|
Білім беру ұйымының атауы |
«Р.Бердібай атындағы жалпы білім беретін мектеп»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Өмірзақ Ардақ |
|||||
|
Күні: |
20.01.2026ж |
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№18 сабақ. Жарықтың жұтылуы деген не? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.2.2 жарықтың шағылуы, жұтылуы сияқты қасиеттерінзерттеу және түсіндіру; 4.1.2.2 алынған нәтижені білім алушы таңдаған формадаұсыну. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- жарықтың жұтылуы мен шағылуын жеке өмірлік тәжірибесіне сүйеніп түсіндіреді; - жарықтың жұтылуы мен шағылуы құбылыстарына мысал келтіреді; - нәтижені өзі таңдаған формада ұсынады |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Қаңтар айы: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Талап бар жерде тәртіп бар»
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық ахуалды қалыптастыру
Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық мақсаты: Мектепте, қоғамда этикалық және құқықтық нормалар мен ережелерді сақтаудың маңыздылығын білу Үй тапсырмасы Айналадағы заттардан шағылатын және шағылмайтын заттардың тізімін жасап келу ЖИ: «wordwall.» ойыны ФС тапсырмасы Жаңа тақырып Жарықтың жұтылуы туралы түсіндіру Біз үшін жарықтың түсі-ақ. Ақ жарық түскен дененің бір түсі шағылады да,қалған түстер жұтылады Қызыл түсті қызанаққа түскен жарықтың қызыл түсі шағылып,басқа түстері жұтылады Жасыл түсті қиярға түскен жарықтың жасыл түсі шағылып,басқа түстері жұтылады Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ «Суретші» ойынын ойнату Кемпірқосақтың түстерін салдыру. Кемпірқосақтың жеті түсі бар: Қызыл,қызғылт сары, сары,жасыл,көгілдір,көк,күлгін. Саралау: дереккөздер ФС тапсырмасы «Ойлан» айдары Қараңғыда келе жатқан велосипедші бірінші қай жаяу жүргіншіні көреді? --Ақ киімді жүргіншіні,өйткені, ақ түс жарыққа шағылады,қара түс жұтылады Жарықтың жұтылуы қай кезде пайдалы,қай кезде зиян? --Түнде сыртқа шыққанда жұтылатын түстегі киімдер киген кезде зиян. --Көліктерге бағыт-бағдар беріп тұратын жол белгілері ақ түсті болады. Олар шағылады. Сондықтан жүргізушілерді апаттан сақтайды. Бұл пайдалы. Саралау: қорытынды «Тәжірибе алаңы» әдісі ҚЖ: Неліктен денелерді түрлі түсті етіп көреміз? (кез келген зетты алуға болады) Жапырақ-жасыл, банан-сары, гүл-көк. Ж: Жапыраққа жасыл түс жұтылады. Бананға сары түс жұтылады, гүлге көк түс жұтылады. Қорытындылау Өз сөздерімен айтқызу. Жарық сәулесі жұтылады және шағылады. Осы құбылыстың арқасында біз айналадағы түстерді көреміз әрі ажырата аламыз Үй тапсырмасы Кемпірқосақтың түстерімен түстес заттардың суреттерін салып келу.
|
Шаттық шеңберін жасайды Үй тапсырмасын пысықтайды Ойын ойнайды Мұғалімнің көмегімен жарықтың жұтылуы туралы өз ойларын жеткізеді Кемпірқосақтың суретін салады Түстердің шағылуы мен жұтылуының пайдасы мен зиянын атайды Дереккөздер: кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады Тақтадағы суретпен жұмыс жасайды Заттарды ұстап түстерін айтады.Қандай түс жұтылыатынын табады. Қорытынды:барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады Өз ойларымен сабақты қорытындылай Ды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мадақтау ҚБ: «Баскетбол» әдісі
Дескриптор: Айналадағы заттардан шағылатын және шағылмайтын заттардың тізімін жасап келеді-1б Дескриптор: Түстердің шағылуы мен жұтылуы туралы өз ойын жеткізе алады-1Б Заттардың түрлі –түсті болуының себебін түсінеді-1Б ҚБ:
Дескриптор: ЕБҚ және ЕҚБ Кемпірқосақтың түстерін атайды-1Б Оның суретін салады-1Б ҚБ:
Дескриптор: Түнде қара түстердердің жұтылатынын біледі-1Б Түстердің жұтылуының пайдасы мен зиянын атай алады-1Б ҚБ:
Керемет! Тамаша ойлар айтылды!
«Алтын көмбе» әдісі |
Заттар Суреттер Суреттер
https://wordwall.net/ru/resource/46705873/%D0%B6%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%8B%D0%BB%D1%8B%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%83-4-%D1%81%D1%8B%D0%BD%D1%8B%D0%BF
Әртүрлі заттар Сурет салуға арналған заттар Түрлі түсті қарындаштар Қайшы Қатты қағаз
Суреттер Заттар Суреттер Жапырақ Банан Гүл Суреттер Кері байланыс парақтары |
||
ОІЖО: Ж.Айтбенбетова
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
4 сынып жаратылыстану 18 сабақ
4 сынып жаратылыстану 18 сабақ
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Р.Бердібай атындағы жалпы білім беретін мектеп»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Өмірзақ Ардақ |
|||||
|
Күні: |
20.01.2026ж |
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№18 сабақ. Жарықтың жұтылуы деген не? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.2.2 жарықтың шағылуы, жұтылуы сияқты қасиеттерінзерттеу және түсіндіру; 4.1.2.2 алынған нәтижені білім алушы таңдаған формадаұсыну. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- жарықтың жұтылуы мен шағылуын жеке өмірлік тәжірибесіне сүйеніп түсіндіреді; - жарықтың жұтылуы мен шағылуы құбылыстарына мысал келтіреді; - нәтижені өзі таңдаған формада ұсынады |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Қаңтар айы: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Талап бар жерде тәртіп бар»
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық ахуалды қалыптастыру
Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық мақсаты: Мектепте, қоғамда этикалық және құқықтық нормалар мен ережелерді сақтаудың маңыздылығын білу Үй тапсырмасы Айналадағы заттардан шағылатын және шағылмайтын заттардың тізімін жасап келу ЖИ: «wordwall.» ойыны ФС тапсырмасы Жаңа тақырып Жарықтың жұтылуы туралы түсіндіру Біз үшін жарықтың түсі-ақ. Ақ жарық түскен дененің бір түсі шағылады да,қалған түстер жұтылады Қызыл түсті қызанаққа түскен жарықтың қызыл түсі шағылып,басқа түстері жұтылады Жасыл түсті қиярға түскен жарықтың жасыл түсі шағылып,басқа түстері жұтылады Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ «Суретші» ойынын ойнату Кемпірқосақтың түстерін салдыру. Кемпірқосақтың жеті түсі бар: Қызыл,қызғылт сары, сары,жасыл,көгілдір,көк,күлгін. Саралау: дереккөздер ФС тапсырмасы «Ойлан» айдары Қараңғыда келе жатқан велосипедші бірінші қай жаяу жүргіншіні көреді? --Ақ киімді жүргіншіні,өйткені, ақ түс жарыққа шағылады,қара түс жұтылады Жарықтың жұтылуы қай кезде пайдалы,қай кезде зиян? --Түнде сыртқа шыққанда жұтылатын түстегі киімдер киген кезде зиян. --Көліктерге бағыт-бағдар беріп тұратын жол белгілері ақ түсті болады. Олар шағылады. Сондықтан жүргізушілерді апаттан сақтайды. Бұл пайдалы. Саралау: қорытынды «Тәжірибе алаңы» әдісі ҚЖ: Неліктен денелерді түрлі түсті етіп көреміз? (кез келген зетты алуға болады) Жапырақ-жасыл, банан-сары, гүл-көк. Ж: Жапыраққа жасыл түс жұтылады. Бананға сары түс жұтылады, гүлге көк түс жұтылады. Қорытындылау Өз сөздерімен айтқызу. Жарық сәулесі жұтылады және шағылады. Осы құбылыстың арқасында біз айналадағы түстерді көреміз әрі ажырата аламыз Үй тапсырмасы Кемпірқосақтың түстерімен түстес заттардың суреттерін салып келу.
|
Шаттық шеңберін жасайды Үй тапсырмасын пысықтайды Ойын ойнайды Мұғалімнің көмегімен жарықтың жұтылуы туралы өз ойларын жеткізеді Кемпірқосақтың суретін салады Түстердің шағылуы мен жұтылуының пайдасы мен зиянын атайды Дереккөздер: кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады Тақтадағы суретпен жұмыс жасайды Заттарды ұстап түстерін айтады.Қандай түс жұтылыатынын табады. Қорытынды:барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады Өз ойларымен сабақты қорытындылай Ды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мадақтау ҚБ: «Баскетбол» әдісі
Дескриптор: Айналадағы заттардан шағылатын және шағылмайтын заттардың тізімін жасап келеді-1б Дескриптор: Түстердің шағылуы мен жұтылуы туралы өз ойын жеткізе алады-1Б Заттардың түрлі –түсті болуының себебін түсінеді-1Б ҚБ:
Дескриптор: ЕБҚ және ЕҚБ Кемпірқосақтың түстерін атайды-1Б Оның суретін салады-1Б ҚБ:
Дескриптор: Түнде қара түстердердің жұтылатынын біледі-1Б Түстердің жұтылуының пайдасы мен зиянын атай алады-1Б ҚБ:
Керемет! Тамаша ойлар айтылды!
«Алтын көмбе» әдісі |
Заттар Суреттер Суреттер
https://wordwall.net/ru/resource/46705873/%D0%B6%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%8B%D0%BB%D1%8B%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%83-4-%D1%81%D1%8B%D0%BD%D1%8B%D0%BF
Әртүрлі заттар Сурет салуға арналған заттар Түрлі түсті қарындаштар Қайшы Қатты қағаз
Суреттер Заттар Суреттер Жапырақ Банан Гүл Суреттер Кері байланыс парақтары |
||
ОІЖО: Ж.Айтбенбетова
шағым қалдыра аласыз





















