Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.3.1 Python программалау тілінде файлды оқу және жазу. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы үшін: файлдық функциялармен танысады. Оқушылардың көбі үшін: Python программалау тілінде файлдық функциялардың екі типін қарастырады. Кейбір оқушылар үшін: Python программалау тілінде деректерді файлдан оқу және жазуды жүзеге асырады. |
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика мен терминология: Шығару → Выход → Оutput Іздеу→ Искать → Seek Ашу → Открыт → Open Диалогтер мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:
|
|
Құндылықтарға баулу |
“Мәңгілік ел” жалпыұлттық идеясы бойынша “Жалпыға бірдей еңбек қоғамы” құндылығы қалыптасады. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Ағылшын тілі, орыс тілі, математика. |
|
Алдыңғы білім |
Файлды жасау және ашу жолдарымен таныс. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин. |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу. 2. Оқушыларды түгендеу. 3. Психологиялық жағымды ахуал орнату. |
Топтастыру «Екілікке саналу» әдісі арқылы 2 топқа бірігеді. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, критерийлерімен таныстыру. «Мозайка» әдісі арқылы үш топқа қима қағаздар беріледі. Топ мүшелері қағаз қиындыларын құрастырып, І топ - сабақтың тақырыбын, ІІ топ - сабақтың мақсаты мен критерийлерін жариялайды. |
Бағалау: Топтар бір-бірін «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды. |
Қағаз қиындылары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин. |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі Алдыңғы білім мен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұрақтарға жауап береді.
|
Python программалау тілінде файлмен жұмыс жасайтын қандай функция және әдістер бар? |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе Оқушыларға жаңа білім бөлімі бойынша мұғалімнің түсіндіру кіріспе сөзі жүргізіледі. Толығырақ ақпарат алу үшін оқулықтағы ақпараттарды оқуға бағытталады. |
(Ұ) Сөздікпен жұмыс. «Түртіп алу» әдісі |
|
7-сынып оқулығы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
(Т) Талқылау Оқулықты оқып біткен соң, топтар арасында топтық жұмыс жүргізіледі. І топ: Readline() функциясы ІІ топ: Seek функциясы Мақсаты: Жаңа сабақ бөліміндегі оқыған ақпараттарын топтық талқылау барысында тереңірек түсінеді. |
Дескриптор:
|
Бағалау: Топтар бір-бірін «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
(Ж) Жинақтау 1-тапсырма. Input.txt мәтіндік файлдың бірінші жолында “a”..“z” арасындағы кіші латын әріптері, ал екінші жолында және 0 мен 9 аралығындағы араб цифрлары берілген. Бірінші жолдағы алғашқы 10 әріп пен екінші жолдағы алғашқы 5 цифрды оutput.txt файлына жаз. |
Дескриптор:
Мақсаты: теориялық білімдерін практикамен ұштастырып, программа жазуға дағдыланады.
Программа коды: fin=open (“Input.txt”, “r”) fout=open (“Output.txt”, “w”) p=fin.readline(10) fin.readline () h=fin.readline (5) fout.write (p+’/n’) fout.writelines (h) fin.close () fout.close () Нәтижесі: abcdefghij 01234 |
Бағалау: Жұптар бір-бірін «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
2-тапсырма Input.txt мәтіндік файлдың бірінші жолында “a”..“z” аралығындағы кіші латын әріптерінен тұратын жол берілген. Файлдағы осы жолды 2- орыннан бастап 15 әріпті ‘*’ символымен ауыстыр.
|
Дескриптор:
Мақсаты: теориялық білімдерін практикамен ұштастырып, программа жазуға дағдыланады.
Программа коды: fin=open (“Input.txt”, “w”) f.write (‘abcdefghijklmnopqrstuvwxyz’) f.seek (2) f.write (‘***************’) f.close () Нәтижесі: ab***************rstuvwxyz |
Бағалау: Жұптар бір-бірін «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Дербес жұмыс. Практикалық жұмыс 3-тапсырма: Input.txt мәтіндік файлында үш, төрт және бес таңбалы сандар бос орынмен ажыратып жазылған. Осы сандардың қосындысын тап. Қосындыны Оutput.txt файлына жаз.
Мақсаты: seek() және read() функцияларын дұрыс қолдану дағдысын қалыптастыру. |
Дескриптор:
Программа коды: fin=open (“Input.txt”, “r”) fout=open (“Output.txt”, “w”) a=int(fin.read(3)) fin.seek (4) b=int (fin.read (4)) fin.seek (9) c=int(fin.read(5)) fout.write (str(a+b+c)) fin.close () fout.close ()
|
Бағалау: Оқушы өзін-өзі «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
7 мин. Рефлексия
|
Сабақты бекіту «Бес саусақ» әдісі
Балалар таратылған «5 саусақ» парақшасына таныстырылымда көрсетілген төмендегі критерийлер бойынша өз ойларын жазады.
|
Өзімді қалай сезіндім? -Басқаларға көмегім тиді ме? -Бүгін көңіл күйім қандай болды? -Бүгін сабақ ұнады ма? -Бүгін не үйрендім?
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Кожантаева Айгул ГильмановнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз 4.2. Файлдық функциялармен жұмыс 7-сынып
Тақырып бойынша 15 материал табылды
4.2. Файлдық функциялармен жұмыс 7-сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
4.2. Файлдық функциялармен жұмыс 7-сынып ҚМЖ Тапсырмалардың программалық кодтары, дискрипторлары бар. Сабаққа пайдалануға дайын.
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың барысы:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















