3 сынып математика

Тақырып бойынша 31 материал табылды

3 сынып математика

Материал туралы қысқаша түсінік
математика пані бойынша негізгі ұғымдар
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Сәулет.Ауызша көбейту және бөлу.

Педагогтің аты-жөні:

Бакенова Г

Күні:

15.12.25

Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

. Көбейтудің үлестірімділік қасиеті. Есептер шығару

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.2.3** көбейтудің үлестірімділік, терімділік қасиеттерін тиімді

есептеулер жүргізу үшін қолдану

3.2.1.3 көбейтудің үлестірімділік және терімділік қасиеттерін әріпті теңдік түрінде: (ab)c=a(bc); a(b+c)=ab+ac; a(b-c)=ab-ac көрсету және қолдану

Сабақтың мақсаты:

Көбейтудің үлестірімділік қасиетін есеп шығаруды қолданатын болады

Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Желтоқсан айы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ


Апта дәйексөзі: «Бірлік болмай тірлік болмас»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут













Өткенді пысықтау

5 минут














Сабақ

тың ортасы

25 минут











































Сергіту сәті

2 минут



































Сабақты қорыту

5минут

































Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуалды жақсарту

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Командада жұмыс істей білу


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

5-тапсырма

Есепті шығар

Ұзындығы 7м, ал ауданы 21м2 бақты қоршау үшін бағбанға қанша метр қоршау керек?

A=7м

S=21м2

Р=?

21м2:7м=3м

Р=(7+3)*2=20м

Ж: 20м қоршау керек.



Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

Саралау тапсырмасы

1-тапсырма

Топтық жұмыс

«Шеңберлер» ойыны

Есепте

60*3=180 70-4=280 70*5=350

70*3=210 40*4=160 40*5=200

40*3=120 90*4=360 90*5=450

90*3=270 50*4=200 50*5=250

50*3=150 80*4=320 80*5=400

80*3=240 60*4=240 60*5=300




Өзіндік жұмыс

2-тапсырма

Ұзындығы а,ені в болатын тіктөртбұрыштың периметрін әртүрлі тәсілмен тап.

Р=(а+в)*2


а

4см

5см

6см

10см

8см

в

2см

2см

2см

2см

2см

Р

12см

14см

16см

24см

20см


ЕҚБ

3-тапсырма

Есепті шығар

Мектептер-30

Шырша-5

Қайың-4

Барлығы-?

5+4=9

9*30=270

Жауабы: Қаладағы30 мектептің барлығына 270 ағаш отырғызылды.


Сергіту сәті

ЕҚБ

4-тапсырма

Есепті шығар

Таушымылдық-80

Раушангүл-240

Жәшік-?, Әр жәшікке- 40 түп

240+80=320

320:40=8

Жауабы: 8 жәшік қажет



Топтық жұмыс

5-тапсырма

Фигуралардың қабырғаларының ұзындығын өлше. Олардың ауданы мен периметрін тап.

S=a*b

P=( a+d)*2

a=4см

d=2см

S=4*2=8см2

P=(4+2)*2=12см


A=1см

D=4см

S=1*4=4см2

P=(1+4)*2=10см


A=3см

S=a-a=3*3=9см2

P=4a=4*3=12см




Саралау тапсырмасы

6-тапсырма

«Бәйге» ойыны

Амалдардың орындалу ретін анықта.Өрнектерді баған түрінде есепте.

Үлгі:

1000-(446+254)=300

446 1000

+254 - 700


700 300



8-тапсырма

1-жәшік- гүл немесе түймедақ

2-жәшік-қияр немесе түймедақ

3-жәшік-қияр немесе гүл

Жауабы: Түймедақ деген жәшіктен қияр шығуы мүмкін.



Үй тапсырмасы

7-тапсырма

Мүмкін болатын тәсілдердің бірімен есепте.

5*(20г+80г)=5*100г=500г

2*(30г+20г)=2*50г=100г

(50л+10л)*8=60л*8=480л

7кг*(5+4)=7кг*9=63кг

(7м+2м)*30=9м*30=270м

100*(8мм+1мм)=100*9мм=900мм

(40см+10см)6=50см*6=300см

8м*(40+30)=8м*70=560м

(70мм+30мм)*2=100мм*2=200мм




Кері байланыс



Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады








Үй тапсырмасын тексертеді










Тапсырмалар

ды орындайды





Есептейді


Қарқын:

кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді












Кестені толтырады














Жеке жұмыс жасайды








Жаттығу жасайды







Жеке жұмыс орындайды
















Тапсырманы орындайды











Қарқын:

 кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді




Амалдарды орындайды























Үй тапсырмасын алады









Кері байланыс береді





Мақтап, мадақтап отыру

ҚБ:

« Асық » әдісі

Дескриптор:

Есепті өз бетінше шығарады-1б





Тамаша!






Дескриптор:

Есептеу жүргізе алады-1б





Кереметсіңдер!








Дескриптор:

Ұзындығы а,ені в болатын тіктөртбұрыштың периметрін әртүрлі тәсілмен табады-1б



Керемет!






Тамаша!




Керемет екен!




Тамаша!


Мен сенімен мақтанамын!











ДескриптоР:

Фигуралардың қабырғаларының ұзындығын өлшейді-1б.

Олардың ауданы мен периметрін табады-1б


Тамаша!






Дескриптор:

Амалдардың орындалу ретін анықтайды-1б.

Өрнектерді баған түрінде есептейді-1б







Дескриптор:

Тапсырманы орындайды-1б


















«Білім поштасы» әдісі





Суреттер











Оқу құралдары













Жұмыс дәптері











Қимылдар








Суреттер




Сызба










Оқулық















Кесте








Оқулық














Заттар












Суреттер

















Жұмыс дәптері
















Кері байланыс тақтасы







Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Сәулет.Ауызша көбейту және бөлу.

Педагогтің аты-жөні:

Бакенова Г

Күні:

17 12.25

Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

72 сабақ.32х2, 320х2, 32х20 түріндегі көбейту тәсілдері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.2.7 кестеден тыс мынадай жағдайларда: 32∙2, 320∙6, 32∙20 түрінде көбейту тәсілдерін ауызша көбейтуді орындау

Сабақтың мақсаты:

Ауызша көбейту тәсілдерін үйренеді

Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Желтоқсан айы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ


Апта дәйексөзі: «Бірлік болмай тірлік болмас»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут















Өткенді пысықтау

5 минут












Сабақ

тың ортасы

25 минут


















































Сергіту сәті

2 минут






Сабақты қорыту

5минут





































Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуалды жақсарту

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Командада жұмыс істей білу


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

7-тапсырма

Мүмкін болатын тәсілдердің бірімен есепте.

5*(20г+80г)=5*100г=500г

2*(30г+20г)=2*50г=100г

(50л+10л)*8=60л*8=480л

7кг*(5+4)=7кг*9=63кг

(7м+2м)*30=9м*30=270м

100*(8мм+1мм)=100*9мм=900мм

(40см+10см)6=50см*6=300см

8м*(40+30)=8м*70=560м

(70мм+30мм)*2=100мм*2=200мм



Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

1-тапсырма

Есепте

Көбейткіш

20+2

200+40

3

3

Көбейткіш

4

2

300+10

30+2

Көбейтіндінің мәні

88

480

930

96


Топтық жұмыс

2-тапсырма

Орында және түсіндір

Үлгі:

А) (300+6)*2=30*2+6*2= 60+12=72

36*2=30*2+6*2=60+12=72


ЕҚБ

Ә) Ауызша түсіндіре отырып есепте

23*2=46 24*2=68 13*3=39

230*2=460 340*2=680 130*3=390

23*20=460 34*20=680 13*30=390

24*2=48 240*2=480 24*20=480



Топтық жұмыс

3-тапсырма

Есептерді шығар.

1айда-20 к. Мүсін, 3қ. Құмыра

3айда-? Бұйым

(20+3)*3=20*3+3*3=60+9=69

Ж: Барлығы 69 бұйым жасап шығарды


Ә)3 бригадада-21 адамнан

2бригадада-21 адамнан

Барлығы-? Адам

3*21+2*21=63+42=105

Ж: 105 адам жұмыс істеді



Сергіту сәті


4-тапсырма

Кестені қолдана отырып,тура теңдіктер мен теңсіздіктер құрастыр.

373 373

900-527=120+253

600 600

300*2+450+150

64 135

32*2<45*3

300 80

900/3>540/8


ЕҚБ

5-тапсырма

Есепте

(6+4)*8=10*8=80

(80+20)*6=100*6=600

(5+2)*60=5*60+2*60=300+120=420

(30+4)*8=70*8=560


(9+1)*70=10*70=700

(40+30)*4=70*4=280

(30+50)*4=80*4=320

(20+60)*9=80*9=720



8-тапсырма

Өрнектерді баған түрінде жазып, оларды есепте

Үлгі: 456

+235


691




Үй тапсырмасы

6-тапсырма

Әр өонектің шығарылу тәсілін тап.

(9+1)*40=10*40=400

(2+5)*30=2*30+5*30=60+150=210

(20+40)*6=60*6=360

(50+40)*8=50*8+40*8=400+320=720

(6+4)*7=10*7=70

(20+30)*8=50*8=400


Кері байланыс



Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады










Үй тапсырмасын тексертеді










Тапсырмалар

ды орындайды







Кестені толтырады










Тапсырманы орындайды





Жеке жұмыс жасайды











Есептерді шығарады










Жаттығу жасайды






Тапсырманы орындайды













Есептеу жүргізеді












Баған түрінде есептейді








Үй тапсырмасын алады









Кері байланыс береді





Мақтап, мадақтап отыру




ҚБ:

« Әуе шарлары » әдісі





Дескриптор:

Мүмкін болатын тәсілдердің бірімен есептейді-1б



Тамаша!









Дескриптор:

Кестедегі есептеулерді орындайды-1б




Кереметсіңдер!




Дескриптор:

Орындай отырып түсіндіреді-1б





Тамаша!




Керемет екен!




Дескриптор:

Есептерді шығарады-1б




Тамаша!













ДескриптоР:

Кестені қолдана отырып,тура теңдіктер мен теңсіздіктер құрастырады-1б




Тамаша!










Дескриптор:

Өрнектерді баған түрінде жазып, оларды есептейді-1б

















«Әуе шарлары» әдісі





Суреттер











Оқу құралдары













Жұмыс дәптері











Қимылдар








Суреттер




Сызба










Оқулық















Кесте








Оқулық














Заттар












Суреттер
















Кері байланыс тақтасы











Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Сәулет.Ауызша көбейту және бөлу.

Педагогтің аты-жөні:

Бакенова Г

Күні:

18.12.25

Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

73 сабақ.32х2, 320х2, 32х20 түріндегі көбейту тәсілдері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.2.7 кестеден тыс мынадай жағдайларда: 32∙2, 320∙6, 32∙20 түрінде көбейту тәсілдерін ауызша көбейтуді орындау

Сабақтың мақсаты:

Ауызша көбейту тәсілдерін үйренеді

Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Желтоқсан айы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ


Апта дәйексөзі: «Бірлік болмай тірлік болмас»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут














Өткенді пысықтау

5 минут












Сабақ

тың ортасы

25 минут








































Сергіту сәті

2 минут



































Сабақты қорыту

5минут











































Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуалды жақсарту

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Командада жұмыс істей білу


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

6-тапсырма

Әр өрнектің шығарылу тәсілін тап.

(9+1)*40=10*40=400

(2+5)*30=2*30+5*30=60+150=210

(20+40)*6=60*6=360

(50+40)*8=50*8+40*8=400+320=720

(6+4)*7=10*7=70

(20+30)*8=50*8=400



Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

1-тапсырма

Есепте.Шыққан жауаптарды өсу ретімен орналастыр. Сонда сен субұрқақ алғаш рет қай елде пайда болғанын білесің

23*10=230 М

120*3=360 Ы

130*3=390 С

210*3=630 Ы

22*30=660 Р

Жауабы: МЫСЫР



Бірлескен жұмыс

ЕБҚ және ЕҚБ

2-тапсырма

Тиімді тәсілмен есепте

Үлгі:

13*3=(10*3)+(3*3)=30*9=39

(5+2)*60=7*60=420

(31+19)*20=50*20=1000




Топтық жұмыс

3-тапсырма

Есептерді шығар

А)Әр сорғы-210 л/ сағ

2 сорғы-?л

(210+210)*2=840л (2сағ)

Ж: 2с ағаттың ішінде екі сорғы 840л су айдайды.


Ә) 2қатар-120шамнан

3қатар-210 шамнан

Барлығы-?шам

120*2+210*3=870шам

Ж: Барлығы 870 шам қолданылды.



Сергіту сәті

Саралау тапсырмасы

4-тапсырма

Есепте

«Бәйге» ойыны

31*2=62 11*90=990 11*7=77

210*4=840 21*40=840 220*4=880

110*3=330 11*30=330 120*3=360

330*3=990 33*30=990 11*40=440



5-тапсырма

Қабырғалары 2 см мен 4 см және 1см мен 7см болатындай тіктөртбұрыштар сал. Осы тіктөртбұрыштардың периметрін әртүрлі тәсілмен есептеп шығар

  1. 1-тәсіл

Р=(а+в)*2


Р=(4+2)*2=12см

2-тәсіл

Р=а*2+в*2

Р=4*2+2*2=12см



2) 1-тәсіл

Р=(а+в)*2

Р+(7+2)*2=16см

2-тәсіл

Р=а*2+в*2

Р=7*2+1*2=16см


Жұптық жұмыс

6-тапсырма

Есепті шығар

Әр топта-10б, 20 ересек адам

9 топта-? Адам

(10+20)*9=270 адам

Ж: 270 адам саяхатқа барады




8-тапсырма

Кестені пайдаланып, тура теңдік пен теңсіздіктер құрастыр.

50 50

200:4=450-400

300 300

100*3=900:3

440 420

207+233>70*6

350 80

900-550>400:5



9-тапсырма

Теңдік тура болатындай етіп жақшалар мен арифметикалық амалдар таңбасын қойып шық.

10 10

(5+5)*(5+5)=100

25 25

(5*5)+(5*5)=50

25 10

(5*5)*(5+5)=250

10 50

(5+5)*5-5=45




Үй тапсырмасы

7-тапсырма

Амалдардың орындалу тәртібін анықтап, оларды шығар


1 2

(309-59):50=5

2 1 3

1000:(56+44):2=5

50*7+(406-400)=356

210:30+5*(280-260)=107

500:(907-807)=5

(667-67):100*4=24

540:9+(540+90)=690

(667+330:10)+231=931



Кері байланыс



Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады








Үй тапсырмасын тексертеді








Тапсырмалар

ды орындайды





Ақпаратпен танысады








Жеке жұмыс жасайды












Есептерді шығарады













Жаттығу жасайды








Тапсырманы орындайды


Қарқын:

кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді














Периметрді табады











Есепті жұппен шығарады









Кестемен жұмыс жасайды










Тапсырманы орындайды




















Үй тапсырмасын алады









Кері байланыс береді





Мақтап, мадақтап отыру

ҚБ:

«Бәйге » әдісі





Дескриптор:

Әр өрнектің шығарылу тәсілін тауып, шығарады-1б




Тамаша!


Дескриптор:

Есептеп, шыққан жауаптарды өсу ретімен орналастырады-1б

Субұрқақ алғаш рет қай елде пайда болғанын біледі-1б



Кереметсіңдер!







Керемет!


Дескриптор:

Есептерді шығарады-1б

Өз бетінше тапсырма орындай алады-1б





Тамаша!







Керемет екен!






Дескриптор:

Тез есептей алады-1б





Тамаша!





ДескриптоР:

Қабырғалары 2 см мен 4 см және 1см мен 7см болатындай тіктөртбұрыштар салады-1б

Осы тіктөртбұрыштардың периметрін әртүрлі тәсілмен есептеп шығарады-1б




Тамаша!


Дескриптор:

Есепті шығарады-1б









Дескриптор:

Кестені пайдаланып, тура теңдік пен теңсіздіктер құрастырады-1б







Дескриптор:

Теңдік тура болатындай етіп жақшалар мен арифметикалық амалдар таңбасын қойып шығады-1б























«Әлеуметтік желі» әдісі





Суреттер











Оқу құралдары













Жұмыс дәптері








Жұмыс дәптері












Оқулық















Қимылдар








Суреттер




Сызба










Оқулық















Кесте








Оқулық


























Жұмыс дәптері









Оқулық










Кері байланыс тақтасы

































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Сәулет.Ауызша көбейту және бөлу.

Педагогтің аты-жөні:

Бакенова Г

Күні:

19.12.25

Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

74 сабақ. Қосындыны санға бөлу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану

Сабақтың мақсаты:

Қосындыны санға бөлуді орындап үйренеді

Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Желтоқсан айы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ


Апта дәйексөзі: «Бірлік болмай тірлік болмас»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут















Өткенді пысықтау

5 минут



















Сабақ

тың ортасы

25 минут








































Сергіту сәті

2 минут





















































































Сабақты қорыту

5минут



























Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуалды жақсарту

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Командада жұмыс істей білу


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

7-тапсырма

Амалдардың орындалу тәртібін анықтап, оларды шығар


1 2

(309-59):50=5

2 1 3

1000:(56+44):2=5

50*7+(406-400)=356

210:30+5*(280-260)=107

500:(907-807)=5

(667-67):100*4=24

540:9+(540+90)=690

(667+330:10)+231=931






Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

1-тапсырма

800:20=40м «Букингем» субұрқағы Чикаго АҚШ

(32+38)*2=140м «Женева» субұрқағы Швейцария

(125+35):2=80м «Күн» субұрқағы Астана

108-16=92 м «Жанартау» субұрқағы Абу-Даби БАӘ

60*9:10=54м «Әнші» субұрқағы Барселона Испания

30*3+62=152м «Биші» субұқағы Дубай БАӘ


Жұптық жұмыс

2-тапсырма

Суреттерге қара. Берілген жағдайлардың әрқайсысында бөлудің қалай орындалғанын түсіндір.

А) (4+8):2=12:2=6

(4+8):2=4:2+8:2=2+4=6


Ә) (12+8):2=20:2=10

(12+8):2=12:2+8:2=6+4=10

(16+8):4=24:4=6

(16+8):4=16:4+8:4=4+2=6

(10+6):2=16:2=8

(10:6):2=10:2+6:2=5+3=8



ЕБҚ

3-тапсырма

Өрнектердің мәнін тап.Олардың барлығын әртүрлә тәсілмен шығаруға бола ма?

(15+21):6=36;6=6

(120+20):10=140:10=14

(120+20):10=120:10+20:10=12+2=14

(14+21):7=35:7=5

(14+21):7=14:7+21:7=2+3=5


Сергіту сәті




Саралау тапсырмасы

4-тапсырма

Топтық жұмыс

А) Дөңгелекте жазылатын сандарды екі қосылғыштың қосындысы түрінде жаз. Бірақ қосылғыштардың әрқайсысы берілген санға бөлінуге тиіс.

(16+12):2

(50+5):5

(100+20):20


Ә) Шыққан өрнектерді жазып, олардың мәнін тап. Әртүрлі жағдайларды қарастыр.

(16+12):2=28:2=14

(16+12):2=16:2+12:2=8+6=14

(50+5):5=55:5=11

(50+5):5=50:5+5:5=10+1=11

(100+20):20=120:20=6

(100+20):20=100:20+20:20=5+1=6


Б) Осыған ұқсас тапсырмалар құрастырып көр

(14+7):7=21:7=3

(14+7):7=14:7+7:7=2+1=3

(15+10):5=25:5=5

(15+10):5=15:5+10:5=3+2=5



ЕҚБ

5-тапсырма

Есепті шығар.

Ш: (12+14):2=12:2+14:2=6+7=13

Ж: Әр гүлзарға 13 қондырғы әкелінді.



6-тапсырма

«Бәйге» әдісі

Әртүрлі тәсілдердің бірімен есепте

(600+300):3=900:3=300

(600+300):9=900:9=100

(50+6):8=56:8=7

(500+20):5=520:5=140

(200+120)::4=320:4=80

(400+80):8=480:8=60




7-тапсырма

Есепті шығар

Ш: 80: (6+4)=80:10=8

8*6=48

8*4=32

Ж: Сары шам 48, көк шам 32


8-тапсырма

Өрнектерді баған түрінде жаз және есепте.

318+567=885 318

784-136=648 + 567

6Прямая соединительная линия 4 76-167=509

168+725=893 885

751-249=502

389+175=564



10-тапсырма

Берілгеннен 3 есе ұзын кесінділер сыз.Олардың ұзындығын миллиметрмен жаз.

АВ=1см 1см*3=3см=30мм

КL=2см 2см*3=6см=60мм

MN=3см 3см*3=9см=90мм


11-тапсырма

1, 7, 5 цифрларын қолдана отырып қанша екі таңбалы сан жазуға болады? Берілген цифрларды бірнеше рет қолдануға болады. Барлық нұсқаларды жаз.

17,71,51,57,75,15,11,77,55


Үй тапсырмасы

9-тапсырма

У*3=27*10

У*3=270

У=270:3

У=90

90*3=27*10

270=270


720:х=16:2

720:х=8

Х=720:8

Х=90

720:90=16:2

8=8


2*у=900-740

2*у=160

У=160:2

У=80

2*80=900-740

160=160





Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады











Үй тапсырмасын тексертеді


















Тапсырмалар

ды орындайды
















Жұптық жұмыс жасайды
















Жеке жұмыс жасайды










Жаттығу жасайды











Тапсырманы орындайды


Жіктеу: Оқытудың болжалды міндетіне қарай топ құруда пайдалы көптеген тәсілдер бар:мүдделері ұқасас оқушылар (мысалы, қиындық деңгейі немесе қолдау деңгейі), талаптары әртүрлі оқушыларды жіктеу арқылы оқыту








Топтық жұмыс орындайды










Есепті шығарады








Есептеу жүргізеді










Есепті шығарады








Баған түрінде есептейді









Кесінділерді өлшейді





Екі таңбалы сандарды жазады






Үй тапсырмасын алады
















Кері байланыс береді





Мақтап, мадақтап отыру




ҚБ:

« Алма теру » әдісі





Дескриптор:

Амалдардың орындалу тәртібін анықтап, оларды шығарады-1б




Тамаша!








Дескриптор:

Субұқақтың қай жерде орналасқанын табады-1б




Кереметсіңдер!











Дескриптор:

Берілген жағдайлардың әрқайсысында бөлудің қалай орындалғанын түсіндіреді-1б




Керемет!





Тамаша!




Керемет екен!












Дескриптор:

Дөңгелекте жазылатын сандарды екі қосылғыштың қосындысы түрінде жазады-1б

Шыққан өрнектерді жазып, олардың мәнін табады-1б

Осы тапсырмаларға ұқсас тапсырмалар құрастырады-1б




Тамаша!








Сен мықтысың!




ДескриптоР:

Әртүрлі тәсілдердің бірімен есептейді-1б





Тамаша!





Дескриптор:

Есепті шығарады-1б





Дескриптор:

Өрнектерді баған түрінде жазады және есептейді-1б






Дескриптор:

Берілгеннен 3 есе ұзын кесінділер сызады-1б

Олардың ұзындығын миллиметрмен жазады-1б


Дескриптор:

1, 7, 5 цифрларын қолдана отырып екі таңбалы сандар жазады-1б













Керемет!







«Тик Ток» әдісі





Суреттер











Оқу құралдары









Жұмыс дәптері











Суреттер













Оқулық















Кесте








Оқулық














Заттар












Суреттер











Жұмыс дәптері











Оқулық














Жұмыс дәптері









Тақта









Кесінділер үлгісі








Оқулық










Жұмыс дәптері
















Кері байланыс тақтасы

































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Сәулет.Ауызша көбейту және бөлу.

Педагогтің аты-жөні:

Бакенова Г

Күні:

22.12.25

Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

75 сабақ. 48:2, 480:2, 480:20 түріндегі бөлу тәсілдері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.2.5** үш таңбалы сандарды олардың ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау

Сабақтың мақсаты:

Көбейту мен бөлуді ауызша орындап үйренеді

Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Желтоқсан айы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ


Апта дәйексөзі: «Бірлік болмай тірлік болмас»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут















Өткенді пысықтау

5 минут


















Сабақ

тың ортасы

25 минут



















































Сергіту сәті

2 минут




















































Сабақты қорыту

5минут
















Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуалды жақсарту


«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Командада жұмыс істей білу



Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

9-тапсырма

Теңдеулерді шеш

У*3=27*10

У*3=270

У=270:3

У=90

90*3=27*10

270=270


720:х=16:2

720:х=8

Х=720:8

Х=90

720:90=16:2

8=8




Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы


1-тапсырма

Әлемдегі ең биік ғимараттардың атауын және биіктігін біліп ал (метрмен)

400*2+7*4=800+28=828(м)

Бурдж-Халифа, Дубай, БАӘ


200*2+301=701(м)

Корольдік сағат мұнарасы, Мекке Сауд Арабиясы


300*2+8*4=600+32=632(м)

Шанхай мұнарасы. Шанхай, ҚХР


1000-500+41=500+41=541(м)

Бүкіләлемдік сауда орталығы Нью-Йорк, АҚШ


Саралау тапсырмасы

2-тапсырма

«Кім жылдам?» әдісі

Бірінші бағанның есептеу тәсілін түсіндір. Екінші бағанды осы біліміңді пайдалана отырып қалай есептеуге болады?

(40 + 8) : 2 = 24

40 : 2 + 8 : 2 =24

48 : 2 = 40 : 2 + 8 : 2 = 24

(400 + 80) : 2 = 240

400 : 2 + 80 : 2 = 480 : 2 =240

(400 + 80) : 20 = 400 : 20 + 80 : 20=

=20+4=24


ЕБҚ

3-тапсырма

Ауызша түсіндіре отыры есепте.

46:2=40:2+6:2=20+3=23

880:4=800:4+80:4=200+20=220

880:40=800:40+80:40=20+2=22

36:3=30:3+6:3=10+=12

630:3=600:3+30:3=200+10=210

630:30=600:30+30:30=20+1=21

86:2=80:2+6:2=40+3=43

770:7=700:7+70:7=100+10=110

770:70=700:70+70:70=10+1=11



Сергіту сәті

«Нейрожаттығулар» әдісі





Топтық жұмыс

4-тапсырма

А) Дөңгелекте жазылатын сандарды екі қосылғыштың қосындысы түрінде жаз. Бірақ қосылғыштардың әрқайсысы берілген санға бөлінуге тиіс.

(16+8):2

(35+30):5

(400+20):20


Ә)) Шыққан өрнектерді жазып, олардың мәнін тап. Әртүрлі жағдайларды қарастыр

(16+8):2=16:2+8:2=8+4=12

(35+30):5=35:5+30:5=7+6=13

(400+20):20=400:20+20:20=20+1= 21


Б) ) Шығармашылық тапсырма (екі топқа да)

Осыған ұқсас тапсырмалар құрастырып көр



ЕҚБ

5-тапсырма

Есепті шығар

А)Ш: (23+14)*4=37*4=(30+7)*4=30*4+7*4=120+28=148

Жауабы: Барлығы 148 үй салынды.



Жұптық жұмыс

7-тапсырма

Ауызша түсіндіре отырып есепте.

24:2=12 93:3=31 46:2=23

66:6=11 330:3=110 640:2=320

66:3=22 690:30=23 640:20=32




8-тапсырма

Есепте

720-360:90=720-4=716

50*10-360=50-360=140

700+270:9=700+30=730



9-тапсырма

Әр шоколтың астында бір бөліктің массасы көрсетілген. Шоколадтың барлық бөлігінің массасын тап.

А) 50г*2=100г

Ә) 30г*4=120г

Б) 10г*8=80г



Үй тапсырмасы

6-тапсырма

Әртүрлі тәсілдердің бірімен есепте

(360+120):6= 480:6=80

(49+21):7=70:7=10

(300+20):8=320:8=40

(200+40):60=240:60=4

(200+50):50=250:50=5

(180+120):30=300:30=10


Кері байланыс




Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады








Үй тапсырмасын тексертеді




















Тапсырмалар

ды орындайды







Ақпаратпен танысады













Есептеу жүргізеді

Қарқын: кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді










Жаттығу жасайды










Тапсырманы орындайды






















Тапсырмаларды орындайды

















Жеке жұмыс жасайды








Есептейді








Есептеу жүргізеді






Шоколадтың массасын табады







Үй тапсырмасын алады









Кері байланыс береді





Мақтап, мадақтап отыру



ҚБ:

« Медаль » әдісі




Дескриптор:

Теңдеулерді шешеді-1б





Тамаша!










Дескриптор:

Әлемдегі ең биік ғимараттардың атауын және биіктігін біледі-1б



Кереметсіңдер!








Дескриптор:

Бірінші бағанның есептеу тәсілін түсіндіреді-1б

Екінші бағанды осы білімін пайдалана отырып есептейді-1б


Керемет!










Тамаша!














Тамаша!


Дескриптор:

Дөңгелекте жазылатын сандарды екі қосылғыштың қосындысы түрінде жазады-1б

Шыққан өрнектерді жазып, олардың мәнін табады-1б

Осы тапсырмаларға ұқсас тапсырмалар құрастырады-1б





Тамаша!




ДескриптоР:

Ауызша түсіндіре отырып есептейді-1б









Дескриптор:

Есептеу тәсілдерін меңгерген-1б





Дескриптор:

Шоколадтың барлық бөлігінің массасын табады-1б







Тамаша!







«Нысана» әдісі





Суреттер











Оқу құралдары













Жұмыс дәптері



















Суреттер




Сызба










Оқулық















Кесте




AutoShape 1





Оқулық














Заттар












Суреттер














Жұмыс дәптері











Шоколадтар









Жұмыс дәптері





Кері байланыс тақтасы











































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі