Сабақтың тақырыбы: Тармақталу алгоритмдерін программалау
|
Бөлім |
4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» |
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|
Күні |
|
|
Сынып |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы үшін: тармақталған алгоритмдерді программалау жолдарын біледі. Оқушылардың көбі үшін: Шарт тексеру опреаторының қысқа және толық жазылу құрылымдарын ажырата алады. Кейбір оқушылар үшін: Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. Оқушылардың жұмыстарын ауызша мадақтау, қолдау көрсету. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.
3.Жаңа тақырыпқа шолу
|
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. Мұғалімді тыңдайды. Анықтаманы дәптерге жазып алады. Практикалық тапсырмаларды орындайды. |
|
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 31 мин |
Практикалық жұмыстар (Ж) 1-тапсырма К саны берілген. Осы санның жұп немесе тақ екенін анықтайтын программа құрастыр. Егер сан тақ болса экранға «1», әйтпесе «0» шықсын.
|
Программа кодын жазады. Дескриптор:
1-тапсырма коды k = int(input()) if k%2==1: print('1') else: print('0')
F5 Енгіз 17 Шығу: 1 F5 Енгіз: 62 Шығу: 0
|
Бағалау: Оқушылар өзін-өзі «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.
|
7-сынып оқулығы. Компьютер |
|||||||||
|
|
(Ж) 2-тапсырма
В
|
Дескриптор: - Велосипедшінің жүріп өткен жолының жылдамдығын және уақытын анықтайды.-1б - Егер жүріп өтсе «ia», әйтпесе «joq» жауаптарының бірі экранға шығарады.-2б
2-тапсырма программа кодын жазады.
v,s,t=map(int,input().split()) if (v*t)>=s: print('ia') else: print('joq') F5 10 800 90 ia >>> 5 100 15 joq
|
Бағалау: Оқушылар өзін-өзі «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.
|
|
|||||||||
|
|
( Қыста күн жылы болса, мұз үстінде хоккей ойнау мүмкін емес. 7-сынып оқушылары бүгін сабақтан соң хоккей ойнауды жоспарлауда. Мұғалім оқушыларға хоккей ойнау үшін соңғы үш күнгі тіркелген ауа райы температурасының ең кіші мәні t температурадан төмен болса ғана ойнаулары мүмкін екенін ескертті. Берілген деректерді пайдаланып оқушылар бүгін хоккей ойнай ала ма, соны анықта. Деректердің енгізілу реті: соңғы үш күндегі ауа-райының мәндері: a, b, c және t температура.
|
Дескриптор:
3-тапсырма программа кодын жазады.
a,b,c,t = map(int, input().split()) t1=max(a,b,c) if t1 < t: print('ia') else: print('joq')
F5 -8 -10 -6 -5 ia >>> |
Бағалау: Оқушылар өзін-өзі «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды. |
7-сынып оқулығы. Компьютер
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы
7 мин. Рефлексия
|
Сабақты бекіту
Мақсаты: Сабақты қорытындылау. |
1. «Басбармақ» - басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды? 2. «Балалы үйрек» - бірлесу. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым? 3. «Ортан терек» - ойлану. Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым? 4. «Шылдыр шүмек» - шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? 5 «Кішкентай бөбек» - көңіл күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалай сезіндім?
|
Бағалау: Мұғалімнің қорытынды бағасы. «Бағдаршам» әдісі арқылы жүзеге асады.
|
|
|||||||||
|
|
Үй тапсырмасы Шарт тексеру операторының программалаудағы маңызын бағала. Мақсаты: Өткен сабақты пысықтау.
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
4.4. Тармақталған алгоритмдерді программалау
4.4. Тармақталған алгоритмдерді программалау
Сабақтың тақырыбы: Тармақталу алгоритмдерін программалау
|
Бөлім |
4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» |
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|
Күні |
|
|
Сынып |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы үшін: тармақталған алгоритмдерді программалау жолдарын біледі. Оқушылардың көбі үшін: Шарт тексеру опреаторының қысқа және толық жазылу құрылымдарын ажырата алады. Кейбір оқушылар үшін: Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. Оқушылардың жұмыстарын ауызша мадақтау, қолдау көрсету. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.
3.Жаңа тақырыпқа шолу
|
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. Мұғалімді тыңдайды. Анықтаманы дәптерге жазып алады. Практикалық тапсырмаларды орындайды. |
|
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 31 мин |
Практикалық жұмыстар (Ж) 1-тапсырма К саны берілген. Осы санның жұп немесе тақ екенін анықтайтын программа құрастыр. Егер сан тақ болса экранға «1», әйтпесе «0» шықсын.
|
Программа кодын жазады. Дескриптор:
1-тапсырма коды k = int(input()) if k%2==1: print('1') else: print('0')
F5 Енгіз 17 Шығу: 1 F5 Енгіз: 62 Шығу: 0
|
Бағалау: Оқушылар өзін-өзі «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.
|
7-сынып оқулығы. Компьютер |
|||||||||
|
|
(Ж) 2-тапсырма
В
|
Дескриптор: - Велосипедшінің жүріп өткен жолының жылдамдығын және уақытын анықтайды.-1б - Егер жүріп өтсе «ia», әйтпесе «joq» жауаптарының бірі экранға шығарады.-2б
2-тапсырма программа кодын жазады.
v,s,t=map(int,input().split()) if (v*t)>=s: print('ia') else: print('joq') F5 10 800 90 ia >>> 5 100 15 joq
|
Бағалау: Оқушылар өзін-өзі «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.
|
|
|||||||||
|
|
( Қыста күн жылы болса, мұз үстінде хоккей ойнау мүмкін емес. 7-сынып оқушылары бүгін сабақтан соң хоккей ойнауды жоспарлауда. Мұғалім оқушыларға хоккей ойнау үшін соңғы үш күнгі тіркелген ауа райы температурасының ең кіші мәні t температурадан төмен болса ғана ойнаулары мүмкін екенін ескертті. Берілген деректерді пайдаланып оқушылар бүгін хоккей ойнай ала ма, соны анықта. Деректердің енгізілу реті: соңғы үш күндегі ауа-райының мәндері: a, b, c және t температура.
|
Дескриптор:
3-тапсырма программа кодын жазады.
a,b,c,t = map(int, input().split()) t1=max(a,b,c) if t1 < t: print('ia') else: print('joq')
F5 -8 -10 -6 -5 ia >>> |
Бағалау: Оқушылар өзін-өзі «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды. |
7-сынып оқулығы. Компьютер
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы
7 мин. Рефлексия
|
Сабақты бекіту
Мақсаты: Сабақты қорытындылау. |
1. «Басбармақ» - басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды? 2. «Балалы үйрек» - бірлесу. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым? 3. «Ортан терек» - ойлану. Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым? 4. «Шылдыр шүмек» - шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? 5 «Кішкентай бөбек» - көңіл күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалай сезіндім?
|
Бағалау: Мұғалімнің қорытынды бағасы. «Бағдаршам» әдісі арқылы жүзеге асады.
|
|
|||||||||
|
|
Үй тапсырмасы Шарт тексеру операторының программалаудағы маңызын бағала. Мақсаты: Өткен сабақты пысықтау.
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




елосипедші v м/с
жылдамдықпен қозғалса, s жолды t секундта жүріп өтеме, анықта. Егер
жүріп өтсе «ia», әйтпесе «joq» жауаптарының бірі экранға шықсын.
Деректедің енгізілу реті: v-жылдамдық, s-жол және
t-уақыт.
















