|
Білім беру ұйымының атауы |
№1 ҚОМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
1(А)-БӨЛІМ КӨПТАҢБАЛЫ САНДАР НУМЕРАЦИЯСЫ ЖӘНЕ ОЛАРМЕН АМАЛДАР ОРЫНДАУ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Исахова Б.Е |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
4 «А» |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№1 сабақ. 3-сыныпта өткенді қайталау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.1 Сандар мен шамалар, оларға амалдар қолдану 4.1.1.1 есептеу тәсілдері мен есепті шығару тәсілдері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сандар мен шамалар, олармен есептеулер орындау туралы білетінін қайталайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық мақсаты: Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй тапсырмасы Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Сәлеметсіз бе, бірінші сабағымызды бастаймыз. - Бүгінгі сабақтың тақырыбы 3-сыныпта өткенді қайталау. - Математиканың зерттеу аймағы туралы әңгімелесу Өткенді пысықтау - Біздің Қазақстан аумағы кең байтақ, мыңдаған километрге созылып жатыр. Оны өлшеу үшін математикалық білім қажет. Өз біліміңізді тексеруге дайынсыз ба? Тақырыпты ашу 1-тапсырма: Сандарды өсу ретімен орналастыр 1 700; 3 000; 110 000; 160 000; 200 000; 280 000; 300 000; 400 000. 2-тапсырма - Дұрыс жауапты таңда. Өз пікіріңді дәлелде. 2 км 8 км 16 км 32 км - Не істей алдың? Қандай қиындық болды? - 1см - 4 км сәйкес екен. Ендеше 8 см 4 км көбейтсек жеткілікті. Дұрыс жауабы 32 км. 3 тапсырма Топтық жұмыс Шамалармен амалдардың қалай орындалатынын есіңе түсір. Ірірек бірлікті ұсақ бірлікке алмастырамын Амалдарды орындаймын Ұсақ бірлікті ірірек бірлікке алмастырамын 2сағ 27 мин – 45 мин = 1 сағ 42мин 4 тапсырма А) 9 м 34 см – 4 м 52 см = 4 м 82 см 934 см – 452 см = 482 см = 4 м 82 см Ә) 6 сағ 20 мин – 75 мин = 1 сағ = 60 мин 60 х 6= 360 мин + 20 мин = 380 мин 380 мин – 75 мин = 305 мин = 5 сағ 5 мин 5-тапсырма: Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 40 мин х 5 = 200 мин = 3 сағ 20 мин (математика) 40 мин х 4 = 160 мин = 2 сағ 40 мин (қазақ тілі) -Енді, кесте бойынша өзіңіз сұрақтар мен есептер құрастырып көріңіз. -Балалар аптасына неше сағат ағылшын тілін оқиды? Бір аптада 2 сабақ оқиды. Оны 40 минутқа көбейтеміз. Сонда 80 мин 80 -60 = 1 сағ 20 мин Демек, балалар аптасына 1 сағ 20 мин ағылшын тілін оқиды. - Жарайсың, тапсырманы тамаша орындадың. 6-тапсырма 240+(118-80)*3=240+38*3=240+114=354 358+(412-299)+4=358+113*4=358+452=810 980-137*6+125=980-822+125=158+125=283 631-(683-185)/6=631-498/6=631-83=548 ЕБҚ: 6 тапсырманың біреуін орындату 240+(118-80)*3=240+38*3=240+114=354 7-тапсырма (95+305):5=400:5=80 241+123+59+27=450 (330+30+90):3=450:3=150 (123+77)*2=200*2=400 448+60+242=750 (12+18+20)*6=50*6=300 ЕҚБ 8-тапсырма 108000:9=12000тг.-1купе билетінің құны 12000-3000=9000тг.1 плацкарт билетінің құны 9000*11=99000-11 плацкарт билетінің құны Жауабы. 99000 тг. Үй тапсырмасы 9-тапсырма 27-22=5жас-Бауыржанның жасы 15-5=10-Арман 27-(10+5)=12- үлкенінің жасы
|
3 сыныпта өткенді пысықтайды Көптаңбалы сандарды атайды, өсу ретімен қояды. Өз пікірін дәлелдейді Бірліктерді алмастыруды естеріне түсіреді .Ірірек бірліктерді ұсақ бірліктермен ауыстырады Амалдарды орындайды .Ұсақ бірліктерді ірірек бірліктермен ауыстырады Тапсырманы тақтаға және дәптерлеріне орындайды Тапсырманы тақтаға және дәптерлеріне орындайды Тиімді тәсілмен есептейді Тапсырманы тақтаға және дәптерлеріне орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру
Қалыптастырушы бағалау арқылы оқушының білімін анықтау Дескриптор: 1.Көп таңбалы сандарды оқи алады-1б 2.Олардың өсу ретін айта алады-1б 3.Оларды салыстыра алады-1б ҚБ: «Мен білемін»
Дескриптор: 1.Қашықтықты таба алады-1б 2.Көбейтуді орындай алады-1б 3.Өз пікірін дәлелдей алды-1б
Жарайсың!
Бағалау критерийлеріне сәйкес бағаланады 1.Керемет! 2.Жарайсың! 3.Іздене түс!
ҚБ: «Мен білемін»
Дескриптор: Амалдарды дұрыс орындады-1б Амалдардың орындалу ретін біледі-1б
Дескриптор: Амалдарды дұрыс орындады-1б Амалдардың орындалу ретін біледі-1б
Дескриптор: Есепттің мазмұнын түсінеді-1б Есепті шығару жолын біледі-1б
Дескриптор: Есептің шартын түсінеді-1б Есепті шығара алады-1б
«Білім сандығы» әдісі
|
суреттер
Суреттер
Қазақстан картасы
оқулық
«Сандар класы» плакаты
оқулық
«Мен білемін» кестесі
Шамалар туралы плакат
оқулық
Сағат
КЕсте
Оқулық
Оқулық
Пойыздың суреті
Оқулық
Кері байланысқа арналған парақтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді:
|
Білім беру ұйымының атауы |
№1 ҚОМ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
1(А)-БӨЛІМ КӨПТАҢБАЛЫ САНДАР НУМЕРАЦИЯСЫ ЖӘНЕ ОЛАРМЕН АМАЛДАР ОРЫНДАУ |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Исахова Б.Е |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
4 «А» |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№2 сабақ. 3 сыныпта өткенді қайталау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.1 Сандар мен шамалар,оларға амалдар қолдану 4.1.1.1 есептеу тәсілдері мен есепті шығару тәсілдері, көптаңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, разрядтық қосылғыштар қосындысына жіктеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Есептеу тәсілдері мен есепті шығару әдістерін қайталайды |
|||||
|
Құндылық мақсаты: Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сабақты қорыту 6минут Үй тапсырмасы Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Сәлеметсіз бе, 4-сынып оқушысы? - Мына сөздерді кері оқу арқылы бүгінгі сабақта оқып-үйренетін ұғымды білеміз. УЕТПЕСЕ, ІРЕДЛІСӘТ - ЕСЕПТЕУ ТӘСІЛДЕРІ - Жарайсың! - Бүгінгі сабақтың тақырыбы 3-сыныпта өткенді қайталау. Ендеше, есептеу тәсілдері мен есепті шығару әдістерін қайталайсыз. Ал, іске сәт! Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 9-тапсырма 27-22=5жас-Бауыржанның жасы 15-5=10-Арман 27-(10+5)=12- үлкенінің жасы Тақырыпты ашу 1-тапсырманы ауызша орындаймыз. Мәтіндегі сандарды дұрыс оқуға жаттығу Алты жүз, мың, төрт жүз, елу, жеті жүз, жүз елу, екі жүз, төрт жүз. Жаңа тақырып 2-Тапсырма: Өрнектерді есептеп, дұрыстығын тексер. 65 + 879 = 944 416 : 8 = 52 34 000 + 12 000 = 46 000 1000 – 645 = 355 159 • 5 = 795 91 000 – 71 000 = 20 000 – Тексеру үшін амалды қалай таңдаймыз? Қосындыны қандай амалмен тексереміз? 3-Тапсырма:Есепті шығар. Олардың қайсысы әртүрлі тәсілмен шығатынын анықта. Есепті шығарудың екінші тәсілін жаз. А. 1-тәсіл. 12+8=20 топтағы бала 200/20=10 топ 10*8=80 қыз бала 10*12=120 ұл бала Ә. І тәсіл: (140 + 160) : 10 = 30 баладан ІІ тәсіл: 140 : 10 + 160 :10 = 14 + 16 = 30 баладан ЕБҚ 4-тапсырма (450-300)*х=450 х-(315-245)=526 150*х=450 х-70=526 Х=450:150 х=526+70 Х=3 х=596 5-тапсырма Теңдеулер құрып,оларды шеш. Х+320=560+200 х-430=1000-530 Х+320=760 х-430=470 Х=760-320 х=470+430 Х=440 х=900 6-тапсырма а Барлығы-958 Ересектер-429 Оқушылар-х Х=? 429+х=958 Х=958-429 Х=529 Тек.429+529=958 958=958 Жауабы 529 бастауыш сынып оқушылары болды Дескриптор: Теңдеулерді шешеді Есепке теңдеу құрай алады ЕҚБ 7- тапсырма Шығармашылық жұмыс 100-(45+75:5)=40 100-45+75:5=26 100-(45+75):5=76 Дескриптор: Өз бетінше жұмыс істеді Жылдам ойлай алады Фс тапсырмасы 8-тапсырма Ойлан,жауап бер. Қонақтар көрмеден шыққаннан кейін, дәмханаға кірді. Даяшыда 3 көк және 4 қызыл кесе болды. Ол үстелге 4 кесені қойды. Үстелде ір түсінен неше кесе болуы мүмкін? Барлық мүмкін нұсқаларды тап. Жауабы: К 3 + Қ 1 = 4 К 2 + Қ 2 = 4 К1 + Қ3 = 4 9-тапсырма 136*4=544 432*2=864 108/3=36 445+58=503 108*4=432 504/3=168 508/2=254 680-497=183
|
Сөздерді кері оқиды Үй тапсырмасын тексертеді Сандарды оқиды Өрнектерді есептейді Есепті шығарады, дәптерге жазады Теңдеулерді шешеді Теңдеулерді құрады, шешеді Есепті теңдеу құру арқылы шешеді Тура теңдікті табады Барлық мүмкін нұсқаларды табады Есептеп дұрыстығын тексереді Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Есептің шартын түсінеді-1б Есепті шығара алады-1б
Дескриптор: Өрнектерді есептей алады-1б Дұрыстығын өзі тексере алады-1б
Дескриптор: 1.Бірнеше амалдан тұратын өрнектерді жазады 2. Есеп бойынша өрнектер құрастырады
Дескриптор: Теңдеуді шеше алды-1б Тез есептей алады-1б Дескриптор: Теңдеулерді шешеді-1б Есепке теңдеу құрай алады-1б
Дескриптор: Өз бетінше жұмыс істеді-1б Жылдам ойлай алады-1б
Дескиптор: Тез ойлай алады-1б Мүмкіндіктерді таба біледі-1б Дескриптор: Дұрыс есептейді-1б Өзін –өзі тексере алады-1б «Білім шыңы»бойынша өз жұмысымызға әділ баға берейік. |
суреттер Суреттер оқулық оқулық оқулық Суреттер ЭКСПО көрмесі туралы суреттер Оқулық Суреттер Оқушылар туралы суреттер Оқулық ЭКСПО көрмесі туралы суреттер Оқулық Кері байланыс стикерлері |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
№1 ҚОМ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
КӨПТАҢБАЛЫ САНДАР НУМЕРАЦИЯСЫ ЖӘНЕ ОЛАРМЕН АМАЛДАР ОРЫНДАУ |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Исахова Б.Е |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
4 «А» |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№3 сабақ.Көптаңбалы сандар.Сандардың реті. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.1 көптаңбалы сандардың құрылу жолын түсіну, натурал сандар қатарындағы 1 000 000 көлеміндегі санның орнын анықтау 4.1.1.2 көптаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
1000 000 көлеміндегі сандармен танысады, көптаңбалы сандарды оқуды,,жазуды және салыстыруды үйренеді |
|||||
|
Құндылық мақсаты: Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сабақты қорыту 8минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту «Жақсы тілектер минуты» әдісі Өткенді пысықтау 9-тапсырма 136*4=544 432*2=864 108/3=36 445+58=503 108*4=432 504/3=168 508/2=254 680-497=183 Тақырыпты ашу Көп таңбалы сандардың разрядтарын естеріне түсіру 1-тапсырма Кестемен жұмыс Есіңде сақта! 1.Әрбір класта 3 разрядтан бар. 2. Әр класс бойынша разрядтардың атауы ұқсас: бірліктер, ондықтар, жүздіктер. 3. Бірліктер класында санау бірліктермен, мыңдар класында – мыңдармен, миллиондар класында – миллиондармен жүргізіледі. Жаңа тақырып Есіңде сақта! 2- тапсырма Көптаңбалы сандарды жоғарғы разрядынан бастап салыстырады. 5 980 <9 000 489 000 > 213 478 125< 55 352 650 000 > 65 000 33 000 < 100 055 999 999 < 1 000 000 3-тапсырма Есіңде сақта! Көптаңбалы санды дұрыс жазу үшін: • * жоғарғы кластың бірліктер санын жаз; • * келесі кластың бірліктер санын жаз; • * ыңғайлы болу үшін әр үш цифрдан оңнан солға қарай санап, арасын ажырат. • 100 011; 101 001; 101 110; 110 100. 4-тапсырма Туристке айтылған сандарды дұрыс жазып көрсет. Турист жазып алған сандарды оқы. Жауабы: (Сандар сыныптары арасында бос орын қалдыруды ұмытпаңыз.) бес жүз бес = 505 , бес жүз елу = 550 , бес мың елу = 5 050
5-тапсырма Сандарды оқы. Сандарды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жаз. 902005=900000=2000+5 456000=400000+50000+6000 250452=200000+50000+400+50+6 950402=900000+50000+400+2 ФС тапсырмасы 6-тапсырма 7591км=7000+500+90+1 1782км=1000+700+80+2 1241км=1000+200+40+1 2354км=2000+300+50+4 426км=400+20+6 ЕБҚ Жай теңдеулерді шешу X+145=864 x-321=854 7-тапсырма Есепті теңдеудің көмегімен шығару 260+340+х=980 600+х=980 Х=980-600 Х-380 Жауабы: жоғарғы сыныпта 380 оқушы оқиды. 9-тапсырма.Ойлан, тап. 1.Әлия, Айна-40кг. 2. Айна, Болат-50 3.Болатғ Серік-90 4.Серік, Арман-100 5.Арман, Әлия-60 Әлия+Айна+Болат+Серік+Арман=340 Алия+Айна+Болат+Серік+Арман+170 170-(50+100)=20 (Алия) ҚЖ «Блиц-турнир» мына сұрақтарға жауап берейік. • Санды жазған кезде әрбір цифр нені білдіреді? / разрядты/ • 999 999кейінгі сан? / 1 000 000/ • 5 онд. мыңд. 4жүзд.8онд.5бірл. тұратын сан / 50 485/ • 950 450 санын разрядтық қосылғыштарға жікте? /900 000 + 50 000 + 400 + 50/ • 950 450 санында қанша бірінші таптық/екінші таптық бірліктер бар? Бірінші кластың 450 бірлігі, екінші кластың 950 бірлігі бар • Көптаңбалы сандарды қалай оқиды? / жоғары разрядынан бастап оқиды/ • Санаудағы әрбір келесі сан алдыңғы саннан ... ? /1 санға артық/ • Жазғанда үш разряды бар, үш таңбадан тұратын сандар қалай аталады? / үш таңбалы сандар/ EҚБ «Сандар класы» кестесімен жұмыс. Сандарды кесте бойынша орналастыру 12548,65214,32587,6589,4159,3572,9852. Үй тапсырмасы 10-тапсырма 2012-50485 2013-46802 2014-52591 2015-52414 2016-34873 52591,52414,50485,46802,34873. 52591-34875=17716
|
Бібіріне жақсы тілектер айтады Үй тапсырасын тексертеді Есте сақтауға тырысады Кестемен жұмыс жасайды Сандарды салыстырады Тапсырманы орындайды Сандарды оқуға тырысады Сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктейді Тапсырманы орындайды Есепті теңдеу арқылы шығарады Ойланып, жауап береді Сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктейді Кестені толтырады Үй тапсырмасын алады КЕрі байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Дұрыс есептейді-1б Өзін –өзі тексере алады-1б ҚБ: «Жұлдызша» әдісі Дұрыс жауапқа бір жұлдызшадан алып отырады. Жинаған жұлдызшасына қарай бағасын алады Дескриптор: Көп таңбалы сандарды біледі-1б Көп таңбалы сандарды салыстыра алады-1б
Дескриптор: Көп таңбалы сандарды класқа бөле алды-1б Көп таңбалы сандарды оқи алды-1б Дескриптор: Сандарды дұрыс оқуды және жазуды біледі Сандарды класқа бөле алады Дескриптор: Кез келген көптаңбалы сандарды дұрыс оқиды-1б Сандарды разрядтық құрамдарға бөлуді, көптаңбалы сандарды разрядтық құрамдардың қосындысы ретінде көрсетуді біледі-1б Дескриптор: Еліміздің шегарасы туралы білді-1б Сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктеді-1б Есептің жауабын тапты-1б Десскриптор: Теңдеу шеше алады-1б Өз бетінше жұмыс жасады-1б Дескриптор: Ойлау қабілетін пайдалана алды-1б Тез шешім қабылдай білді-1б
Дескриптор: Көптаңбалы сандардың құрылу жолын түсінді-1Б Натурал сандар қатарындағы 1 000 000 көлеміндегі санның орнын анықтай алады-1б Көптаңбалы сандарды оқиды, жазады, салыстырады-1б
Жарайсың! Дескриптор: Диаграмманы оқуды біледі-1б Сандарды салыстырады-1Б Сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктейді-1б «Жұлдыздар шеруі» әдісі |
суреттер Суреттер Оқулық оқулық Сандар класының кестесі
оқулық
Жұлдызша смайликтер Сандар класы кестесі оқулық Сандар кестесі Сандар класы кестесі
Қазақстан ның картасы Оқулық Суреттер Сандар класы кестесі
Сандар класы кестесі Оқулық Кері байланыс парағы Жұлдызша лар |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
№1 ҚОМ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
БӨЛІМ КӨПТАҢБАЛЫ САНДАР НУМЕРАЦИЯСЫ ЖӘНЕ ОЛАРМЕН АМАЛДАР ОРЫНДАУ |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Исахова Б.Е |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
4 «А» |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№4 сабақ. Миллиондар класы. Сандарды дөңгелектеу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.2 - көптаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру/ сандарды берілген разрядқа дейін дөңгелектеу 4.1.1.3 - көптаңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, разрядтық қосылғыштар қосындысына жіктеу 4.1.1.2 көптаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жүз миллион көлеміндегі көптаңбалы сандарды оқуды,жазуды, салыстыруды үйренеді.Берілген разрядқа дейін сандарды дөңгелектеуді үйренеді. |
|||||
|
Құндылық мақсаты: Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 22 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Мына берілген мәліметтерді оқыңыз, барлығын не біріктіріп тұр? * Ғаламшарда өсімдіктердің 350 мыңға жуық түрлері өмір сүреді; * С.И. Ожеговтың орыс тілі сөздігінің титулдық бетінде шамамен 57000 сөз бар деп көрсетілген; * 10 жасар балалардың салмағы шамамен 33 кг болады; * Астанадан Алматыға баратын жолға сіздер шамамен 17 сағат жұмсайсыздар; * 1 кг-да шамамен 7-8 алма бар; Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 10-тапсырма 2012-50485 2013-46802 2014-52591 2015-52414 2016-34873 52591,52414,50485,46802,34873. 52591-34875=17716 Тақырыпты ашу 1-тапсырма Есіңде сақта! Миллион –(қысқаша — млн. итал. millione «үлкен мың») — натурал сан,бұл мыңдардың мыңы. 1 000 000 – алты нөлі бар бірлікпен жазылатын сан. Миллион – келесі кластың, яғни миллиондар класының жаңа есептеу бірлігі. Есіңде сақта! Сандағы әрбір разрядта барлығы қанша бірлік барын анықтау үшін, алдыңғы разрядтардың бірліктерін ажырату керек. Есіңде сақта! Нақты дәлдік керек емес немесе мүмкін емес болғанда, сандарды дөңгелектейді. Ол қалай іске асады? Санды қандай да бір разрядқа дейін дөңгелектеу үшін осы разряд цифрының астын сызамыз. Енді асты сызылған цифрдан кейін тұрған барлық цифрларды нөлге ауыстырамыз. Егер нөлге ауыстырылатын цифрлардың біріншісі 0, 1, 2, 3 немесе 4 болса, онда асты сызылған цифрды өзгеріссіз қалдырамыз. Егер нөлге ауыстырылатын цифрлардың біріншісі 5, 6, 7, 8 немесе 9 болса, онда асты сызылған цифрды 1-ге арттырамыз.Жазғанда ирек теңдік ͌ қоямыз. Жаңа тақырып 2-тапсырма 647,380210,26890909,75546111,647097352 3-тапсырма Сандар класының кестесімен жұмыс жасату Берілген сандардағы әрбір разрядта барлығы қанша бірлік барын табу 4-тапсырма 1351427=1350000 748121=748000 835427=835000 325921=325000 4 А-тапсырма 396871=397000 126345=126000 431105=431000 438175=438000 875498=875000 15481=15000 5-тапсырма 8000000 12000 38000 ФС тапсырмасы 6-тапсырма Қала-10698210-10698210 мыңдай Ауыл-7697357-7697358мыңдай 7-тапсырма 20999+1=21000 52399+1=52400 2000-1=1999 765000-1=764999 ЕБҚ 321+1=322 600-1=599 739+1=740 8-тапсырма 46*10=460 46*9=460-46=414 (пайымдау) 67*9=603 25*9=225 58*9=522 19*9=171 88*9=792 9-тапсырма 40/4=10 Арманның жасы 10-1=9 егіздердің жасы 10+2=12 Серіктің жасы ЕҚБ Тез есептеп үйрен: а) (350: 7-5+80) :9-4 ә) (50 • 6 + 60) : 7 • 2 : 4 4*4*4*4*4*4 = 100 Үйге тапсырма 10-тапсырма Әртүрлі 6 цифр ойлаңыз. 6 таңбалы сан құрастырыңыз. Ондық мыңға дейін дөңгелектеңіз 578645=57000(дөңгелектеу)
|
Жауап: Барлық мәліметті нақты емес, жуықтап, шамалап, дөңгелектеп айтып тұр. Үй тапсырмасын оқиды Жаңа тақырыпты меңгереді Сандарды дөңгелектейді Қойылған сұрақтарға жауап береді Сандарды өсу ретімен жазады Разрядтармен жұмыс жасайды Сандарды дөңгелектейді Сандарды жазады Сандарды дөңгелектейді Есептеуді орындайды Шығармашы лық тапсырманы өздері орындайды Зерттеу жүргізеді Есептеу жүргізеді Үйге тапсырма алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Керемет жауап!
Дескриптор: Диаграмманы оқуды біледі-1б Сандарды салыстырады-1Б Сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктейді-1б ҚБ: Керемет!
Дескриптор: Разрядқа жіктеуді біледі-1б Сандарды дөңгелектеуді қолдана алады-1б Жарайсыңдар!
Дескриптор: 1000 000- ға дейінгі сандарды жазуды біледі-1б Сандар разрядын атай алады-1Б Дескриптор: Жүздік мың сандарды біледі-1Б Санды берілген разрядқа дейін дөңгелектеу ережесін түсіндіре алады Дескриптор: Өз бетінше жұмыс жасай алды-1Б Сандарды дұрыс жазды-1Б
Дескриптор: Санды бірге арттырды және азайтты-1б Өз бетінше орындады-1б Дескриптор: Көбейту тәсілін біледі-1б Баған түрінде көбейте алады-1б Дескриптор: Ойланып жұмыс істеді-1б Тез шешім қабылдады-1б ҚБ:
«Бас бармақ» әдісі |
суреттер Суреттер оқулық оқулық оқулық Бағалау смайликтері Оқулық Сандар класының кестесі
Сандар класының кестесі Оқулық Сандар класының кестесі
Оқулық Оқулық Көбейту кестесі Суреттер Қима қағаз Оқулық Кері байланыс парағы |
||
Тексерілді:
|
Білім беру ұйымының атауы |
№1 ҚОМ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
КӨПТАҢБАЛЫ САНДАР НУМЕРАЦИЯСЫ ЖӘНЕ ОЛАРМЕН АМАЛДАР ОРЫНДАУ |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Исахова Б.Е |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
4 «А» |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№5 САБАҚ.Көптаңбалы сандармен арифметикалық амалдар орындау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.4 - санаудың ірі бірлігі – миллионды құрастыру миллиард көлемінде санау, жазу, салыстыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
КӨПТАҢБАЛЫ САНДАР НУМЕРАЦИЯСЫ ЖӘНЕ ОЛАРМЕН АМАЛДАР ОРЫНДАУДЫ ҮЙРЕНЕДІ |
|||||
|
Құндылық мақсаты: Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 22 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту «Ойлан тап» Жасырынған тірек сөздерді табыңыз. Сандар, қосу, азайту, көбейту, бөлу – арифметикалық амалдар. Демек, көптаңбалы сандармен арифметикалық амалдар орындауды үйренесің. Өткенді пысықтау 10-тапсырма Әртүрлі 6 цифр ойлаңыз. 6 таңбалы сан құрастырыңыз. Ондық мыңға дейін дөңгелектеңіз 578645=57000(дөңгелектеу) Тақырыпты ашу Сандарды дөңгелектеу
а) Миллионға дейін ә)Жүздік мыңға дейін б) Ондық мыңға дейін Кестедегі сандарды дөңгелектеу Мысалы: 5459028=5000000 5459028=5400000 5459028=5450000 Жаңа тақырып 2 А-тапсырмаҮлгі: 52369=50000+2000+300+60+9 125500=100000+20000+5000+500 409210=400000+9000+200+10 14003=10000+4000+3 200125=200000+125 865007=800000+60000+5000+7 2Ә –тапсырмада осы берілген сандардан 1-ге артық және 1-ге кем сандарды атайды 3-тапсырма 8 – 3 =5 8 000 – 3 000 =5000 60 + 20 =80 60 000 + 20 000=80000 900 – 400 =500 900 000 – 400 000=500000 3000 + 500 + 90 + 4=3594 3594 – 4=3590 3594 – 90=3504 3594 – 500=3094 3594 – 3594=0 ФС тапсырмасы 4- тапсырма 2724900км2=27249000км2 18395567адам=18395000 адам 371000км2=371000км2 8303км2=8000км2 16400км2=16000км2 428000км2=428000км2 5-тапсырма: Есепте. 87 900 – 3 000 – 500= 84 400 126987-20000-80=106907 480000+900+2000=482900 320 000 + 4 000 000 + 60 000= 4 380 000 7480000+4000000+60000=4380000 56700000-6000000-3000000=50400000 ЕБҚ 4215+325=4540 1287-287=1000 500+500=1000 6540-3000=3540 6- тапсырма 18000+300+х=20000 18300+х=20000 Х=20000-18300 Х=1700 75900-у=45000+5000 75900-у=50000 у=75900-50000 у=25900 7-тапсырма Топтық жұмыс 125+5=130 1250+50=1300 12500+500=13000 125000+5000=130000 125000+50000=175000 155555-5=125550 155555-50=155505 155555-500=155055 155555-5000=150555 155555-50000=105555 8-тапсырма 120021 350053 230032 985589 340043 604406 Заңдылық: Сандар кері жазылған ФС тапсырмасы 9-тапсырма: Деректер бойынша кесте құрып, еліміздің тауларының ең биік нүктелерін кему ретімен орналастырыңыз. ...нешеге биік? ...нешеге аласа? сұрақтары бойынша есеп құрастырыңыз. 7 439м, 6 995 м, 4973 м, 4511 м, 4 506 м, 1 131 м - Оқушы 7 439 – 1 131 өрнегін жазды. Ол нені білмек болды деп ойлайсыз? - - (Жауабы 6308м) - /Жеңіс шыңының Ұлытау шыңынан қанша метр биік не аласа екендігін білмек болды. Үй тапсырмасы 10 –тапсырма 900000-600000=300000 58000-45000=13000 125000-20000=105000 125000000-20000000=105000000 290000+300000000=300290000 45000000-11000000=34000000 Қосымша тапсырма Өзіңді тексер, Дұрыс жауапты белгіле 1. 860 050 санының дұрыс оқылуын белгілеңіз. А. сексен алты мың елу В. сегіз жүз алпыс мың бес жүз С. сегіз жүз алпыс мың елу 2. 3-таңбалы сандардың ең үлкені мен ең кішісінің қосындысы қаншаға тең? А. 899 В. 1100 С. 1099 3. 309 807 санында барлығы неше ондық бар? А. 3098 В. 309807 С. 30 980 4. 801 000 мен 1-дің айырмасы А. 800 999 В. 801 009 С. 801 099 5. Мыңдар класының 750 бірлігінен 50 000 кеміт. А. 700 В. 705 000 С. 700 000
|
Сөзддердің арасынан амалдарға қатысты сөздерді табады Үй тапсырмасын көрсетеді Сандарды дөңгелектейді Сандарды разрядтық қосылғыштар түрінде жазады Есептеуді орындайды Жұптық жұмыс жүргізед Есептеу жүргізеді Амалдарды орындайды Теңдеуді шешеді Топтық жұмыс жасайды Заңдылықты анықтайды Математика ны өмірмен байланыстырады Үй тапсырмасын алады Тест тапсырмаларын орындайды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Керемет! ҚБ:
Дескриптор: Көп таңбалы сандарды оқи алды-1б Сандарды дөңгелектеуді меңгерді-1б Дескриптор: Сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктей алды-1Б Сандарды 1-ге арттыруды және кемітуді біледі-1Б ҚБ: «Үш шапалақ» әдісі
Дескриптор: Есептеуді біледі-1Б Ауызша есептеуді меңгерген-1Б Дескриптор: көптаңбалы санның разрядтық құрамын біледі бүтін разрядтармен ауызша есептеуді жақсы біледі Дескриптор: Есептеу тәсілдерін біледі-1б Өз бетінше жұмыс жасай алады-1б
Дескриптор: Көптаңбалы сандармен арифметикалық амалдар орындады-1б Теңдеуді шешу жолдарын біледі-1б Дескриптор: Топта жұмыс жасай алады-1Б Тез есептеуді біледі-1Б ҚБ:
Дескриптор: Деректерді пайдалана алады-1б Есептің жауабын тапты-1б Математика ны өмірмен байланыстырады-1б ҚБ: Жарайсың! Білімнің шыңына жете бер! Дескриптор: Есептеу жолдарын біледі-1Б Есептеу жауабын тексере алады-1Б Дескриптор: Көптаңбалы сандардың разрядтық құрамын біледі -1б Бүтін разрядтармен ауызша есептейді.-1б Аяқталмаған сөйлем әдісі бойынша өз пікіріңді білдір. Бүгін мен ...... білдім Мен үшін қызық болды. Маға .... тапсырмаларды орындау оңай болды. |
суреттер Суреттер Қима қағаздар «Бағалау терезесі» плакаты оқулық оқулық оқулық Суреттер Оқулық Каспий, Арал,Балқаш көлдері туралы слайд мәліметтер Оқулық Ба5алау парақшасы Оқулық Оқулық Суреттер Таулардың суреттері Оқулық Тест парақтары Кері байланыс парағы |
||
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
3-сыныпта өткенді қайталау. математикка
3-сыныпта өткенді қайталау. математикка
|
Білім беру ұйымының атауы |
№1 ҚОМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
1(А)-БӨЛІМ КӨПТАҢБАЛЫ САНДАР НУМЕРАЦИЯСЫ ЖӘНЕ ОЛАРМЕН АМАЛДАР ОРЫНДАУ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Исахова Б.Е |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
4 «А» |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№1 сабақ. 3-сыныпта өткенді қайталау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.1 Сандар мен шамалар, оларға амалдар қолдану 4.1.1.1 есептеу тәсілдері мен есепті шығару тәсілдері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сандар мен шамалар, олармен есептеулер орындау туралы білетінін қайталайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық мақсаты: Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй тапсырмасы Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Сәлеметсіз бе, бірінші сабағымызды бастаймыз. - Бүгінгі сабақтың тақырыбы 3-сыныпта өткенді қайталау. - Математиканың зерттеу аймағы туралы әңгімелесу Өткенді пысықтау - Біздің Қазақстан аумағы кең байтақ, мыңдаған километрге созылып жатыр. Оны өлшеу үшін математикалық білім қажет. Өз біліміңізді тексеруге дайынсыз ба? Тақырыпты ашу 1-тапсырма: Сандарды өсу ретімен орналастыр 1 700; 3 000; 110 000; 160 000; 200 000; 280 000; 300 000; 400 000. 2-тапсырма - Дұрыс жауапты таңда. Өз пікіріңді дәлелде. 2 км 8 км 16 км 32 км - Не істей алдың? Қандай қиындық болды? - 1см - 4 км сәйкес екен. Ендеше 8 см 4 км көбейтсек жеткілікті. Дұрыс жауабы 32 км. 3 тапсырма Топтық жұмыс Шамалармен амалдардың қалай орындалатынын есіңе түсір. Ірірек бірлікті ұсақ бірлікке алмастырамын Амалдарды орындаймын Ұсақ бірлікті ірірек бірлікке алмастырамын 2сағ 27 мин – 45 мин = 1 сағ 42мин 4 тапсырма А) 9 м 34 см – 4 м 52 см = 4 м 82 см 934 см – 452 см = 482 см = 4 м 82 см Ә) 6 сағ 20 мин – 75 мин = 1 сағ = 60 мин 60 х 6= 360 мин + 20 мин = 380 мин 380 мин – 75 мин = 305 мин = 5 сағ 5 мин 5-тапсырма: Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 40 мин х 5 = 200 мин = 3 сағ 20 мин (математика) 40 мин х 4 = 160 мин = 2 сағ 40 мин (қазақ тілі) -Енді, кесте бойынша өзіңіз сұрақтар мен есептер құрастырып көріңіз. -Балалар аптасына неше сағат ағылшын тілін оқиды? Бір аптада 2 сабақ оқиды. Оны 40 минутқа көбейтеміз. Сонда 80 мин 80 -60 = 1 сағ 20 мин Демек, балалар аптасына 1 сағ 20 мин ағылшын тілін оқиды. - Жарайсың, тапсырманы тамаша орындадың. 6-тапсырма 240+(118-80)*3=240+38*3=240+114=354 358+(412-299)+4=358+113*4=358+452=810 980-137*6+125=980-822+125=158+125=283 631-(683-185)/6=631-498/6=631-83=548 ЕБҚ: 6 тапсырманың біреуін орындату 240+(118-80)*3=240+38*3=240+114=354 7-тапсырма (95+305):5=400:5=80 241+123+59+27=450 (330+30+90):3=450:3=150 (123+77)*2=200*2=400 448+60+242=750 (12+18+20)*6=50*6=300 ЕҚБ 8-тапсырма 108000:9=12000тг.-1купе билетінің құны 12000-3000=9000тг.1 плацкарт билетінің құны 9000*11=99000-11 плацкарт билетінің құны Жауабы. 99000 тг. Үй тапсырмасы 9-тапсырма 27-22=5жас-Бауыржанның жасы 15-5=10-Арман 27-(10+5)=12- үлкенінің жасы
|
3 сыныпта өткенді пысықтайды Көптаңбалы сандарды атайды, өсу ретімен қояды. Өз пікірін дәлелдейді Бірліктерді алмастыруды естеріне түсіреді .Ірірек бірліктерді ұсақ бірліктермен ауыстырады Амалдарды орындайды .Ұсақ бірліктерді ірірек бірліктермен ауыстырады Тапсырманы тақтаға және дәптерлеріне орындайды Тапсырманы тақтаға және дәптерлеріне орындайды Тиімді тәсілмен есептейді Тапсырманы тақтаға және дәптерлеріне орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру
Қалыптастырушы бағалау арқылы оқушының білімін анықтау Дескриптор: 1.Көп таңбалы сандарды оқи алады-1б 2.Олардың өсу ретін айта алады-1б 3.Оларды салыстыра алады-1б ҚБ: «Мен білемін»
Дескриптор: 1.Қашықтықты таба алады-1б 2.Көбейтуді орындай алады-1б 3.Өз пікірін дәлелдей алды-1б
Жарайсың!
Бағалау критерийлеріне сәйкес бағаланады 1.Керемет! 2.Жарайсың! 3.Іздене түс!
ҚБ: «Мен білемін»
Дескриптор: Амалдарды дұрыс орындады-1б Амалдардың орындалу ретін біледі-1б
Дескриптор: Амалдарды дұрыс орындады-1б Амалдардың орындалу ретін біледі-1б
Дескриптор: Есепттің мазмұнын түсінеді-1б Есепті шығару жолын біледі-1б
Дескриптор: Есептің шартын түсінеді-1б Есепті шығара алады-1б
«Білім сандығы» әдісі
|
суреттер
Суреттер
Қазақстан картасы
оқулық
«Сандар класы» плакаты
оқулық
«Мен білемін» кестесі
Шамалар туралы плакат
оқулық
Сағат
КЕсте
Оқулық
Оқулық
Пойыздың суреті
Оқулық
Кері байланысқа арналған парақтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді:
|
Білім беру ұйымының атауы |
№1 ҚОМ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
1(А)-БӨЛІМ КӨПТАҢБАЛЫ САНДАР НУМЕРАЦИЯСЫ ЖӘНЕ ОЛАРМЕН АМАЛДАР ОРЫНДАУ |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Исахова Б.Е |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
4 «А» |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№2 сабақ. 3 сыныпта өткенді қайталау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.1 Сандар мен шамалар,оларға амалдар қолдану 4.1.1.1 есептеу тәсілдері мен есепті шығару тәсілдері, көптаңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, разрядтық қосылғыштар қосындысына жіктеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Есептеу тәсілдері мен есепті шығару әдістерін қайталайды |
|||||
|
Құндылық мақсаты: Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сабақты қорыту 6минут Үй тапсырмасы Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Сәлеметсіз бе, 4-сынып оқушысы? - Мына сөздерді кері оқу арқылы бүгінгі сабақта оқып-үйренетін ұғымды білеміз. УЕТПЕСЕ, ІРЕДЛІСӘТ - ЕСЕПТЕУ ТӘСІЛДЕРІ - Жарайсың! - Бүгінгі сабақтың тақырыбы 3-сыныпта өткенді қайталау. Ендеше, есептеу тәсілдері мен есепті шығару әдістерін қайталайсыз. Ал, іске сәт! Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 9-тапсырма 27-22=5жас-Бауыржанның жасы 15-5=10-Арман 27-(10+5)=12- үлкенінің жасы Тақырыпты ашу 1-тапсырманы ауызша орындаймыз. Мәтіндегі сандарды дұрыс оқуға жаттығу Алты жүз, мың, төрт жүз, елу, жеті жүз, жүз елу, екі жүз, төрт жүз. Жаңа тақырып 2-Тапсырма: Өрнектерді есептеп, дұрыстығын тексер. 65 + 879 = 944 416 : 8 = 52 34 000 + 12 000 = 46 000 1000 – 645 = 355 159 • 5 = 795 91 000 – 71 000 = 20 000 – Тексеру үшін амалды қалай таңдаймыз? Қосындыны қандай амалмен тексереміз? 3-Тапсырма:Есепті шығар. Олардың қайсысы әртүрлі тәсілмен шығатынын анықта. Есепті шығарудың екінші тәсілін жаз. А. 1-тәсіл. 12+8=20 топтағы бала 200/20=10 топ 10*8=80 қыз бала 10*12=120 ұл бала Ә. І тәсіл: (140 + 160) : 10 = 30 баладан ІІ тәсіл: 140 : 10 + 160 :10 = 14 + 16 = 30 баладан ЕБҚ 4-тапсырма (450-300)*х=450 х-(315-245)=526 150*х=450 х-70=526 Х=450:150 х=526+70 Х=3 х=596 5-тапсырма Теңдеулер құрып,оларды шеш. Х+320=560+200 х-430=1000-530 Х+320=760 х-430=470 Х=760-320 х=470+430 Х=440 х=900 6-тапсырма а Барлығы-958 Ересектер-429 Оқушылар-х Х=? 429+х=958 Х=958-429 Х=529 Тек.429+529=958 958=958 Жауабы 529 бастауыш сынып оқушылары болды Дескриптор: Теңдеулерді шешеді Есепке теңдеу құрай алады ЕҚБ 7- тапсырма Шығармашылық жұмыс 100-(45+75:5)=40 100-45+75:5=26 100-(45+75):5=76 Дескриптор: Өз бетінше жұмыс істеді Жылдам ойлай алады Фс тапсырмасы 8-тапсырма Ойлан,жауап бер. Қонақтар көрмеден шыққаннан кейін, дәмханаға кірді. Даяшыда 3 көк және 4 қызыл кесе болды. Ол үстелге 4 кесені қойды. Үстелде ір түсінен неше кесе болуы мүмкін? Барлық мүмкін нұсқаларды тап. Жауабы: К 3 + Қ 1 = 4 К 2 + Қ 2 = 4 К1 + Қ3 = 4 9-тапсырма 136*4=544 432*2=864 108/3=36 445+58=503 108*4=432 504/3=168 508/2=254 680-497=183
|
Сөздерді кері оқиды Үй тапсырмасын тексертеді Сандарды оқиды Өрнектерді есептейді Есепті шығарады, дәптерге жазады Теңдеулерді шешеді Теңдеулерді құрады, шешеді Есепті теңдеу құру арқылы шешеді Тура теңдікті табады Барлық мүмкін нұсқаларды табады Есептеп дұрыстығын тексереді Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Есептің шартын түсінеді-1б Есепті шығара алады-1б
Дескриптор: Өрнектерді есептей алады-1б Дұрыстығын өзі тексере алады-1б
Дескриптор: 1.Бірнеше амалдан тұратын өрнектерді жазады 2. Есеп бойынша өрнектер құрастырады
Дескриптор: Теңдеуді шеше алды-1б Тез есептей алады-1б Дескриптор: Теңдеулерді шешеді-1б Есепке теңдеу құрай алады-1б
Дескриптор: Өз бетінше жұмыс істеді-1б Жылдам ойлай алады-1б
Дескиптор: Тез ойлай алады-1б Мүмкіндіктерді таба біледі-1б Дескриптор: Дұрыс есептейді-1б Өзін –өзі тексере алады-1б «Білім шыңы»бойынша өз жұмысымызға әділ баға берейік. |
суреттер Суреттер оқулық оқулық оқулық Суреттер ЭКСПО көрмесі туралы суреттер Оқулық Суреттер Оқушылар туралы суреттер Оқулық ЭКСПО көрмесі туралы суреттер Оқулық Кері байланыс стикерлері |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
№1 ҚОМ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
КӨПТАҢБАЛЫ САНДАР НУМЕРАЦИЯСЫ ЖӘНЕ ОЛАРМЕН АМАЛДАР ОРЫНДАУ |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Исахова Б.Е |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
4 «А» |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№3 сабақ.Көптаңбалы сандар.Сандардың реті. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.1 көптаңбалы сандардың құрылу жолын түсіну, натурал сандар қатарындағы 1 000 000 көлеміндегі санның орнын анықтау 4.1.1.2 көптаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
1000 000 көлеміндегі сандармен танысады, көптаңбалы сандарды оқуды,,жазуды және салыстыруды үйренеді |
|||||
|
Құндылық мақсаты: Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сабақты қорыту 8минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту «Жақсы тілектер минуты» әдісі Өткенді пысықтау 9-тапсырма 136*4=544 432*2=864 108/3=36 445+58=503 108*4=432 504/3=168 508/2=254 680-497=183 Тақырыпты ашу Көп таңбалы сандардың разрядтарын естеріне түсіру 1-тапсырма Кестемен жұмыс Есіңде сақта! 1.Әрбір класта 3 разрядтан бар. 2. Әр класс бойынша разрядтардың атауы ұқсас: бірліктер, ондықтар, жүздіктер. 3. Бірліктер класында санау бірліктермен, мыңдар класында – мыңдармен, миллиондар класында – миллиондармен жүргізіледі. Жаңа тақырып Есіңде сақта! 2- тапсырма Көптаңбалы сандарды жоғарғы разрядынан бастап салыстырады. 5 980 <9 000 489 000 > 213 478 125< 55 352 650 000 > 65 000 33 000 < 100 055 999 999 < 1 000 000 3-тапсырма Есіңде сақта! Көптаңбалы санды дұрыс жазу үшін: • * жоғарғы кластың бірліктер санын жаз; • * келесі кластың бірліктер санын жаз; • * ыңғайлы болу үшін әр үш цифрдан оңнан солға қарай санап, арасын ажырат. • 100 011; 101 001; 101 110; 110 100. 4-тапсырма Туристке айтылған сандарды дұрыс жазып көрсет. Турист жазып алған сандарды оқы. Жауабы: (Сандар сыныптары арасында бос орын қалдыруды ұмытпаңыз.) бес жүз бес = 505 , бес жүз елу = 550 , бес мың елу = 5 050
5-тапсырма Сандарды оқы. Сандарды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жаз. 902005=900000=2000+5 456000=400000+50000+6000 250452=200000+50000+400+50+6 950402=900000+50000+400+2 ФС тапсырмасы 6-тапсырма 7591км=7000+500+90+1 1782км=1000+700+80+2 1241км=1000+200+40+1 2354км=2000+300+50+4 426км=400+20+6 ЕБҚ Жай теңдеулерді шешу X+145=864 x-321=854 7-тапсырма Есепті теңдеудің көмегімен шығару 260+340+х=980 600+х=980 Х=980-600 Х-380 Жауабы: жоғарғы сыныпта 380 оқушы оқиды. 9-тапсырма.Ойлан, тап. 1.Әлия, Айна-40кг. 2. Айна, Болат-50 3.Болатғ Серік-90 4.Серік, Арман-100 5.Арман, Әлия-60 Әлия+Айна+Болат+Серік+Арман=340 Алия+Айна+Болат+Серік+Арман+170 170-(50+100)=20 (Алия) ҚЖ «Блиц-турнир» мына сұрақтарға жауап берейік. • Санды жазған кезде әрбір цифр нені білдіреді? / разрядты/ • 999 999кейінгі сан? / 1 000 000/ • 5 онд. мыңд. 4жүзд.8онд.5бірл. тұратын сан / 50 485/ • 950 450 санын разрядтық қосылғыштарға жікте? /900 000 + 50 000 + 400 + 50/ • 950 450 санында қанша бірінші таптық/екінші таптық бірліктер бар? Бірінші кластың 450 бірлігі, екінші кластың 950 бірлігі бар • Көптаңбалы сандарды қалай оқиды? / жоғары разрядынан бастап оқиды/ • Санаудағы әрбір келесі сан алдыңғы саннан ... ? /1 санға артық/ • Жазғанда үш разряды бар, үш таңбадан тұратын сандар қалай аталады? / үш таңбалы сандар/ EҚБ «Сандар класы» кестесімен жұмыс. Сандарды кесте бойынша орналастыру 12548,65214,32587,6589,4159,3572,9852. Үй тапсырмасы 10-тапсырма 2012-50485 2013-46802 2014-52591 2015-52414 2016-34873 52591,52414,50485,46802,34873. 52591-34875=17716
|
Бібіріне жақсы тілектер айтады Үй тапсырасын тексертеді Есте сақтауға тырысады Кестемен жұмыс жасайды Сандарды салыстырады Тапсырманы орындайды Сандарды оқуға тырысады Сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктейді Тапсырманы орындайды Есепті теңдеу арқылы шығарады Ойланып, жауап береді Сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктейді Кестені толтырады Үй тапсырмасын алады КЕрі байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Дұрыс есептейді-1б Өзін –өзі тексере алады-1б ҚБ: «Жұлдызша» әдісі Дұрыс жауапқа бір жұлдызшадан алып отырады. Жинаған жұлдызшасына қарай бағасын алады Дескриптор: Көп таңбалы сандарды біледі-1б Көп таңбалы сандарды салыстыра алады-1б
Дескриптор: Көп таңбалы сандарды класқа бөле алды-1б Көп таңбалы сандарды оқи алды-1б Дескриптор: Сандарды дұрыс оқуды және жазуды біледі Сандарды класқа бөле алады Дескриптор: Кез келген көптаңбалы сандарды дұрыс оқиды-1б Сандарды разрядтық құрамдарға бөлуді, көптаңбалы сандарды разрядтық құрамдардың қосындысы ретінде көрсетуді біледі-1б Дескриптор: Еліміздің шегарасы туралы білді-1б Сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктеді-1б Есептің жауабын тапты-1б Десскриптор: Теңдеу шеше алады-1б Өз бетінше жұмыс жасады-1б Дескриптор: Ойлау қабілетін пайдалана алды-1б Тез шешім қабылдай білді-1б
Дескриптор: Көптаңбалы сандардың құрылу жолын түсінді-1Б Натурал сандар қатарындағы 1 000 000 көлеміндегі санның орнын анықтай алады-1б Көптаңбалы сандарды оқиды, жазады, салыстырады-1б
Жарайсың! Дескриптор: Диаграмманы оқуды біледі-1б Сандарды салыстырады-1Б Сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктейді-1б «Жұлдыздар шеруі» әдісі |
суреттер Суреттер Оқулық оқулық Сандар класының кестесі
оқулық
Жұлдызша смайликтер Сандар класы кестесі оқулық Сандар кестесі Сандар класы кестесі
Қазақстан ның картасы Оқулық Суреттер Сандар класы кестесі
Сандар класы кестесі Оқулық Кері байланыс парағы Жұлдызша лар |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
№1 ҚОМ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
БӨЛІМ КӨПТАҢБАЛЫ САНДАР НУМЕРАЦИЯСЫ ЖӘНЕ ОЛАРМЕН АМАЛДАР ОРЫНДАУ |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Исахова Б.Е |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
4 «А» |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№4 сабақ. Миллиондар класы. Сандарды дөңгелектеу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.2 - көптаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру/ сандарды берілген разрядқа дейін дөңгелектеу 4.1.1.3 - көптаңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, разрядтық қосылғыштар қосындысына жіктеу 4.1.1.2 көптаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жүз миллион көлеміндегі көптаңбалы сандарды оқуды,жазуды, салыстыруды үйренеді.Берілген разрядқа дейін сандарды дөңгелектеуді үйренеді. |
|||||
|
Құндылық мақсаты: Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 22 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Мына берілген мәліметтерді оқыңыз, барлығын не біріктіріп тұр? * Ғаламшарда өсімдіктердің 350 мыңға жуық түрлері өмір сүреді; * С.И. Ожеговтың орыс тілі сөздігінің титулдық бетінде шамамен 57000 сөз бар деп көрсетілген; * 10 жасар балалардың салмағы шамамен 33 кг болады; * Астанадан Алматыға баратын жолға сіздер шамамен 17 сағат жұмсайсыздар; * 1 кг-да шамамен 7-8 алма бар; Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 10-тапсырма 2012-50485 2013-46802 2014-52591 2015-52414 2016-34873 52591,52414,50485,46802,34873. 52591-34875=17716 Тақырыпты ашу 1-тапсырма Есіңде сақта! Миллион –(қысқаша — млн. итал. millione «үлкен мың») — натурал сан,бұл мыңдардың мыңы. 1 000 000 – алты нөлі бар бірлікпен жазылатын сан. Миллион – келесі кластың, яғни миллиондар класының жаңа есептеу бірлігі. Есіңде сақта! Сандағы әрбір разрядта барлығы қанша бірлік барын анықтау үшін, алдыңғы разрядтардың бірліктерін ажырату керек. Есіңде сақта! Нақты дәлдік керек емес немесе мүмкін емес болғанда, сандарды дөңгелектейді. Ол қалай іске асады? Санды қандай да бір разрядқа дейін дөңгелектеу үшін осы разряд цифрының астын сызамыз. Енді асты сызылған цифрдан кейін тұрған барлық цифрларды нөлге ауыстырамыз. Егер нөлге ауыстырылатын цифрлардың біріншісі 0, 1, 2, 3 немесе 4 болса, онда асты сызылған цифрды өзгеріссіз қалдырамыз. Егер нөлге ауыстырылатын цифрлардың біріншісі 5, 6, 7, 8 немесе 9 болса, онда асты сызылған цифрды 1-ге арттырамыз.Жазғанда ирек теңдік ͌ қоямыз. Жаңа тақырып 2-тапсырма 647,380210,26890909,75546111,647097352 3-тапсырма Сандар класының кестесімен жұмыс жасату Берілген сандардағы әрбір разрядта барлығы қанша бірлік барын табу 4-тапсырма 1351427=1350000 748121=748000 835427=835000 325921=325000 4 А-тапсырма 396871=397000 126345=126000 431105=431000 438175=438000 875498=875000 15481=15000 5-тапсырма 8000000 12000 38000 ФС тапсырмасы 6-тапсырма Қала-10698210-10698210 мыңдай Ауыл-7697357-7697358мыңдай 7-тапсырма 20999+1=21000 52399+1=52400 2000-1=1999 765000-1=764999 ЕБҚ 321+1=322 600-1=599 739+1=740 8-тапсырма 46*10=460 46*9=460-46=414 (пайымдау) 67*9=603 25*9=225 58*9=522 19*9=171 88*9=792 9-тапсырма 40/4=10 Арманның жасы 10-1=9 егіздердің жасы 10+2=12 Серіктің жасы ЕҚБ Тез есептеп үйрен: а) (350: 7-5+80) :9-4 ә) (50 • 6 + 60) : 7 • 2 : 4 4*4*4*4*4*4 = 100 Үйге тапсырма 10-тапсырма Әртүрлі 6 цифр ойлаңыз. 6 таңбалы сан құрастырыңыз. Ондық мыңға дейін дөңгелектеңіз 578645=57000(дөңгелектеу)
|
Жауап: Барлық мәліметті нақты емес, жуықтап, шамалап, дөңгелектеп айтып тұр. Үй тапсырмасын оқиды Жаңа тақырыпты меңгереді Сандарды дөңгелектейді Қойылған сұрақтарға жауап береді Сандарды өсу ретімен жазады Разрядтармен жұмыс жасайды Сандарды дөңгелектейді Сандарды жазады Сандарды дөңгелектейді Есептеуді орындайды Шығармашы лық тапсырманы өздері орындайды Зерттеу жүргізеді Есептеу жүргізеді Үйге тапсырма алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Керемет жауап!
Дескриптор: Диаграмманы оқуды біледі-1б Сандарды салыстырады-1Б Сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктейді-1б ҚБ: Керемет!
Дескриптор: Разрядқа жіктеуді біледі-1б Сандарды дөңгелектеуді қолдана алады-1б Жарайсыңдар!
Дескриптор: 1000 000- ға дейінгі сандарды жазуды біледі-1б Сандар разрядын атай алады-1Б Дескриптор: Жүздік мың сандарды біледі-1Б Санды берілген разрядқа дейін дөңгелектеу ережесін түсіндіре алады Дескриптор: Өз бетінше жұмыс жасай алды-1Б Сандарды дұрыс жазды-1Б
Дескриптор: Санды бірге арттырды және азайтты-1б Өз бетінше орындады-1б Дескриптор: Көбейту тәсілін біледі-1б Баған түрінде көбейте алады-1б Дескриптор: Ойланып жұмыс істеді-1б Тез шешім қабылдады-1б ҚБ:
«Бас бармақ» әдісі |
суреттер Суреттер оқулық оқулық оқулық Бағалау смайликтері Оқулық Сандар класының кестесі
Сандар класының кестесі Оқулық Сандар класының кестесі
Оқулық Оқулық Көбейту кестесі Суреттер Қима қағаз Оқулық Кері байланыс парағы |
||
Тексерілді:
|
Білім беру ұйымының атауы |
№1 ҚОМ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
КӨПТАҢБАЛЫ САНДАР НУМЕРАЦИЯСЫ ЖӘНЕ ОЛАРМЕН АМАЛДАР ОРЫНДАУ |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Исахова Б.Е |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
4 «А» |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№5 САБАҚ.Көптаңбалы сандармен арифметикалық амалдар орындау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.4 - санаудың ірі бірлігі – миллионды құрастыру миллиард көлемінде санау, жазу, салыстыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
КӨПТАҢБАЛЫ САНДАР НУМЕРАЦИЯСЫ ЖӘНЕ ОЛАРМЕН АМАЛДАР ОРЫНДАУДЫ ҮЙРЕНЕДІ |
|||||
|
Құндылық мақсаты: Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 22 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту «Ойлан тап» Жасырынған тірек сөздерді табыңыз. Сандар, қосу, азайту, көбейту, бөлу – арифметикалық амалдар. Демек, көптаңбалы сандармен арифметикалық амалдар орындауды үйренесің. Өткенді пысықтау 10-тапсырма Әртүрлі 6 цифр ойлаңыз. 6 таңбалы сан құрастырыңыз. Ондық мыңға дейін дөңгелектеңіз 578645=57000(дөңгелектеу) Тақырыпты ашу Сандарды дөңгелектеу
а) Миллионға дейін ә)Жүздік мыңға дейін б) Ондық мыңға дейін Кестедегі сандарды дөңгелектеу Мысалы: 5459028=5000000 5459028=5400000 5459028=5450000 Жаңа тақырып 2 А-тапсырмаҮлгі: 52369=50000+2000+300+60+9 125500=100000+20000+5000+500 409210=400000+9000+200+10 14003=10000+4000+3 200125=200000+125 865007=800000+60000+5000+7 2Ә –тапсырмада осы берілген сандардан 1-ге артық және 1-ге кем сандарды атайды 3-тапсырма 8 – 3 =5 8 000 – 3 000 =5000 60 + 20 =80 60 000 + 20 000=80000 900 – 400 =500 900 000 – 400 000=500000 3000 + 500 + 90 + 4=3594 3594 – 4=3590 3594 – 90=3504 3594 – 500=3094 3594 – 3594=0 ФС тапсырмасы 4- тапсырма 2724900км2=27249000км2 18395567адам=18395000 адам 371000км2=371000км2 8303км2=8000км2 16400км2=16000км2 428000км2=428000км2 5-тапсырма: Есепте. 87 900 – 3 000 – 500= 84 400 126987-20000-80=106907 480000+900+2000=482900 320 000 + 4 000 000 + 60 000= 4 380 000 7480000+4000000+60000=4380000 56700000-6000000-3000000=50400000 ЕБҚ 4215+325=4540 1287-287=1000 500+500=1000 6540-3000=3540 6- тапсырма 18000+300+х=20000 18300+х=20000 Х=20000-18300 Х=1700 75900-у=45000+5000 75900-у=50000 у=75900-50000 у=25900 7-тапсырма Топтық жұмыс 125+5=130 1250+50=1300 12500+500=13000 125000+5000=130000 125000+50000=175000 155555-5=125550 155555-50=155505 155555-500=155055 155555-5000=150555 155555-50000=105555 8-тапсырма 120021 350053 230032 985589 340043 604406 Заңдылық: Сандар кері жазылған ФС тапсырмасы 9-тапсырма: Деректер бойынша кесте құрып, еліміздің тауларының ең биік нүктелерін кему ретімен орналастырыңыз. ...нешеге биік? ...нешеге аласа? сұрақтары бойынша есеп құрастырыңыз. 7 439м, 6 995 м, 4973 м, 4511 м, 4 506 м, 1 131 м - Оқушы 7 439 – 1 131 өрнегін жазды. Ол нені білмек болды деп ойлайсыз? - - (Жауабы 6308м) - /Жеңіс шыңының Ұлытау шыңынан қанша метр биік не аласа екендігін білмек болды. Үй тапсырмасы 10 –тапсырма 900000-600000=300000 58000-45000=13000 125000-20000=105000 125000000-20000000=105000000 290000+300000000=300290000 45000000-11000000=34000000 Қосымша тапсырма Өзіңді тексер, Дұрыс жауапты белгіле 1. 860 050 санының дұрыс оқылуын белгілеңіз. А. сексен алты мың елу В. сегіз жүз алпыс мың бес жүз С. сегіз жүз алпыс мың елу 2. 3-таңбалы сандардың ең үлкені мен ең кішісінің қосындысы қаншаға тең? А. 899 В. 1100 С. 1099 3. 309 807 санында барлығы неше ондық бар? А. 3098 В. 309807 С. 30 980 4. 801 000 мен 1-дің айырмасы А. 800 999 В. 801 009 С. 801 099 5. Мыңдар класының 750 бірлігінен 50 000 кеміт. А. 700 В. 705 000 С. 700 000
|
Сөзддердің арасынан амалдарға қатысты сөздерді табады Үй тапсырмасын көрсетеді Сандарды дөңгелектейді Сандарды разрядтық қосылғыштар түрінде жазады Есептеуді орындайды Жұптық жұмыс жүргізед Есептеу жүргізеді Амалдарды орындайды Теңдеуді шешеді Топтық жұмыс жасайды Заңдылықты анықтайды Математика ны өмірмен байланыстырады Үй тапсырмасын алады Тест тапсырмаларын орындайды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Керемет! ҚБ:
Дескриптор: Көп таңбалы сандарды оқи алды-1б Сандарды дөңгелектеуді меңгерді-1б Дескриптор: Сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктей алды-1Б Сандарды 1-ге арттыруды және кемітуді біледі-1Б ҚБ: «Үш шапалақ» әдісі
Дескриптор: Есептеуді біледі-1Б Ауызша есептеуді меңгерген-1Б Дескриптор: көптаңбалы санның разрядтық құрамын біледі бүтін разрядтармен ауызша есептеуді жақсы біледі Дескриптор: Есептеу тәсілдерін біледі-1б Өз бетінше жұмыс жасай алады-1б
Дескриптор: Көптаңбалы сандармен арифметикалық амалдар орындады-1б Теңдеуді шешу жолдарын біледі-1б Дескриптор: Топта жұмыс жасай алады-1Б Тез есептеуді біледі-1Б ҚБ:
Дескриптор: Деректерді пайдалана алады-1б Есептің жауабын тапты-1б Математика ны өмірмен байланыстырады-1б ҚБ: Жарайсың! Білімнің шыңына жете бер! Дескриптор: Есептеу жолдарын біледі-1Б Есептеу жауабын тексере алады-1Б Дескриптор: Көптаңбалы сандардың разрядтық құрамын біледі -1б Бүтін разрядтармен ауызша есептейді.-1б Аяқталмаған сөйлем әдісі бойынша өз пікіріңді білдір. Бүгін мен ...... білдім Мен үшін қызық болды. Маға .... тапсырмаларды орындау оңай болды. |
суреттер Суреттер Қима қағаздар «Бағалау терезесі» плакаты оқулық оқулық оқулық Суреттер Оқулық Каспий, Арал,Балқаш көлдері туралы слайд мәліметтер Оқулық Ба5алау парақшасы Оқулық Оқулық Суреттер Таулардың суреттері Оқулық Тест парақтары Кері байланыс парағы |
||
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз







































