|
Python тілінде алгоритмдерді программалау Күні:15.02.2024ж. Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
4.6. Else циклін басқару |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else); |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы: Else ұғымы мен қызметін анықтау; Оқушылардың көбі: Else нұсқаулығының орындалуын талдау мен қолдану; Кейбір оқушылар: Else нұсқаулығын қолданудың маңыздылығын тұжырымдау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері/уақыт |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурста р |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі/5мин Сыныпта көңілді ахуал орнату |
Сәлемдесу, түгендеу. Qr coder арқылы топқа бөлу 1-топ Continue 2 -топ Break Өткен тақырыпты қайталау бойынша «Миға шабуыл» әдісі сұрақ жауап |
Оқушылар мұғалімді тыңдайды. Сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді 1 балл |
Оқулық
Дәптер |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин. |
Кроссворд арқылы жаңа тақырыпты ашу Жаңа тақырыптың мақсатымен таныстыру. https://www.youtube.com/watch?v=1iAoXM6Un8I видео арқылы жаңа тақырыпты түсіндіру Топтық жұмыс «Венн диаграммасы» арқылы Оқушылар топтық жұмыс жасайды Вreak сontinue, еlse цикл нұсқаулықтарының негізгі ұқсастық пен айырмашылықтарын салыстырады. Бұл нұсқаулықтардың программа құрудағы маңызы қандай? Программа құруды қаншалықты жеңілдетеді? Ойыңды ортаға сал. Жұптық жұмыс сәйкестендіру Сәйкестендіру А)
В) Қалып қойған сөздерді табу -________________________________ белгілі бір қойылған шарт орындалуымен ағымдағы цикл жұмысын бірден тоқтатып,программа жұмысынциклден шығарып,әрі қарай жалғастыратын цикл нұсқалығы. -________________________________белгілі бір қойылған шарттың көмегімен ағымдағы цикл тоқтатып,келесі циклге ауысатын цикл нұсқалығы. Параметрлік цикл жұмысын ұйымдастыру үшін ______________ операторын _____________функциясымен бірге қолдану керек. _____________________цикл шартыта логикалық өрнек түрінде жазылады.шарт циклінің логикалық өрнегі true (ақиқат) немесе false(жалған)мәндері қабылданады. Түйінді сөздер: For (үшін ), While (әзірге), Break (үзілу), Continue(жалғастыру), range() 1-тапсырманы Жеке жұмыс . 1) N натурал саны берілген. Сол санның цифрларының арасында «7» цифры болса, цикл жұмысын тоқтатып «Error», әйтпесе санның цифрларының қосындысын экранға шығаратын программа құрастыр. x=int(input('N=')) k=s=0 while x!=0: k=x%10 x//=10 s=s+k if k == 7: print('Error') break else: print(s) 2) ЕБҚЕ тапсырма Санның цифрларының құрамында 5-тен кіші цифр болмаса,онда «жоқ» әйтпесе «ия» жауаптарын экранға шығару керек Программа коды: x=int(input('x=')) k=s=0 while x!=0: k=x%10 x//=10 if k < 5: print('Joq') break else: print('Ia') 2-тапсырма https://learningapps.org/view29036369 тапсырма сәйкестендіру |
Кроссвордтты шешеді Жаңа сабақпен танысады Топпен жұмыс жасайды Жұптық жұмысты орындайды Компьютерде орындайды |
Дескриптор: -операторлар ажырата алады 1 балл
Дескриптор: -Циклдердің атқаратын қызметін біледі. 1 балл
Дескриптор:
Программа кодын тексереді 3 балл
Дескриптор:
Программа кодын тексереді 3 балл
Дескриптор: Сәйкестендіруді орындайды 1 балл
|
Слайд
Компьютер
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Else циклін басқару |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
https://prezi.com/p/vyxurtkg-rrc/else-8/
https://wordwall.net/ru/resource/67432562 үй жұмысын сұрау
https://learningapps.org/view23877924 тапсырма
https://www.youtube.com/watch?v=1iAoXM6Un8I видео
https://learningapps.org/view29036369 тапсырма сәйкестендіру
топқа бөлу
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
4.6. Else циклін басқару
4.6. Else циклін басқару
|
Python тілінде алгоритмдерді программалау Күні:15.02.2024ж. Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
4.6. Else циклін басқару |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else); |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы: Else ұғымы мен қызметін анықтау; Оқушылардың көбі: Else нұсқаулығының орындалуын талдау мен қолдану; Кейбір оқушылар: Else нұсқаулығын қолданудың маңыздылығын тұжырымдау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері/уақыт |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурста р |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі/5мин Сыныпта көңілді ахуал орнату |
Сәлемдесу, түгендеу. Qr coder арқылы топқа бөлу 1-топ Continue 2 -топ Break Өткен тақырыпты қайталау бойынша «Миға шабуыл» әдісі сұрақ жауап |
Оқушылар мұғалімді тыңдайды. Сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді 1 балл |
Оқулық
Дәптер |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин. |
Кроссворд арқылы жаңа тақырыпты ашу Жаңа тақырыптың мақсатымен таныстыру. https://www.youtube.com/watch?v=1iAoXM6Un8I видео арқылы жаңа тақырыпты түсіндіру Топтық жұмыс «Венн диаграммасы» арқылы Оқушылар топтық жұмыс жасайды Вreak сontinue, еlse цикл нұсқаулықтарының негізгі ұқсастық пен айырмашылықтарын салыстырады. Бұл нұсқаулықтардың программа құрудағы маңызы қандай? Программа құруды қаншалықты жеңілдетеді? Ойыңды ортаға сал. Жұптық жұмыс сәйкестендіру Сәйкестендіру А)
В) Қалып қойған сөздерді табу -________________________________ белгілі бір қойылған шарт орындалуымен ағымдағы цикл жұмысын бірден тоқтатып,программа жұмысынциклден шығарып,әрі қарай жалғастыратын цикл нұсқалығы. -________________________________белгілі бір қойылған шарттың көмегімен ағымдағы цикл тоқтатып,келесі циклге ауысатын цикл нұсқалығы. Параметрлік цикл жұмысын ұйымдастыру үшін ______________ операторын _____________функциясымен бірге қолдану керек. _____________________цикл шартыта логикалық өрнек түрінде жазылады.шарт циклінің логикалық өрнегі true (ақиқат) немесе false(жалған)мәндері қабылданады. Түйінді сөздер: For (үшін ), While (әзірге), Break (үзілу), Continue(жалғастыру), range() 1-тапсырманы Жеке жұмыс . 1) N натурал саны берілген. Сол санның цифрларының арасында «7» цифры болса, цикл жұмысын тоқтатып «Error», әйтпесе санның цифрларының қосындысын экранға шығаратын программа құрастыр. x=int(input('N=')) k=s=0 while x!=0: k=x%10 x//=10 s=s+k if k == 7: print('Error') break else: print(s) 2) ЕБҚЕ тапсырма Санның цифрларының құрамында 5-тен кіші цифр болмаса,онда «жоқ» әйтпесе «ия» жауаптарын экранға шығару керек Программа коды: x=int(input('x=')) k=s=0 while x!=0: k=x%10 x//=10 if k < 5: print('Joq') break else: print('Ia') 2-тапсырма https://learningapps.org/view29036369 тапсырма сәйкестендіру |
Кроссвордтты шешеді Жаңа сабақпен танысады Топпен жұмыс жасайды Жұптық жұмысты орындайды Компьютерде орындайды |
Дескриптор: -операторлар ажырата алады 1 балл
Дескриптор: -Циклдердің атқаратын қызметін біледі. 1 балл
Дескриптор:
Программа кодын тексереді 3 балл
Дескриптор:
Программа кодын тексереді 3 балл
Дескриптор: Сәйкестендіруді орындайды 1 балл
|
Слайд
Компьютер
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Else циклін басқару |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
https://prezi.com/p/vyxurtkg-rrc/else-8/
https://wordwall.net/ru/resource/67432562 үй жұмысын сұрау
https://learningapps.org/view23877924 тапсырма
https://www.youtube.com/watch?v=1iAoXM6Un8I видео
https://learningapps.org/view29036369 тапсырма сәйкестендіру
топқа бөлу
шағым қалдыра аласыз















