Бекітемін
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары_______Коптлеуова А.Ы.
|
Мектеп: |
№273 |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Сәулет өнері |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Құлпыбаева А. |
|||||
|
Күні: |
12.12.2025ж |
|||||
|
Сынып: 3 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жалаң және жайылма сөйлем |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.4.2.8 жалаң және жайылма сөйлемдерді ажырату 3.1.3.1.түрлі жағдаяттағы қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап,тілдік нормаларды сақтап сөйлеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жалаң және жайылма сөйлемдерді ажыратады, жалаң және жайылма сөйлемдердің жазылуын есте сақтайды. |
|||||
|
Құндылық: Желтоқсан бірлік және ынтымақ айы |
Апталық дәйексөзі: «Ынтымақ түбі – ырыс» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
ЕББҚ |
Ресурс-тар |
|
|
Сабақтың басы 10 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сабақтың соңы 10минут |
I. Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру Біз бақытты баламыз, Биікке қанат қағамыз. Болашаққа талпынып, Оттай лаулап жанамыз. II. Үй тапсырмасын сұрау 33-жаттығу Көңіл қойып оқысаң, екі жолдан тұратын мақал шығады. Сол мақалды тауып жаз. Ақыл жастан шығады, Асыл тастан шығады. - Сөйлем мүшелерінің астын тиісті сызықтармен сыз. - Сөйлем мүшелерінің байланысын сызып көрсет. 1. Не істейді? Шығады. 2. Не шығады? Асыл, ақыл шығады. 3. Неден шығады? Жастан, тастан шығады. III. Өткен сабақты бекіту «Мозайка» әдісі Балалар өткен тақырыптар бойынша берілген сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар: 1. Сөйлем мүшелері дегеніміз не? 2. Бастауыш дегеніміз не? 3. Бастауыш қандай сұрақтарға жауап береді? 4. Сөйлемдегі бастауышты тап. Мысық мияулайды. 5. Баяндауыш дегеніміз не? 6. Баяндауыштың сұрақтарын ата. 7. Сөйлемдегі баяндауышты тап. Дана оқыды. 8. Бастауыш та, баяндауыш та зат есімнен жасалса, бастауыштан кейін қандай тыныс белгісі қойылады? 9. Сөйлем мүшелері қандай түрлерге бөлінеді? 10. Тұрлаулы мүшелерге нелер жатады? 11. Тұрлаусыз мүшелер дегеніміз не? 12. Тұрлаусыз мүшелер қандай сұрақтарға жауап береді? 13. Сөйлемдегі тұрлаусыз мүшені тап. Оқушылар саяхатқа шықты. 14. Сөйлем мүшелерінің байланысын қалай анықтаймыз? 15. Сөйлемдегі сөздердің байланысын тап. Айнұр биге қатысты. 16. Сөйлемді сөйлем мүшелеріне талда. Балалар мектепке келді. IV. Жаңа сабақ Өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап берген соң тақтада табиғаттың суреті шығады. - Балалар, қандай сурет шықты? Табиғаттың суреті шықты. - Сонда табиғатқа нелер жатады екен? Тау, тас, өзен, көл, ағаштар, шөптер, бұлттар. - Балалар келесі жаттығу осы табиғатқа байланысты болады. Оқулықпен жұмыс 36-жаттығу. Мәтінді түсініп оқы. -Бейнелеу өнерінің тағы қандай жанрлық түрлерін білесің? -Саған бейнелеу өнерінің қай жанры ұнайды? Дәптермен жұмыс А) Күннің реті Ә) Көркем жазу Табиғат, таулар, өзен, ағаш, тас, портрет, пейзаж, өнер, сурет. -Мәтіндегі қарамен берілген сөйлемді көшіріп жаз. Сонан соң тұрлаусыз мүшені алып тастап жаз. Екі сөйлемді салыстыр. Пейзаж ұнайды. Пейзаж маған өте ұнайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады. Ережені таныстыру Жай сөйлем жалаң, жайылма болып екіге бөлінеді. Бастауыш пен баяндауыштан құралған сөйлемді жалаң сөйлем дейді: Жазира биледі. Тұрлаулы мүшелерден басқа тұрлаусыз мүшелері де бар сөйлемді жайылма сөйлем дейді: Жазира әдемі биледі. Сергіту сәті «Поэзия минуты» әдісі Балалар тәуелсіздікке байланысты жаттаған 1шумақ тақпақтарын айтады. Дәптермен жұмыс 38-жаттығу Жұмбақты оқып, жатқа жаз. Жұмбақты жаттап алып, кітапты жауып жазады. Түнде күндіз болды, Жерге жұлдыз қонды. (электр шамы) -Жай сөйлем түрлерін ажырат. -Сөйлем мүшелерінің байланысын сызбамен көрсет. Топтық жұмыс 1-топ Керекті сөздерді пайдаланып, жалаң сөйлемдерді жайылма сөйлемдерге айталдырады. 2-топ Тиінге емен жаңғақтарын сұрыптауға көмектес. Жалаң сөйлем жазылған жаңғақтарды бір себетке, жайылма сөйлем жазылған жаңғақтарды екінші себетке салады. 3-топ Сызбаны толықтырып, жалаң және жайылма сөйлем бойынша білетіндерін айтады.
V. Жаңа сабақты бекіту «Wordwall» әдісі VI. Қорытындылау Кері байланыс Сұрақ-жауап арқылы балалардан бүгінгі сабақтан не үйренгендері сұралады. VII. Бағалау Балалардың алған баллдары айтылады. VIII. Үйге тапсырма 116-бет 2-жаттығу, ережені жаттау. |
Өлеңді бірге айтады. Үй тапсырмасын айтады Сұрақтарға жауап беріп, жаңа тақырыпты ашады. Сұрақтарға жауап береді Мәтінді оқиды, сұрақтарға жауап береді. Екі сөйлемді жазады және салыстырады. Ережені дауыстап оқиды. Жаттаған тақпақтарын ортаға салады. Жұмбақты жатқа жазып, жай сөйлемнің қай түріне жататынын айтады. Сөйлем мүшелерінің байланысын сызады. Топ болып берілген тапсырмалар-ды орындап, тақтаға шығып қорғайды. Сұрақтарға жауап береді. Кері байланыс жасайды. |
«Киіз үй» әдісі арқылы бағалау Үй тапсырма-сын орындау-1балл Әр сұрақтың жауабына-1балл Дескриптор - Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді-2балл. Сөйлемдерді жазып, салыстыра-ды-1балл Тақпақ айтады-1балл Жұмбақты оқып, жатқа жазады-1балл. - Жай сөйлем түрлерін ажыратады-1балл. - Сөйлем мүшелерінің байланысын сызбамен көрсетеді-1балл. Әр дұрыс жауапқа-1балл |
Өлеңді бірге айтады. Екі сөйлемді жазады және салысты-рады. Жұмбақ-ты жатқа жазады. Сөйлем мүшелері-нің байланы-сын сызады. Кері байланыс жасайды. |
Интерактивті тақта Оқулық слайд |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
3-сынып қмж қазақ тілі
3-сынып қмж қазақ тілі
Бекітемін
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары_______Коптлеуова А.Ы.
|
Мектеп: |
№273 |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Сәулет өнері |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Құлпыбаева А. |
|||||
|
Күні: |
12.12.2025ж |
|||||
|
Сынып: 3 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жалаң және жайылма сөйлем |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.4.2.8 жалаң және жайылма сөйлемдерді ажырату 3.1.3.1.түрлі жағдаяттағы қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап,тілдік нормаларды сақтап сөйлеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жалаң және жайылма сөйлемдерді ажыратады, жалаң және жайылма сөйлемдердің жазылуын есте сақтайды. |
|||||
|
Құндылық: Желтоқсан бірлік және ынтымақ айы |
Апталық дәйексөзі: «Ынтымақ түбі – ырыс» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
ЕББҚ |
Ресурс-тар |
|
|
Сабақтың басы 10 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сабақтың соңы 10минут |
I. Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру Біз бақытты баламыз, Биікке қанат қағамыз. Болашаққа талпынып, Оттай лаулап жанамыз. II. Үй тапсырмасын сұрау 33-жаттығу Көңіл қойып оқысаң, екі жолдан тұратын мақал шығады. Сол мақалды тауып жаз. Ақыл жастан шығады, Асыл тастан шығады. - Сөйлем мүшелерінің астын тиісті сызықтармен сыз. - Сөйлем мүшелерінің байланысын сызып көрсет. 1. Не істейді? Шығады. 2. Не шығады? Асыл, ақыл шығады. 3. Неден шығады? Жастан, тастан шығады. III. Өткен сабақты бекіту «Мозайка» әдісі Балалар өткен тақырыптар бойынша берілген сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар: 1. Сөйлем мүшелері дегеніміз не? 2. Бастауыш дегеніміз не? 3. Бастауыш қандай сұрақтарға жауап береді? 4. Сөйлемдегі бастауышты тап. Мысық мияулайды. 5. Баяндауыш дегеніміз не? 6. Баяндауыштың сұрақтарын ата. 7. Сөйлемдегі баяндауышты тап. Дана оқыды. 8. Бастауыш та, баяндауыш та зат есімнен жасалса, бастауыштан кейін қандай тыныс белгісі қойылады? 9. Сөйлем мүшелері қандай түрлерге бөлінеді? 10. Тұрлаулы мүшелерге нелер жатады? 11. Тұрлаусыз мүшелер дегеніміз не? 12. Тұрлаусыз мүшелер қандай сұрақтарға жауап береді? 13. Сөйлемдегі тұрлаусыз мүшені тап. Оқушылар саяхатқа шықты. 14. Сөйлем мүшелерінің байланысын қалай анықтаймыз? 15. Сөйлемдегі сөздердің байланысын тап. Айнұр биге қатысты. 16. Сөйлемді сөйлем мүшелеріне талда. Балалар мектепке келді. IV. Жаңа сабақ Өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап берген соң тақтада табиғаттың суреті шығады. - Балалар, қандай сурет шықты? Табиғаттың суреті шықты. - Сонда табиғатқа нелер жатады екен? Тау, тас, өзен, көл, ағаштар, шөптер, бұлттар. - Балалар келесі жаттығу осы табиғатқа байланысты болады. Оқулықпен жұмыс 36-жаттығу. Мәтінді түсініп оқы. -Бейнелеу өнерінің тағы қандай жанрлық түрлерін білесің? -Саған бейнелеу өнерінің қай жанры ұнайды? Дәптермен жұмыс А) Күннің реті Ә) Көркем жазу Табиғат, таулар, өзен, ағаш, тас, портрет, пейзаж, өнер, сурет. -Мәтіндегі қарамен берілген сөйлемді көшіріп жаз. Сонан соң тұрлаусыз мүшені алып тастап жаз. Екі сөйлемді салыстыр. Пейзаж ұнайды. Пейзаж маған өте ұнайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады. Ережені таныстыру Жай сөйлем жалаң, жайылма болып екіге бөлінеді. Бастауыш пен баяндауыштан құралған сөйлемді жалаң сөйлем дейді: Жазира биледі. Тұрлаулы мүшелерден басқа тұрлаусыз мүшелері де бар сөйлемді жайылма сөйлем дейді: Жазира әдемі биледі. Сергіту сәті «Поэзия минуты» әдісі Балалар тәуелсіздікке байланысты жаттаған 1шумақ тақпақтарын айтады. Дәптермен жұмыс 38-жаттығу Жұмбақты оқып, жатқа жаз. Жұмбақты жаттап алып, кітапты жауып жазады. Түнде күндіз болды, Жерге жұлдыз қонды. (электр шамы) -Жай сөйлем түрлерін ажырат. -Сөйлем мүшелерінің байланысын сызбамен көрсет. Топтық жұмыс 1-топ Керекті сөздерді пайдаланып, жалаң сөйлемдерді жайылма сөйлемдерге айталдырады. 2-топ Тиінге емен жаңғақтарын сұрыптауға көмектес. Жалаң сөйлем жазылған жаңғақтарды бір себетке, жайылма сөйлем жазылған жаңғақтарды екінші себетке салады. 3-топ Сызбаны толықтырып, жалаң және жайылма сөйлем бойынша білетіндерін айтады.
V. Жаңа сабақты бекіту «Wordwall» әдісі VI. Қорытындылау Кері байланыс Сұрақ-жауап арқылы балалардан бүгінгі сабақтан не үйренгендері сұралады. VII. Бағалау Балалардың алған баллдары айтылады. VIII. Үйге тапсырма 116-бет 2-жаттығу, ережені жаттау. |
Өлеңді бірге айтады. Үй тапсырмасын айтады Сұрақтарға жауап беріп, жаңа тақырыпты ашады. Сұрақтарға жауап береді Мәтінді оқиды, сұрақтарға жауап береді. Екі сөйлемді жазады және салыстырады. Ережені дауыстап оқиды. Жаттаған тақпақтарын ортаға салады. Жұмбақты жатқа жазып, жай сөйлемнің қай түріне жататынын айтады. Сөйлем мүшелерінің байланысын сызады. Топ болып берілген тапсырмалар-ды орындап, тақтаға шығып қорғайды. Сұрақтарға жауап береді. Кері байланыс жасайды. |
«Киіз үй» әдісі арқылы бағалау Үй тапсырма-сын орындау-1балл Әр сұрақтың жауабына-1балл Дескриптор - Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді-2балл. Сөйлемдерді жазып, салыстыра-ды-1балл Тақпақ айтады-1балл Жұмбақты оқып, жатқа жазады-1балл. - Жай сөйлем түрлерін ажыратады-1балл. - Сөйлем мүшелерінің байланысын сызбамен көрсетеді-1балл. Әр дұрыс жауапқа-1балл |
Өлеңді бірге айтады. Екі сөйлемді жазады және салысты-рады. Жұмбақ-ты жатқа жазады. Сөйлем мүшелері-нің байланы-сын сызады. Кері байланыс жасайды. |
Интерактивті тақта Оқулық слайд |
|
шағым қалдыра аласыз














