|
«Алматы облысының денсаулық сақтау басқармасы» ММ-ң ШЖҚ «Талғар жоғары медициналық колледжі» КМК |
|
КГП на ПХВ «Талгарский высший медицинский колледж» ГУ «Управление здравоохранения Алматинской области» |
|
Оқу сабағының жоспары |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Орталық Азияда өркениеттердің пайда болу факторлары. |
|
Пән атауы |
Қазақстан тарихы. |
|
Оқытушы |
Нусипова Аяулым Бейсембаевна |
|
Күні: |
|
|
Жалпы мәліметтер: Курс: 1, 2 курс Тобы: 115М-11, 116М-11, 114Е-11, 209М-9, 210М-9, 211М-9, 201Е-9, 215Е-9, 216Е-9, 217Е-9 Семестр: 1, 3 семестр |
Мамандығы: 09120100 Емдеу ісі Біліктілігі: 4S09120101 Фельдшер Мамандығы:09130100 «Мейіргер ісі», Біліктілігі: 4S09130103 «Жалпы тәжірибиедегі мейіргер» |
|
Сабақтың түрі: |
Аралас сабақ |
|
Сабақтың мақсаты, міндеттері |
Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін сипаттау |
|
Күтілетін нәтиже |
Әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттейді. Қазақстандық археология ғылымының жеткен жетістіктерін ашып көрсетеді. Көшпелілердің өркениетін зерттеуде номадистика ғылымының рөлінің маңыздылығын зерттейді. |
|
Қажетті ресурстар |
Презентация, карточкалар, суреттер, слайд. Джандосова З.А. Қазақстан тарихы. ЖББМ 10-сыныбына арналған оқулық. Алматы. Мектеп, 2019. 26-30 беттер |
|
Сабақ барысы |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Оқытушының әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 5 - минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Түгендеу. Тақырыпқа шығу мақсатында «Өркениет», «Зерттеу» тақырыптарына қатысты суреттер көрсетіледі. Осы арқылы оқушыларға сұрақ қойылады? Сабақтың тақырыбы қалай аталуы мүмкін? «Ойлан. Талқыла. Бөліс» стратегиясын қолдана отырып, Т. Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаев 2005 жылғы Қазақстан халқына жолдауында “Орталық Азия елдері Одағын” құруды ұсынғандығы туралы сөздері көрсетіледі. Оқушылар неліктен Н.Назарбаевтың осы сөздерді айтқандығын анықтап, болжау жасайды |
Студенттердің амандасуы. студенттер өз жауаптарын ұсынады |
Қ.Б. «Мадақтау арқылы»
Мақсаты: білім алушыны ынталандыру, өзіне деген сенімділігін арттыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 20 - минут Сабақтың соңы 35-40 мин |
Жаңа сабаққа арналған мәтін беріледі. 1-тапсырма Зерттеу мен Интерпретация Оқушыларға Орталық Азиядағы өркениеттерді зерттеуге байланысты мәтіндер таратылады. Орталық Азиядағы өркениеттер туралы зерттеген ғалымдар мен олардың зерттеулеріндегі басты ұстанымдарды анықтап, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтауға тапсырма беріледі:
2-тапсырма.Төмендегі берілген белгілердің
қайсысы Орталық Азия өркениетіне қайсысы тек Көшпенділер
өркениетіне тән екендігін
анықтаңыздар:
3-тапсырма. Оқушыларға «ЕНАРА» стратегиясы (5R) маңыздылық кестесі Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін анықтайды.
|
Білім алушылар кестеден тарихи – саяси ақпараттарды оқып, талдау нәтижесінде саяси ойдың даму кезеңдері мен ойшылдарын өзіне сәйкес ұғымдарымен дұрыс анықтайды. Дескрипторлар: 1. Орталық Азиядағы өркениеттер туралы зерттеген ғалымдар мен олардың зерттеулеріндегі басты ұстанымдарды анықтап атайды; 2. Әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін атайды; 3. Қазақстандық археология ғылымының жеткен жетістіктерін ашып көрсетеді, түсіндіреді; Студенттер кестеден тарихи –саяси ақпараттарды оқып, талдау нәтижесінде топтарды өзіне тән ұғымдарымен дұрыс ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды. Дескрипторлар: 1. Орталық Азия өркениетіне қайсысы тек Көшпенділер өркениетіне тән екендігін анықтайды. 2.
мәдени негізіне рулық-тайпалық одақ
жатады; 3. 15 ғ-да Орталық Азияда қазақ деп бұрынғы мемлекетінен бөлінген адамдарды айтады.
Дескрипторлар: 1. VI-IX және X–XIIIғғ. қоғамдық-саяси өзгерістердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіреді; 2. VI-IX және X–XIIIғғ.экономикалық өзгерістердің ұқсастығы мен айырмашылығын анықтайды; 3.VI-IX және X–XIIIғғ. мәдени өзгерістерді салыстырады; 4. VI-IX және X–XIIIғғ. территориялық өзгерістердің ерекшеліктерін талдайды.
|
ҚБ Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. Бағалау критериилері: - Орталық Азиядағы өркениеттер туралы зерттеген 5 ғалымды атай алады -Зерттеуші ғалымдардың Орталық Азиядағы өркениеттерге байланысты басты ұстанымдарын сипаттай алады
ҚБ Оқытушы студенттердің жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру. топтық бағалау
Бағалау критерийі: Орталық Азия өркениетіне қайсысы тек Көшпенділер өркениетіне тән екендігін анықтайды, себептерін талдайды.
Бағалау Бағалау критерийі: Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін талдайды.
ҚБ Оқытушы студенттердің жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Қ.Б. топтық бағалау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды 5 - минут |
Үйге тапсырма. Оқушыларға үйге тапсырма ретінде суретті хат жазуды тапсырыңыз. Шарты: сөздерді қолданбай-ақ, мағынасын суреттер арқылы жеткізу. Кері байланыс Маған ұнады...... Мен тілеймін...... Маған .......... қиын болды |
Студенттер жаңа сабаққа корытынды жасайды.
Кері байланыс жасалады. Оқу жетістігінің қорытындысын жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
3.Орталық Азияда өркениеттердің пайда болу факторлары.
3.Орталық Азияда өркениеттердің пайда болу факторлары.
|
«Алматы облысының денсаулық сақтау басқармасы» ММ-ң ШЖҚ «Талғар жоғары медициналық колледжі» КМК |
|
КГП на ПХВ «Талгарский высший медицинский колледж» ГУ «Управление здравоохранения Алматинской области» |
|
Оқу сабағының жоспары |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Орталық Азияда өркениеттердің пайда болу факторлары. |
|
Пән атауы |
Қазақстан тарихы. |
|
Оқытушы |
Нусипова Аяулым Бейсембаевна |
|
Күні: |
|
|
Жалпы мәліметтер: Курс: 1, 2 курс Тобы: 115М-11, 116М-11, 114Е-11, 209М-9, 210М-9, 211М-9, 201Е-9, 215Е-9, 216Е-9, 217Е-9 Семестр: 1, 3 семестр |
Мамандығы: 09120100 Емдеу ісі Біліктілігі: 4S09120101 Фельдшер Мамандығы:09130100 «Мейіргер ісі», Біліктілігі: 4S09130103 «Жалпы тәжірибиедегі мейіргер» |
|
Сабақтың түрі: |
Аралас сабақ |
|
Сабақтың мақсаты, міндеттері |
Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін сипаттау |
|
Күтілетін нәтиже |
Әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттейді. Қазақстандық археология ғылымының жеткен жетістіктерін ашып көрсетеді. Көшпелілердің өркениетін зерттеуде номадистика ғылымының рөлінің маңыздылығын зерттейді. |
|
Қажетті ресурстар |
Презентация, карточкалар, суреттер, слайд. Джандосова З.А. Қазақстан тарихы. ЖББМ 10-сыныбына арналған оқулық. Алматы. Мектеп, 2019. 26-30 беттер |
|
Сабақ барысы |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Оқытушының әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 5 - минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Түгендеу. Тақырыпқа шығу мақсатында «Өркениет», «Зерттеу» тақырыптарына қатысты суреттер көрсетіледі. Осы арқылы оқушыларға сұрақ қойылады? Сабақтың тақырыбы қалай аталуы мүмкін? «Ойлан. Талқыла. Бөліс» стратегиясын қолдана отырып, Т. Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаев 2005 жылғы Қазақстан халқына жолдауында “Орталық Азия елдері Одағын” құруды ұсынғандығы туралы сөздері көрсетіледі. Оқушылар неліктен Н.Назарбаевтың осы сөздерді айтқандығын анықтап, болжау жасайды |
Студенттердің амандасуы. студенттер өз жауаптарын ұсынады |
Қ.Б. «Мадақтау арқылы»
Мақсаты: білім алушыны ынталандыру, өзіне деген сенімділігін арттыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 20 - минут Сабақтың соңы 35-40 мин |
Жаңа сабаққа арналған мәтін беріледі. 1-тапсырма Зерттеу мен Интерпретация Оқушыларға Орталық Азиядағы өркениеттерді зерттеуге байланысты мәтіндер таратылады. Орталық Азиядағы өркениеттер туралы зерттеген ғалымдар мен олардың зерттеулеріндегі басты ұстанымдарды анықтап, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтауға тапсырма беріледі:
2-тапсырма.Төмендегі берілген белгілердің
қайсысы Орталық Азия өркениетіне қайсысы тек Көшпенділер
өркениетіне тән екендігін
анықтаңыздар:
3-тапсырма. Оқушыларға «ЕНАРА» стратегиясы (5R) маңыздылық кестесі Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін анықтайды.
|
Білім алушылар кестеден тарихи – саяси ақпараттарды оқып, талдау нәтижесінде саяси ойдың даму кезеңдері мен ойшылдарын өзіне сәйкес ұғымдарымен дұрыс анықтайды. Дескрипторлар: 1. Орталық Азиядағы өркениеттер туралы зерттеген ғалымдар мен олардың зерттеулеріндегі басты ұстанымдарды анықтап атайды; 2. Әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін атайды; 3. Қазақстандық археология ғылымының жеткен жетістіктерін ашып көрсетеді, түсіндіреді; Студенттер кестеден тарихи –саяси ақпараттарды оқып, талдау нәтижесінде топтарды өзіне тән ұғымдарымен дұрыс ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды. Дескрипторлар: 1. Орталық Азия өркениетіне қайсысы тек Көшпенділер өркениетіне тән екендігін анықтайды. 2.
мәдени негізіне рулық-тайпалық одақ
жатады; 3. 15 ғ-да Орталық Азияда қазақ деп бұрынғы мемлекетінен бөлінген адамдарды айтады.
Дескрипторлар: 1. VI-IX және X–XIIIғғ. қоғамдық-саяси өзгерістердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіреді; 2. VI-IX және X–XIIIғғ.экономикалық өзгерістердің ұқсастығы мен айырмашылығын анықтайды; 3.VI-IX және X–XIIIғғ. мәдени өзгерістерді салыстырады; 4. VI-IX және X–XIIIғғ. территориялық өзгерістердің ерекшеліктерін талдайды.
|
ҚБ Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. Бағалау критериилері: - Орталық Азиядағы өркениеттер туралы зерттеген 5 ғалымды атай алады -Зерттеуші ғалымдардың Орталық Азиядағы өркениеттерге байланысты басты ұстанымдарын сипаттай алады
ҚБ Оқытушы студенттердің жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру. топтық бағалау
Бағалау критерийі: Орталық Азия өркениетіне қайсысы тек Көшпенділер өркениетіне тән екендігін анықтайды, себептерін талдайды.
Бағалау Бағалау критерийі: Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін талдайды.
ҚБ Оқытушы студенттердің жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Қ.Б. топтық бағалау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды 5 - минут |
Үйге тапсырма. Оқушыларға үйге тапсырма ретінде суретті хат жазуды тапсырыңыз. Шарты: сөздерді қолданбай-ақ, мағынасын суреттер арқылы жеткізу. Кері байланыс Маған ұнады...... Мен тілеймін...... Маған .......... қиын болды |
Студенттер жаңа сабаққа корытынды жасайды.
Кері байланыс жасалады. Оқу жетістігінің қорытындысын жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
шағым қалдыра аласыз














