|
Білім беру ұйымының атауы |
АЕрмеков атындағы тірек мектеп (РО) жанындағы интернат КММ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Сәулет |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кайрбаева А.Ж. |
|||||
|
Күні: |
21.11.24ж. |
|||||
|
Сынып: |
3 «А» |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№54 сабақ.Симметриялы және симметриялы емес жазық фигуралар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.1.1 шеңбер мен дөңгелекті, олардың элементтерін (центр, радиус, диаметр) бір бірінен ажырату және атау/ симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды айыра білу және оларды қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Симметриялы фигуралардың не екенін білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Апта дәйексөзі: Жауапкершілік-адамгершілік қасиеттің көрінісі |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту «Көңілді амандасу» Балалар сыныпқа әуенмен жұппен амандасып
кіреді. -Математика қызық пән, Бәріміз оны білеміз. Қызықты есеп шығарып, Тез жауабын береміз. Өткенді пысықтау А)Үй тапсырмасын тексеру 6-тапсырма 415+37=452 505-317=188 552+379=931 325-197=128 689+309=998 1000-654=346 713-237=476 546+454=1000 Ә) «Plikers» платформасы арқылы ұткен тақырыпқа қатысты бірнеше сұрақтарға QR кодпен оқушылардың жауаптарын тексеру. - Балалар,назарымызды экранға аударайық.Экранда бірнеше сұрақтар болады,осы сұрақтардың жауабын қолдарыңдағы QR кодпен жауап бересіңдер. -Шеңбер дегеніміз не? -Дөңгелек деген не? -Берілген сандардың қайсысын санның квадраты түрінде жазуға болады? 36,55,81,40,64,9,4,16,49,33,25 -Санның кубы болатын сандарды тап: 9,75,64,25,81,8т.б. Жаңа тақырып «TopIQ» Электрондық оқулықтар кітапханасы қосулы тұрады демонстрация жасалады. «D-ID» жасанды интеллект плотформасын қолданып,сұрақтарға жауап алу. 1-тапсырма Cуреттерді қарап шық. Ою өрнектерден қандай геометриялық пішіндерді көріп тұрсың? Егер әр суретті тең екіге бөлсек,онда әр бөлігі туралы не айтуға болады? Жауабы: Суретте төртбұрышқа және үшбұрышқа,тіктөртбұрышқа байланысты фигуралар бейнеленген. Өрнектерді біз екіге бөлсек олардың симметриялы екенін көреміз Заттардың екі бөлігі бүктегенде беттесетін болса, оларды симметриялы деп атайды. Заттар түзуге, біздің жағдайда сияқты бүктеу сызығына қатысты симметриялы болады. Бұлар –симметриялы фигуралар. Егер түзу сызық фигураны тең екі бөлікке бөлсе,бұл фигура түзуге қатысты симметриялы деп аталады.фигураны тең бөліктерге бөлетін түзу симметрия осі деп аталады. IMektep.kz сайтының тақырыптық бейнебаянын көру Практикалық жұмыс.Топтық жұмыс Балалар 3 топқа бөлінеді: Құсқанат,Қошқармүйіз,Сынықмүйіз 2-тапсырма Симметриялы ою өрнектерді ата. Бүктеу арқылы олардың симметрия осьін тап Әрбір топқа қағаздан қиылған үшбұрыш,ою,алтыбұрыш т. б. заттарды таратылады. (заттар симметриялы болуға тиісті). Әрбір топтың мүшесіне суретті таңдап алып, екі жартысы беттесетіндей етіп бүгеді.Содан соң бір-біріне көрсетуді ұсынады. Бүктелген суреттерді жазып, бүктелген жерде түзу шыққанын анықтайды..Заттардың екі бөлігі бүктегенде беттесетін болса, оларды симметриялы деп аталады Топтық жұмыс 3-тапсырма «Ойлан,жұптас,ақылдас» әдісі Дәптеріңе симметриялы фигураларды аяқтап сал Бірінші оқушы дөңгелектің жартысының суретін салады, ал екіншісі айнаны қояды. Кейін орындарын ауыстыруға болады, ал дөңгелектің орнына басқа заттың жартысын таңдауға болады. Сергіту сәті «Оюлар» қимылмен,әуенмен көрсетілген түрлі оюларды қимылмен көрсетеді. «Оюлы кілемше» әдісі 4-тапсырма Есептерді шығар: Жауабы: Тоқыма бау-9м Сатып алынды-20м Барлығы: 1)9*5=45м 2)45+20=65м Ж:65м Ә)1-бумада- 186 ою өрнек 2-бумада-? 75і артық Ш:186+75=261 186+261=447 Ж:447 ою 5-тапсырма Теңдеулерді шеш: 1)32:b=64:8 32: b=8 B=32:8 b=4 32:4=64:8 8=8 2) 380- b=330-175 b=380-155 b=225 380-225=330-175 155=155 3)y:4=49:7 у:4=7 у=7*4 у=28 28:4=49:7 7=7 4)m+32=185-143 m+32=42 m=42-32 m=10 10+32=185-143 42=42 Үй тапсырмасы 6-тапсырма Симметриялы заттарды ата. Өзің де мысал келтір. Парақты дәл ортасынан бүктеп, симметриялы сурет қиып ал. Кері байланыс Рефлексия.«Көз,жүрек,қол» әдісі Бүгінгі сабақта көзіммен көрдім,мұғалімнің қолдауын жүрегіммен сезіндім,бүгінгі тапсырманы орындау қолымнан келді…; «Мен … өзімді мақтан етемін»; «Бүгін … менің қолымнан келді» |
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту, амандасады Үй тапсырмасын тексертеді QR кодпен жауаптарын береді Симметриялы фигураларды атайды Тапсырмалар ды орындайды Ақпаратпен танысады Бейнебаянды тамашалайды. Практикалық жұмыс жасайды Жұптық жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Тапсырмалар ды орындайды Теңдеулерді шешеді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Бағдаршам » әдісі Тамаша! Дескриптор: Есептеп, тексеруді орындайды-1б Дескриптор: QR кодпен жауаптарын береді-1б «Өзін-өзі бағалау» әдісі
Дескриптор: Симметриялы фигураларды біледі-1б Кереметсіңдер! Дескриптор: Симметриялы ою өрнектердің осьін табады-1б Керемет! Дескриптор: Дәптеріне симметриялы фигураларды аяқтап салады-1б Тамаша! ДескриптоР: Есептерді шығарады-1б Тамаша! «Өзін-өзі бағалау» әдісі
Жарайсың! Дескриптор: Теңдеулерді шешеді-1б Кереметсіңдер! «Өзін-өзі бағалау» әдісі
Сен мықтысың! «Өзін-өзі бағалау» әдісі
«Көз,жүрек,қол» әдісі |
Суреттер Белгілер Оқу құралдары Ою-өрнектер
Суреттер
Оқулық
Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
3-сынып Математика №54 сабақ.Симметриялы және симметриялы емес жазық фигуралар
3-сынып Математика №54 сабақ.Симметриялы және симметриялы емес жазық фигуралар
|
Білім беру ұйымының атауы |
АЕрмеков атындағы тірек мектеп (РО) жанындағы интернат КММ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Сәулет |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кайрбаева А.Ж. |
|||||
|
Күні: |
21.11.24ж. |
|||||
|
Сынып: |
3 «А» |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№54 сабақ.Симметриялы және симметриялы емес жазық фигуралар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.1.1 шеңбер мен дөңгелекті, олардың элементтерін (центр, радиус, диаметр) бір бірінен ажырату және атау/ симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды айыра білу және оларды қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Симметриялы фигуралардың не екенін білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Апта дәйексөзі: Жауапкершілік-адамгершілік қасиеттің көрінісі |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту «Көңілді амандасу» Балалар сыныпқа әуенмен жұппен амандасып
кіреді. -Математика қызық пән, Бәріміз оны білеміз. Қызықты есеп шығарып, Тез жауабын береміз. Өткенді пысықтау А)Үй тапсырмасын тексеру 6-тапсырма 415+37=452 505-317=188 552+379=931 325-197=128 689+309=998 1000-654=346 713-237=476 546+454=1000 Ә) «Plikers» платформасы арқылы ұткен тақырыпқа қатысты бірнеше сұрақтарға QR кодпен оқушылардың жауаптарын тексеру. - Балалар,назарымызды экранға аударайық.Экранда бірнеше сұрақтар болады,осы сұрақтардың жауабын қолдарыңдағы QR кодпен жауап бересіңдер. -Шеңбер дегеніміз не? -Дөңгелек деген не? -Берілген сандардың қайсысын санның квадраты түрінде жазуға болады? 36,55,81,40,64,9,4,16,49,33,25 -Санның кубы болатын сандарды тап: 9,75,64,25,81,8т.б. Жаңа тақырып «TopIQ» Электрондық оқулықтар кітапханасы қосулы тұрады демонстрация жасалады. «D-ID» жасанды интеллект плотформасын қолданып,сұрақтарға жауап алу. 1-тапсырма Cуреттерді қарап шық. Ою өрнектерден қандай геометриялық пішіндерді көріп тұрсың? Егер әр суретті тең екіге бөлсек,онда әр бөлігі туралы не айтуға болады? Жауабы: Суретте төртбұрышқа және үшбұрышқа,тіктөртбұрышқа байланысты фигуралар бейнеленген. Өрнектерді біз екіге бөлсек олардың симметриялы екенін көреміз Заттардың екі бөлігі бүктегенде беттесетін болса, оларды симметриялы деп атайды. Заттар түзуге, біздің жағдайда сияқты бүктеу сызығына қатысты симметриялы болады. Бұлар –симметриялы фигуралар. Егер түзу сызық фигураны тең екі бөлікке бөлсе,бұл фигура түзуге қатысты симметриялы деп аталады.фигураны тең бөліктерге бөлетін түзу симметрия осі деп аталады. IMektep.kz сайтының тақырыптық бейнебаянын көру Практикалық жұмыс.Топтық жұмыс Балалар 3 топқа бөлінеді: Құсқанат,Қошқармүйіз,Сынықмүйіз 2-тапсырма Симметриялы ою өрнектерді ата. Бүктеу арқылы олардың симметрия осьін тап Әрбір топқа қағаздан қиылған үшбұрыш,ою,алтыбұрыш т. б. заттарды таратылады. (заттар симметриялы болуға тиісті). Әрбір топтың мүшесіне суретті таңдап алып, екі жартысы беттесетіндей етіп бүгеді.Содан соң бір-біріне көрсетуді ұсынады. Бүктелген суреттерді жазып, бүктелген жерде түзу шыққанын анықтайды..Заттардың екі бөлігі бүктегенде беттесетін болса, оларды симметриялы деп аталады Топтық жұмыс 3-тапсырма «Ойлан,жұптас,ақылдас» әдісі Дәптеріңе симметриялы фигураларды аяқтап сал Бірінші оқушы дөңгелектің жартысының суретін салады, ал екіншісі айнаны қояды. Кейін орындарын ауыстыруға болады, ал дөңгелектің орнына басқа заттың жартысын таңдауға болады. Сергіту сәті «Оюлар» қимылмен,әуенмен көрсетілген түрлі оюларды қимылмен көрсетеді. «Оюлы кілемше» әдісі 4-тапсырма Есептерді шығар: Жауабы: Тоқыма бау-9м Сатып алынды-20м Барлығы: 1)9*5=45м 2)45+20=65м Ж:65м Ә)1-бумада- 186 ою өрнек 2-бумада-? 75і артық Ш:186+75=261 186+261=447 Ж:447 ою 5-тапсырма Теңдеулерді шеш: 1)32:b=64:8 32: b=8 B=32:8 b=4 32:4=64:8 8=8 2) 380- b=330-175 b=380-155 b=225 380-225=330-175 155=155 3)y:4=49:7 у:4=7 у=7*4 у=28 28:4=49:7 7=7 4)m+32=185-143 m+32=42 m=42-32 m=10 10+32=185-143 42=42 Үй тапсырмасы 6-тапсырма Симметриялы заттарды ата. Өзің де мысал келтір. Парақты дәл ортасынан бүктеп, симметриялы сурет қиып ал. Кері байланыс Рефлексия.«Көз,жүрек,қол» әдісі Бүгінгі сабақта көзіммен көрдім,мұғалімнің қолдауын жүрегіммен сезіндім,бүгінгі тапсырманы орындау қолымнан келді…; «Мен … өзімді мақтан етемін»; «Бүгін … менің қолымнан келді» |
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту, амандасады Үй тапсырмасын тексертеді QR кодпен жауаптарын береді Симметриялы фигураларды атайды Тапсырмалар ды орындайды Ақпаратпен танысады Бейнебаянды тамашалайды. Практикалық жұмыс жасайды Жұптық жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Тапсырмалар ды орындайды Теңдеулерді шешеді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Бағдаршам » әдісі Тамаша! Дескриптор: Есептеп, тексеруді орындайды-1б Дескриптор: QR кодпен жауаптарын береді-1б «Өзін-өзі бағалау» әдісі
Дескриптор: Симметриялы фигураларды біледі-1б Кереметсіңдер! Дескриптор: Симметриялы ою өрнектердің осьін табады-1б Керемет! Дескриптор: Дәптеріне симметриялы фигураларды аяқтап салады-1б Тамаша! ДескриптоР: Есептерді шығарады-1б Тамаша! «Өзін-өзі бағалау» әдісі
Жарайсың! Дескриптор: Теңдеулерді шешеді-1б Кереметсіңдер! «Өзін-өзі бағалау» әдісі
Сен мықтысың! «Өзін-өзі бағалау» әдісі
«Көз,жүрек,қол» әдісі |
Суреттер Белгілер Оқу құралдары Ою-өрнектер
Суреттер
Оқулық
Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз















