|
«Алматы облысының денсаулық сақтау басқармасы» ММ-ң ШЖҚ «Талғар жоғары медициналық колледжі» КМК |
|
КГП на ПХВ «Талгарский высший медицинский колледж» ГУ «Управление здравоохранения Алматинской области» |
|
Оқу сабағының жоспары |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтары. |
|
Пән атауы |
Қазақстан тарихы. |
|
Оқытушы |
Нусипова Аяулым Бейсембаевна |
|
Күні: |
|
|
Жалпы мәліметтер: Курс: 1, 2 курс Тобы: 115М-11, 116М-11, 114Е-11, 209М-9, 210М-9, 211М-9, 201Е-9, 215Е-9, 216Е-9, 217Е-9 Семестр: 1, 3 семестр |
Мамандығы: 09120100 Емдеу ісі Біліктілігі: 4S09120101 Фельдшер Мамандығы:09130100 «Мейіргер ісі», Біліктілігі: 4S09130103 «Жалпы тәжірибиедегі мейіргер» |
|
Сабақтың түрі: |
Аралас сабақ |
|
Сабақтың мақсаты, міндеттері |
Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнердегі жеткен жетістіктерін талдау |
|
Күтілетін нәтиже |
1)«Мәдениет», «дала өркениеті», «материалдық мәдениет», «рухани мәдениет», «қолданбалы өнер», «мәдени мұра» ұғымдарын пайдалану арқылы қазақ халқының мәдени жетістіктерін сипаттайды; 2)Қазақ халқының ұлттық ерекшелігін сақтауда материалдық мәдениет пен қолданбалы өнердің орнын айқындайды; 3)Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің сабақтастығын талдайды. |
|
Қажетті ресурстар |
Презентация, карточкалар, слайд, Ғаламтордан алынған суреттер: Khludov_011.jpg (1265×878) (nomadmgz.kz), image_l.JPG (900×600) (massaget.kz), slide-7.jpg (1024×767) (ppt-online.org) Джандосова З.А. Қазақстан тарихы. ЖББМ 10-сыныбына арналған оқулық. Алматы. Мектеп, 2019. 109-115 беттер |
|
Сабақ барысы |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Оқытушының әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 5 - минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Суреттерді сөйлетейік.(Миға шабуыл) Суреттерді сөйлету арқылы оқу нәтижесі мен, бағлау критерийлері ашылады
|
Білім алушылардың амандасуы. Берілген суреттер бойынша Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Дескрипторлар : Берілген суретте тарихи тұлғалардың кімдер бейнленгенін және тарихта қандай рөл атқарғанын талдайды және бағалайды. |
Қ.Б. «Мадақтау арқылы»
Мақсаты: білім алушыны ынталандыру, өзіне деген сенімділігін арттыру |
||||||||||
|
Жаңа сабақ 20 - минут Сабақтың соңы 35-40 мин |
Жаңа сабаққа арналған мәтін беріледі. Функциональдық сауаттылықтың дамуына ықпал ету үшін тапмырмалар тарату 1 тапсырма.Кластер сызу. Қазақтың материалдық мәдениетіне не жатады?
Жаңа сөздермен танысу
2-тапсырма.«Джигсо» әдісі бойынша (топтық) 3 топқа жұптасып топтық жұмыс жасайды. Әр топ тақырыбы бойынша оқулықтағы материалды оқып меңгереді. Өз топтары арасында түсіндіріп, тақырыпты топ ішінде талқылайды, топтық жұмыс жасайды. Әр топқа берілетін тақырыптар:
3-тапсырма. «ЕНАРА» стратегиясы (5R) маңыздылық кестесі арқылы материалдық мәдениеттің маңыздылығын анықтап, белгілі бір қолөнерді көрсетеді және оның тұрмыста пайдалану деңгейін анықтайды.
|
Білім алушылар кестеден тарихи – саяси ақпараттарды оқып, талдау нәтижесінде саяси ойдың даму кезеңдері мен ойшылдарын өзіне сәйкес ұғымдарымен дұрыс анықтайды.
Дескриптор: - Қазақтың материалдық мәдениетіне сипатама береді; -жаңа терминдердің мағынасын ажыратады;
Студенттер кестеден тарихи –саяси ақпараттарды оқып, талдау нәтижесінде топтарды өзіне тән ұғымдарымен кестені толтырады.
Дескрипторлар: 1.Қазақ халқының мәдени жетістігін сипаттау; 2.Қазақ халқының ұлттық ерекшелігін сақтауда қолданбалы маңыздылығын көрсетеді;
Дескрипторлар: Білім алушылар қазақтың қолөнері мен материалдық мәдениетін,әсер еткен факторларды сипаттайды Білім алушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. Білім алушылар пікір алмасу арқылы бір-бірінің жұмыстарымен танысып, жалпы түсініктерді қалыптастырады. |
ҚБ Оқытушы білім алушылардың жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру. топтық бағалау
ҚБ Оқытушы студенттердің жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру. топтық бағалау
Бағалау критерийі: «Мәдениет», «дала өркениеті», «материалдық мәдениет», «рухани мәдениет», «қолданбалы өнер», «мәдени мұра» ұғымдарын пайдалану арқылы қазақ халқының мәдени жетістіктерін сипаттайды; .
Бағалау Бағалау критерийі: Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің сабақтастығын талдайды.
ҚБ Оқытушы студенттердің жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Қ.Б. топтық бағалау
|
||||||||||
|
Қорытынды 5 - минут |
Үйге тапсырма. Тақырып сұрағына жауап береді, ойларын екі-үш сөйлеммен жазбаша түрде қорытындылайды. Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Маған ... бұл болашақта қажет болады Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды |
Студенттер жаңа сабаққа корытынды жасайды.
Кері байланыс жасалады. Оқу жетістігінің қорытындысын жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
4.Орталқ Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтары.
4.Орталқ Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтары.
|
«Алматы облысының денсаулық сақтау басқармасы» ММ-ң ШЖҚ «Талғар жоғары медициналық колледжі» КМК |
|
КГП на ПХВ «Талгарский высший медицинский колледж» ГУ «Управление здравоохранения Алматинской области» |
|
Оқу сабағының жоспары |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтары. |
|
Пән атауы |
Қазақстан тарихы. |
|
Оқытушы |
Нусипова Аяулым Бейсембаевна |
|
Күні: |
|
|
Жалпы мәліметтер: Курс: 1, 2 курс Тобы: 115М-11, 116М-11, 114Е-11, 209М-9, 210М-9, 211М-9, 201Е-9, 215Е-9, 216Е-9, 217Е-9 Семестр: 1, 3 семестр |
Мамандығы: 09120100 Емдеу ісі Біліктілігі: 4S09120101 Фельдшер Мамандығы:09130100 «Мейіргер ісі», Біліктілігі: 4S09130103 «Жалпы тәжірибиедегі мейіргер» |
|
Сабақтың түрі: |
Аралас сабақ |
|
Сабақтың мақсаты, міндеттері |
Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнердегі жеткен жетістіктерін талдау |
|
Күтілетін нәтиже |
1)«Мәдениет», «дала өркениеті», «материалдық мәдениет», «рухани мәдениет», «қолданбалы өнер», «мәдени мұра» ұғымдарын пайдалану арқылы қазақ халқының мәдени жетістіктерін сипаттайды; 2)Қазақ халқының ұлттық ерекшелігін сақтауда материалдық мәдениет пен қолданбалы өнердің орнын айқындайды; 3)Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің сабақтастығын талдайды. |
|
Қажетті ресурстар |
Презентация, карточкалар, слайд, Ғаламтордан алынған суреттер: Khludov_011.jpg (1265×878) (nomadmgz.kz), image_l.JPG (900×600) (massaget.kz), slide-7.jpg (1024×767) (ppt-online.org) Джандосова З.А. Қазақстан тарихы. ЖББМ 10-сыныбына арналған оқулық. Алматы. Мектеп, 2019. 109-115 беттер |
|
Сабақ барысы |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Оқытушының әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 5 - минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Суреттерді сөйлетейік.(Миға шабуыл) Суреттерді сөйлету арқылы оқу нәтижесі мен, бағлау критерийлері ашылады
|
Білім алушылардың амандасуы. Берілген суреттер бойынша Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Дескрипторлар : Берілген суретте тарихи тұлғалардың кімдер бейнленгенін және тарихта қандай рөл атқарғанын талдайды және бағалайды. |
Қ.Б. «Мадақтау арқылы»
Мақсаты: білім алушыны ынталандыру, өзіне деген сенімділігін арттыру |
||||||||||
|
Жаңа сабақ 20 - минут Сабақтың соңы 35-40 мин |
Жаңа сабаққа арналған мәтін беріледі. Функциональдық сауаттылықтың дамуына ықпал ету үшін тапмырмалар тарату 1 тапсырма.Кластер сызу. Қазақтың материалдық мәдениетіне не жатады?
Жаңа сөздермен танысу
2-тапсырма.«Джигсо» әдісі бойынша (топтық) 3 топқа жұптасып топтық жұмыс жасайды. Әр топ тақырыбы бойынша оқулықтағы материалды оқып меңгереді. Өз топтары арасында түсіндіріп, тақырыпты топ ішінде талқылайды, топтық жұмыс жасайды. Әр топқа берілетін тақырыптар:
3-тапсырма. «ЕНАРА» стратегиясы (5R) маңыздылық кестесі арқылы материалдық мәдениеттің маңыздылығын анықтап, белгілі бір қолөнерді көрсетеді және оның тұрмыста пайдалану деңгейін анықтайды.
|
Білім алушылар кестеден тарихи – саяси ақпараттарды оқып, талдау нәтижесінде саяси ойдың даму кезеңдері мен ойшылдарын өзіне сәйкес ұғымдарымен дұрыс анықтайды.
Дескриптор: - Қазақтың материалдық мәдениетіне сипатама береді; -жаңа терминдердің мағынасын ажыратады;
Студенттер кестеден тарихи –саяси ақпараттарды оқып, талдау нәтижесінде топтарды өзіне тән ұғымдарымен кестені толтырады.
Дескрипторлар: 1.Қазақ халқының мәдени жетістігін сипаттау; 2.Қазақ халқының ұлттық ерекшелігін сақтауда қолданбалы маңыздылығын көрсетеді;
Дескрипторлар: Білім алушылар қазақтың қолөнері мен материалдық мәдениетін,әсер еткен факторларды сипаттайды Білім алушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. Білім алушылар пікір алмасу арқылы бір-бірінің жұмыстарымен танысып, жалпы түсініктерді қалыптастырады. |
ҚБ Оқытушы білім алушылардың жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру. топтық бағалау
ҚБ Оқытушы студенттердің жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру. топтық бағалау
Бағалау критерийі: «Мәдениет», «дала өркениеті», «материалдық мәдениет», «рухани мәдениет», «қолданбалы өнер», «мәдени мұра» ұғымдарын пайдалану арқылы қазақ халқының мәдени жетістіктерін сипаттайды; .
Бағалау Бағалау критерийі: Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің сабақтастығын талдайды.
ҚБ Оқытушы студенттердің жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Қ.Б. топтық бағалау
|
||||||||||
|
Қорытынды 5 - минут |
Үйге тапсырма. Тақырып сұрағына жауап береді, ойларын екі-үш сөйлеммен жазбаша түрде қорытындылайды. Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Маған ... бұл болашақта қажет болады Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды |
Студенттер жаңа сабаққа корытынды жасайды.
Кері байланыс жасалады. Оқу жетістігінің қорытындысын жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
шағым қалдыра аласыз

















