Түбірлес сөздер.

Тақырып бойынша 21 материал табылды

Түбірлес сөздер.

Материал туралы қысқаша түсінік
3 сынып Қазақ тілі 43-сабақ Түбірлес сөздер.22-25 жаттығу
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін

Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: ___________ Коптлеуова А.Ы.

Білім беру ұйымының атауы

273

Бөлім:

Уақыт

Мұғалімнің аты-жөні

Абишова С.Е.

Күні:

13.11.2025ж

Сынып: 3 «Г»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

43-сабақ Түбірлес сөздер.22-25 жаттығу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.3.1 мəтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру жəне жауап беру;

3.2.6.1 мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мəтін түрлерін/стилін (көркем мəтін, ғылыми-танымдық мəтін) жанрын салыстырып, ұқсастықтарымен айырмашылықтарын табу;

3.4.2.1 негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажырату.

Сабақтың мақсаты

  • мәтін бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырып, оған жауап береді

  • негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасап, түбірлес сөздердің мағынасын ажырата алады.

«Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы

Құндылық:

Әділдік пен жауапкершілік айы;

«Тура биде туған жоқ!»

Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

ЕББҚ

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру




5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Гауһар тастар»

«Адал азамат» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық:

Қазан айы

Әділдік пен жауапкершілік айы;

Жақсылыққа игілікке бой түзеу, абыройлы болуға, жауапкершілік, мейірімділік, қамқорлық, әділдік қасиеттерін жоғары бағалау және құқықтық тәрбиені қалыптастыру диалогын жасаймыз

Топтарға бөлу. Құндылықтарға байланысты топ атауларын анықтау.

«Шар жару» әдісі

3 топтан бір-бір оқушы шығып шарды жарады. Ішінен сөз шығады, сол бойынша топтарының атауларын анықтайды.

1. «Мейірім» тобы

2. «Қамқорлық» тобы

3. «Жақсылық» тобы

Өткен тақырыпқа шолу және жаңа тақырыпты ашу:

А) Үйге берілген оқу тапсырмасы:

21-жаттығу.

Бір дыбыс екі рет қайталанбайтындай етіп жаңа сөз жасап жаз.

Ә) «Күзгі жапырақтар» әдісі арқылы

өткен сабақты пысықтау.

Сабақтың тақырыбын анықтау

1. Түбір сөз деген не?

2. Туынды сөз деген не?

3. Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді?

4. Өмірбаян дегеніміз не? 5. Берілген түбір сөзге жұрнақ жалғап туынды сөз жасаңдар және берілген жұрнақтарға сай келетін түбір сөзді тауып жазыңдар.

6. Туынды сөз айт.

Shape3 Shape2 Shape1

Shape4 Ас

-Аспаз, асхана, астау сөздерін өзара салыстырыңдар.

-Олардың түбіріне назар аударыңдар, бұл сөздердің негізгі түбірі қай сөз? Қорытынды жасаңдар.

-Дұрыс айтасыңдар, бұлардың түбірі бір сөз, яғни бұлар түбірлес сөздер деп аталады.


Гауһар тастардан шыққан сөздерді оқиды.



















Топ атауларын анықтайды




Үй тапсырма сын тексертеді.





Өткен тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді.
















«Ауызша мадақтау» әдісі

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

































Дескриптор:

Сұраққа жауап береді

1 балл



Гауһар тастардан шыққан сөздерді оқиды.



















Топ атауларын анықтайды


Үй тапсырма сын тексертеді.





Өткен тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді.






































Жаңа білім

15 мин


























2 мин


Бекіту

18 мин








Сабақтың тақырыбы:

43-сабақ

Түбірлес сөздер

Сабақтың мақсаты түсіндіріледі.

22-жаттығу.Ұжымдық жұмыс.

Жасанды интеллект арқылы орындалады

-Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қой.

-Осы мәтінді «Ұтымды жауап» мәтінімен салыстыр.

Мәтіндердің ұқсастығы неде? Айырмашылығы ше?

-Мына кесте бойынша Қастеевтің өмірбаянын әңгімеле.

1904 жы лы

1928 жы лы

1929-1932 ж

1944 жы лы

1945-1956 ж







«Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі жүреді.

Сурет – суретші, мал – малшы сөздерін өзара салыстырыңдар. Олардың түбіріне назар аудар.

Қорытынды жасаңдар.


Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүргізіледі.

Кейбір оқушыға:

- Досыңнан сұрап алып, оның өмірбаянын айтып бер.


«Кинометафора» әдісі (ереже)


Сергіту сәтінде «Дене мүшелері» биі.


(Ж) 2- тапсырмада дәптермен жұмыс жүреді.

23 -жаттығу.

- Түбірлес сөздерді тап.


Топтық жұмыс ұйымдастырамын

1-топ. 25-жаттығу. «Саусақ іздері» әдісі. Түбірлес сөздерді тап.


2-топ. «Пазл» әдісі

Негізгі түбірге жұрнақ жалғап, туынды сөз жаса.


3-топ. «Түбірлес сөздерді сәйкестендір» әдісі

(Д) 3- тапсырмада дәптермен жұмыс болады.

24-жаттығу.

Жаңылтпашты жатқа жазыңдар.

Шежіреші* кісі шежіре* айтты,

Ішіндегі шежіресін шешіле айтты.

- Жаңылтпаштағы түбірлес сөздерді табыңдар.

- Түбірлес сөздердің мағынасын ашыңдар.

Сабақтың мақсаты түсінеді


Мәтінді тыңдайды.

Мәтін бойынша сұрақ қояды. Кесте бойынша әңгімелейді.

Оқылым, айтылым және тыңдалым дағдысын орындайды.


Сурет – суретші,

мал – малшы сөздерін өзара салыстыра ды, қорытынды жасайды.










Билеп сергиді.


-Сөздікті жазып алады.













Жаңылтпашты жатқа қатесіз жазады.

Дескриптор:

- Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады, жауап береді-1балл.

- Мәтінді «Ұтымды жауап» мәтінімен салыстырады-1балл.

- Кесте бойынша мәтінді әңгімелейді-1балл.



Сурет – суретші, мал – малшы сөздерін өзара салыстырады, қорытынды жасайды-1балл.


Дескриптор:

- Жас атауларын өсу ретіне қарай жүйелеп жазады-1балл.

- Түбірлес сөздер: бала, балақайды тауып, олардың түбірлес сөздер екенін дәлелдейді-2балл


Дескриптор:

1-топ.

Түбірлес сөздерді табады.

2-топ.

Негізгі түбірге жұрнақ жалғап, туынды сөз жасайды

3-топ.

Түбірлес сөздерді сәйкестендіреді

3 балл


Дескриптор:

- Жаңылтпаш ты жатқа жады-1балл. -Жаңылтпаш ты қатесіз жазады-1балл.

Оқулық, дәптер
























Оқулық, дәптер














Оқулық, дәптер


Қорытын ды

5 мин

Кері байланысты «Менің көңіл күйім» әдісі арқылы береді.

Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды.

Оқу тапсырмасы: 24-жаттығу.

Рефлексия жасайды.

Оқу тапсырмасын жазып алады.

ҚБ қойылады.









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
25.11.2025
54
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі