|
Пәні: |
Математика |
|||||||
|
Бөлім: |
Сәулет өнері |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кулимбетова.Қарлығаш |
|||||||
|
Күні: |
02.12.24ж |
|||||||
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тонна.Грамм (Қала құрылысы және бейресми символдардың мәні.) |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.3.4 ** ұзындық (мм, см, дм, м, км), масса (г, кг, ц, т) бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру; 3.1.3.3 шамалар мәндеріне (мм, см, дм, м/ г, кг, ц, т ) байланысты амалдар орындау. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Өлшем бірліктерін ажыратады, салыстырады; -Масса бірліктеріне байланысты берілген тапсырмаларды орындай алады; -Өрнектер жазып, олардың мәнін таба алады |
|||||||
|
Құндылықтар |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу |
|||||||
|
|
|
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Жаңа тақырып Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 3 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ақуал Қатар қатар тізіліп. Оқушыға лайық. Бойымызды тік ұстап, Қане түзу тұрайық Сынып 3 топқа бөлінген. 1 топ- тонна 2 топ- килограмм 3 топ – грамм
Әр топқа бағалау парақтарымен жұмыс жасап отыру ескертіледі. Алдыңғы білімді қайталау интерактивті ойыны 1Ұзындық өлшем бірліктерін ата? 2.Тік төртбұрыштың ұзындығы 10 см,ені 7 см.Оның ауданын табыңыз? 3.. Ең кіші өлшем бірлік?мм 4. 1 метрде неше дециметр бар?1м=10дм 5. Маталарды немен өлшейміз? м 6. 5 метрде қанша сантиметр бар?500см
Жаңа сабақ Ой қозғау -Желтоқсан айында қандай атаулы күн бар? ( 16-желтоқсан Тәуелсіздік күні). -Ал өзінің керемет, сәулетті, дәулетті құрылысымен ерекшеленетін бас қаламыз қай қала? (Астана қаласы). -Иә, Астана қаласы өзінің өзгелерге ұқсамайтын ерекше көз тартар зәулім ғимараттарымен ерекшеленеді. (Ақ Орда, Бейбітшілік және келісім сарайы, Хан Шатыр - слайд) -Осындай ғимараттардың ішінен Астанамызға ерекше көрік беріп тұрған «Бәйтерек» кешені. Ғимараттың биіктігі– 97 метр, ал басындағы шарымен қоса алғанда -105 метр. Шардың диаметрі – 22 метр, ал шардың массасы – 300 тонна. Құрылыс кезінде 999 тоннаға жуық металл құрастырылымы қолданылды. -Осы берілген мәліметтің ішінде қандай өлшем бірліктері кездесті? -Ұзындықтың қандай өлшем бірліктерін білеміз? -Массаның қандай өлшем бірліктері бар? -Бүгінгі сабағымызда массаның өлшем бірліктерімен таныстығымызды жалғастырамыз. «Масса бірліктері» түсіндірме Слайдта массаның өлшем бірліктері, таразылардың түрлері көрсетіледі. .
«Өз орныңды тап»әдісі №2-тапсырма Әр түрлі шамалармен берілген массаларды өсу ретімен орналастыр: 200 г, 8 кг, 20 кг, 2 ц, 800 кг, 2 т. Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте Ә) 2 т = 2000 кг 5 кг = 5000 г 7т = 7000 кг 6000 кг = 6 т Топтық жұмыс. «Кім жылдам?» 3-4 – тапсырма. 1-топ. 903 г + 97 г =1 кг 8 см +2 см =1 дм 1 кг – 650г=350 г 85мм+ 12 см = 205 мм 2-топ 9 ц + 1 ц =1 т 6 см + 40 мм = 1 дм 6 ц 8 кг – 48 кг = 560 кг 190 мм + 15 мм =205мм 3-топ 5 ц 5 кг + 495 кг = 1 т 9 дм + 10 см = 1 м 568 г + 432 г = 1 кг 1 т – 695 кг = 305 кг
Практикалық жұмыс Әр түрлі массадағы қапшықтарды пайдаланып 1-топ: 4 кг болатын 2-топ: 750г болатын 3- топ: 370 г болатын өнім дайындайды Тақтамен жұмыс. №5 – тапсырма. Есепті шығар. Ш: Құрылғы массасы – 5 ц 55 кг Жабынды - ?кг, 110кг жеңіл Барлығы - ? кг Ш. 555 – 110 =445 кг (жабынды ) 555 + 445 = 1000 кг=1000кг Ж: Барлығы: 1000 кг немесе 1 т Сергіту сәті. « Ауыр ма, жеңіл ме?» ойыны
№7. Ұ.Ж Математикалық диктант. Өрнектер жазып, олардың мәнін тап. 1-топ: (498 – 120) +316 = 694 2-топ: (548 + 89 ) – 427 =210 3-топ: 800 – (859-214)= 155 Жұптық жұмыс «Көршіңмен кеңес» №
Пысықтау сұрақтары
. Үй тапсырмасы №6 Кері байланыс
|
Ширату жаттығуларын жасайды. Сұрақтарға жауап береді.
Тақырыпты ашады. Жауаптар айтады Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Есептейді Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Теңдеулерді шешеді Кері байланыс жасайды
|
Топқа бөлінеді
Сұрақтарға жауап береді
Дескриптор: Әр түрлі шамалармен берілген массаларды өсу, кему ретімен орналастыра алады. Қол шапалақтау арқылы бағалау Дескриптор: Бос орындарды қажет массалармен толтыра алады. Дескриптор: Шамаларды қосу, азайту амалдарын пайдаланып орындайды. .
Дескриптор: Берілген өлшем бірліктер мен мәліметтерді пайдаланып, шартты есепті құра алады. Дескриптор: Берілген мәліметтерді пайдаланып, қосу, азайту амалдарына байланысты өрнек құра алады Дескриптор: Белгісіз мәнді теңдеу құру арқылы таба алады.
|
Смайликтер тақта оқулық дәптер Оқулық Дәптер Кері байланыс тақтасы |
|
|||
1-топ. ТОННА
903 г + г =1 кг
8 см + см =1 дм
1 кг – 650г = г
85мм+ 12 см = мм
2-топ КИЛОГРАММ
9 ц + =1 т
6 см + мм = 1 дм
6 ц 8 кг – 48 кг = кг
190 мм + 15 мм = мм
3-топ ГРАММ
5 ц 5 кг + кг = 1 т
9 дм + см = 1 м
568 г + 432 г = кг
1 т – 695 кг = кг
Жұптық жұмыс «Көршіңмен кеңес» №8. Теңдеу шешу
а – 86 = 321 + 319 696 – х = 114 + 126
696 – х = 240
х = 696- 240
х = 456
696 – 456 = 114 + 126
240 = 240
а – 86 = 640
а = 640+86
а = 726
726-86 = 321 + 319
640=640
1-топ:
а – 86 = 321 + 319
....................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
2-топ:
696 – х = 114 + 126
....................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
3-топ:
х + 150 = 800 – 440
....................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
Аты:....................................... Қалыптастырушы бағалау
1 т = ............ ц 1 кг = ................ г
1 т = ............... кг 1 ц = ............... кг
Аты:....................................... Қалыптастырушы бағалау
1 т = ............ ц 1 кг = ................ г
1 т = ............... кг 1 ц = ............... кг
Аты:....................................... Қалыптастырушы бағалау
1 т = ............ ц 1 кг = ................ г
1 т = ............... кг 1 ц = ............... кг
Аты:....................................... Қалыптастырушы бағалау
1 т = ............ ц 1 кг = ................ г
1 т = ............... кг 1 ц = ............... кг
Аты:....................................... Қалыптастырушы бағалау
1 т = ............ ц 1 кг = ................ г
1 т = ............... кг 1 ц = ............... кг
|
50 кг |
50 кг |
50 кг |
50 кг |
|
50 кг |
50 кг |
50 кг |
50 кг |
|
100 кг |
100 кг |
100 кг |
100 кг |
|
100 кг |
100 кг |
100 кг |
100 кг |
|
200 кг |
200 кг |
5 ц |
500 кг |
|
2 ц |
2 ц |
3 ц |
3 ц |
|
300 кг |
300 кг |
1 ц |
1 ц |
|
500 кг |
500 кг |
300 кг |
300 кг |
Оқушының аты –жөні:_________________________________________
|
Тапсырма
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
3-сынып.Ашық сабақ. Салмақ өлшем бірліктері.Тонна.Грамм.
3-сынып.Ашық сабақ. Салмақ өлшем бірліктері.Тонна.Грамм.
|
Пәні: |
Математика |
|||||||
|
Бөлім: |
Сәулет өнері |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кулимбетова.Қарлығаш |
|||||||
|
Күні: |
02.12.24ж |
|||||||
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тонна.Грамм (Қала құрылысы және бейресми символдардың мәні.) |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.3.4 ** ұзындық (мм, см, дм, м, км), масса (г, кг, ц, т) бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру; 3.1.3.3 шамалар мәндеріне (мм, см, дм, м/ г, кг, ц, т ) байланысты амалдар орындау. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Өлшем бірліктерін ажыратады, салыстырады; -Масса бірліктеріне байланысты берілген тапсырмаларды орындай алады; -Өрнектер жазып, олардың мәнін таба алады |
|||||||
|
Құндылықтар |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу |
|||||||
|
|
|
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Жаңа тақырып Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 3 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ақуал Қатар қатар тізіліп. Оқушыға лайық. Бойымызды тік ұстап, Қане түзу тұрайық Сынып 3 топқа бөлінген. 1 топ- тонна 2 топ- килограмм 3 топ – грамм
Әр топқа бағалау парақтарымен жұмыс жасап отыру ескертіледі. Алдыңғы білімді қайталау интерактивті ойыны 1Ұзындық өлшем бірліктерін ата? 2.Тік төртбұрыштың ұзындығы 10 см,ені 7 см.Оның ауданын табыңыз? 3.. Ең кіші өлшем бірлік?мм 4. 1 метрде неше дециметр бар?1м=10дм 5. Маталарды немен өлшейміз? м 6. 5 метрде қанша сантиметр бар?500см
Жаңа сабақ Ой қозғау -Желтоқсан айында қандай атаулы күн бар? ( 16-желтоқсан Тәуелсіздік күні). -Ал өзінің керемет, сәулетті, дәулетті құрылысымен ерекшеленетін бас қаламыз қай қала? (Астана қаласы). -Иә, Астана қаласы өзінің өзгелерге ұқсамайтын ерекше көз тартар зәулім ғимараттарымен ерекшеленеді. (Ақ Орда, Бейбітшілік және келісім сарайы, Хан Шатыр - слайд) -Осындай ғимараттардың ішінен Астанамызға ерекше көрік беріп тұрған «Бәйтерек» кешені. Ғимараттың биіктігі– 97 метр, ал басындағы шарымен қоса алғанда -105 метр. Шардың диаметрі – 22 метр, ал шардың массасы – 300 тонна. Құрылыс кезінде 999 тоннаға жуық металл құрастырылымы қолданылды. -Осы берілген мәліметтің ішінде қандай өлшем бірліктері кездесті? -Ұзындықтың қандай өлшем бірліктерін білеміз? -Массаның қандай өлшем бірліктері бар? -Бүгінгі сабағымызда массаның өлшем бірліктерімен таныстығымызды жалғастырамыз. «Масса бірліктері» түсіндірме Слайдта массаның өлшем бірліктері, таразылардың түрлері көрсетіледі. .
«Өз орныңды тап»әдісі №2-тапсырма Әр түрлі шамалармен берілген массаларды өсу ретімен орналастыр: 200 г, 8 кг, 20 кг, 2 ц, 800 кг, 2 т. Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте Ә) 2 т = 2000 кг 5 кг = 5000 г 7т = 7000 кг 6000 кг = 6 т Топтық жұмыс. «Кім жылдам?» 3-4 – тапсырма. 1-топ. 903 г + 97 г =1 кг 8 см +2 см =1 дм 1 кг – 650г=350 г 85мм+ 12 см = 205 мм 2-топ 9 ц + 1 ц =1 т 6 см + 40 мм = 1 дм 6 ц 8 кг – 48 кг = 560 кг 190 мм + 15 мм =205мм 3-топ 5 ц 5 кг + 495 кг = 1 т 9 дм + 10 см = 1 м 568 г + 432 г = 1 кг 1 т – 695 кг = 305 кг
Практикалық жұмыс Әр түрлі массадағы қапшықтарды пайдаланып 1-топ: 4 кг болатын 2-топ: 750г болатын 3- топ: 370 г болатын өнім дайындайды Тақтамен жұмыс. №5 – тапсырма. Есепті шығар. Ш: Құрылғы массасы – 5 ц 55 кг Жабынды - ?кг, 110кг жеңіл Барлығы - ? кг Ш. 555 – 110 =445 кг (жабынды ) 555 + 445 = 1000 кг=1000кг Ж: Барлығы: 1000 кг немесе 1 т Сергіту сәті. « Ауыр ма, жеңіл ме?» ойыны
№7. Ұ.Ж Математикалық диктант. Өрнектер жазып, олардың мәнін тап. 1-топ: (498 – 120) +316 = 694 2-топ: (548 + 89 ) – 427 =210 3-топ: 800 – (859-214)= 155 Жұптық жұмыс «Көршіңмен кеңес» №
Пысықтау сұрақтары
. Үй тапсырмасы №6 Кері байланыс
|
Ширату жаттығуларын жасайды. Сұрақтарға жауап береді.
Тақырыпты ашады. Жауаптар айтады Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Есептейді Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Теңдеулерді шешеді Кері байланыс жасайды
|
Топқа бөлінеді
Сұрақтарға жауап береді
Дескриптор: Әр түрлі шамалармен берілген массаларды өсу, кему ретімен орналастыра алады. Қол шапалақтау арқылы бағалау Дескриптор: Бос орындарды қажет массалармен толтыра алады. Дескриптор: Шамаларды қосу, азайту амалдарын пайдаланып орындайды. .
Дескриптор: Берілген өлшем бірліктер мен мәліметтерді пайдаланып, шартты есепті құра алады. Дескриптор: Берілген мәліметтерді пайдаланып, қосу, азайту амалдарына байланысты өрнек құра алады Дескриптор: Белгісіз мәнді теңдеу құру арқылы таба алады.
|
Смайликтер тақта оқулық дәптер Оқулық Дәптер Кері байланыс тақтасы |
|
|||
1-топ. ТОННА
903 г + г =1 кг
8 см + см =1 дм
1 кг – 650г = г
85мм+ 12 см = мм
2-топ КИЛОГРАММ
9 ц + =1 т
6 см + мм = 1 дм
6 ц 8 кг – 48 кг = кг
190 мм + 15 мм = мм
3-топ ГРАММ
5 ц 5 кг + кг = 1 т
9 дм + см = 1 м
568 г + 432 г = кг
1 т – 695 кг = кг
Жұптық жұмыс «Көршіңмен кеңес» №8. Теңдеу шешу
а – 86 = 321 + 319 696 – х = 114 + 126
696 – х = 240
х = 696- 240
х = 456
696 – 456 = 114 + 126
240 = 240
а – 86 = 640
а = 640+86
а = 726
726-86 = 321 + 319
640=640
1-топ:
а – 86 = 321 + 319
....................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
2-топ:
696 – х = 114 + 126
....................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
3-топ:
х + 150 = 800 – 440
....................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
Аты:....................................... Қалыптастырушы бағалау
1 т = ............ ц 1 кг = ................ г
1 т = ............... кг 1 ц = ............... кг
Аты:....................................... Қалыптастырушы бағалау
1 т = ............ ц 1 кг = ................ г
1 т = ............... кг 1 ц = ............... кг
Аты:....................................... Қалыптастырушы бағалау
1 т = ............ ц 1 кг = ................ г
1 т = ............... кг 1 ц = ............... кг
Аты:....................................... Қалыптастырушы бағалау
1 т = ............ ц 1 кг = ................ г
1 т = ............... кг 1 ц = ............... кг
Аты:....................................... Қалыптастырушы бағалау
1 т = ............ ц 1 кг = ................ г
1 т = ............... кг 1 ц = ............... кг
|
50 кг |
50 кг |
50 кг |
50 кг |
|
50 кг |
50 кг |
50 кг |
50 кг |
|
100 кг |
100 кг |
100 кг |
100 кг |
|
100 кг |
100 кг |
100 кг |
100 кг |
|
200 кг |
200 кг |
5 ц |
500 кг |
|
2 ц |
2 ц |
3 ц |
3 ц |
|
300 кг |
300 кг |
1 ц |
1 ц |
|
500 кг |
500 кг |
300 кг |
300 кг |
Оқушының аты –жөні:_________________________________________
|
Тапсырма
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз





















