4 Дыбыстар мен әріптер

Тақырып бойынша 31 материал табылды

4 Дыбыстар мен әріптер

Материал туралы қысқаша түсінік
4 Дыбыстар мен әріптер
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы

Turan mektebi

Пәні:

Ана тілі

Бөлім:

Дыбыс және әріп

Педагогтің аты-жөні:

Маханова Д.Б.

Күні:


Сынып:

1 В сынып


Сабақтың тақырыбы:

4 сабақ. Дыбыстар мен әріптер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;

1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көщіріп жазу және есту, есте сақтау арқылы жазу.

Сабақтың мақсаты

Дыбыстар мен әріптерді меңгерту



Құндылықтар:

Қаңтар айы: Заң және тәртіп

Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Талап бар жерді тәртіп бар.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут








Өткенді пысықтау

5 минут













Сабақ

тың ортасы

20 минут

































































Сергіту сәті

2 минут






Сабақты қорыту

6минут










Қосымша тапсырма

2минут












Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру

Жұмбақты шеш

Шанамен зырлап желетін,

Шаңғы, коньки тебетін,

Аққала жасап ойнайтын

Қай мезгіл деп ойлайсың?





Өткенді пысықтау

Топтық жұмыс

Балаларды төрт топқа бөліп, көлемді ақ қағаз беріледі. Әр топқа түрлі бағыттағы тапсырмалар ұсынылады. Тапсырма үлгілері:

Дыбыс дегеніміз не?

Әріп дегеніміз не?

Дауысты дыбыстар:

Дауыссыз дыбыстар:


Құндылық мақсаты:

Мемлекеттік тілді білу



Жаңа тақырып

«Болжау» әдісі

Балалар, көз алдарыңа елестетіп көріңдерші. Айнала аппақ қар. Бір топ баламен аулаға немесе ауыл сыртына шықтыңдар. Әрі қарай не істер едіңдер? (Оқушылардың жауаптары тыңдалады).

Бойларыңды қандай сезім билейді?

Бүгінгі біздің танысқалы отырған өлеңіміздің тақырыбы қандай болмақ деп ойлайсыңдар? Енді осы тақырыптағы өлеңнің мазмұны қалай болады? Өз сөздеріңмен әңгімелеп көріңдерші.


Оқулықпен жұмыс

Өлеңнің авторы жайлы қысқаша мағлұмат беріледі.

Дәркембай Шоқпарұлы 1946 жылы Алматы облысы Еңбекшіқазақ ауданы Ақши ауылында ұстаның отбасында дүниеге келген. Қолөнер шебері, педагог,

этнодизайншы, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қайраткері.


ФС тапсырмасы

1-жаттығу

Мұғалім өлеңді мәнерлеп, дауыстап оқып береді.Өлеңді оқушылар оқиды Оқушыларға түсініксіз болған сөздерге сөздік жұмысы жүргізіледі.

Қар, сырғанақ сөздерінде неше дыбыс, неше әріп бар екенін айтады.





2-жаттығу.

Сөздерді көшіріп жазу. Сөз мағынасын өзгертіп тұрған дыбыстардың астын сызу.


Көркем жазу минуты

Мысалы: Қар – жар – тар, қыс

қас – қос, топ – доп.



«Сәйкестендіру» әдісі

ЕБҚ

. Суреттерді әріптермен сәйкестендір. .


Е Н Қ





ЕҚБ

Сөздерді дыбыс санымен сәйкестендір. .

сан 2 дыбыс

су 5 дыбыс

қала 3 дыбыс

балық 4 дыбыс







Айналаны көреді,

Шеңберменен жүреді.

Көретіні соншалық,

Жаңылыспай келеді.

Дөңгеленіп айнала,

Бар әлемді көреді.




3- жаттығу

«Ойлан» шығармашылық тапсырма ретінде орындалады. Бос орындарға дауысты дыбыстар қойып, сөздер құрап айту.

гүл алма емен

доп арба өрік

бас алша әсем




«Алма ағашы» әдісі.

Алма ағашына ілінген алмалардың артына бүгінгі сабаққа қатысты тапсырмалар жазылады. Бірнеше оқушы -алма теру арқылы тапсырмаларды орындап, білімдерін пысықтайды.

Аяз сөзінде 3 әріп, 4 дыбыс бар. Қоян сөзінде 4 әріп, 5 дыбыс бар.

Аю сөзінде 2 әріп, 3 дыбыс бар. Шахтёр сөзінде 6 әріп, 7 дыбыс бар.



Кері байланыс






Ж: Қыс.













Топтық жұмыс жасайды









«Болжау» арқылы өлеңнің тақырыбын және мазмұнын оқушыларға анықтайды









Автормен танысады







Өлеңді мәнерлеп оқиды










Көркем жазу

В В В В В В

в в в в в в









Жеке жұмыс жасайды







Сәйкестен

діру жасайды











Көздің шаршағанын басу үшін жаттығу жасайды







Тапсырманы орындайды










Ойын ойнайды











Кері байланыс жасайды


Сабақ барысында оқушыларды мадақтап, мақтап отыру



Жарайсыңдар!




Дескриптор:

Өтілген тақырыптарды меңгерді

Дыбыс пен әріпті ажыратады,қоллданады








Дескриптор:

Өлеңді мәнерлеп оқыды

Өз сезімдерін жеткізе алды







Дескриптор:

Өлеңді мәнерлеп оқыды

Мазмұнына талдау жасады

Сұрақтарға жауап берді

Қар, сырғанақ сөздерінде неше дыбыс,неше әріп бар екенін тапты






Дескриптор:

Сөздерді көшіріп жазады

. Сөз мағынасын өзгертіп тұрған дыбыстардың астын сызады







Сен білімді баласың!






Тамаша!













Дескриптор:

Бос орындарға дауысты дыбыстарды қойып, сөздер құрап айтады.

Шығармашылық тапсырманы орындайды





Дескриптор:

Дыбыстық талдау жасай алады

Дыбыстар мен әріптерді ажырата алады










«Білім кемесі» әдісі







Қыс суреттері






Паровоздың

суреті салынған постер






Оқулық











Автор туралы мәлімет

https://aqiqat. kazgazeta.kz/ news/8288












Жұмыс дәптері




Оқулық









Суреттер




Қима парақтар















Әуен










Қималар









Алма ағашының макеті



Қималар









Кері байланыс тақтасы











Автор туралы мәлімет

https://aqiqat. kazgazeta.kz/ news/8288

















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.03.2025
43
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі