidesMania платформасы арқылы құрастырылған тапсырмадағы сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: 1.Мәтіннен түсінгенін айтады. Сұрақтарға жауап береді. ҚБ: Жарайсың! Тамаша ! Керемет! |
|
|
|
Сабақтың ортасы 5минут Білу. 10 минут 10минут 10 мин |
Оқушылар оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады III. Жаңа тақырып. https://wordwall.net/ru/resource/63657748 платформасында адасқан әріптерді дұрыс орналастыру арқылы жаңа тақырыпты ашу. Білу және түсіну Сен - ауырлық күші туралы білесің. Доп ойындары Спортпен шұғылданып жүрген балаларды бақыла. Әр суретте допқа не болады?
Неліктен доп жылдамдығы мен бағытын өзгертеді? Жер барлық денелерді: адамдарды, теңіз бен мұхит суын, үйлерді, Жер серіктерін өзіне тартады. Жердің денелерді тарту күшін ауырлық күші деп атаймыз.
Мәтінді түсініп оқу. Табиғат құбылыстары Фотосуретке қара. Табиғатта қандай құбылыстар ауырлық күшінің әсеріне бағынады? Сондай құбылыстарға мысал келтір.
Зілтемір неге ауыр? Денені көтергенде, біз оның ауырлық күшін жеңеміз. Ауырлық күші дененің массасына қалай бағынады? Түсіндіріп көр.
(Ауырлық күшін, өйткені дене неғұрлым ауыр болған сайын ол Жерге қарай тартылады.) Тірек Денем орналасқан зат тірек деп аталады. Жердің беті , үстелдің беті, адамның алақаны не басқа заттар тірек болуы мүмкін. Тіректе жатқан немесе ілініп тұрған денеге ауырлық күші әсер ете ме? Ауырлық күші қайда бағытталады?
ЕБҚ оқушыға тапсырма 1. Ауырлық күшке ие заттарды ата ? Зертте. Қай дене жерге тезірек құлайды: жеңілі ме әлде ауыры ма?
Зерттеу жұмысына арналған нұсқаулық • «Қалай ойлайсыңдар, қай бөтелке еденге бірінші болып құлайды?» – деп сұраңыз. (Оқушылар ең ауыр бөтелке бірінші болып құлайды деп жауап беруі мүмкін.) «Оны қалай тексеруге болады?» • Әр топқа эксперимент жоспарын құруды тапсырыңыз. • Бір оқушы орындықтың үстіне шығып, массалары әртүрлі екі бөтелкені екі қолына бір деңгейде ұстап, көтеріп тұрады. • Бір мезгілде бөтелкелерді қолынан босатып жібереді. • Екінші оқушы бөтелкелердің еденге тиген сәтін бақылап, есептейді. • Экспериментті басқа бөтелкелермен жалғастыру. • Қорытынды жасап, оның суретін қойын дәптерге салады. • Эксперименттің жоспарын оның іске асырылуымен салыстырады. Ойлан Жерді бұрғылап тесіп шығып, сол тесікке денені түсіріп алса, не болады?
Жаңа тақырыпты пысықтау үшін https://wordwall.net/ru/resource/69476190 платформасында берілген тапсырманы орындайды. |
оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады https://wordwall.net/ru/resource/63657748 Тақырыпты анықтайды, айтады. Спортпен шұғылданып жүрген балаларды бақылайды. Жердің тартылыс күшінің әсерінен құлайтынын біледі . Ауырлық күшіне анықтама беріңіз: ауырлық күші дегеніміз – Жердің барлық денелерді өзіне тарту күші. Фотосуретке қарап, табиғатта қандай құбылыстар ауырлық күшінің әсеріне бағынатынын анықтайды. Сондай құбылыстарға мысал келтіреді. ЫЖ : (Жаңбыр, қар, жел, тұман, бұршақ және т.б.) (Қар, жаңбыр, бұршақ, өйткені, қар ұшқындары, жаңбыр тамшылары мен бұршақтар Жерге тамады.) Ауырлық күші дененің массасына қалай бағынатынын түсіндіреді. Қандай дене жерге тезірек құлайтынына зерттеу жүргізеді. Сен білесің бе? Жерден ұшырылған жасанды серік ауырлық күшінің әсерінен оның айналасында ғана қозғалады. Есте сақта! Ауырлық күшінің әсерінен денелер Жерге тартылады. Ауырлық күші ғаламшардың ортасына қарай бағытталады әрі дененің массасына байланысты болады. Дененің құлау жылдамдығы оның массасына байланысты емес. |
бағалау критерийі: 1.- ауырлық күшке ие заттарды атайды Дескриптор: 1.Тақырыпты анықтайды, спортпен шұғылданып жүрген балаларды бақылап ,жылдамдықтың өзгеру себебін атайды.1б Дескриптор: 1. табиғатта ауырлық күшінің әсеріне бағынатынын құбылыстарды анықтайды. 1б 2. құбылыстарға мысал келтіреді.1б Дескриптор: 1. Ауырлық күші дененің массасына қалай бағынатынын түсіндіреді.1б
Дескриптор: 1. Ауырлық күшінің денеге әсерін біледі 1б Дескриптор : 1.Ауырлық күнінің қайда бағытталатынын біледі 1б Дескриптор: 1.Қандай дене жерге тезірек құлайтынына зерттеу жүргізеді.1б 2.Қорытынды жасайды 1б Дескриптор:
2.Қорытындылайды 1б ҚБ: 1-10 б мадақтау |
Оқулық
сурет
|
|
|
сабақтың соңы 5 мин |
Сабақты қорытындылау.
Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Бүгін қандай ұғыммен таныстың? -Сабақтың мақсатына жеттің бе ? - Не қиын болды ? Рефлексия. Мен не үйрендім? Не білдім? Келесі жолы нені одан да жақсы жасай аламын? https://wordwall.net/ru/resource/82946365
Үйге тапсырма.Түсініп оқы Зертте.. |
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына бойынша кері байланыс жасайды. |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер
Жарайсың дар! |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
3 сынып Жаратылыстану пәні Ауырлық күші тақырыбы
3 сынып Жаратылыстану пәні Ауырлық күші тақырыбы
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Қ.Әбдіғұлов атындағы №34 орта мектеп -гимназиясы» КММ |
||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
|
Бөлім: |
Жер және ғарыш |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бергенова А.Г. |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 3 |
|
||||
|
Тақырыбы |
Ауырлық күші дегеніміз не? |
||||
|
Оқу мақсаты |
3.5.1.2 ауырлық күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру; 3.1.2.3 экспериментті жоспарлау және жүргізу; 3.1.2.4 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
ауырлық күшін зерттейді және оның білінуіне мысал келтіреді. |
||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған к езеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2 минут |
I.Психологиялық ахуал Сәлемдесу. Психологиялық дайындық |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады |
Жарайсыңдар! |
|
|
|
3 минут |
II. Үй тапсырмасы Мәтінді түсініп оқу Өткен сабақты пысықтау.
Өткенді қайталау. SlidesMania платформасы арқылы құрастырылған тапсырмадағы сұрақтар арқылы талқылау жасап, серпімділік күші тақырыбын еске түсіру. |
Мәтіннен түсінгенін айтады. Сұрақтарға жауап береді.. SlidesMania платформасы арқылы құрастырылған тапсырмадағы сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: 1.Мәтіннен түсінгенін айтады. Сұрақтарға жауап береді. ҚБ: Жарайсың! Тамаша ! Керемет! |
|
|
|
Сабақтың ортасы 5минут Білу. 10 минут 10минут 10 мин |
Оқушылар оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады III. Жаңа тақырып. https://wordwall.net/ru/resource/63657748 платформасында адасқан әріптерді дұрыс орналастыру арқылы жаңа тақырыпты ашу. Білу және түсіну Сен - ауырлық күші туралы білесің. Доп ойындары Спортпен шұғылданып жүрген балаларды бақыла. Әр суретте допқа не болады?
Неліктен доп жылдамдығы мен бағытын өзгертеді? Жер барлық денелерді: адамдарды, теңіз бен мұхит суын, үйлерді, Жер серіктерін өзіне тартады. Жердің денелерді тарту күшін ауырлық күші деп атаймыз.
Мәтінді түсініп оқу. Табиғат құбылыстары Фотосуретке қара. Табиғатта қандай құбылыстар ауырлық күшінің әсеріне бағынады? Сондай құбылыстарға мысал келтір.
Зілтемір неге ауыр? Денені көтергенде, біз оның ауырлық күшін жеңеміз. Ауырлық күші дененің массасына қалай бағынады? Түсіндіріп көр.
(Ауырлық күшін, өйткені дене неғұрлым ауыр болған сайын ол Жерге қарай тартылады.) Тірек Денем орналасқан зат тірек деп аталады. Жердің беті , үстелдің беті, адамның алақаны не басқа заттар тірек болуы мүмкін. Тіректе жатқан немесе ілініп тұрған денеге ауырлық күші әсер ете ме? Ауырлық күші қайда бағытталады?
ЕБҚ оқушыға тапсырма 1. Ауырлық күшке ие заттарды ата ? Зертте. Қай дене жерге тезірек құлайды: жеңілі ме әлде ауыры ма?
Зерттеу жұмысына арналған нұсқаулық • «Қалай ойлайсыңдар, қай бөтелке еденге бірінші болып құлайды?» – деп сұраңыз. (Оқушылар ең ауыр бөтелке бірінші болып құлайды деп жауап беруі мүмкін.) «Оны қалай тексеруге болады?» • Әр топқа эксперимент жоспарын құруды тапсырыңыз. • Бір оқушы орындықтың үстіне шығып, массалары әртүрлі екі бөтелкені екі қолына бір деңгейде ұстап, көтеріп тұрады. • Бір мезгілде бөтелкелерді қолынан босатып жібереді. • Екінші оқушы бөтелкелердің еденге тиген сәтін бақылап, есептейді. • Экспериментті басқа бөтелкелермен жалғастыру. • Қорытынды жасап, оның суретін қойын дәптерге салады. • Эксперименттің жоспарын оның іске асырылуымен салыстырады. Ойлан Жерді бұрғылап тесіп шығып, сол тесікке денені түсіріп алса, не болады?
Жаңа тақырыпты пысықтау үшін https://wordwall.net/ru/resource/69476190 платформасында берілген тапсырманы орындайды. |
оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады https://wordwall.net/ru/resource/63657748 Тақырыпты анықтайды, айтады. Спортпен шұғылданып жүрген балаларды бақылайды. Жердің тартылыс күшінің әсерінен құлайтынын біледі . Ауырлық күшіне анықтама беріңіз: ауырлық күші дегеніміз – Жердің барлық денелерді өзіне тарту күші. Фотосуретке қарап, табиғатта қандай құбылыстар ауырлық күшінің әсеріне бағынатынын анықтайды. Сондай құбылыстарға мысал келтіреді. ЫЖ : (Жаңбыр, қар, жел, тұман, бұршақ және т.б.) (Қар, жаңбыр, бұршақ, өйткені, қар ұшқындары, жаңбыр тамшылары мен бұршақтар Жерге тамады.) Ауырлық күші дененің массасына қалай бағынатынын түсіндіреді. Қандай дене жерге тезірек құлайтынына зерттеу жүргізеді. Сен білесің бе? Жерден ұшырылған жасанды серік ауырлық күшінің әсерінен оның айналасында ғана қозғалады. Есте сақта! Ауырлық күшінің әсерінен денелер Жерге тартылады. Ауырлық күші ғаламшардың ортасына қарай бағытталады әрі дененің массасына байланысты болады. Дененің құлау жылдамдығы оның массасына байланысты емес. |
бағалау критерийі: 1.- ауырлық күшке ие заттарды атайды Дескриптор: 1.Тақырыпты анықтайды, спортпен шұғылданып жүрген балаларды бақылап ,жылдамдықтың өзгеру себебін атайды.1б Дескриптор: 1. табиғатта ауырлық күшінің әсеріне бағынатынын құбылыстарды анықтайды. 1б 2. құбылыстарға мысал келтіреді.1б Дескриптор: 1. Ауырлық күші дененің массасына қалай бағынатынын түсіндіреді.1б
Дескриптор: 1. Ауырлық күшінің денеге әсерін біледі 1б Дескриптор : 1.Ауырлық күнінің қайда бағытталатынын біледі 1б Дескриптор: 1.Қандай дене жерге тезірек құлайтынына зерттеу жүргізеді.1б 2.Қорытынды жасайды 1б Дескриптор:
2.Қорытындылайды 1б ҚБ: 1-10 б мадақтау |
Оқулық
сурет
|
|
|
сабақтың соңы 5 мин |
Сабақты қорытындылау.
Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Бүгін қандай ұғыммен таныстың? -Сабақтың мақсатына жеттің бе ? - Не қиын болды ? Рефлексия. Мен не үйрендім? Не білдім? Келесі жолы нені одан да жақсы жасай аламын? https://wordwall.net/ru/resource/82946365
Үйге тапсырма.Түсініп оқы Зертте.. |
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына бойынша кері байланыс жасайды. |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер
Жарайсың дар! |
|
|
шағым қалдыра аласыз


















