Түркістан облысы, Түркістан қаласы,
Ә. Науаи атындағы № 13 мектеп гимназияның бастауыш сынып мұғалімі
Идирисова Ойдин Сайдуллаевна
|
Бўлим: |
1-Д бўлим . Геометрик фигуралар. “Инсоний қадриятлар!” |
|
Ўқитувчининг исми-шарифи: |
Идирисова Ойдин Сайдуллаевна |
|
Куни:24.10.24 |
|
|
Синфи: 4-«Д» |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарснинг мавзуси: |
Умумлаштириш |
|
Ўқув дастурига мос ўқув мақсадлари: |
4 4.5.1.2-мисолларни ечиш усулларидаги тезлик , масофа ўзаро орасидаги боғликликни фойдаланиш. 4.2.1.8 –бир қолипли тўғри чизиқни қўзғалишдаги масофаларни формуласини кўрсатиш ва қўллаш (s=v∙t, t=s: v, v=s:t) |
|
Дарснинг мақсади:: |
мисолларни ечиш усулларидаги тезлик , масофа ўзаро орасидаги боғликликни фойдаланади бир қолипли тўғри чизиқни қўзғалишдаги масофаларни формуласини кўрсатади ва қўллайди (s=v∙t, t=s: v, v=s:t) |
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг босқичлари/ Вақти: |
Ўқитувчининг ҳаракати |
Ўқувчининг ҳаракати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
Дарснинг бошланиши: Қизиқтириш 2 мин. |
Диққатни жалб қилиш:
Чарақлаб қуеш хам чиқди. Айланага нур сочилди. Хайрли кун биз қувноқ боламиз Хайрли кун саломлашиб оламиз Геометрик шакллар орқали синфни грухларга ажратиш. 3.Уй вазифаларини сўраш.
Утилган дарсни мустахкамлаш «Сонларни сузлатамиз» |
Рангли стикерларни ихтиёрий танлаб олишадилар ва шу ранглар орқали жойларини топиб ўтиришадилар.
Уйга берилган топшириқлар бўйича берилган саволларга жавоб беради |
Узини-узи бахолаш
|
Дарслик, иш дафтари, ДК экрани
|
|
Янги дарсга кириш: 3 минут
|
(ЎК, Г)Ўқувчиларнинг дарсга тайёрлаш ,чарок давомида олган билимларини умумлаштириш.
Уқувчилар конструктор қисмларини хисоблайди, хажмларининг қийматларини усиб бориш тартибида жойлаштиради. Билим хақида қандай мақоллар биласиз Қувноқ дақиқа |
Дескриптор.Билим олувчи” - конструктор қисмларини хисоблайди хажмларнинг қийматини усиб бориш тартибида жойлаштиради |
|
Дарслик, иш дафтари, ДК экрани https://youtu.be/xyS4WWbtttM |
|
Дарснинг асосий қисми . 35мин. |
Китоб билан ишлаш 2-топшириқ. Ифодаси ва жавобини езиб масалани ечади
3-топшириқ Ифодаларни устун
куринишда езиб хисоблайди ва
текширади.
4-топшириқ. Уйланг ва жавоб беринг Уқувчилар берилган саволларга тез ва чаққон жавоб беради. 5-топшириқ . Гурух сардорлари КУБ уйини
Болалар кубни бир хил рангга келтиришади. Дарсни мустахкамлаш. 1.Юз хажм периметрни топиш қандай формулалардан фойдаланамиз? 2.Харакатга доир масалаларни ечишда қандай формуладан фойдаланамиз? Саволларга жавоб олиб якунлаш. Гурухларни бахолаш |
Дескриптор.Билим олувчи” - Масалага ифода тузади жавобини езади Дескриптор. Билим олувчи: -Мисолларни устун куринишида езиб хисоблайди ва текширади. . Дескриптор. Билим олувчи. - саволларга жавоб беради Дескриптор. Билим олувчи. - кубни бир хил ранга келтиради Дескриптор. Билим олувчи Уқувчилар тахтага чиқишиб формулаларни езади. |
Гурухни бахолайди
Бир бирини бахолайди
Узин узи бахолаш
Узин узи бахолаш
|
Дарслик, иш дафтари, ДК экрани
|
|
Дарснинг якуни: 5 мин
|
Рефлексия Билим пирамидаси Укувчилар дарсга кери богланиш ясайди.
|
|
|
Стикер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
4- сынып, математика, Умумлаштириш
4- сынып, математика, Умумлаштириш
Түркістан облысы, Түркістан қаласы,
Ә. Науаи атындағы № 13 мектеп гимназияның бастауыш сынып мұғалімі
Идирисова Ойдин Сайдуллаевна
|
Бўлим: |
1-Д бўлим . Геометрик фигуралар. “Инсоний қадриятлар!” |
|
Ўқитувчининг исми-шарифи: |
Идирисова Ойдин Сайдуллаевна |
|
Куни:24.10.24 |
|
|
Синфи: 4-«Д» |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарснинг мавзуси: |
Умумлаштириш |
|
Ўқув дастурига мос ўқув мақсадлари: |
4 4.5.1.2-мисолларни ечиш усулларидаги тезлик , масофа ўзаро орасидаги боғликликни фойдаланиш. 4.2.1.8 –бир қолипли тўғри чизиқни қўзғалишдаги масофаларни формуласини кўрсатиш ва қўллаш (s=v∙t, t=s: v, v=s:t) |
|
Дарснинг мақсади:: |
мисолларни ечиш усулларидаги тезлик , масофа ўзаро орасидаги боғликликни фойдаланади бир қолипли тўғри чизиқни қўзғалишдаги масофаларни формуласини кўрсатади ва қўллайди (s=v∙t, t=s: v, v=s:t) |
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг босқичлари/ Вақти: |
Ўқитувчининг ҳаракати |
Ўқувчининг ҳаракати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
Дарснинг бошланиши: Қизиқтириш 2 мин. |
Диққатни жалб қилиш:
Чарақлаб қуеш хам чиқди. Айланага нур сочилди. Хайрли кун биз қувноқ боламиз Хайрли кун саломлашиб оламиз Геометрик шакллар орқали синфни грухларга ажратиш. 3.Уй вазифаларини сўраш.
Утилган дарсни мустахкамлаш «Сонларни сузлатамиз» |
Рангли стикерларни ихтиёрий танлаб олишадилар ва шу ранглар орқали жойларини топиб ўтиришадилар.
Уйга берилган топшириқлар бўйича берилган саволларга жавоб беради |
Узини-узи бахолаш
|
Дарслик, иш дафтари, ДК экрани
|
|
Янги дарсга кириш: 3 минут
|
(ЎК, Г)Ўқувчиларнинг дарсга тайёрлаш ,чарок давомида олган билимларини умумлаштириш.
Уқувчилар конструктор қисмларини хисоблайди, хажмларининг қийматларини усиб бориш тартибида жойлаштиради. Билим хақида қандай мақоллар биласиз Қувноқ дақиқа |
Дескриптор.Билим олувчи” - конструктор қисмларини хисоблайди хажмларнинг қийматини усиб бориш тартибида жойлаштиради |
|
Дарслик, иш дафтари, ДК экрани https://youtu.be/xyS4WWbtttM |
|
Дарснинг асосий қисми . 35мин. |
Китоб билан ишлаш 2-топшириқ. Ифодаси ва жавобини езиб масалани ечади
3-топшириқ Ифодаларни устун
куринишда езиб хисоблайди ва
текширади.
4-топшириқ. Уйланг ва жавоб беринг Уқувчилар берилган саволларга тез ва чаққон жавоб беради. 5-топшириқ . Гурух сардорлари КУБ уйини
Болалар кубни бир хил рангга келтиришади. Дарсни мустахкамлаш. 1.Юз хажм периметрни топиш қандай формулалардан фойдаланамиз? 2.Харакатга доир масалаларни ечишда қандай формуладан фойдаланамиз? Саволларга жавоб олиб якунлаш. Гурухларни бахолаш |
Дескриптор.Билим олувчи” - Масалага ифода тузади жавобини езади Дескриптор. Билим олувчи: -Мисолларни устун куринишида езиб хисоблайди ва текширади. . Дескриптор. Билим олувчи. - саволларга жавоб беради Дескриптор. Билим олувчи. - кубни бир хил ранга келтиради Дескриптор. Билим олувчи Уқувчилар тахтага чиқишиб формулаларни езади. |
Гурухни бахолайди
Бир бирини бахолайди
Узин узи бахолаш
Узин узи бахолаш
|
Дарслик, иш дафтари, ДК экрани
|
|
Дарснинг якуни: 5 мин
|
Рефлексия Билим пирамидаси Укувчилар дарсга кери богланиш ясайди.
|
|
|
Стикер |
шағым қалдыра аласыз



















