4сынып Әдебиеттік оқу 72-74 сабақ ҚМЖ лары

Тақырып бойынша 31 материал табылды

4сынып Әдебиеттік оқу 72-74 сабақ ҚМЖ лары

Материал туралы қысқаша түсінік
4сынып Әдебиеттік оқу 72-74 сабақ ҚМЖ лары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

72 сабақ. Жануарлардың сипаты

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.1.1 – шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу, теріп оқу, шапшаң оқу;

4.2.3.1 – шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу

Сабақтың мақсаты

Шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтайды, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдейді



Құндылықтар

Ай құндылығы: Тәуелсіздік және отаншылдық.

Апталық дәйек сөз: «Патриотизм-ата-анаңды құрметтей білуің»


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру











Жаңа білім




















































































Бекіту

























Кері байланыс


Сабаққа дайындық жасау

Психологиялық ахуалды жақсарту



Өткенді қайталау

«Суасты тіршілігіне

Қамқорлық» тақырыбын пысықтау



Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру

Жаңа тақырып

Жүгіртпе сұрақтар қою арқылы «Дуадақ» мәтініне психологиялық дайындық жасау. Автормен таныстыру.

-Әлсіз деген сөзді қалай түсінесің?

-Әлсіз жануалдарға көмек көрсетіп көрдің бе?

-Ендеше, бүгін біз сенддермен Қайнекей Жарамағамбетоавтың «Дуадақ» мәтінімен танысамыз.

Қайнекей Жармағамбетов (25 тамыз 1918, Қостанай облысы Жангелді ауданы Шиелі — 10 қыркүйек 1974, Қостанай облысы Жангелді ауданы Шиелі) — ақын, әдебиет зерттеушісі.

ҚазПИ-ді (қазіргі АлМУ) бітірген (1941).

Қазақстан Компартиясы ОК-нде нұсқаушы

Қазақстан ЛКСМ ОК-нде хатшы (1941 — 1948)

ҚазПИ-де аға оқытушы, директордың орынбасары (1948 — 1958)

1958 —1964 жылы “Жұлдыз”, “Ара-Шмель”, “'” журналдарының бас редакторы

Дуадақ туралы айту

Дуадақ (лат. Otis tarda) — тырнатәрізділер отрядының бір тұқымдасына жататын құс. Шығу тегі жөнінен тырналарға ұқсас болғандықтан оларды бір отрядқа жатқызады. Дуадақдың қазба қалдықтары эоцен дәуірінен белгілі. Дене тұрқы тауыққа ұқсас. Дуадақ — үнсіз әрі сақ жүретін құс. Құрлықта жүруге, жүгіруге бейімделген үш бармағы болады. Салмағы 4 — 11 кг, ірілері 20 кг-ға жетеді.

Дуадақ-дрофа – bustard




Мәтінмен жұмыс:

-Мәтінді оқып, түсіндіру;

«Жаңа сөздер сандығы» айдары бойынша оқушылардың мәтін бойынша түсінбеген сөздерінің мағынасын топ ішінде

талдап, түсініктеме жасауларына ықпал ету.

Даңғыл жол – бөгетсіз, кедергісіз кең жол.

Мекиен дуадақ – ұрғашы дуадақ.

Бәйек болу – жаны қалмай құрақ ұшу.

Қанатын қомдау – қанаттарын ұшуға ыңғайлау.


ЕҚБ

ФС тапсырмасы

«Пікір білдіру» тәсілі.

Сұрақтар:

Жазушы дуадақтың сыртқы бейнесін қалай сипаттаған?

Құстың балапанын қорғау сәтін тауып, оқы.

Әңгімені оқығанда өзіңде қандай сезімде болдың?





Дәптермен жұмыс жүргізу:

1.Дуадақтың балапанын құтқару үшін жасаған әрекетін немен теңестірер едің? Сұрағына жауап жазады.

2. «Аспан айналып жерге түскендей» тіркесін түсіндіру


ЕБҚ

Дуадақтың суретін салып, ол туралы өз мәліметіңмен бөліс




Үйге тапсырма:

121-123 бет мазмұндау

Қалбайға хат жазу, сұрақ қою.















Бібіріне жақсы тілектер тілейді







Үй тапсырмасын пысықтайды











Автормен танысады

























Дуадақ туралы айтады













Мәтінмен жұмыс жасайды

Барлық оқушылар суреттегі дуадақ пен автордың сипаттауын сәйкестендіреді. Басым бөлігі мәтінді оқыған кездегі өз сезімдерімен бөліседі.



Кейбір оқушылар жануарларды өздері қалай қорғайтынды

ғы туралы айтады.






Сұрақтарға жауап ЖАЗАДЫ






Жеке ұмыс жасайды





Үйге тапсырма алады










Кері байланыс жасайды





ҚБ:

«Смарт сағат» әдісі













Дескриптор:

-Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады-1Б

-Автор туралы мәлімет алады-1Б

-Дуадақ туралы айтады-1Б
















ҚБ:







КЕремет!









Дескриптор:

-Мәтінді талқылайды-1Б

-Сөздікпен жұмыс жүргізеді-1Б

-Кейіпкерге сипаттама жасайды-1Б

-Мінез – құлқына, іс-әрекетіне баға береді.-1Б



ҚБ:








Дескриптор:

-Сұраққа нақты жауап жаза алады-1Б

-Тіркесті түсіндіреді-1Б








ҚБ:








«Хабар бер» әдісі








Суреттер








Оқулық














Дуадақ туралы бейнебаян












Автордың суреттері













Дуадақтың суреттері

















Оқулық













Суреттер





















Оқулық








Суреттер















Кері байланысқа арналған смайликтер





































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

73 сабақ. Жануарлар туралы тағы не білеміз?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.8.1 – эпизодтар мен оқиғалардың негізінде жатқан маңызды тұстарын талдау және салыстыру;

4.2.6.1 – кейіпкердің, кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалау.

Сабақтың мақсаты

Бағалауға негізделген сұрақтарға жауап береді, мәтінге кейіпкерлер қосып жаңа оқиға енгізеді


Құндылықтар

Ай құндылығы: Тәуелсіздік және отаншылдық.

Апталық дәйек сөз: «Патриотизм-ата-анаңды құрметтей білуің»

Сабақтың барысы

Сабақ

тың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру









Өткен білімді еске түсіру








Жаңа білім






















































Бекіту
















Кері байланыс







Сабаққа дайындық жасау

Психологиялық ахуалды жақсарту



Өткен тақырыпты пысықтау

«Жануарлар сипаты» тақырыбын қайталау




Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру

Жаңа тақырып

Алтынсариннің «Жаман жолдас» және «Маша мен аю» ертегісіндегі аюларды салыстыр.

Мұғалім оқушылардың назарын 124-беттегі суретке аударып, кинодағы аюды өмірдегі аюмен салыстыртады

Өмірдегі аю Кинодағы аю


Овал 1



«Ахмет мерген» мәтінін оқыту

Бөлімдерге ат қою


Дәптермен жұмыс.

Әлет – жер атауы

Дөңбек – жуан ағаштың кесіндісі Құланиектену – таң ата бастау

Балауыз – араның безінен бөлінетін зат. Адамдар ежелден оны шырақ жасауға қолданған.




Бірлескен жұмыс

ЕБҚ және ЕҚБ

Аюға тән сипаттау сөздерді тап: Ақырды, қорбаңдады, талтаңдай жүгірді, ұлыды, ысқырды, ырғып кетті. Ол сөздерді қимыл-қозғалыспен көрсет Қорбаңдаған аюдың

Құлпынайы көп екен.

Теріп - теріп аламыз,

Қалтамызға саламыз.



«Нейрожаттығулар» әдісі




Балалар, енді әңгімедегі Ахметтің орнын аралармен ауыстырып, мәтінді өзгертіп көрейік. Оқиғаны төмендегі кадрлар бойынша ертегі құрастыр.

1. Бал ұрлаған аю.

2. Аралар өзара күш біріктіреді

3. Аралар аюдың сазайын береді




Үй тапсырмасы

Мәтінді оқып, кестені толтыру







Шаттық шеңберін жасау







Үй тапсырмасын қайталайды











Салыстыру жүргізеді














Мәтінді оқиды






Жаңа сөздермен танысады





Жеке жұмыс жасайды





Қимыл-қозғалыс жасайды







Мәтінді өзгертеді








Үй тапсырмасын алады







Кері байланыс жасайды




ҚБ:

«Асық жинау» әдісі












Дескриптор:

Кино мен өмірді салыстыра алады-1Б

Аюға мінездеме береді-1Б











Дескриптор:

Мәтінді түсініп,жүргізе оқиды-1Б

Мәтін бөлімдеріне ат қояды-1Б




Дескриптор:

Мәтіндегі жаңа сөздердің мағынасын түсінеді-1Б

Жаңа сөздерді көшіріп жазады-1Б






Дескриптор:

Аюға тән сипаттау сөздерді таба алады – 1Б

Сөздерді қимыл-қозғалысымен көрсете алады -1Б




ҚБ. «Шапалақ» әдісі арқылы





Дескриптор:

Әңгімеге жаңа кейіпкер енгізе алады – 1Б

Кадрларды қолданып, ертегі құрастырады-1Б









«Аралдар картасы» әдісі





Суреттер








Оқулық














Венн диаграммасы








Аю туралы суреттер











Дәптер







Оқулық







Суреттер












Оқулық









Суреттер













Кері байланыс парақша

лары





Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

74 сабақ. Кітап неден жасалады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.3.2.1 – таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу, өлең (төрт жолды) жазу;

4.2.9.1 – түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау, себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсету;

4.3.4.1 – мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзету.

Сабақтың мақсаты

Мәтіннен көркемдегіш құралдардың қолданысын анықтайды, Мәтінге кейіпкерлер қосып, жаңа оқиға ойлап табады


Құндылықтар

Ай құндылығы: Тәуелсіздік және отаншылдық.

Апталық дәйек сөз: «Патриотизм-ата-анаңды құрметтей білуің»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

Өзін-өзі тексеру










Өткен білімді еске түсіру










Жаңа білім
























































































Бекіту

















Кері байланыс


Сабаққа дайындық жасау

Психологиялық ахуалды жақсарту





Өткен тақырыпты пысықтау

«Жануарлар туралы тағы не білеміз?» тақырыбын қайталау



Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру


Жаңа тақырып

Жұптық жұмыс

1-жұп. Ағаштың пайдасы. (ағаштан не аламыз? Таза ауа, жылу, көлеңке, жеміс, шырын, қағаз, жиһаз, еден, үй, ыдыс-аяқ, дәрі, көмір, құмды дауылдан және желден, жауыннан қорғайды)


2-жұп. Ағаштың жасы. (ағаштың жасын дінгегіндегі Үлестірме материалдары дөңгелектердің санынан білуге болады)


3-жұп. Ағашты қорғау. (Ағашты көп өсіру, суару, баптау, зиянкестерден қоғау, тоқылдақ құстарын өлтірме, шамадан тыс қырықпау


ФС тапсырмасы

Мағынаны тану «Ойлан» айдары Жаратылыстану пәнінен оның көмірге де айналатынын білдік. Ал алдарында жатқан оқулықтарын неден жасалған деп ойлайсыңдар? Осы кітап біздің алдымызға қандай үлкен еңбекпен келетінін білеміз бе? Бейнежазбадан көрейік.

Танаш Дәуренбекұлы жазушымыздың «Кітаптар мұңы» атты еңбегін оқиық.

. Алдымен автор туралы мағлұматқа тоқтала кетейік. Танаш Дауренбеков(1927-2000)- 1927 жылы Қызылорда облысы Тереңөзек ауданында туған. 1943 жылдан бастап Қызылорда облысының Сырдария ауданына қарасты «Оқтябрь» бастауыш мектебінде, «Ортақшыл» орта мектебінде мұғалім болып қызмет істеген. 1963 жылы «Қазақстан пионері» қәзіргі «Ұлан» газетінің бөлім меңгерушісі, 1964-66 жылдары «Жазушы» баспасының редакторы міндеттерін атқарды



«Түсініп оқы» айдары

ЕБҚ

Мәтінді тізбектеп түсініп оқиды. Мәтіннің қалай аяқталуы керек екенін болжайды.


ЕҚБ

«ПОПС» формуласы

Бірінші сөйлем:«Менің ойымша,...» Екінші сөйлем:«Себебі, мен оны былай түсіндіремін... »

Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...»

Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...»






Топтық жұмыстар.

1-топ: Шығарма кестесін құрады

2-топ: Композициялық талдау жасайды.

3-топ: Кейіпкер қосып, кітаптардың арманының орындалуына көмектесіп, әңгімені аяқтау.





ФС тапсырмасы

Ал кітап оқудың жалпы адам ағзасына қандай пайда әкелетінін білесіңдер ме?



Үйге тапсырма:

132 бет үй . «Оқулықты күту ережесін» құрып жаз. Рөлге бөліп оқу. Бетбелгі жасау.




Рисунок 1


Шаттық шеңберін жасау









Үй тапсырмасын қайталайды









Жұптық жұмыс жасайды



















Автормен танысады












Автор туралы айтады














Мәтінді оқиды





Өз ойларын айтады












Топтық жұмыс жасайды










Сабақты қорытындылайды



Үй тапсырмасын алады








Кері байланыс жасайды










ҚБ:

«Жапонша бағалау» әдісі








Дескрипторы:

Ағашқа байланысты мағлұматтар жинайды-1Б

Зерттеу жұмысын таныстырылым немесе модель жасау арқылы қорғайды-1Б



ҚБ :







ҚБ.












Тамаша!














Дескриптор:

Мәтінді түсініп оқиды-1Б

Өз ойларын берілген сөйлемдар арқылы жеткізеді-1Б











Дескриптор:

Топтық жұмыс жасайды-1Б

Тапсырмаларды талапқа сай орындайды-1Б













«Білім ағашы» әдісі






Суреттер









Оқулық














Ағаштар туралы суреттер



























Кітап туралы бейнебаян




Автор туралы мәліметтер















Оқулық








Суреттер














Тапсырма орындауға қажетті парақтар










Суреттер








Оқулық












Кері байланыс парағы


















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.03.2025
227
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі