4 сыныпқа арналған Әдебиеттік оқу пәнінен ҚМЖ жоспары

Тақырып бойынша 31 материал табылды

4 сыныпқа арналған Әдебиеттік оқу пәнінен ҚМЖ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
4 сыныпқа арналған Әдебиеттік оқу пәнінен ҚМЖ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Менің Отаным-Қазақстан

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

4 сынып


Сабақтың тақырыбы:

4 сабақ. Қасиетті мекенім

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру

Сабақтың мақсаты

Оқиғаның дамуын болжауды, мәтінге жоспар құруды үйренеді

Құндылықтар:

Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік

Сабақ құндылығы: Түрлі мамандықтарға қызығушылық таныту

Апта дәйексөзі: «Жанұям - қорғаным, ата-анам - тірегім!»



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут











Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

22 минут















































Сабақты қорыту

6минут




Қосымша тапсырма

2минут






















Кері байланыс

5 минут




Сабаққа дайындық жасау

Психологиялық ахуалды жақсарту


Туған жер сөзіне сызба арқылы түсінік беру

Туған жер

Прямая со стрелкой 1 Прямая со стрелкой 2 Прямая со стрелкой 3 Прямая со стрелкой 4


Ауылым (қалам) Үйім

Мектебім


Айналамдағы дүние



Өткенді пысықтау

«Топтастыру» әдісі

Үй тапсырмасы

«Отан» ұғымына топтастыру жасап келу

Отан

Прямая со стрелкой 5 Прямая со стрелкой 6 Прямая со стрелкой 7


Өз үйім туған жер Қазақстан



Тақырыпты ашу

Саралау тапсырмасы

Тақырып мазмұнын анықтау барысында сабақ басында шағын сызба орындалады.Сызбаны толықтыру


Овал 3




Овал 4






Овал 1 Овал 2 Не қымбат?





Жаңа тақырып

«Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Түрлі мамандықтарға қызығушылық таныту

1-тапсырма

Мәтінді толықтай түсініп оқу

Абзац бойынша мәтін мазмұнын талдау

Мәтіндегі оқиғаның аяқталуын болжау

«Болжау» әдісі

Оқиғаның аяғын талдау

Сұрақтарға жауап:

1. Оқиғаның басталуына не себеп болды?

2. Өз болжамыңды мәтін мазмұнымен салыстыр.

3. Ханның туған жерін көргендегі сезімін сипатта.



2 -тапсырма

Ертегінің басталуы мен аяқталуын білдіретін сөздерді тауып оқу



ЕҚБ

Оқиғаның аяқталуын өзгертіп айтып көру. Ақдауыл хандның рөлін сомдау.



ЕБҚ

Мәтіннің мазмұнын шамасы келгенше айтып беру



3-тапсырма

Ертегінің басталуы мен аяқталуын білдіретін сөйлемдерді тауып, оқы




ФС тапсырмасы

Қазақ хандарының аттарын атау

Топтастыру жасау

Қазақ хандары

Прямая со стрелкой 8 Прямая со стрелкой 9 Прямая со стрелкой 10 Прямая со стрелкой 11



Керей Абылай Тоқтамыс Қайыр




Үй тапсырмасы

Ертегі мазмұны бойынша жоспар жаз.

Жауабы(үлгі)

1.Ауырып қалған хан

2.Ханның сапары

3.Ханның ауруынан жазылуы










Сызба бойынша өз ойын айтады










Жасаған топтастыруын түсіндіреді






Сызбаны толқтыру арқылы әр оқушы өзіне не қымбат екенін саралайды











Оқиғаның қалай аяқталуын болжайды











Анықтамамен танысу.

Дәптерге жазу.







Тапсырмалар

ды орындайды









Мәтінді оқиды







Топтастыру жасайды







Үй тапсырмасын алады







Кері байланыс жасайды



Мақтап, мадақтап отыру


ҚБ:


Керемет!




Дескриптор:

Отан сөзін топтастыра алады-1Б

Отан ұғымын түсінеді-1Б




Дескриптор:

Өзіне не қымбат екенін саралайды-1б

Туған жерді қастерлеу керектігін түсінеді-1б









Дескриптор:

Мәтінді түсінеді-1б

Мазмұнын айта алады-1б

Аяқталуын болжады-1б


ҚБ:







Дескриптор

Керекті мәліметті таба білді-1б

Жүргізе оқи алды-1б






ҚБ:




Дескриптор:

Мәтіннен тиісті жерлерді табады-1б

Мәтін бөліктерін жүргізе оқиды-1б




ҚБ:






Дескриптор:

Жоспар құра білді-1б

Шағын әңгіме жазды-1б








«Көңіл күй құмырасы»әдісі



суреттер


Суреттер



Сызба










оқулық



Сызба


оқулық







Сызба











Қазақ хандары туралы суреттер


«Ақдауыл хан» ертегі

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=K6YWCqrXjE0






оқулық






Анықтама жазылған плакат










Оқулық









Суреттер






Қазақ хандарының суреттері




Оқулық




Кері байланыс парақтары


















































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Менің Отаным-Қазақстан

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

4 сынып


Сабақтың тақырыбы:

5 сабақ. Ер серігі-тұлпары.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.1 Оқу түрлерін қолдану

4.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу, теріп оқу, шапшаң оқу

Сабақтың мақсаты

Көркемдегіш құралдардың қолданысын анықтайды, әдеби шығарманың түрлерімен танысады

Құндылықтар:

Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік

Сабақ құндылығы: Түрлі мамандықтарға қызығушылық таныту

Апта дәйексөзі: «Жанұям - қорғаным, ата-анам - тірегім!»



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут







Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

22 минут













































Сабақты қорыту

6минут

















Қосымша тапсырма

2минут












Кері байланыс

5 минут




Сабаққа дайындық жасау

Психологиялық ахуалды жақсарту


«Шуақты күн» сергіту сәті

Барлық оқушы 1,2,3 деп санаған кезде бір дауыста «Бүгінгі күнге сәттілік» деп айтады.



Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

Ертегі мазмұны бойынша жоспар жаз.

Жауабы(үлгі)

1.Ауырып қалған хан

2.Ханның сапары

3.Ханның ауруынан жазылуы



Тақырыпты ашу


Ауыз әдебиетінің түрлерін еске түсіріп, оларды атау


бПрямая со стрелкой 17 Прямая со стрелкой 18 атырлар жыры ертегі

шПрямая со стрелкой 12 Прямая со стрелкой 13 Прямая со стрелкой 14 Прямая со стрелкой 15 Прямая со стрелкой 16 ешендік өздер халық ауыз аңыз

жаңылтпаш әдебиеті айтыс

мақал-мәтел жырлар



Жаңа тақырып

1- тапсырма

«Тайбурылдың шабысы»

Түсініп оқу

Сұрақтарға жауап беру

1.Жырда Қобыланды батырдың тұлпары қалай сипатталады?


Жырды тағы 1 рет оқып, әсірелеу құралын табу


«Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Түрлі мамандықтарға қызығушылық таныту

2-тапсырма

Шығармашылық тапсырма

««Тайбурылдың шабысы» менің көзіммен»

Жоспары:(үлгі)

1.Тайбурылдың дене құрылымы

2. Тайбурылдың шабысы



ЕБҚ

Тайбурылдың суретін шығарма желісі бойынша салу



ЕҚБ

Жырдан Тайбурылды суреттеген жерді тауып, мәнерлеп, дауыс ырғағымен оқып беру


3-тапсырма.

Жыр шумақтарынан әсірелеу сөздерді тауып,дәптерге жазып алу

Мысалы: жауатын күндей күркіреп,жаңбырдай тері сіркіреп, арандай аузын ашады.т.с.с.





Үй тапсырмасы


Жырдың өзіне ұнаған шумағын жаттап алу







ҚЖ:

1.Қай жауап жырға жатады?

А. Алпамыс

Ә. Ақдауыл хан

Б. Отаным


2.«Тайбурылдың шабысы» шығармасы қай батырлар жырынан алынған?

А. Алпамыс

Ә.Қобыланды

Б. Ер Датқа







Бір-біріне сәттілік тілейді






Үй тапсырмасын тексертеді








Халық ауыз әдебиетін талдау, бүгін өтетін «Батырлар жыры» туралы мәтімет алу










Жырды түсініп оқиды




Әсірелеу құралын табады






Шағын шығарма жазады






Сурет салады





Оқу түрллерін көрсетеді






Дәптермен жұмыс








Үй тапсырмасын алады









Тест сұрақтарына жауап береді











Кері байланыс жасайды



Мақтап, мадақтап отыру



Дескриптор:

Жоспар құра білді-1б

Шағын әңгіме жазды-1б





ҚБ:










Дескриптор:

Жырды түсінеді-1б

Тұлпарды суреттей алды-1б

Әсірелеу құралын тапты-1б


ҚБ:




Дескриптор:

Тайбурылды суреттей алды-1б

Жыр жазуға ынтасы жақсы-1б





ҚБ:





Дескриптор:

Әсірелеу сөздерді таба алады-1б

Жазу емлесін сақтап жазуды қолданады-1б




Дескриптор:

Жырды жатқа оқи алады-1б

Оқу түрллерін қолдануды біледі-1б








ҚБ:









«Көңіл күй аралы» әдісі



суреттер


Суреттер






Жазба жұмысы дәптері




Слайд



оқулық

Халық ауыз әдебиетінің түрлерін еске түсіру үшін слайдта анықтамала

ры беріледі







оқулық





Қобыланды батыр мен Тайбурыл

дың бейнесі








оқулық





Суреттер








Оқулық






Дәптер








Оқулық














Тест парақтары



Кері байланыс парағы

































































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Менің Отаным-Қазақстан

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

4 сынып


Сабақтың тақырыбы:

6 сабақ. Туған жердің таулары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.2.1 шығарманы қайта құруға, интерпретациялауға және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру

Сабақтың мақсаты

Көркемдегіш құралдардың қолданысын анықтайды

Түрлі шығармашылық жұмыстар жасайды

Құндылықтар:

Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік

Сабақ құндылығы: Түрлі мамандықтарға қызығушылық таныту

Апта дәйексөзі: «Жанұям - қорғаным, ата-анам - тірегім!»



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут






Өткенді пысықтау

5 минут




Сабақ

тың ортасы

20 минут


































Сергіту сәті

2 минут
























Сабақты қорыту

6минут













Қосымша тапсырма

2минут









Кері байланыс

5 минут




Сабаққа дайындық жасау

Психологиялық ахуалды жақсарту


«Амандасу уақыты» әдісі арқылы амандасу түрлерін көрсетеді




Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы


Жырдың өзіне ұнаған шумағын жаттап алу



Тақырыпты ашу

«ТІЗБЕКТЕУ» әдісі

Қазақстандағы

таулар

Алатау Қаратау

Ұлытау Көкшетау

Алтай Қарқаралы



Жаңа тақырып

1-тапсырма

ФС тапсырмасы

«Топтастыру» әдісі



Биік Қарлы

Жап-жасыл Таулар Шыңдары бар

Әдемі Бұлақтар ағады




«Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Түрлі мамандықтарға қызығушылық таныту

Түсініп оқы

«Таудай болғым келледі», «Қазақстан таулары»

М.Мақатаев туралы білімдерін ортаға салу

Түсініп оқу

2. Сұрақтарға жауап беру

1. Қазақ даласының қандай тауларын білесің?

2. Таудың пайдасы бар ма?


ЕБҚ

Таудың суретін салып, оған сипаттама беру


Сергіту сәті

Нұрсұлтан Әлімқұловтың «Алатау» әнін тыңдату. Сөздеріне мән бере отырып, Алатаудың қандай тау екенін айту





3. «Түртіп алу» әдісі


Білемін

Ойым бөлек

Жаңа ақпарат

Білгім келеді











ЕҚБ

«Синквейн» әдісі

Тау туралы өлең құрастыру

Таулар

Биік, қарлы

Жазда жасыл болады

Таулардың пайдасы өте көп

Шыңдар



Салыстыру

Таулар,түндік (түңдік) Көкшетау (Көгшетау), дала, Ұлытау, бұлақ

Дәптерлеріне жазып алу


Үй тапсырмасы

«Қазақстан таулары» тақырыбына сурет салып келу.

Оқулықтың 24-бетіндегі 7-тапсырманы орындау

Қате сөздер: тауға міндім,шыңға өрмеледім.



ҚЖ:

«Қазақстан таулары» тақырыбына шағын шығарма жазу

Жоспары:

1.Қазақ елінің таулары

2. Таулардың пайдасы

3. Тауларды қорғау








Бір-бірімен құшақтасып, қол алысып , беттен сүйіп амандасады



Өлеңді жатқа оқиды









Тақырыпқа тізім жасайды








Топтастыру жасайды










Өлеңдерді кезектесе, мәнерлеп оқиды







Алып тұлға

Байсалды

Биік-биік шыңдары

Сөздеріне түсініктеме береді

Таулар туралы сұрақтарға жауап береді




Кестені толтырады








Бес жолды өлең құрайды






Салыстыру жасайды






Үй тапсырмасын алады







Шығарма жазады








Кері байланыс жасайды



Мақтап, мадақтап отыру




Дескриптор:

Жырды жатқа оқи алады-1б

Оқу түрллерін қолдануды біледі-1б






Дескриптор:

Тауларды атай алды-1б

Таудың пайдасын біледі-1б




ҚБ:







Дескриптор:

Ақын туралы біледі-1б

Өлеңді мәнерлеп оқиды-1б

Тілектердің мағынасын ажыратады-1б











ҚБ:

«Мен білемін» әдісі


+

-










ҚБ:



Дескриптор:

Айтылуы мен жазылуында өзгешелік бар сөздерді табады-1б

Фонетика туралы ұғымы қалыптасқан-1б





Дескриптор:

Таулар тақырыбына айтары бар-1б

Шығарма жазу ережесін біледі-1б







«Ойлаудың алты қалпағы» әдісі



суреттер


Суреттер




Оқулық









оқулық





оқулық






Таулар туралы суреттер





Автордың суреті


Суреттер



Сызбалар

АЛАТАУ (әні; Н Тілендиевтікі, сөзі; Н Әлімқұловтікі) Дос-мұқасан

https://www.youtube.com/watch?v=ZCO-GWp50Co



оқулық


Кесте






Өлеңді жазу үлгісі








Оқулық







Суреттер







Таулар туралы суреттер








Кері байланыс парақтары
















Білемін

Ойым бөлек

Жаңа ақпарат

Білгім келеді






















+

-

























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
15.00.2025
114
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі