|
Бөлімі |
Мәдени мұра |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Б.Умарова |
||||||
|
Күні: 12.11 |
|
||||||
|
Сынып: |
4 б |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көне қобыз сарыны |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.3.5 орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажырату 4.2.1.1 Қорқыт пен Ықылас Дүкенұлы туралы мәліметпен танысу 4.1.2.1 Ән айту ережесін сақтай отырып, ән орындау, тыңдау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажыратады. Күй атасы – Қорқытпен, Композитор Ықылас туралы мәліметпен танысады. Қобыз аспабының шығу тарихымен танысады. Шығармаларын тыңдайды |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин Сабақтың соңы |
Амандасу. «Миға шабуыл» әдісі. Менің халқымның музыкалық мұрасы 1-тапсырма. Ақпарат іздеу Қазақ музыкалық аспаптарының шығу тарихы (аңыз, ертегі, әңгіме) туралы, ақпаратты оқып, танысып сыныппен бөліседі. Қобыз аспабы туралы бейнематериалға назар аударайық. 2-тапсырма. Күй атасы – Қорқыт, композитор Ықылас туралы таныстыру.
Илья Жақановтың «Ықылас» романынан үзінді оқып беру «Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер. -Алтынбек ұста қобыз жасағанда ағаштың қай түрін пайдаланған? -Шанақты қалай ойған? -Қобыздың бетін қай малдың терісімен қаптаған? -Қобыздың ішегі қалай жасалған? -Ықыластың түсіне енген Қорқыт туралы не білесің? 4-тапсырма. Тыңдау. «Жезкиік»күйі Ықыластың «Жезкиік» күйін екі нұсқада тыңда. ( қыл қобыз, прима қобыз ) -Екі орындаудағы киік бейнесін қалай елестетер едің? 5-тапсырма. Ән «Қобыз» тыңдау Бағалау. Нотарлардың таңбасы арқылы бағалау Кері байланыс До - нашар Ре - білмеймін Ми - маған көмек керек Фа - жаман емес Соль - жақсы Ля - өзіме сенімдімін Си - керемет |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. 1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары таратылады. Сұрақтардың дұрыс жауабын тап? .
«Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді Күйді екі нұсқада тыңдайды Әр оқушы өзінің сабақта көрсеткен белсенділігіне қарай дыбыстарды таңдайды |
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- аудиожазба hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- Кері байланыс ноталары |
|||
Сұрақтардың дұрыс жауабын тап?
|
|
Сұрақ |
Жауап |
|
1 |
Қобыз аспабы неден жасалады? |
|
|
2 |
Қыл қобыздың ішегі неден жасалады? |
|
|
3 |
Қобыз құрылымы |
|
|
4 |
Ықыластың күйі |
|

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
4 сынып Үлгілі сабақ "Қобыз"
4 сынып Үлгілі сабақ "Қобыз"
|
Бөлімі |
Мәдени мұра |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Б.Умарова |
||||||
|
Күні: 12.11 |
|
||||||
|
Сынып: |
4 б |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көне қобыз сарыны |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.3.5 орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажырату 4.2.1.1 Қорқыт пен Ықылас Дүкенұлы туралы мәліметпен танысу 4.1.2.1 Ән айту ережесін сақтай отырып, ән орындау, тыңдау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажыратады. Күй атасы – Қорқытпен, Композитор Ықылас туралы мәліметпен танысады. Қобыз аспабының шығу тарихымен танысады. Шығармаларын тыңдайды |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин Сабақтың соңы |
Амандасу. «Миға шабуыл» әдісі. Менің халқымның музыкалық мұрасы 1-тапсырма. Ақпарат іздеу Қазақ музыкалық аспаптарының шығу тарихы (аңыз, ертегі, әңгіме) туралы, ақпаратты оқып, танысып сыныппен бөліседі. Қобыз аспабы туралы бейнематериалға назар аударайық. 2-тапсырма. Күй атасы – Қорқыт, композитор Ықылас туралы таныстыру.
Илья Жақановтың «Ықылас» романынан үзінді оқып беру «Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер. -Алтынбек ұста қобыз жасағанда ағаштың қай түрін пайдаланған? -Шанақты қалай ойған? -Қобыздың бетін қай малдың терісімен қаптаған? -Қобыздың ішегі қалай жасалған? -Ықыластың түсіне енген Қорқыт туралы не білесің? 4-тапсырма. Тыңдау. «Жезкиік»күйі Ықыластың «Жезкиік» күйін екі нұсқада тыңда. ( қыл қобыз, прима қобыз ) -Екі орындаудағы киік бейнесін қалай елестетер едің? 5-тапсырма. Ән «Қобыз» тыңдау Бағалау. Нотарлардың таңбасы арқылы бағалау Кері байланыс До - нашар Ре - білмеймін Ми - маған көмек керек Фа - жаман емес Соль - жақсы Ля - өзіме сенімдімін Си - керемет |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. 1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары таратылады. Сұрақтардың дұрыс жауабын тап? .
«Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді Күйді екі нұсқада тыңдайды Әр оқушы өзінің сабақта көрсеткен белсенділігіне қарай дыбыстарды таңдайды |
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- аудиожазба hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- Кері байланыс ноталары |
|||
Сұрақтардың дұрыс жауабын тап?
|
|
Сұрақ |
Жауап |
|
1 |
Қобыз аспабы неден жасалады? |
|
|
2 |
Қыл қобыздың ішегі неден жасалады? |
|
|
3 |
Қобыз құрылымы |
|
|
4 |
Ықыластың күйі |
|

шағым қалдыра аласыз

















