Бекітемін: _____________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 6-класс 1-сабақ.+++
|
Бөлім: |
4-бөлім: Астана- мәдениет пен өнер ордасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1.Астана-бас қала.Неологизмдер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.6.1 - коммуникативтік жағдаятқа сайресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткізу; 6.4.3.1 -неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Коммуникативтік жағдаятқа сайресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткізеді; Неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсінеді және ажырата біледі; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ұлттық мәдениетті дәріптеу. Ұлттық мұраға ұқыпты қарау. Ар-ұят құндылығы: Адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. Физикалық белсенді болу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы- 5 минут |
І.1.Ұйымдастыру кезеңі: «Бір қадам алға...» әдісі Мұғалім есіктен кіргеннен өткен материалдарға байланысты сұрақтар қояды. Жауап дұрыс болса, бір қадам алға жылжиды, қате болса, бір қадам артқа шегінеді. Мұғалім столына жеткенше, бірнеше сұрақ қою арқылы оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландырып 1-тапсырма. «Ойшақыру» Суретке қарап ой бөлісіңдер.
|
Психологиялық ахуал.«Амандасу» әдісі арқылы ұйымдастыру. Сабақ тақырыбына қатысты ой тұжырымға өз көзқарастарын айтып, талдау жасайды.Сурет бойынша тақырыпты болжайды. |
Ауызша мадақтау Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! |
Оқулық 6-сынып «Мектеп» баспасы 2018жыл
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы- 35 минут |
Неологизм – (гр.neos – «жаңа», logos – «сөз») – қоғамдағы саяси, мәдени, экономикалық қатынастардың, ғылым мен техниканың дамуына байланысты тілге енген жаңа сөздер мен сөз тіркестері, фразеологиялық орлымдар. олар тілге алғаш енген кезде жаңа сөздер болады да, уақыт өте келе, жалпы қолданыстағы көп сөздің біріне айналады. мысалы: зымыран, ұжым, елтаңба, мәзір, тұғыр-тас, ермексаз, т.б. 1-тапсырма. Берілген сөздерден неологизмдер, термин, диалект, кәсіби сөздердің жігін ажыратып, кестеге белгілеңіздер
2-тапсырма Президенттің 1998 жылғы 6 мамырдағы Жарлығымен Ақмоланың атауы Астана болып өзгертілді. Жаңа астананың халықаралық тұсаукесері 1998 жылғы 10 маусымда өтті. 1999 жылы ЮНЕСКО шешімі бойынша Астана «Бейбітшілік қаласы» атағына ие болды. 2000 жылдан бастап Қазақстанның басты қаласы астаналар мен ірі қалалардың Халықаралық Ассамблеясының мүшесі болып табылады. 2019 жылғы 23 наурыздағы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен Астана қаласы Қазақстан Республикасының астанасы – Нұр-Сұлтан қаласы деп қайта аталды. Қазіргі уақытта астананың аумағы 722 шаршы шақырымнан асады, тұрғындар саны – 1 млн асады. Қала төрт ауданнан – «Алматы», «Сарыарқа», «Есіл» және «Байқоңыр» ауданынан тұрады. https://elbasy.kz/kk/kazakstannyn-astanasy-nur-sultan 1. Мәтінді оқыңыздар. 2. Төменде берілген мәтін мен суреттерді пайдала отырып, шағын диалог жазыңыздар
3-тапсырма Деңгейлік тапсырмалар ІІІ деңгей 1.Сөйлемдерді
толықтырыңдар. ІІ деңгей
1. Мәтіннен
неоголизмді теріп жазыныздар. І
деңгей |
Жаңа сөздер туралы біледі.
Берілген сөздерден неологизмдер, термин, диалект, кәсіби сөздердің жігін ажыратып, кестеге белгілейді.
1.Мәтінді оқиды. 2. Төменде берілген мәтін мен суреттерді пайдала отырып, шағын диалог жазады.
Сөйлемдерді толықтырады.
Мәтіннен неоголизмді теріп
жазады.
|
Дескрипторлар:
2 балл
Дескрипторлар:
4 балл Дескрипторлар:
4 балл |
Оқулық 6-сынып «Мектеп» баспасы 2018жыл
Бағдаршам |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы- 5минут |
Үйге : 4-тапсырма (оқулықтан) Рефлексия.
1.Сабақтан не үйрендің?
2.Сабақтан қандай жаңа ақпарат алдың? 3.Келесі сабақтан не күтесің?
Осы сұрақтарға жауапты стикерге жазып суреттегі вагон тұсына
жапсыру. 1-вагон: «Мен сабақты жақсы түсіндім,достарыма айтып бере
аламын». 2-вагон: «Мен сабақты түсіндім, бірақ достарыма айтып бере
алмаймын». 3-вагон? «Мен сабақты түсінбедім». |
Рефлексия жасайды.Үйге тапсырма алады.
|
10 балдық жүйемен ҚБ қойылады |
Стикер.
Вагон суреттері
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
4-бөлім: Астана- мәдениет пен өнер ордасы 6 класс
4-бөлім: Астана- мәдениет пен өнер ордасы 6 класс
Бекітемін: _____________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 6-класс 1-сабақ.+++
|
Бөлім: |
4-бөлім: Астана- мәдениет пен өнер ордасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1.Астана-бас қала.Неологизмдер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.6.1 - коммуникативтік жағдаятқа сайресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткізу; 6.4.3.1 -неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Коммуникативтік жағдаятқа сайресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткізеді; Неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсінеді және ажырата біледі; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ұлттық мәдениетті дәріптеу. Ұлттық мұраға ұқыпты қарау. Ар-ұят құндылығы: Адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. Физикалық белсенді болу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы- 5 минут |
І.1.Ұйымдастыру кезеңі: «Бір қадам алға...» әдісі Мұғалім есіктен кіргеннен өткен материалдарға байланысты сұрақтар қояды. Жауап дұрыс болса, бір қадам алға жылжиды, қате болса, бір қадам артқа шегінеді. Мұғалім столына жеткенше, бірнеше сұрақ қою арқылы оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландырып 1-тапсырма. «Ойшақыру» Суретке қарап ой бөлісіңдер.
|
Психологиялық ахуал.«Амандасу» әдісі арқылы ұйымдастыру. Сабақ тақырыбына қатысты ой тұжырымға өз көзқарастарын айтып, талдау жасайды.Сурет бойынша тақырыпты болжайды. |
Ауызша мадақтау Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! |
Оқулық 6-сынып «Мектеп» баспасы 2018жыл
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы- 35 минут |
Неологизм – (гр.neos – «жаңа», logos – «сөз») – қоғамдағы саяси, мәдени, экономикалық қатынастардың, ғылым мен техниканың дамуына байланысты тілге енген жаңа сөздер мен сөз тіркестері, фразеологиялық орлымдар. олар тілге алғаш енген кезде жаңа сөздер болады да, уақыт өте келе, жалпы қолданыстағы көп сөздің біріне айналады. мысалы: зымыран, ұжым, елтаңба, мәзір, тұғыр-тас, ермексаз, т.б. 1-тапсырма. Берілген сөздерден неологизмдер, термин, диалект, кәсіби сөздердің жігін ажыратып, кестеге белгілеңіздер
2-тапсырма Президенттің 1998 жылғы 6 мамырдағы Жарлығымен Ақмоланың атауы Астана болып өзгертілді. Жаңа астананың халықаралық тұсаукесері 1998 жылғы 10 маусымда өтті. 1999 жылы ЮНЕСКО шешімі бойынша Астана «Бейбітшілік қаласы» атағына ие болды. 2000 жылдан бастап Қазақстанның басты қаласы астаналар мен ірі қалалардың Халықаралық Ассамблеясының мүшесі болып табылады. 2019 жылғы 23 наурыздағы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен Астана қаласы Қазақстан Республикасының астанасы – Нұр-Сұлтан қаласы деп қайта аталды. Қазіргі уақытта астананың аумағы 722 шаршы шақырымнан асады, тұрғындар саны – 1 млн асады. Қала төрт ауданнан – «Алматы», «Сарыарқа», «Есіл» және «Байқоңыр» ауданынан тұрады. https://elbasy.kz/kk/kazakstannyn-astanasy-nur-sultan 1. Мәтінді оқыңыздар. 2. Төменде берілген мәтін мен суреттерді пайдала отырып, шағын диалог жазыңыздар
3-тапсырма Деңгейлік тапсырмалар ІІІ деңгей 1.Сөйлемдерді
толықтырыңдар. ІІ деңгей
1. Мәтіннен
неоголизмді теріп жазыныздар. І
деңгей |
Жаңа сөздер туралы біледі.
Берілген сөздерден неологизмдер, термин, диалект, кәсіби сөздердің жігін ажыратып, кестеге белгілейді.
1.Мәтінді оқиды. 2. Төменде берілген мәтін мен суреттерді пайдала отырып, шағын диалог жазады.
Сөйлемдерді толықтырады.
Мәтіннен неоголизмді теріп
жазады.
|
Дескрипторлар:
2 балл
Дескрипторлар:
4 балл Дескрипторлар:
4 балл |
Оқулық 6-сынып «Мектеп» баспасы 2018жыл
Бағдаршам |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы- 5минут |
Үйге : 4-тапсырма (оқулықтан) Рефлексия.
1.Сабақтан не үйрендің?
2.Сабақтан қандай жаңа ақпарат алдың? 3.Келесі сабақтан не күтесің?
Осы сұрақтарға жауапты стикерге жазып суреттегі вагон тұсына
жапсыру. 1-вагон: «Мен сабақты жақсы түсіндім,достарыма айтып бере
аламын». 2-вагон: «Мен сабақты түсіндім, бірақ достарыма айтып бере
алмаймын». 3-вагон? «Мен сабақты түсінбедім». |
Рефлексия жасайды.Үйге тапсырма алады.
|
10 балдық жүйемен ҚБ қойылады |
Стикер.
Вагон суреттері
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















