Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
4 сынып информатика Түс датчигі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
4 сынып
Мұғалімі: Шегирова Жанель Каргабаевна
Сабақтың тақырыбы: Түс датчигі. Түсті анықтау.
Сабақтың мақсаты: Түс датчигін қолдану, оның баптауларымен және жұмыс істеу принциптерімен танысу. Объектінің түсін анықтауға арналған бағдарлама жасау.
Күтілетін нәтиже:
-
Түс датчигімен, оның баптауларымен, жұмыс істеу принциптерімен танысады;
-
Объектінің түсін анықтауға арналған бағдарлама жасайды.
-
Компьютерде бағдарлама жасау дағдысы қалыптасады.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: класстерлеу әдісі, (түртіп алу) әдісі, Венн диаграммасы
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер:
-
Құралдар: компьютер, түрлі түсті маркерлер, стикерлер, А1 форматты қағаз (плакат), EV3 бағдарламасы, түс датчигі (Color Sensor), LEGO MINDSTORMS EV3 бағдарламасы, слайд;
-
Көрнекіліктер: үлестірмелі қағаздар, қима қағаздар, бағалау парақтары.
Сабақтың жоспары:
САБАҚ КЕЗЕҢДЕРІ |
МҰҒАЛІМНІҢ ӘРЕКЕТІ |
ОҚУШЫНЫҢ ӘРЕКЕТІ |
||||||||||||||||
ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ |
|
|
||||||||||||||||
ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ |
«Миға шабуыл»: 1. Датчик дегеніміз не? /әр түрлі ақпаратты (температура, жылдамдық, сәуле, түс, дыбыс) өлшеуге арналған құрал/ 2. Датчиктердің қандай түрлерге бөлінеді? / электронды және механикалық/ 3. Жанасу датчигінің негізгі қызметтері? /датчик басуды, басудың жоқтығын, басудың санын анықтайды;әрекеттің 3 режимін ажырата алады/ 4. Түс датчигінің негізгі қызметтері? /түстерді анықтайды; жарықтылықты, шашыраңқы және шағылысқан жарықты өлшейді/ Т апсырма1: Датчиктер қызметіне қарай қандай түрлерге бөлінеді
Жауабы: Жанасу, Ультрадыбысты, Гироскопиялық, Түс
|
Берілген сұрақтарға жауап береді Датчиктердің түрлерін жазады Сабақтың тақырыбын болжайды және мұғаліммен бірлесе отырып сабақтың мақсатын анықтайды. |
||||||||||||||||
МАҒЫНАНЫ АЖЫРАТУ |
І топ: Түс датчигі 7 түрлі түсті және жарықтың интенсивтілігін анықтай алады. Негізгі қызметтері: ІІ топ: Датчик 7 түсті анықтай алады және бұл түстер кездеспеген жағдайда Түс жоқ параметрін қолдануға болады: |
|
||||||||||||||||
Қызығушылығын ояту |
1.6 слайд |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. |
||||||||||||||||
Компьютермен жұмыс |
Практикалық жұмыс: Түс датчигін орнату А деңгей.
Датчикті 3 портқа қосыңыз.
СТАРТ блогына Рульдік басқару блогын қосыңыз.
Т үс датчигі (Color Sensor) ->Салыстыру (Compare) - >Түс (Color)
Күту блогына тағы бір Рульдік басқару блогын жалғаңыз.
В деңгей. Тапсырма: Робот алға қарай жүріп келе жатады, Түс датчигі сары түсті анықтағанда тоқтайды, «сары» дап дауыстап айтады, 180 градусқа бұрылады, алға 2 айналым жасап тоқтайды. С деңгей. Тапсырма: Робот алға қарай қандай да бір кедергі кездескенше жүріп келе жатады, кедергіге жанасып тоқтайды, 5 секунд күтіп, артқа 1 айналым жасап, 90 градусқа бұрылып алға қарай жүріп кетеді. |
Берілген тапсырманы конструктор арқылы құрып, компьютерде бағдарламасын жазады. |
||||||||||||||||
Сергіту сәті |
Дмитрий Тарасовтың «Видеоуроки» сайтында көзге жаттығуларына арналған физминутка |
Видеодағы жаттығуларды қайталап орындайды |
||||||||||||||||
Кестені толтыру |
Тапсырма. «Сәйкестікті тап»
Жауабы: 1-3, 2 – 4, 3 – 1, 4 – 2
|
Оқушылар сәйкестік арқылы кестені толтырады. |
||||||||||||||||
Тапсырма: «Орнын тап» |
Б ерілген түстердің сәйкесінше орнын тап.
Жауабы:
|
Әр түсті нөмірі бойынша сәйкестендіріп, орнын тауып қояды |
||||||||||||||||
Тапсырма. «Полиглот» |
Берілген түстерді ағылшын тілінде жаз
Жауабы: No Color, Black, Blue, Green, Yellow, Red, White, Brown |
Берілген түстерді ағылшын тілінде жазып кестені толтырады |
||||||||||||||||
Тапсырма: «Адасқандар» |
Араласқан әріптерден түстердің аттарын тауып жазады.
Жауабы: Black, Blue, Green, Yellow, Red, White, Brown.
|
Оқушыларға уақыт беріледі, берілген уақыт ішінде қағаз бетіне растрлы және векторлы графиканың ұқсастықратын жазып толтырады. |
||||||||||||||||
БАҒАЛАУ |
Топпен жұмыс жасау кезіндегі оқушының өзін-өзі бағалауы
|
|||||||||||||||||
КЕРІ БАЙЛАНЫС |
«Алма ағашы»
әдісі |
|||||||||||||||||
ҮЙГЕ ТАПСЫРМА |
Түс датчигі. Түсті анықтау тақырыбын оқу. |