|
Бөлім: |
5. Табиғат құбылыстары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Казкенова М.Д. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
11.02.2021 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны:20 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Біз қиялдай аламыз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.4.1 – аңыз, шешендік сөз, батырлар жыры, фантастикалық әңгімелердің жанрлық ерекшеліктерін анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Толағай шығармасымен танысады. Көптеген оқушылар: Толағай шығармасының мазмұнын біледі. Кейбір оқушылар: Толағай шығармасының жанрлық ерекшеліктерін анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы І. Ұйымдастыру кезеңі 2 мин
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру/ қайталау 5 мин
|
Психологиялық ахуал «Мен бақыттымын» жаттығуы -Сәлеметсіңдер ме балалар! Қал жағдайларын қалай? -Сабаққа дайынбыз ба? -Жақсы, ендеше дайын болсақ, барлығымыз жақсы көңіл-күйде бір-бірімізге қарап күлкімізді сыйлайық! -Балалар, бір-бірімізді тыңдаймыз десек, 1 рет қол шапалақтаймыз. -Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз. —
Сабаққа дайындықтарын
қалай? — Ендеше сабағымызды жалғастырайық. Үй тапсырмасын тексеру «Тосын сұрақтар» ойыны Ойын шарты:Бұл ойында мұғалім әр оқушыға бүктелген қағаздарды таратады. Және бүктелген қағазды әр оқушы ашқан кезінде ішінде өткен тақырыпқа сай сұрақтар тұрады. Әр оқушы соған жауап беруі керек. Сұрақтар:
-Жарайсыңдар!
|
Амандасады; шапалақтайды
Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді
|
От шашу әдісі
Критериалды бағалау
|
қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы ІІІ.Жаңа сабақ 24 мин
IV. Бекіту 6 мин
|
Қызығушылықты ояту. «Миға шабуыл» әдісі 4 мин -Балалар ендеше сабағымызды әрі қарай жалғастырайық. Бәріміз мына суреттерге назар аударайықшы. -Яғни, суреттердің көмегімен жасырылған мақалды табуымыз қажет.
-Қане, ойланайық. -Жарайсыңдар, өте жақсы! Батыр туса – ел ырысы. Жаңбыр жауса– жер ырысы. Балалар, сендер қай батырларды білесіңдер? -Жақсы балалар. Ал сендер Толағай алып батырын білесіңдер ме? -Жарайсыңдар оқушылар! Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі біздің жаңа тақырыбыз қандай? -Иә жаңа тақырып «Біз қиялдай аламыз». -Балалар қалай ойлайсыңдар біз қиялдай аламыз ба? -Тамаша! -Бүгінгі сабақта біз «Біз қиялдай аламыз» тақырыбымен танысамыз. Әбділда Тәжібаевтың «Толағай» жырын оқып, соған байланысты және қиялға қатысты тапсырмалар орындайтын боламыз. Және де «Толағай» шығармасының жанрлық ерекшелігін табатын боламыз.
1-тапсырма. 4 мин -Тірек сөздермен суреттегі тұлғаны байланыстыр.
-Жақсы. Ал енді жауапты тексерейік.
Автор туралы мәлімет. 1 мин Әбділда Тәжібаев (1909-1998) – ақын, драматург. Ақмешіт (Қызылорда) қаласында дүниеге келген. Балаларға арналған өлеңдері оқуға жеңіл, қызық. Ақынның табиғат құбылыстары туралы «Алтын Ай», «Көкек», «Жаңбыр», «Толағай», «Қыс ата», «Қыс пен жаз», т.б. өлеңдері бар.
Оқылым. 2 мин «Тізбектеп оқу» әдісі -Оқушылар, ендеше «Толағай» жырын тізбектеп оқиық.
-Жарайсыңдар! Шығарманы мұқият оқып шықтыңдар.
2-тапсырма. Айтылым. 5мин
-Оқушылар, мына суретке назар аударайықшы. -Осы суретке қарап, қиял-ғажайып әңгіме құрап айтыңдар. -Жарайсыңдар!
3-тапсырма. 5 мин Жұптық жұмыс. Жазылым, айтылым. Салыстыра отырып, кестені толтыр.
-Жарайсыңдар! Балалар «Толағай» жырының жанрлық ерекшеліктерін анықтайықшы. -Тамаша балалар, өте жақсы!
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||







