№4 зертханалық жұмыс. «Серпімді деформацияларды зерделеу»

Тақырып бойынша 11 материал табылды

№4 зертханалық жұмыс. «Серпімді деформацияларды зерделеу»

Материал туралы қысқаша түсінік
7.2.2.4-серпімділік күшінің серіппенің ұзаруына тәуелділік графигінен катаңдық коэффициентін анықтау. • Серпімділік күшінің серіппенің ұзаруына тәуелді екенін анықтай алады. • Серпімді дененің ұзаруы мен оған әрекет ететін ауырлық күші арасындағы байланысты анықтай алады. • Серпімділік күшінің катаңдық коэффициентін анықтай алады.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар.

Мектеп.

Бөлім:

Денелердің өзара әрекеттесуі

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 7

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:

4 зертханалық жұмыс. «Серпімді деформацияларды зерделеу»



Оқу бағдарламасына

сәйкес оқыту мақсаттары:



Сабақтың мақсаты:



7.2.2.4-серпімділік күшінің серіппенің ұзаруына тәуелділік графигінен катаңдық коэффициентін анықтау.

  • Серпімділік күшінің серіппенің ұзаруына тәуелді екенін анықтай алады.

  • Серпімді дененің ұзаруы мен оған әрекет ететін ауырлық күші арасындағы байланысты анықтай алады.

  • Серпімділік күшінің катаңдық коэффициентін анықтай алады.

Құндылықтарға баулу

  • Бірлік және ынтымақ –командамен топтық тапсырмаларды орындап ,басқалармен біолескен жұмыстың нәтижесін қорғай алады;

  • Жасампаздық және жаңашылдық-қарапайым өлшеулер жүргізу,практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алады;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыт

Педагогтің әрекеті



Оқушының әрекеті


Бағалау



Ресурстар



Сабақтың басы:


Ұйымдастыру кезеңі: (Психологиялық көңіл күй, сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру)

Амандасу. Оқушыларды түгелдеу.

«Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін»

«Бірлік және ынтымақ» құндылығы


«Серпілген серіппе»

Жаңа тақырыпты ашу серіппе түстері бойынша топқа бөлу.

Динамометр

Қатаңдық

Топтары болып бөлініп

4 зертханалық жұмыс. «Серпімді деформацияларды зерделеу тапсырмаларын орындайды.


Өткен тақырып бойынша тест тапсырмасын аламыз.

Минитест

Тартылыс күші дегеніміз не?

a) Дененің серпімділік қасиетіне әсер ететін күш
b) Денелердің Жерге немесе басқа аспан денесіне тартылуын сипаттайтын күш
c) Дененің жермен үйкелісуінен туындайтын күш
d) Дененің бір-біріне тартылуын болдырмайтын күш

Дұрыс жауап: b

2. Қай формула ауырлық күшін есептеуге қолданылады?

a) F=ma
b)
 F=kx
c)
 F=Gm1m2r2
d)
 F=mg

Дұрыс жауап: d


3. Ауырлық күшінің өлшем бірлігі қандай?

a) Джоуль (J)
b) Ньютон (N)
c) Паскаль (Pa)
d) Ватт (W)

Дұрыс жауап: b


4. Массасы 10 кг денеге әсер ететін ауырлық күші (Жердегі еркін түсу үдеуі g=9.8 м/с2g=9.8м/с2) қандай болады?

a) 98 Н
b) 9.8 Н
c) 100 Н
d) 0.98 Н

Дұрыс жауап: a

5. Айдың тартылыс үдеуі Жердің тартылыс үдеуінен 6 есе аз. Егер дененің Жердегі салмағы 60 Н болса, Айда оның салмағы қанша болады?

a) 10 Н
b) 60 Н
c) 360 Н
d) 6 Н

Дұрыс жауап: a


Жаңа сабақ



Дескриптор:

Дененің серпімділік қасиетіне әсер ететін күшті біледі;
Денелердің Жерге немесе басқа аспан денесіне тартылуын сипаттайтын
алады;
Дененің жермен үйкелісуінен туындайтын күш
ті біледі;

Сұрақтарға дұрыс жауап береді:


2 балл







Сабақтың ортасы:

Жаңа сабақ


4 зертханалық жұмыс. «Серпімді деформацияларды зерделеу тапсырмаларын орындайды.

Оқып шығып, жумысты орындаймыз (2 тапсырма)

1-тапсырма. Серпімді бөлігі серіппе болып келетін мектеп динамометрін градуирлеу.

Құрал жабдықтар:

Динамометр, миллиметрлік жолақ қағаз, әрқайсысының массасы 102г болатын жүктер жиынтығы, қысқышы, сакинасы бар штатив.

________________________________________________________________________________________________

2-тапсырма. Серпімді дененің ұзаруы мен әрекет ететін ауырлық күші арасындағы байланысты графикте анықтау және дененің қатаңдық коэффициентін табу.

келеді.


Резеңкелер саны

Жүктің массасы

Ауырлық күші

Жіптің ұзаруы

Қатаңдық

1






2








Теориялық материалмен жұмыс



Дескрипторлар:

Серіппенің ұзаруы арта келе серпімділік күшінің артатынын түсіндірген.

Ұзару мен ауырлық күші арасындағы тәуелділік графигін сала алады.

Катаңдық коэффициентін есептеуге арналған формуланы қолдана алады: k=FΔxk=ΔxF​.

Графиктегі деректер негізінде катаңдық коэффициентін (көлбеуін) дұрыс есептеген.



6 балл







Орында







Сабактын соңы











Жеке тапсырма

Кітапты Динанометмен өлшепауырлық күшімен серпімділік күшінің мәнін сипаттаңыз,ба,ытын көрсетіңіз:__________________

Рисунок 13

Рефлексия «Күш білімде - Білім кітапта»


«Күш білімде - Білім кітапта»


Shape3 Shape2 Shape1

Көмек керек

Жақсы түсіндім

Бәрін білемін
















Материалмен жумыс




Дескриптор:

Серіппелі диномометрдің көмегімен кітаптың ауырлық күшін өлшейді;

Ауырлық және серпімділік күштерінің бағытын көрсетеді;

2. балл










Ұпай

Бағалау


Рисунок 26









Оқулық, жұмыс дәптері.

























Shape4

Физика

Бүгінгі күннің аффирмациясы :

«Күш білімде - Білім кітапта»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.2.2.4-серпімділік күшінің серіппенің ұзаруына тәуелділік графигінен катаңдық коэффициентін анықтау.


Жаңа сабақ


Жаңа сабақ


4 зертханалық жұмыс. «Серпімді деформацияларды зерделеу тапсырмаларын орындайды.

Оқып шығып, жумысты орындаймыз (2 тапсырма)

1-тапсырма. Серпімді бөлігі серіппе болып келетін мектеп динамометрін градуирлеу.

Құрал жабдықтар:

Динамометр, миллиметрлік жолақ қағаз, әрқайсысының массасы 102г болатын жүктер жиынтығы, қысқышы, сакинасы бар штатив.


________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2-тапсырма. Серпімді дененің ұзаруы мен әрекет ететін ауырлық күші арасындағы байланысты графикте анықтау және дененің қатаңдық коэффициентін табу.

келеді.



Резеңкелер саны

Жүктің массасы

Ауырлық күші

Жіптің ұзаруы

Қатаңдық

1






2








Зерханалық жұмысқа қорытынды жасаңыз:

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Жеке тапсырма

Кітапты Динанометмен өлшепауырлық күшімен серпімділік күшінің мәнін сипаттаңыз,ба,ытын көрсетіңіз:__________________

Рисунок 13

Ауырлық күші

Н

бағытталған

Серпімділік күші

Н

бағытталған


Рефлексия «Күш білімде - Білім кітапта»


«Күш білімде - Білім кітапта»


Shape5 Shape6 Shape7

Бәрін білемін

Жақсы түсіндім

Көмек керек

Бағалау

Менің өзіме қойған балым:

Мұғалімнің маған қойған баллы:


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
25.12.2024
88
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі