«А.Саттаров атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді жоспар №86
Сабақтың тақырыбы : Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі
|
Бөлім : |
Қоршаған ортаны қорғау |
||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Турсыналиева М. |
||||||
|
Күні |
14.02.2025 |
||||||
|
Сынып: 4 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы : Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі |
|||||||
|
Оқу мақсаттары |
4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
-тәуелдеулі зат есімдер септелгенде қай септіктің жалғаулары өзгеретінін біледі. -« Айырмашылығы неде?» әдіс арқылы сөйлем құрастырады, өз ойларын жеткізе біледі - мәтінді мәнерлеп оқиды -қоршаған ортаны қалай қорғауды айтып береді |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Кезеңдер / Уақыт |
Мұғалімдердің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау критерийлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 8 минут
|
I.Ұйымдастыру сәті: 1. Сәлемдесу Психологиялық ахуал қалыптасыру «Біздің алар бағамыз» Оқушылар бүгінгі сабақта алар бағаларыңыз қандай болмақ - Нашар - Жоқ - Орташа - Керек емес - Жақсы - Жаман емес - Өте жақсы - Тамаша - Ендеше - Жақсы болсын бағамыз Білімнен бақыт табамыз - Жарайсыңдар балалар бүгінгі сабағымызға сәттілік тілеймін II. Өткен сабақтағы сөздіктерді қайталау. Үй тапсырмасын тексеру. III. Тақырыпты ашу Үй құстары және жылқұстары туралы суреттер көрсетіледі. Мұғалім оқушыларға сабақтан не күтетінін білуге мүмкіндік бере отырып, сабақтың мақсатын қояды. А оқушыдан суреттерде не көріп тұрғаны сұралады. В оқушыдан бұлар қандай құстар екені сұралады. С оқушыдан суреттегі құстардың пайдасы туралы сұралды -Балалар, осы суреттер сіздерге не үшін көрсетілді? Біздің сабағымызға қандай қатысы бар деп ойлайсыздар? -Иә,дұрыс, бүгінгі сабағымыз ..... тақырыбына өтеді. |
Мұғаліммен амандасады. Көңіл-күйін жақсартады. Сұрақтарға жауап беру арқылы олар өздерінің жауаптарының дұрыс немесе толықтыруды қажет ететіндігін біледі. • Оқушылар зат есімнің тәуелденуі туралы айтады Оқушылардың назары сабаққа аударылады
А оқушы суреттерде не көріп тұрғанын айта алады В оқушы суретте қандай тағамдар екенін айтып бере алады. С оқушы суреттен пайдалы және зиян тағамдарды ажырата алады Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды |
ҚБ: «Жақсы жұмыс! Жарайсың !» Қалыптастырушы бағалау Жақсы жұмыс! Бағалау критерийлері - Оқушылар оқу мақсаттарына қол жеткізді, егер орындай алса: «пайдалы және зиянды құстар туралы» айту |
Оқулық
Суреттер |
|||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
IV. Жаңа білім Өлеңмен танысу ( 5 минут)
1 тапсырма: (10минут) Оқушылар өлеңді мәнерлеп оқиды. Өлеңді мұғаліммен бірге табыс септігі бар зат есімді табады. Тапқан сөздерді сөз құрамына талдайды. А оқушыдан Өлең не туралы екенін сұрайды В оқушыдан табыс септігі бар сөзді табады С оқушыдан табыс септігіндегі сөздерді сөз құрамына талдайды. 2 тапсырма 15 минут «Айырмашылығы неде?» әдісі * «Қоршаған ортаны қорғау» * сурет бойынша 3 сөйлем құрастыру 8- жаттығу А.С: Жыл құсы І.С:Жыл құсының Б.С:Жыл құсына Т.С:Жыл құсын Ж.С:Жыл құсында Ш.С:Жыл құсынан К.С: Жыл құсымен |
Оқушылар мәтіндерді оқиды Оқушылар өлеңді оқиды. A B C Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар жұп құрады, және сол жұппен жұмыс жасайды. А оқушы суреттегі айырмашылықты табады. В.оқушы сөйлем құрап айтады С оқушы сөйлем құрап жазады, айтады Дәптермен жұмыс жасайды Берілген жылқұсы сөзін септеп жазады |
Дескриптор: - мәнерлеп оқи алады-1 Сұрақтарға жауап береді-1 Барлығы: 2 ұпай
Дескриптор: - суреттердегі айырмашылықтарды атай алады -1ұ Сөздеді септегенде қай септік жадғаулары өзгереді -1ұ Берілген сөздерді септейді-2ұ Сөйлем құрастырады-3ұ Дәптерге әдемі ,ұқыпты жазады-1ұ |
Оқулық Өлең
Суреттер
Оқулық 8-жаттығу |
|||
|
Сабақтың соңы 7 мин |
КЕРІ байланыс «Борт журналы» әдісі Оқушылар сабақта алған білімдері бойынша кері байланыс жасайды. «Борт журналы» әдісі А оқушыдан не үйренгенін сұрау В оқушыдан зат есімнің жіктелуін сұрау С оқушыдан тәуелді зат есімнің септелуін сұрау Жалпы сыныпқа Борт журналын толтыруға үлестірме қағаздар беріледі Үйге тапсырма: 47 – бет 10 – жаттығу |
Оқушылар «Борт журналын» толтырады Өздерінің сабақ тақырыбын түсінгенін сараптайды Үй тапсырманы жазады |
Оқушыларға кері байланыс беріледі Оқушылар баллмен бағаланады 9-10-«5» 7-8- «4» 5-6-«3» 0-4-«2» |
«Борт журналы» әдісі |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Зерттеу сабағы. "Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі"
Зерттеу сабағы. "Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі"
«А.Саттаров атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді жоспар №86
Сабақтың тақырыбы : Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі
|
Бөлім : |
Қоршаған ортаны қорғау |
||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Турсыналиева М. |
||||||
|
Күні |
14.02.2025 |
||||||
|
Сынып: 4 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы : Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі |
|||||||
|
Оқу мақсаттары |
4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
-тәуелдеулі зат есімдер септелгенде қай септіктің жалғаулары өзгеретінін біледі. -« Айырмашылығы неде?» әдіс арқылы сөйлем құрастырады, өз ойларын жеткізе біледі - мәтінді мәнерлеп оқиды -қоршаған ортаны қалай қорғауды айтып береді |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Кезеңдер / Уақыт |
Мұғалімдердің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау критерийлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 8 минут
|
I.Ұйымдастыру сәті: 1. Сәлемдесу Психологиялық ахуал қалыптасыру «Біздің алар бағамыз» Оқушылар бүгінгі сабақта алар бағаларыңыз қандай болмақ - Нашар - Жоқ - Орташа - Керек емес - Жақсы - Жаман емес - Өте жақсы - Тамаша - Ендеше - Жақсы болсын бағамыз Білімнен бақыт табамыз - Жарайсыңдар балалар бүгінгі сабағымызға сәттілік тілеймін II. Өткен сабақтағы сөздіктерді қайталау. Үй тапсырмасын тексеру. III. Тақырыпты ашу Үй құстары және жылқұстары туралы суреттер көрсетіледі. Мұғалім оқушыларға сабақтан не күтетінін білуге мүмкіндік бере отырып, сабақтың мақсатын қояды. А оқушыдан суреттерде не көріп тұрғаны сұралады. В оқушыдан бұлар қандай құстар екені сұралады. С оқушыдан суреттегі құстардың пайдасы туралы сұралды -Балалар, осы суреттер сіздерге не үшін көрсетілді? Біздің сабағымызға қандай қатысы бар деп ойлайсыздар? -Иә,дұрыс, бүгінгі сабағымыз ..... тақырыбына өтеді. |
Мұғаліммен амандасады. Көңіл-күйін жақсартады. Сұрақтарға жауап беру арқылы олар өздерінің жауаптарының дұрыс немесе толықтыруды қажет ететіндігін біледі. • Оқушылар зат есімнің тәуелденуі туралы айтады Оқушылардың назары сабаққа аударылады
А оқушы суреттерде не көріп тұрғанын айта алады В оқушы суретте қандай тағамдар екенін айтып бере алады. С оқушы суреттен пайдалы және зиян тағамдарды ажырата алады Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды |
ҚБ: «Жақсы жұмыс! Жарайсың !» Қалыптастырушы бағалау Жақсы жұмыс! Бағалау критерийлері - Оқушылар оқу мақсаттарына қол жеткізді, егер орындай алса: «пайдалы және зиянды құстар туралы» айту |
Оқулық
Суреттер |
|||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
IV. Жаңа білім Өлеңмен танысу ( 5 минут)
1 тапсырма: (10минут) Оқушылар өлеңді мәнерлеп оқиды. Өлеңді мұғаліммен бірге табыс септігі бар зат есімді табады. Тапқан сөздерді сөз құрамына талдайды. А оқушыдан Өлең не туралы екенін сұрайды В оқушыдан табыс септігі бар сөзді табады С оқушыдан табыс септігіндегі сөздерді сөз құрамына талдайды. 2 тапсырма 15 минут «Айырмашылығы неде?» әдісі * «Қоршаған ортаны қорғау» * сурет бойынша 3 сөйлем құрастыру 8- жаттығу А.С: Жыл құсы І.С:Жыл құсының Б.С:Жыл құсына Т.С:Жыл құсын Ж.С:Жыл құсында Ш.С:Жыл құсынан К.С: Жыл құсымен |
Оқушылар мәтіндерді оқиды Оқушылар өлеңді оқиды. A B C Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар жұп құрады, және сол жұппен жұмыс жасайды. А оқушы суреттегі айырмашылықты табады. В.оқушы сөйлем құрап айтады С оқушы сөйлем құрап жазады, айтады Дәптермен жұмыс жасайды Берілген жылқұсы сөзін септеп жазады |
Дескриптор: - мәнерлеп оқи алады-1 Сұрақтарға жауап береді-1 Барлығы: 2 ұпай
Дескриптор: - суреттердегі айырмашылықтарды атай алады -1ұ Сөздеді септегенде қай септік жадғаулары өзгереді -1ұ Берілген сөздерді септейді-2ұ Сөйлем құрастырады-3ұ Дәптерге әдемі ,ұқыпты жазады-1ұ |
Оқулық Өлең
Суреттер
Оқулық 8-жаттығу |
|||
|
Сабақтың соңы 7 мин |
КЕРІ байланыс «Борт журналы» әдісі Оқушылар сабақта алған білімдері бойынша кері байланыс жасайды. «Борт журналы» әдісі А оқушыдан не үйренгенін сұрау В оқушыдан зат есімнің жіктелуін сұрау С оқушыдан тәуелді зат есімнің септелуін сұрау Жалпы сыныпқа Борт журналын толтыруға үлестірме қағаздар беріледі Үйге тапсырма: 47 – бет 10 – жаттығу |
Оқушылар «Борт журналын» толтырады Өздерінің сабақ тақырыбын түсінгенін сараптайды Үй тапсырманы жазады |
Оқушыларға кері байланыс беріледі Оқушылар баллмен бағаланады 9-10-«5» 7-8- «4» 5-6-«3» 0-4-«2» |
«Борт журналы» әдісі |
|||
шағым қалдыра аласыз















