4 сынып Музыкадағы таң көріністері

Тақырып бойынша 11 материал табылды

4 сынып Музыкадағы таң көріністері

Материал туралы қысқаша түсінік
Мектеп мұғалімдеріне арналған.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлімі:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты жөні:


Күні:


Сынып:

4

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:

Музыкадағы таң көріністері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

4.2.1.2 қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды

шығару және импровизация жасау үшін музыкалық

көркемдеуш-құралдарды қолдану;

4.1.3.6 - ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығының негіздерін қолдану.

Сабақтың мақсаты:

Қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды

шығару және импровизация жасау үшін музыкалық

көркемдеуш-құралдарды қолданады;

Ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығының негіздерін қолданады.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
























Сабақтың ортасы













































Амандасу.

1-тапсырма.Ойтолғау. Зерттеу. Талдау.

«Табиғат құбылыстары тақырыбына қатысты үнтаспаға жазылған музыкалық екі жаңа шығарманың үзіндісін мұқият тыңда.

Сұрақтарға жауап беріңіз:

- Музыкалық әуенде қандай табиғи құбылыс туралы айтылған?

- Табиғи құбылысты немен салыстырып отыр?

- Қандай табиғи құбылыстарды

білесіздер? Оларды атаңыз

- Дауыспен бұрқасын дыбысын

көрсетіңіз.Сіздер қандай табиғи

құбылыстарды білесіздер? Оларды

атаңыз.


2-тапсырма. Музыка шығару

Шулы және ұрмалы музыкалық

аспаптарды қолдана отырып, табиғи

құбылыстар бейнелейтін дыбыстық

композиция құрастырып орындаңыз.

Музыка тыңдау.Ақпарат іздеу. «Отан таңы»

Музыкасын жазған: С.Еркімбаев.

Сұрақ ілмегі:

Композитор шығарманы неге «Отан таңы» деп атады?

Музыканың атауы саған қандай ой салды?

«Интерпретация» деген сөз қандай мағынаны білдіреді?

Тыңдаған шығармалар саған несімен ұнады, қандай әсер қалдырды?


3-тапсырма. «Дос болайық бәріміз» әнін орындау

Музыкасын жазған: балалар композиторы Ибрагим Нүсіпбаев.


  1. Әр қашан дос  біргеміз,

    Ажырамас  іргеміз .

    Ілгері  жүріндер ,

    Достық  жырын  біліңдер .

    Ту  ғып  ұстап  бірлікті ,

    Еңбекті  сүйіңдер .


                  Қайырмасы:

        Дос  болайық  бәріміз,

        Жарасып  тұр  әніміз .

        Тыңыштықты  сақтаймыз , сақтаймыз .

        Атсын   күліп  таңымыз.


2 . Қайраттанып , қырышта ,

     Озып  шыққан  жарыста

     Батыл  бас  жас  ұлан ,

     Самға  биік  алысқа ,

     Жұлдыздарға , ғарышқа ,

     Бойда  күш  тасыған.


                      Қайырмасы :

  1.    Отан  - біздің    панамыз,

     Аман  жүрсін  анамыз .

     Нұрлы  күн  сөңбесің ,

     Бақыт  болып  жаңамыз .

     Жарық  біздің  санамыз ,

     Қара  бұлт   төнбесін .


Үйге тапсырма:

«Дос болайық бәріміз» әнін жаттау.


Бағалау.


Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды


РЕФЛЕКСИЯ

-Мен не білдім?

- Бүгін мен не үйрендім?

-Мен  үшін қандай тапсырма қиын болды?

-Ал қай  тапсырманы  мен оңай  орындадым?


1-тапсырма.

Табиғаттың

құбылыстары туралы тақпақтар

дайындаңыз. Мысалы: «Ақ

боран» Тақпақты оқып,

сұрақтарды талқылаңыз. Табиғат

құбылыстары туралы бейне

жазба дайындаңыз. Табиғат

дыбыстары қандай дыбыстар

тобына жатады екенін естеріңізге

түсіріңіздер (шулы, музыкалық

дыбыстар).












Әнді орындау.






















Қойылған сұрақтарға жауап береді.

Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі

























Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі












аудиожазба









«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров











«Отан таңы»

Музыкасын жазған: С.Еркімбаев.










Дос болайық бәріміз» әнін орындау

Музыкасын жазған: балалар композиторы Ибрагим Нүсіпбаев.













аудиожазба





















Рефлексия тақтайшасы

Сабақтың соңы





ДОІЖО: З.К.Айтуреева

Бөлімі:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты жөні:

Кариева Ж

Күні:

18-19.01.23ж

Сынып:

4Б,А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Музыкадағы табиғат құбылыстары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

4.1.3.6 - ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау

барысында нота сауаттылығыны негіздерін қолдану;

4.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз

идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен

ресурстар таңдау


Сабақтың мақсаты:

Ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау

барысында нота сауаттылығыны негіздерін қолданады, музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз

идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен

ресурстар таңдайды.


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

























Сабақтың ортасы














































Амандасу.

Табиғи құбылыстар және музыка

1-тапсырма.Талқылау

Н.Әлімқұловтың «Жел» тақпағын

тыңдаңыз.

Тау жағалай жел ессе,

Қалың орман шулайды,

Су бетіне ол жетсе,

Теңіз толқын тулайды.

Жел бір кетсе бұлқанып,

Жапырақты жылытар,

Тамырымен қопарып,

Ағашты да құлатар.


Сұрақтарға жауап беріңіз:

- Тақпақта қандай табиғи құбылыс

туралы айтылған?

- Ақын боранды немен салыстырып

отыр?

- Қандай табиғи құбылыстарды

білесіздер? Оларды атаңыз

- Дауыспен бұрқасын дыбысын

көрсетіңіз.Сіздер қандай табиғи

құбылыстарды білесіздер? Оларды

атаңыз.

2-тапсырма. Ой толғау.

Сен сабақ барысында музыкадағы су,жел, от, табиғат құбылыстарымен танысасың. Ол біздің өмірімізде аса маңызды. Адам отсыз өмір сүре алмайды. От ежелден өмірдің және жылылықтың символы болып есептеледі.

3-тапсырма. Шығармашылық жұмыс. Ақпарат іздеу, талдау. «Оттың бейнесі» ойыны.

Шарты. Оқушылар үш топқа бөлінеді: «Бишілер», «Суретшілер», «Ақындар». Əр топ бағыты бойынша от,жалын туралы ақпарат іздейді, талдайды. «Бишілер» от туралы би билейді, «Суретшілер» суреттер салады, «Ақындар» – жұмбақ жəне тақпақ өлеңдерді

дайындайды. Ойынның бірінші бөлімінің соңын сахна түрде көрсетуге дайындалады.

Ойынның екінші бөлімінде мұғалім оқушыларға ойын тақырыбына сəйкес:

1. «От биі» бейнетаспаны көрсетеді;

2. Орыс суретшісі Н. Богданов-Бельскийдің «У костра» картинасын көрсетеді.

Оқушылар көріп талдайды, пікірлерін айтады.

4-тапсырма. Əн үйрену жəне орындау.

Оқушыларға алдыңғы тапсырмаларға сүйене отырып, табиғат құбылыстармен байланыстырып, желдің адамға, табиғатқа пайдасын əңгімелейді. Одан кейін өзі «Жел» (өлеңін жазған: Н. Əлімқұлов, əнін жазған: М. Маңғытаев) атты жаңа əнді орындап береді жəне оқушыларға реттілігімен үйретеді.

Əнді үйрену барысында мұғалім мынадай тапсырма ұсынады:

Əннің мазмұнына көңіл бөлу. Не туралы айтылады?

Əннің екі шумағын үйрену, əн орындау талаптарын сақтау.

Əнді «Жалын биімен» салыстыру, ұқсастығы мен айырмашылығын тауып, түсінік беру.

Бағалау.

1. Сабақта берілген тапсырмаларды қалай орындадым?

2. Орындағанда қандай қиындықтарға тап болдым?

3. Өз дайындығымды қалай жақсартар едім?

Рефлексия

Мен не білдім?

Бүгін мен не үйрендім?

Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?

Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?


Табиғаттың

құбылыстары туралы тақпақтар

дайындаңыз. Мысалы: «Жел» Тақпақты оқып,

сұрақтарды талқылаңыз. Табиғат

құбылыстары туралы бейне

жазба дайындаңыз. Табиғат

дыбыстары қандай дыбыстар

тобына жатады екенін естеріңізге

түсіріңіздер (шулы, музыкалық

дыбыстар). Мұғалімге сабақты

бастауыш сынып мұғалімімен

бірлесіп жоспарлап

Жаратылыстану «Әдебиеттік

оқу» пәндерінде алған

білімдерімен кіріктіріп өткізу

ұсынылады

















Әнді орындайды
















Қойылған сұрақтарға жауап береді.

Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі

























Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі












оқулық












бейнежазба












«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров

























аудиожазба






















Рефлексия тақтайшасы

Сабақтың соңы



ДОІЖО: З.К.Айтуреева

Бөлімі:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты жөні:

Кариева Ж.

Күні:

25-26.01.23ж

Сынып:

4Б,А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:

Музыкадағы табиғат құбылыстары (жалғасы)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

4.1.3.6 - ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау

барысында нота сауаттылығыны негіздерін қолдану;

4.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз

идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен

ресурстар таңдау


Сабақтың мақсаты:

Ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау

барысында нота сауаттылығыны негіздерін қолданады, музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз

идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен

ресурстар таңдайды


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
























Сабақтың ортасы































Амандасу.

1-тапсырма. Ойтолғау.

«Сусыз өмір жоқ», «Жел ауа тазартады» дегенді естігенің бар шығар. Әр табиғат құбылысының адам өміріндегі алатын орны бар.

  • Адам өмірінде су мен жел қандай орын алады?

  • Судың пайдасы мен зияны қандай?

  • Желдің қандай түрлерін білесің?

2-тапсырма. Зерттеу және талдау.

«Ақ бұлақ» әні мен «Жел» әуенін талдау, зерттеу.Төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер.

- Әнде қандай табиғи құбылыс

туралы айтылған?

- Ақын боранды немен салыстырып

отыр?

- Қандай табиғи құбылыстарды

білесіздер? Оларды атаңыз

- Дауыспен бұрқасын дыбысын

көрсетіңіз.Сіздер қандай табиғи

құбылыстарды білесіздер? Оларды

атаңыз.

3-тапсырма. Зерттеу, талдау.

«Ақ бұлақ əуені» (музыкасын жазған: С. Еркімбеков )

пьесасын оқушыларға тыңдатады, музыка туралы оқушылардан түсінік алады, сұрақтарға жауап беруді талап етеді:

Шығарманы тыңдаған кезде көз алдарыңда қандай көріністер елестеді?

Автор музыкасында қандай көркемдеуіш құралдарды пайдаланды?

Бұл тапсырманы оқушыларды екі-үш топқа бөліп орындауға болады.

1. Оқушылар мұғалімнің көмегімен оқулықта берілген Ə. Қастеевтің «Өмір-өзен» картинасын «Ақ бұлақ əуені» пьесасымен салыстырады. Салыстыру барысында картинаны мен пьесаның мазмұнына, көркемдік бейнесіне

көңіл бөліп, айырмашылығы мен ұқсастығын тауып, түсінітерін айту керек.

2. Оқушылар Қытай бишілерінің орындауындағы «Су биін» бейнетаспадан көріп, «Ақ бұлақ əуені» шығармасымен салыстырады. Айырмашылығы мен ұқсастығын тауып, қысқа, нақты түсінік береді.

4-тапсырма. Зерттеу, талдау.

Оқушыларға С. Еркімбековтің екінші шығармасы «Жел əуені» үнтаспадан тыңдатылады. Мына сұрақтар арқылы тыңдаған музыкадан алған əсерлерін бөліседі.

«Жел əуені» шығармасын тыңдағанда көз алдыңа қандай көріністер елестеді?

Автор музыкасында қандай көркемдеуіш құралдарды пайдаланды?

Музыка арқылы желдің уілі қалай келтірілген?

1. Оқулықтағы И. Ломанованың «Күзгі жел» картинасын оқушыларға таныстырып, оның мазмұнын, суретшінің шеберлігін талдайды.

2. Картинаны С. Еркімбековтің «Жел əуені» пьесасымен

салыстырып, айырмашылығы мен ұқсастығын тауып, оқушылардан өз ойларын айтуды сұрайды.

Бағалау.

1. Сабақта берілген тапсырмаларды қалай орындадым?

2. Орындағанда қандай қиындықтарға тап болдым?

3. Өз дайындығымды қалай жақсартар едім?

Рефлексия

Мен не білдім?

Бүгін мен не үйрендім?

Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?

Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?





Табиғат

құбылыстары туралы бейне

жазба дайындаңыз.





Табиғат

дыбыстары қандай дыбыстар

тобына жатады екенін естеріңізге

түсіріңіздер (шулы, музыкалық

дыбыстар).










Қойылған сұрақтарға жауап береді.




























Қойылған сұрақтарға жауап береді

Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі



























Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі












Табиғат суреттері










«Ғажайып музыка. Әнұран»

Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров












аудиожазба











Үнтаспа










«Ақ бұлақ əуені»









«Жел əуені» шығармасы






«Күзгі жел» картинасы








Рефлексия тақтайшасы

Сабақтың соңы

ДОІЖО: З.К.Айтуреева

Бөлімі:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты жөні:

Кариева Ж.

Күні:

01-02.02.23ж

Сынып:

4Б,А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Музыкадағы жыл мезгілдері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

4.1.1.1-музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен,

әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау және

салыстыру.

Сабақтың мақсаты:

музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтайды және салыстырады

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

























Сабақтың ортасы
















1-тапсырма. Музыка тыңдау және талдау

С.Рахманинов пен К.Дебюссидің

музыкалық шығармаларын тыңдаңыз.

Сұрақтарға жауап беріңіз:

- Бұл шығармаларды қалай атауға

болады? Неліктен?

- Әр шығарма қандай көңіл-күйді

білдіреді?

- Композитор су мен ауаның

образын қандай музыканың

көркемдеуші құралдары арқылы

бейнелейді?

2-тапсырма. Шығармашылық жұмыс.

Қолда бар заттармен, дауысты және музыкалық ұрмалы, шулы аспаптарды

қолдана отырып «Су мен ауа бейнесі» тақырыбына музыкалық композиция шығарыңыз.

1 топ: «Ауа әуені»

2 топ: «Су әуені»

3-тапсырма. Тыңдау. Зерттеу. Ақпарат іздеу.

Сабақтың негізгі ойын жалғастырып, оқушыларға шетелдік классик композитор Антонио Вивальдиді таныстырады. Композитор туралы мынадай мəлімет береді:

Антонио Вивальди (1678–1741) – итальян композиторы, асқан шебер скрипкашы, педагог, дирижер, католик шіркеуінің діни қызметкері. Венеция қаласында өмірге келген. 40-қа жуық операның авторы. Көптеген түрлі жанрдағы шығармалар жазған. Ол – сол замандағы

итальян скрипка өнерінің ең ірі өкілдердің бірі. Аспаптық концерттер, əсіресе скрипкаға арналған концерттер оны дүниежүзіне танытты.

Шығармалардың ішінде ең белгілісі – «Жыл мезгілдері» атты скрипкалық төрт концерті.

«Төрт жыл мезгілі» (концерттер циклінен үзінділер)

Музыкасын жазған: А. Вивальди. Тапсырма басында оқушыларды «қыс, көктем, жаз, күз» жыл мезгілдері атаулары бойынша төрт топқа бөледі.

А. Вивальдидің «Жыл мезгілдері» концерттерінен төрт шығарма үзінділерін тыңдатады: «Көктем» («Көктем келді»), «Жаз» («Жазғы найзағай»), «Күз» («Егін ору»),«Қыс» («Желтоқсан»).

Əр топ оқушылары тиісті тапсырмаларды орындайды. Жауаптарды оқулықтағы тақырыбынан, ғаламтор желісінен, музыкалық энциклопедия мен нота хрестоматиясынан іздейді.

Тапсырма бойынша мынадай сұрақтарға жауап береді:

«Аспапқа арналған концерт» деген не?

«Скрипкалық концерт» дегенді қалай түсінесің?

А. Вивальдидің əр скрипкалық концерті қалай аталады?

Əр концерт неше бөлімнен тұрады?

Əр бөлімі айлар бойынша қалай аталады?

3-тапсырма. Əн үйрену. Орындау.

«Шат көңіл» (өлеңін жазған: Б. Тəжібаев,əнін жазған: С. Еркімбеков)

Оқушыларды жаңа əнмен таныстырады: шығарма мазмұны жəне авторлар туралы мəлімдейді, үнтаспаны тыңдатқызады; оқушылардың мүмкіндігіне қарай əнді толығымен үйретеді.

Оқушыларға қойылатын талаптар:

Əнді басынан аяғына дейін тыңдап, сыныппен бірге талдау.

Əннің көңіл күйіне, көркемдеуіш құралдарына, мəтіннің

мазмұнына көңіл бөлу.

Əнді вальс ырғағына, мазмұнына қарай мəнерлеп, көркем орындау.

Уақыт қалатын болса, сыныпты топқа бөліп, «Əнді көркем

орындайық» деген жарысты өткізуге болады.

Үйге тапсырма:

«Шат көңіл» әнін әуенімен жаттап келіңдер.

Рефлексия

Мен не білдім?

Бүгін мен не үйрендім?

Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?

Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?





Сұрақтарға жауап береді.











Композиция дайындап, көрсетеді








тыңдайды
















Жыл мезгілдеріне арналған тақпақтар айтады








Сұрақтарға жауап береді


Қойылған сұрақтарға жауап береді








«Шат» көңіл әнін әуенімен жаттайды.









Әнді орындайды






Бас бармақ әдісі


















































Үш шапалақ әдісі



оқулық

суреттер


аудиожазба











Музыка оқулығы








Интернет ресурстары
















аудиожазба

















аудиожазба













«Шат көңіл» (өлеңін жазған: Б. Тəжібаев,əнін жазған: С. Еркімбеков)





Рефлексия тақтайшасы

Сабақтың соңы







ДОІЖО: З.К.Айтуреева

Бөлімі:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты жөні:

Кариева Ж.

Күні:

08-09.02.23ж

Сынып:

4Б,А

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Музыкадағы жыл мезгілдері (жалғасы)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

4.1.1.1-музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен,

әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау және

салыстыру.


Сабақтың мақсаты:

Музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтайды және салыстырады.


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы











Сабақтың ортасы









































1-тапсырма. Ойтолғау.Жыл мезгілдеріне қатысты әндер мен музыкалық шығармалар көп. Мысалы домбырашы, композитор Төлепбнерген Тоғжановтың «Жыл он екі ай» атты домбыраға арналған пьесалары бар. Онда он екі айдың ерекшелігі сипатталған.


2-тапсырма. Ән орындау.

«Жау, жау, жаңбыр»

«Жұмбақ әуендер» ойыны.

Келді,міне,көктемім,

Жердің жүзі көктеді.

Ақ жаңбырды сыйлады,

Ақша бұлттар көктегі.


Қ-сы:

Жау-жау жаңбыр,жау жаңбыр,

Мөлдіреген тамшыларың.

Жау-жау жаңбыр,жау жаңбыр,

Табиғаттың сәні.


Жаушы жаңбыр тағы да,

Күттік сені сағына.

Кірсін жердің сәні де,

Топырақтың нәрі де.


Қ-сы:

Жау-жау жаңбыр,жау жаңбыр,

Мөлдіреген тамшыларың.

Жау-жау жаңбыр,жау жаңбыр,

Табиғаттың сәні.

Мазмұны мен авторларды бірге əңгімелейді.

Мына сұрақтарға жауап беруді жəне тапсырмаларды орындауды сұрайды:

Əн не туралы?

Əн қандай екпінде орындалады?

Əнді орындау барысында мұғалімнің дирижерлік қимылдарына назар аудару.

Əнді мəнерлеп, көркем орындау.

Əнді «кезек-кезек» түрінде орындауды ұйғарады.


3-тапсырма.Тыңдау. Ақпарат іздеу.

«Музыкалық аспапты тап». (ойын викторина)

Шарты: Бейнетаспамен әр оқушы дербес, өз беттеріңше жұмыс жүргізіп, білімдеріңді тексеріңдер. Сендер мұғалім берген бір бет парақта сызылған икестедегі аспаптардың аттарын белгілеңдер.

Аспаптар.


4-тапсырма. Біліміңді тексер.


5-тапсырма. Бағалау.

  1. Сабақта берілген тапсырмаларды қалай орындадым?

  2. Орындағанда қандай қиындықтарға тап болдым?

  3. Өз дайындығымды қалай жақсартар едім?


Үйге тапсырма:

«Жау, жау, жаңбыр» әнін әуенімен орындайды.


Рефлексия

Мен не білдім?

Бүгін мен не үйрендім?

Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?

Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?



1-тапсырма. С.Рахманинов-тың

«Весенние воды» және

К.Дебюссидің «Облака»

музыкалық шығармалары-ның

жазбасын дайындаңыз.









2-тапсырма. Тапсырмаға

қажетті көрнекіліктерді

дайындап алыңыз. Қолда бар заттар (сумен толтырылған

пластикалық бөтелке, таяқшалар,

шарлар және т.б) ұрмалы, шулы

музыкалық аспаптар. Мұғалімге

қоршаған ортаны қорғау туралы

әңгіме өткізу ұсынылады.



















Қойылған сұрақтарға жауап береді.

Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі

























Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі





hhtp/mpp.aytis/youtube.com

«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-











«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта















hhtp/mpp.aytis/youtube.com

«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-











Рефлексиялық тақтайша




Сабақтың соңы















ДОІЖО: З.К.Айтуреева

Бөлімі:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты жөні:

Кариева Ж.

Күні:

15-16.02.23ж

Сынып:

4Б,А

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Арал тағдыры-ел тағдыры.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

4.1.3.6 ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау

барысында нота сауаттылығының негіздерін қолдану.


Сабақтың мақсаты:

Ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығының негіздерін қолданады.


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы























Сабақтың ортасы































1-тапсырма. Ойтолғау.

Арал теңізі-ең маңызды теңіздердің бірі. Бірақ қәзір оның тартылып бара жатқаны, желмен жан-жаққа ұшқан ащы тұзының табиғатқа, адам денсаулығына зиян келтіріп жатқаны белгілі. Арал мәселесі тек біздің Қазақстанға ғана емес, басқа мемлекеттер үшін де өзекті мәселелердің бірі. Аралды зерттеп жатқан отандық және шет елдік ғалымдар оның арнасын қайта толтыру жолдарын қарастырып жатыр.

«Арал тағдыры» Қ. Сайжанның күйі.

Төмендегі сұрақтарға жауап бер.

-Күйдің орындалу нақышы қандай?

-Күйдің орындалуы адамның қандай сезімдерін тербетеді?

2-тапсырма.Зерттеу жүргізу, ақпарат іздеу.

Тұңғыш рет украйнның әйгілі ақыны әрі суретшісі Тарас Шевченко Арал туралы пейзаж салған. Тек сурет салумен шектелмей, керемет ақын болған.

Салған суреттері туралы айту.

3-тапсырма. Ән орындау.

«Аралым» әні

(өлеңін жазған: Ж. Мəтенəлі,

əнін жазған: Н. Алғашбаев)

Оқушыларға талап бойынша əнді орындап береді,

үнтаспадан тыңдатқызады, «əн үйрену» талаптары

бойынша үйретеді.

М. Оқушылардан əннің мазмұнына көңіл бөлуді талап

етеді. Мынадай тапсырмалар мен сұрақтарды береді:

Авторлар Аралдың бұрынғы кездегі əдемі көріністерін

жəне оның болашағы туралы армандарын қандай

сөздермен бейнелеген?

Т. Шевченконың пейзаждарымен салыстырып,

айырмашылығы мен байланысын тауып, өз ойларын

айтуды сұрайды.

4-тапсырма. Музыка тыңдау. Талдау.

Аралым-айдын шалқарым.

А.Рахметовтың термесі.

Музыка сауаты.

Терме—қазақ халық поэзиясында қалыптасқан лирикалық шығарма.

Ән- вокал музыкасының ең қарапайым, кең тараған түрі. Ол поэтикалық сөзден және әуеннен тұрады.

Бағалау.

1. Сабақта берілген тапсырмаларды қалай орындадым?

2. Орындағанда қандай қиындықтарға тап болдым?

3. Өз дайындығымды қалай жақсартар едім?

Рефлексия

Мен не білдім?

Бүгін мен не үйрендім?

Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?

Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?




Арал

теңізі жайлы бейне жазбаны

көреді. Бейне

жазбаның сюжеті мен ойналып

тұрған музыка жайлы

оқушылар ойларымен бөліседі.










Оқушылар суреттер жайлы ойларымен бөліседі.





Әнді ән үйрету

ережесіне сәйкес үйренеді



Әнді әуенімен орындайды.







Қойылған сұрақтарға жауап береді.




Термені тыңдайды, сұрақтарға жауап береді.


Дәптермен жұмыс

















Бас бармақ әдісі.












Үш шапалақ әдісі










мадақтау























Бағдаршам әдісі







бейнежазба










аудиожазба












аудиожазба










































Рефлексия тақтайшасы

Сабақтың соңы



















ДОІЖО: З.К.Айтуреева

Бөлімі:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты жөні:

Кариева Ж.

Күні:

22-23.02..23ж

Сынып:

4Б,А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ядролық жарылысқа –«Жоқ» дейміз

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

4.1.2.2 түрлі сипаттағы әндерді айтуда жеңіл, созып орындау

дағдыларын көрсету

4.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен ресурстар таңдау

Сабақтың мақсаты:

Түрлі сипаттағы әндерді айтуда жеңіл, созып орындау

дағдыларын көрсетеді, музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсынады және түрлі материалдар мен ресурстар таңдайды.


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
















Сабақтың ортасы



































1-тапсырма. Ойтолғау.

Қаншама жылда өтседе, ядролық жарылыс мәселесі, оның салдары,зардап шеккен сансыз адамдар, олардың тағдыры мен денсаулығы халқымызды толғандырады.Еліміздің болашағы баққытты болсын, мұндай қәтерлі жағдай кездеспесін деп қаншама әрекеттер жасалып жатыр. Біздің Қазақстанымызды «ядролық қарусыз» аймақ деп 1991 жылы 28 тамызда Декларация қабылданған. Еліміз алға қойған мақсатына жетті. Семей полигоны жабылып, атом қаруынан бас тарту әрекетін жалғастырды.

2-тапсырма. Ән тыңдау.

«Заман-ай» әні

Ұлдарыңның қайда кеткен құрығы,

Қыздарыңның қайда кеткен бұрымы?

Мейiрiмге зарықтырған заман-ай,

Заман-ай, заман-ай,

Туған жердiң лайланды-ау тұнығы.


Қайран елiм, қайран жерiм қор болған,

Жомарттығы сор болған-ай,

Жарылыстан көз ашпаған далам-ай.


Қираттық та ата-баба мазарын,

Қасiреттiң тарттық ендi азабын.

Қоң етiңдi ойып берген, заман-ай,

Заман-ай, заман-ай,

Көсiлетiн көрпең қайда, қазағым?

Қайран елiм, қайран жерiм қор болған,

Жомарттығы сор болған-ай,

Жарылыстан көз ашпаған далам-ай.


Неге бiздер у iшемiз суаттан,

Неге бiздер ажыраймыз тұяқтан?

Туған жердi тоздырғанша, заман-ай,

Заман-ай, заман-ай,

Неге жерге кiрмеймiз бiз ұяттан?


Қайран елiм, қайран жерiм қор болған,

Жомарттығы сор болған-ай,

Жарылыстан көз ашпаған далам-ай.

3-тапсырма. Ән үйрену.

«Ядролық жарылысқа-«Жоқ дейміз»

4-тапсырма. Зерттеу, ақпарат іздеу жұмысы.

Бұл тапсырма алдын ала дайындықты талап етеді.

Оқушылармен бірге «Ядролық жарылысқа – «Жоқ»

дейміз!» атты дөңгелек үстел өткізуге дайындық жүргізеді.

Полигон – қару-жарақ пен əскери техникаға, көбінесе ядролық сынақ жүргізуге арналған арнайы бөлінген жəне жабдықталған аймақ.

Радиация (өткір радиация) – ядролық жарылыс кезінде тарайтын радиоактивті сəулелер.

Мұғалім оқушыларды «Экологтер», «Дəрігерлер»,

«Өнертанушылар», «Ғалымдар», «Мұғалімдер», «Оқушылар» деген алты топқа бөліп, келесі сабаққа

дайындайтын тапсырмалар беріп, бірге талқылайды.

Əр топ жұмыс бағытына қарай ғаламтор желісінен,

кітапхана жəне т.б. дереккөздерден мына тапсырмалар

бойынша ақпарат іздейді:

өздерінің жасап жатқан жұмыстары туралы қысқаша

мəлімет;

Рефлексия

Мен не білдім?

Бүгін мен не үйрендім?

Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?

Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?


Музыкалық

шығармалардың жазбасын

дайындаңыз. Симфония және

симфониялық поэма туралы

білімдерін еске түсіріңіз.

анықтаңыз. Мұғалімге табиғат

пен жануарларға ұқыпты қарау

жайлы әңгіме өткізу ұсынылады


.


















Әндерді орындайды.















Ақпараттарды жазады.







Дәптермен жұмыс

















Қойылған сұрақтарға жауап береді.


















Бас бармақ әдісі











































Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі




















Мектеп

онлайн платформасында мадақтау

оқулық










бейнетаспа








аудиожазба





Музыка оқулығы



























аудиожазба





ғаламтор желісі,

кітапхана









Кеспе қағаздар















Рефлексия тақтайшасы

Сабақтың соңы



ДОІЖО: З.К.Айтуреева

Бөлімі:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты жөні:

Кариева Ж.

Күні:

01-02.03.23ж

Сынып:

4Б,А

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ядролық жарылысқа –Жоқ дейміз (жалғасы)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

4.1.2.2 түрлі сипаттағы әндерді айтуда жеңіл, созып орындау

дағдыларын көрсету;

4.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен ресурстар таңдау.


Сабақтың мақсаты:

Түрлі сипаттағы әндерді айтуда жеңіл, созып орындау

дағдыларын көрсетеді, музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен ресурстар таңдайды.


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы















Сабақтың ортасы







Амандасу.

1-тапсырма. Ойтолғау.

  • Дүниежүзінің тарихында із қалдырған ядролық жарылыстар қай жерде болды?

  • «Заманай» әнінде ақын қай жайларды қозғады?

  • Шетелдерде бұл әнді біле ме?

  • Ребусты дұрыс шешсең, ядролық жарылысқа қарсы қозғалыстың атауы шығады?

2-тапсырма. Ән үйрену.

«Ядролық жарылысқа-«Жоқ дейміз»

Ядролық жарылысқа – «Жоқ» дейміз

Полигонды тура атылған оқ дейміз,

Дарқан дала, Семей жерін таңдаған.

Уланбаған жер, су адам қалмаған.

Тәуелсіздік шапағаты дарыған,

Азаматттар бас көтерді сап ұран,

«Невада-Семей» қозғалысы күш алды

Полигонның тәжірибесі тұсалды.

Жер бетіне бейбітшілік орнасын!

Ядролық жарылыстар болмасын!

Ядролық жарылысқа – «Жоқ» дейміз

Ядролық жарылысқа – «Жоқ» дейміз.

Ядролық сынақ алаңы жабылды,

Қазақ халқы зор қауіптен арылды.

Жер шарының амандығын сақтаймыз.

Адамзаттың ақ тілегін ақтаймыз.

3-тапсырма. Музыка тыңдау және талдау.

«Хиросима» балетінен үзінді.

«Сакура» жапонның халық әні

Жапонның халық әні

Шешек атты шие!

Салса жанар жан-жаққа,

Аспан асты сая бақ.

Желпіп өтсе жел-дағы,

Қызғыш мұнар тербелер..

Шешек атты шие!

Шешек атты шие!

4-тапсырма.

М. Оқушылармен бірге: «Экологтер», «Дəрігерлер»,

«Өнертанушылар», «Ғалымдар», «Мұғалімдер»,

«Оқушылар» деген алты топқа бөлініп, өткен сабақта алған

тапсырма бойынша жинаған мәліметтермен таныстырады.

Əр топ жұмыс бағытына қарай ғаламтор желісінен,

энциклопедиялардан жəне т.б. дереккөздерден мына

сұрақтар бойынша жинаған ақпараттарын ортаға салып

талқылайды:

өздерінің жасап жатқан жұмыстары туралы қысқаша

мəлімет береді;

əр бағыт бойынша ядролық жарылыстың зияны туралы

мəлімет береді;

зерттеген саладағы атақты адамдар, олардың еңбектері

туралы мəлімет береді;

табиғатты қорғау үшін осы бағытта жұмыстар туралы

мəлімет береді.

Бағалау:

  1. Сабақта берілген тапсырмаларды қалай орындадым?

  2. Орындағанда қандай қиындықтарға тап болдым?

  3. Өз дайындығымды қалай жақсартар едім?

Үйге тапсырма: «Ядролық жарылысқа-«Жоқ дейміз» және

«Сакура» әнін әуенімен жаттау.

Рефлексия

Мен не білдім?

Бүгін мен не үйрендім?

Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?

Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?


,Музыкалық

шығармалардың жазбасын

дайындаңыз. Симфония және

симфониялық поэма туралы

білімдерін еске түсіріңіз.

анықтаңыз. Мұғалімге табиғат

пен жануарларға ұқыпты қарау

жайлы әңгіме өткізу ұсынылады


.















Әнді орындайды.











Топтар тапсырма бойынша атсалысып қатысады және ойларымен бөліседі.


















Қойылған сұрақтарға жауап береді.


















Үш шапалақ әдісі




































Мектеп онлайн платформасы бойынша мадақтау

Музыка оқулығы











аудиожазба







Фоно хрестоматия















бейнежазба











Интернет ресурстары


































Рефлексия

тақтайшасы



























Сабақтың

соңы



ДОІЖО: З.К.Айтуреева

Бөлімі:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты жөні:

Кариева Ж.

Күні:

16-15.03.23ж

Сынып:

4А,Б

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қоршаған ортамызды сақтайық!

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

4.​1.​1.​1 – музыкалық көркемдеуіш құралдардың көмегімен әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау және салыстыру

4.​2.​1.​1 – музыкалық-шығарма-шылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен ресурстар таңдау;

Сабақтың мақсаты:

музыкалық көркемдеуіш құралдардың көмегімен әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтайды және салыстырады

музыкалық-шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсынады және түрлі материалдар мен ресурстар таңдайды.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




Сабақтың ортасы






1-тапсырма.Музыка тыңдау және орындау.

«Атамекен» Өлеңі Ш.Сариев

Әні Ж.Тұяқбаев

2-тапсырма. Орындау, талдау.

«Экологтар», «Өртсөндірушілер», «Балықшылар», «Орманшылар» деген төрт топқа бөлініп, таныстырылым дайындайды.

3-тапсырма. Шығармашылық. Таныстырылым.

1-топ: «Экологтер»

2-топ: «Өртсөндірушілер»

3-топ: «Балықшылар»

4-топ: «Орманшылар»


Бағалау

Үйге тапсырма: Біліміңді тексер!


Рефлексия

Мен не білдім?

Бүгін мен не үйрендім?

Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?

Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?

1-тапсырма. Әнді қосылып орындайды.



2-тапсырма.

Оқушылар төрт

топқа бөлініп,

таныстырылым жасайды.











Музыканы тыңдап ойларымен бөліседі.


Қойылған сұратарға жауап береді.


Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі









Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі





Музыка оқулығы


аудиожазба



Интернет ресурстары


















Рефлексия тақтайшасы












Сабақтың соңы



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.03.2025
145
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі