|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Құндылықтар. Бір таңбалы санға көбейту және бөлу. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
4 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№18 сабақ. Көптаңбалы сандарды ауызша есептеу тәсілдері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.7 - екітаңбалы/үш таңбалы сандарды біртаңбалы санға ауызша көбейту мен бөлуді орындау 4.1.2.3 - көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қосу және көбейтудің қасиеттерін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
1 000 000-ға дейінгі сандарды ауызша көбейту және бөлуді үйренетін болады |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты |
БІРЛІК ПЕН ЫНТЫМАҚ Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу. Өзгені тыңдау, түсіну және диалог жүргізе білу |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 24 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Сабаққа дайындығын тексеру Өткенді пысықтау 1(А)-БӨЛІМ : КӨПТАҢБАЛЫ САНДАР НУМЕРАЦИЯСЫ ЖӘНЕ ОЛАРМЕН АМАЛДАР ОРЫНДАУ Бөліміне қорытынды жасау Өтілген тақырыптарға шолу жасату Тақырыпты ашу Бүгінгі сабағымызда 1 000 000-ға дейінгі сандарды ауызша көбейту және бөлуді үйренесің, қосындыны санға көбейтудің және бөлудің тиімді тәсілдерін меңгересің. Жаңа тақырып ТҮСІНДІРУ 1-тапсырма
Үлгі: 1234*2= 2468 2468/2=1234 ЕҚБ 2-тапсырма 22 341 х 2 = 44 682 123 212 х 3 = 369 636 111 202 х 4 = 444 808 444 804 : 4 = 111 201 3-тапсырма «Кім жылдам?» ойыны Үлгі: а) (300 000 + 60 000 + 6) : 6 = 300 000 : 6 + 60 000 : 6 + 6 :6 = 60 001 (8 000 + 400 + 20) : 2 = 8 000 : 2 + 400 : 2 + 20 : 2 = 4 210 ә) (8 000 + 1 200 + 1 800) : 5 = 11 000 : 5 = 2 200 (5 600 + 1 300 + 30 000) : 6 = 36 900 : 6 = 6 150 4-тапсырма. Мейірімділік 100 000 – 42 000 : 2 = 79 000 (Ерлан) Өмір 90 800 – 40 844 : 4 = 80 589 (Болат) Білім 4 х (14 500 -13 400) = 4 400 (Әлия) Достық 124 113 х 2 + 369 600 : 3 = 371 426 (Арман) Адалдық 29 500 : 5 + 40 093 = 45 993 (Ерке) Отбасы 55 128 – 44 682 : 2 = 32 787 (Айна) 700 809 – 22 000 х 4 = 612 809 (Серік) ЕБҚ 5-тапсырма 3-тапсырмаға ұқсас өрнектер жаса
(
(15+15+15)/3=45/3=15 (20+20+20)/5=60/5=12 6-тапсырма Кәсіби әртістер- 21 234 адам Кәсіби емес әртістер- ?, 2 есе артық Барлығы – ? А) 1) 21 234 х 2 = 42 468(адам) 2) 42 468 + 21 234 = 63 702(адам) Жауабы: Барлығы 63 702адам . Ә) 1) 966 399 : 3 = 322 133 (тг) 2) 322 133 х 2 = 644 266 (тг) Жауабы: 644 266 теңге аударылды. 7-тапсырма Х – 465 = 1 231 х 3 а+347=897*4 Х = 3 693+465 а=3588-347 Х = 4 158 а=3241 401 000 – у = 24 121 х 2 1000000-62*х=987600 у = 401 000 – 48 242 у = 352 758 1000000-62*х=987600 х=999938-987600 х=12338 8-тапсырма 96/4=24 96/(4*2)=96/8=12 69/(4/2)=96/2=48 999/3=333 999/(3*3)=999*9=8991 9999/(3/3)=9999/1=9999 Бөлгішті өзгерткенде бөліндінің мәні өзгереді. Бөлгіш көбейсе бөліндінің мәні де көбейеді. ФС тапсырмасы 9-тапсырма Мереке күнгі билеттің қанша тұратындығын есептейді. 4 242:2 = 2 121(тг) Жеңілдік бойынша 4 адамның демалуына қанша ақша жұмсау керектігін есептейді. 2 121*4 =8 484(тг) Билеттің қалыпты бағасымен салыстырғанда, жеңілдік бойынша сатып алған билеттерден түскен үнемделген қаражатты, қалай ессепетуді түсіндіреді. (4 билеттің қалыпты бағасының құнын есептеу керек) 4 242 * 4= 16 968(тг) Қанша үнемделгенін анықтайды. 16 968 – 8 484 = 8 484(тг) 10 тапсырма Есепті шығар. Үш данышпан: «Қайсымыз ақылдырақпыз?» – деп дауласты. Олардың дауын шешуге кездейсоқ өтіп бара жатқан жолаушы көмектесті. Ол: «Менде үш қызыл, екі ақ қалпақ, яғни бес қалпақ бар екенін көріп тұрсыңдар. Енді көздеріңді жұмыңдар», – дейді. Олардың әрқайсысына қызыл қалпақтан кигізіп, ағын жасырып қалды. «Енді көздеріңді ашыңдар. Басына қандай түстегі қалпақ киіп тұрғанын кім анықтаса, сол өзін ақылды деп есептеуіне болады», – дейді жолаушы. Данышпандар бір-біріне қарап, ұзақ отырды. Әрең дегенде біреуі: «Менің басымдағы – қызыл қалпақ», – деді. Ол оны қалай білді? Жауабы:Үшеуіне де жететіні қызыл қалпақ, сондықтан қызыл деп айтты. Үй тапсырмасы 11-тапсырма 844 268 : 2 = 422 134 422 134 • 2 = 844 268 639 996 : 3 = 213 332 213 332 • 3 = 639 996 12 234 • 2 = 24 468 24 468 : 2 = 12 234 31 332 • 3 = 93 996 93 996 : 3 = 31 332
|
Оқу құралдарын түгелдейді Өткенді пысықтайды 1 000 000-ға дейін мыңдықтар мен санайды Тиімді тәсілмен есептейді Есептеу жүргізеді Тапсырманы тақтаға орындайды Тапсырманы орындап, балалардың қандай құндылықтарды атағанын табады Өрнек құрастырады Есеп болатындай сұрақтар ойластырады Есепті шығарады Теңдеулерді шешеді Өрнектердің мәнін табады Тапсырманы күнделікті өмірмен байланыс тырып орындайды Есепті түсініп алады Жауабын айтады Есептеу жүргізеді Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: Тамаша! «3 шапалақ» әдісі арқылы бағаап отыру Дескриптор: Тиімді тәсілмен есептеді-1б Есептеу тәсілін меңгерген-1б Дескриптор: Есептеуді білді-1б Көбейтуді меңгерген-1б Дескриптор: Тиімді тәсілмен есептеді-1б Жылдам есептеу дағдысы қалыптасқан-1б “3 шапалақ” әдсі Дескриптор: Есепті шығарды-1б Есептеуді білді-1б
Дескриптор: Өз бетінше өрнек құрастырды-1б Өрнектердің мәнін тапты-1б “3 шапалақ” әдісі Дескриптор: Есептің шартын құрды-1б Есепті шығарды-1б Дескриптор: Теңдеулерді шешті-1б Есептеуді біледі-1б “3 шапалақ” әдісі Дескриптор: Өрнектердің мәнін тапты-1б Өрнектердің мәні қалай өзгеретінін айта алды-1б Дескриптор: Билет құнын есептеді-1б Үнемделген ақшаны тапты-1б
Дескриптор: Есепті түсінеді, ойлана алады-1б Есептің шешуін тапты-1б “3 шапалақ” әдісі Дескриптор: Есептеуді біледі-1б Ойлау дағдысы қалыптасқан-1б «Жетістік баспалдағы» әдісі |
суреттер Суреттер Сызбалар Оқулық Сандар жиынтығы
оқулық оқулық
Құндылық атаулары жазылған парақтар оқулық Өрнектер үлгісі Оқулық Әртістер туралы суреттер Оқулық Суреттер Билеттер Ақша купюралары Оқулық Түрлі-түсті қалпақтар Оқулық Суреттер Оқулық Стикерлер |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
4-сынып "Көптаңбалы сандарды ауызша есептеу тәсілдері"
4-сынып "Көптаңбалы сандарды ауызша есептеу тәсілдері"
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Құндылықтар. Бір таңбалы санға көбейту және бөлу. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
4 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№18 сабақ. Көптаңбалы сандарды ауызша есептеу тәсілдері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.7 - екітаңбалы/үш таңбалы сандарды біртаңбалы санға ауызша көбейту мен бөлуді орындау 4.1.2.3 - көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қосу және көбейтудің қасиеттерін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
1 000 000-ға дейінгі сандарды ауызша көбейту және бөлуді үйренетін болады |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты |
БІРЛІК ПЕН ЫНТЫМАҚ Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу. Өзгені тыңдау, түсіну және диалог жүргізе білу |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 24 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Сабаққа дайындығын тексеру Өткенді пысықтау 1(А)-БӨЛІМ : КӨПТАҢБАЛЫ САНДАР НУМЕРАЦИЯСЫ ЖӘНЕ ОЛАРМЕН АМАЛДАР ОРЫНДАУ Бөліміне қорытынды жасау Өтілген тақырыптарға шолу жасату Тақырыпты ашу Бүгінгі сабағымызда 1 000 000-ға дейінгі сандарды ауызша көбейту және бөлуді үйренесің, қосындыны санға көбейтудің және бөлудің тиімді тәсілдерін меңгересің. Жаңа тақырып ТҮСІНДІРУ 1-тапсырма
Үлгі: 1234*2= 2468 2468/2=1234 ЕҚБ 2-тапсырма 22 341 х 2 = 44 682 123 212 х 3 = 369 636 111 202 х 4 = 444 808 444 804 : 4 = 111 201 3-тапсырма «Кім жылдам?» ойыны Үлгі: а) (300 000 + 60 000 + 6) : 6 = 300 000 : 6 + 60 000 : 6 + 6 :6 = 60 001 (8 000 + 400 + 20) : 2 = 8 000 : 2 + 400 : 2 + 20 : 2 = 4 210 ә) (8 000 + 1 200 + 1 800) : 5 = 11 000 : 5 = 2 200 (5 600 + 1 300 + 30 000) : 6 = 36 900 : 6 = 6 150 4-тапсырма. Мейірімділік 100 000 – 42 000 : 2 = 79 000 (Ерлан) Өмір 90 800 – 40 844 : 4 = 80 589 (Болат) Білім 4 х (14 500 -13 400) = 4 400 (Әлия) Достық 124 113 х 2 + 369 600 : 3 = 371 426 (Арман) Адалдық 29 500 : 5 + 40 093 = 45 993 (Ерке) Отбасы 55 128 – 44 682 : 2 = 32 787 (Айна) 700 809 – 22 000 х 4 = 612 809 (Серік) ЕБҚ 5-тапсырма 3-тапсырмаға ұқсас өрнектер жаса
(
(15+15+15)/3=45/3=15 (20+20+20)/5=60/5=12 6-тапсырма Кәсіби әртістер- 21 234 адам Кәсіби емес әртістер- ?, 2 есе артық Барлығы – ? А) 1) 21 234 х 2 = 42 468(адам) 2) 42 468 + 21 234 = 63 702(адам) Жауабы: Барлығы 63 702адам . Ә) 1) 966 399 : 3 = 322 133 (тг) 2) 322 133 х 2 = 644 266 (тг) Жауабы: 644 266 теңге аударылды. 7-тапсырма Х – 465 = 1 231 х 3 а+347=897*4 Х = 3 693+465 а=3588-347 Х = 4 158 а=3241 401 000 – у = 24 121 х 2 1000000-62*х=987600 у = 401 000 – 48 242 у = 352 758 1000000-62*х=987600 х=999938-987600 х=12338 8-тапсырма 96/4=24 96/(4*2)=96/8=12 69/(4/2)=96/2=48 999/3=333 999/(3*3)=999*9=8991 9999/(3/3)=9999/1=9999 Бөлгішті өзгерткенде бөліндінің мәні өзгереді. Бөлгіш көбейсе бөліндінің мәні де көбейеді. ФС тапсырмасы 9-тапсырма Мереке күнгі билеттің қанша тұратындығын есептейді. 4 242:2 = 2 121(тг) Жеңілдік бойынша 4 адамның демалуына қанша ақша жұмсау керектігін есептейді. 2 121*4 =8 484(тг) Билеттің қалыпты бағасымен салыстырғанда, жеңілдік бойынша сатып алған билеттерден түскен үнемделген қаражатты, қалай ессепетуді түсіндіреді. (4 билеттің қалыпты бағасының құнын есептеу керек) 4 242 * 4= 16 968(тг) Қанша үнемделгенін анықтайды. 16 968 – 8 484 = 8 484(тг) 10 тапсырма Есепті шығар. Үш данышпан: «Қайсымыз ақылдырақпыз?» – деп дауласты. Олардың дауын шешуге кездейсоқ өтіп бара жатқан жолаушы көмектесті. Ол: «Менде үш қызыл, екі ақ қалпақ, яғни бес қалпақ бар екенін көріп тұрсыңдар. Енді көздеріңді жұмыңдар», – дейді. Олардың әрқайсысына қызыл қалпақтан кигізіп, ағын жасырып қалды. «Енді көздеріңді ашыңдар. Басына қандай түстегі қалпақ киіп тұрғанын кім анықтаса, сол өзін ақылды деп есептеуіне болады», – дейді жолаушы. Данышпандар бір-біріне қарап, ұзақ отырды. Әрең дегенде біреуі: «Менің басымдағы – қызыл қалпақ», – деді. Ол оны қалай білді? Жауабы:Үшеуіне де жететіні қызыл қалпақ, сондықтан қызыл деп айтты. Үй тапсырмасы 11-тапсырма 844 268 : 2 = 422 134 422 134 • 2 = 844 268 639 996 : 3 = 213 332 213 332 • 3 = 639 996 12 234 • 2 = 24 468 24 468 : 2 = 12 234 31 332 • 3 = 93 996 93 996 : 3 = 31 332
|
Оқу құралдарын түгелдейді Өткенді пысықтайды 1 000 000-ға дейін мыңдықтар мен санайды Тиімді тәсілмен есептейді Есептеу жүргізеді Тапсырманы тақтаға орындайды Тапсырманы орындап, балалардың қандай құндылықтарды атағанын табады Өрнек құрастырады Есеп болатындай сұрақтар ойластырады Есепті шығарады Теңдеулерді шешеді Өрнектердің мәнін табады Тапсырманы күнделікті өмірмен байланыс тырып орындайды Есепті түсініп алады Жауабын айтады Есептеу жүргізеді Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: Тамаша! «3 шапалақ» әдісі арқылы бағаап отыру Дескриптор: Тиімді тәсілмен есептеді-1б Есептеу тәсілін меңгерген-1б Дескриптор: Есептеуді білді-1б Көбейтуді меңгерген-1б Дескриптор: Тиімді тәсілмен есептеді-1б Жылдам есептеу дағдысы қалыптасқан-1б “3 шапалақ” әдсі Дескриптор: Есепті шығарды-1б Есептеуді білді-1б
Дескриптор: Өз бетінше өрнек құрастырды-1б Өрнектердің мәнін тапты-1б “3 шапалақ” әдісі Дескриптор: Есептің шартын құрды-1б Есепті шығарды-1б Дескриптор: Теңдеулерді шешті-1б Есептеуді біледі-1б “3 шапалақ” әдісі Дескриптор: Өрнектердің мәнін тапты-1б Өрнектердің мәні қалай өзгеретінін айта алды-1б Дескриптор: Билет құнын есептеді-1б Үнемделген ақшаны тапты-1б
Дескриптор: Есепті түсінеді, ойлана алады-1б Есептің шешуін тапты-1б “3 шапалақ” әдісі Дескриптор: Есептеуді біледі-1б Ойлау дағдысы қалыптасқан-1б «Жетістік баспалдағы» әдісі |
суреттер Суреттер Сызбалар Оқулық Сандар жиынтығы
оқулық оқулық
Құндылық атаулары жазылған парақтар оқулық Өрнектер үлгісі Оқулық Әртістер туралы суреттер Оқулық Суреттер Билеттер Ақша купюралары Оқулық Түрлі-түсті қалпақтар Оқулық Суреттер Оқулық Стикерлер |
||
шағым қалдыра аласыз





















