|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Шеримова.Е |
|||||
|
Күні: |
03.11.2025ж |
|||||
|
Сынып: 1«Ә» |
Қатысушылар саны:16 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Б дыбысы және әрпі 49 саб 2т |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес күтілетін нәтижелер |
1.1.5.1* заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану; 1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу; 1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолданады; Сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтап, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізеді; Дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажыратады; |
|||||
|
Құндылықтар |
Қараша – әділдік және жауапкершілік айы; 1-апта дәйексөзі: «Әділдік пен жауапкершілік – біртұтас ұғым!» |
|||||
|
|
Сабақтың мақсаты |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру хормен амандасу, ширату жаттығуларын жасату арқылы өтеді. Амансың ба, Жер ана? Амансың ба, алтын күн? Амансың ба, достарым, Амансыз ба, ұстазым? Ұстазды көре қуана Сабағымды бастадым. «Адал азамат» бағдарламасы бойынша сөз қозғаймыз. Жақсылыққа игілікке бой түзеу,абройлы болуға, жауапкершілік, мейірімділік, қамқорлық, әділдік қасиеттерін жоғары бағалау және құқықтық тәрбиені қалыптастыру диалогын жасаймыз Өткен тақырыпқа шолу, жаңа тақырыпқа кіріспе «Жасырын әріп» ойыны. Шарты: Мұғалім шеңберде тұрған оқушылардың бірінің қолына әріп жазылған қағаз қыстырады. Іздеуші оқушы оның кімде екенін табады. Іздеуші дұрыс тапқан болса, онда әріпті алған оқушы жасырылған әріп туралы білетінін айтып береді, айта алмаса, айып ретінде өз өнерін көрсетеді. Әр айналым сайын, әріпті ауыстырып отырады. Соңында б әрпі жазылған қағазды жасырады. -Бұл әріпті танитындарың бар ма? -Б дыбысы туралы не білесіңдер? -Е дыбысынан басталатын сөздер айтайық. -Олай болса, бүгінгі күні е дыбысы мен әрпі туралы түсінік қалыптастыратын боламыз. Сабақ тақырыбын таныстыру. Сабақтан күтілетін нәтижені хабарлау. |
Өлең жолдарын қайталап жаттығу қимылдарын жасайды. Сұрақтарға жауап береді Бірге диалогқа түседі Ойынға қатысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Оқушылардың жауаптарын толықтырып кері байланыс жсап отырады. Жарайсың! Керемет! Жақсы! Дескриптор: Дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажыратады |
Әріптер жазылған парақтар кеспе әріптер |
||
|
Сабақтың ортасы 32 мин |
(Ұ) 1- тапсырмада «Сұрақ-жауап» әдісі қолданылады. Тыңдалым-айтылым – Балалар, кітапта берілген сюжетті сурет бойынша сұрақтарға жауап бере отырып, әңгіме құраңдаршы.
- Суреттен кімдерді және нелерді көріп тұрсыңдар? -Атасы мен немерелері не істеп жатыр? -Балаларға ат қойыңдар. -Бұзауа су берген баланың аты кім? -Ботаға жем берген кім? -Лаққа сүт берген кім? -Сиырға шөп салған атаның аты кім болсын? -Енді жаңа өздерің айтқан жауаптарыңды біріктіріп мәтін етіп айтыңдар. - Құраған әңгімелерің неше сөйлемнен тұрады? -Мәтінде б дыбысынан басталатын сөздер бар ма? Сол сөздерді буынға бөліңдер, сосын дыбыстық талдау жасаңдар. - Бота сөзін буынға бөліңдер. - Бота сөзі неше дыбыстан тұрады? - Бота сөзі қандай дыбыстан басталып тұр? - Бұл сөзде б дыбысы сөздің қай жерінде кездесіп тұр? - «Б» дыбысының сөз алдында және ортасында, соңында келетінін түсіндіру. -Жақсы, енді ойланайықшы. -Бұлар қандай жануарлар? -Берілген суреттердегі жануарларды бір сөзбен қалай атайды? (үй жануарлары) -Үй жануарларын адамдар не үшін асырайды? -Үй жануарларының пайдасын айтыңдаршы. -Ендеше үй жануарларына қандай күтім жасау керек? - Ал енді б әрпін қарындаштар немесе санағыш таяқшалар көмегімен жасаңдар. (Ұ, Д) 2-тапсырмада Оқылым « Көзілдірік» әдісімен – Балалар, оқулықта берілген сөздерді, сөйлемдерді барлығымыз бірге дауыстап оқиық.
-Барлығымыз бірге өлең жолдарын жаттайық. Құрастыру Бас+бақа сөздерінен сөз құрастырту. -Тасбақа сөзіне дыбыстық талдау жасап, буынға бөліңдер.
Сергіту сәтінде «Роботтар биі».
(Д) 3-тапсырмада дәптермен жұмыс жүреді. Жазылым 1. Партада дұрыс отырғызады. 2. Жазуға даярлауда бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамытатын жаттығулар жасатады.
3. Жазу: - дәптер бетіндегі кеңістікті бағдарлату;
- Әр беттің соңында берілген дөңгелек- шартты белгілерді тапсырманы орындауларыңа қарай бояңдар. «жасыл» түс – «Жарайсың!», «көк» түс –«Жақсы!» «қызыл» түс –«Талпын!». (Ұ) 4- тапсырма - «Сөз тану» айдары. QR кодта берілген мақалдың мәнін «Ақылды бала айтқызбай істейді» Түсіндіру ЕББҚ оқушыға: - Б дыбысы бар буын құрап айтады ЕБҚ оқушыға: Б дыбысы бар сөзді қатыстырып сөйлем құрап айт. ҚБ тапсырма: |
Сұрақтарға толық сөйлеммен жауап береді.
Сұрақтарға жауап береді.
Мәтін құрап айтады.
Сөздерді буынға бөледі.
Дыбыстық талдау жасайды.
Үй жануарларының пайдасын еске түсіреді.
Әріптің сұлбасын жасайды.
Сөздерді, сөйлемді оқиды.
Өлеңді жаттайды.
Сөздерге дыбыстық талдау жасап, буынға бөледі. Билеп сергиді.
Партада дұрыс отырады.
Жаттығу жасайды.
Қалам, қарындашты дұрыс ұстайды . Тапсырма орындайды, жұмысын бағалайды.
Сөздің мағынасын тыңдайды. Тапсырманы орындайды. Толық сөйлеммен жауап береді, дәлелдейді. |
Сурет бойынша әңгіме құрады, Заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолданады Сөздерді оқиды, Буынға бөледі, Дыбыстық талдау жасайды, Өлеңді жатқа айтады Тапсырмаларды дұрыс орындайды Сұрақтарға толық жауап береді, дәлелдейді Сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтап, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізеді; |
«Әліппе» оқулығы 1 сынып 2021ж 52-бет №2 жазу дәптері Үнтаспа, смартфон
|
||
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Кері байланысты « Бір минуттық әңгіме» әдісі арқылы береді. |
Ой-пікірін айтады. |
|
|
||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
49 саб әліппе 2 тоқсан.docx
49 саб әліппе 2 тоқсан.docx
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Шеримова.Е |
|||||
|
Күні: |
03.11.2025ж |
|||||
|
Сынып: 1«Ә» |
Қатысушылар саны:16 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Б дыбысы және әрпі 49 саб 2т |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес күтілетін нәтижелер |
1.1.5.1* заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану; 1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу; 1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолданады; Сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтап, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізеді; Дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажыратады; |
|||||
|
Құндылықтар |
Қараша – әділдік және жауапкершілік айы; 1-апта дәйексөзі: «Әділдік пен жауапкершілік – біртұтас ұғым!» |
|||||
|
|
Сабақтың мақсаты |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру хормен амандасу, ширату жаттығуларын жасату арқылы өтеді. Амансың ба, Жер ана? Амансың ба, алтын күн? Амансың ба, достарым, Амансыз ба, ұстазым? Ұстазды көре қуана Сабағымды бастадым. «Адал азамат» бағдарламасы бойынша сөз қозғаймыз. Жақсылыққа игілікке бой түзеу,абройлы болуға, жауапкершілік, мейірімділік, қамқорлық, әділдік қасиеттерін жоғары бағалау және құқықтық тәрбиені қалыптастыру диалогын жасаймыз Өткен тақырыпқа шолу, жаңа тақырыпқа кіріспе «Жасырын әріп» ойыны. Шарты: Мұғалім шеңберде тұрған оқушылардың бірінің қолына әріп жазылған қағаз қыстырады. Іздеуші оқушы оның кімде екенін табады. Іздеуші дұрыс тапқан болса, онда әріпті алған оқушы жасырылған әріп туралы білетінін айтып береді, айта алмаса, айып ретінде өз өнерін көрсетеді. Әр айналым сайын, әріпті ауыстырып отырады. Соңында б әрпі жазылған қағазды жасырады. -Бұл әріпті танитындарың бар ма? -Б дыбысы туралы не білесіңдер? -Е дыбысынан басталатын сөздер айтайық. -Олай болса, бүгінгі күні е дыбысы мен әрпі туралы түсінік қалыптастыратын боламыз. Сабақ тақырыбын таныстыру. Сабақтан күтілетін нәтижені хабарлау. |
Өлең жолдарын қайталап жаттығу қимылдарын жасайды. Сұрақтарға жауап береді Бірге диалогқа түседі Ойынға қатысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Оқушылардың жауаптарын толықтырып кері байланыс жсап отырады. Жарайсың! Керемет! Жақсы! Дескриптор: Дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажыратады |
Әріптер жазылған парақтар кеспе әріптер |
||
|
Сабақтың ортасы 32 мин |
(Ұ) 1- тапсырмада «Сұрақ-жауап» әдісі қолданылады. Тыңдалым-айтылым – Балалар, кітапта берілген сюжетті сурет бойынша сұрақтарға жауап бере отырып, әңгіме құраңдаршы.
- Суреттен кімдерді және нелерді көріп тұрсыңдар? -Атасы мен немерелері не істеп жатыр? -Балаларға ат қойыңдар. -Бұзауа су берген баланың аты кім? -Ботаға жем берген кім? -Лаққа сүт берген кім? -Сиырға шөп салған атаның аты кім болсын? -Енді жаңа өздерің айтқан жауаптарыңды біріктіріп мәтін етіп айтыңдар. - Құраған әңгімелерің неше сөйлемнен тұрады? -Мәтінде б дыбысынан басталатын сөздер бар ма? Сол сөздерді буынға бөліңдер, сосын дыбыстық талдау жасаңдар. - Бота сөзін буынға бөліңдер. - Бота сөзі неше дыбыстан тұрады? - Бота сөзі қандай дыбыстан басталып тұр? - Бұл сөзде б дыбысы сөздің қай жерінде кездесіп тұр? - «Б» дыбысының сөз алдында және ортасында, соңында келетінін түсіндіру. -Жақсы, енді ойланайықшы. -Бұлар қандай жануарлар? -Берілген суреттердегі жануарларды бір сөзбен қалай атайды? (үй жануарлары) -Үй жануарларын адамдар не үшін асырайды? -Үй жануарларының пайдасын айтыңдаршы. -Ендеше үй жануарларына қандай күтім жасау керек? - Ал енді б әрпін қарындаштар немесе санағыш таяқшалар көмегімен жасаңдар. (Ұ, Д) 2-тапсырмада Оқылым « Көзілдірік» әдісімен – Балалар, оқулықта берілген сөздерді, сөйлемдерді барлығымыз бірге дауыстап оқиық.
-Барлығымыз бірге өлең жолдарын жаттайық. Құрастыру Бас+бақа сөздерінен сөз құрастырту. -Тасбақа сөзіне дыбыстық талдау жасап, буынға бөліңдер.
Сергіту сәтінде «Роботтар биі».
(Д) 3-тапсырмада дәптермен жұмыс жүреді. Жазылым 1. Партада дұрыс отырғызады. 2. Жазуға даярлауда бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамытатын жаттығулар жасатады.
3. Жазу: - дәптер бетіндегі кеңістікті бағдарлату;
- Әр беттің соңында берілген дөңгелек- шартты белгілерді тапсырманы орындауларыңа қарай бояңдар. «жасыл» түс – «Жарайсың!», «көк» түс –«Жақсы!» «қызыл» түс –«Талпын!». (Ұ) 4- тапсырма - «Сөз тану» айдары. QR кодта берілген мақалдың мәнін «Ақылды бала айтқызбай істейді» Түсіндіру ЕББҚ оқушыға: - Б дыбысы бар буын құрап айтады ЕБҚ оқушыға: Б дыбысы бар сөзді қатыстырып сөйлем құрап айт. ҚБ тапсырма: |
Сұрақтарға толық сөйлеммен жауап береді.
Сұрақтарға жауап береді.
Мәтін құрап айтады.
Сөздерді буынға бөледі.
Дыбыстық талдау жасайды.
Үй жануарларының пайдасын еске түсіреді.
Әріптің сұлбасын жасайды.
Сөздерді, сөйлемді оқиды.
Өлеңді жаттайды.
Сөздерге дыбыстық талдау жасап, буынға бөледі. Билеп сергиді.
Партада дұрыс отырады.
Жаттығу жасайды.
Қалам, қарындашты дұрыс ұстайды . Тапсырма орындайды, жұмысын бағалайды.
Сөздің мағынасын тыңдайды. Тапсырманы орындайды. Толық сөйлеммен жауап береді, дәлелдейді. |
Сурет бойынша әңгіме құрады, Заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолданады Сөздерді оқиды, Буынға бөледі, Дыбыстық талдау жасайды, Өлеңді жатқа айтады Тапсырмаларды дұрыс орындайды Сұрақтарға толық жауап береді, дәлелдейді Сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтап, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізеді; |
«Әліппе» оқулығы 1 сынып 2021ж 52-бет №2 жазу дәптері Үнтаспа, смартфон
|
||
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Кері байланысты « Бір минуттық әңгіме» әдісі арқылы береді. |
Ой-пікірін айтады. |
|
|
||

шағым қалдыра аласыз
















